Rulebook rage

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Odgovori
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Rulebook rage

Post Postao/la Igor »

Primjetim u zadnje vrijeme opaske na BGG u vezi pravila (generalno većine igara) koja čini se ne pišu izvorno osobe sa engleskog govornog područja,navodeći na krivi zaključak i one kojima je to maternji jezik.
Intenzivna upotreba jezika kako bi se opet,neuspješno,opisale mehanike,otvara više pitanja nego daje odgovora.

Možda i ne bi bilo toliko primjetno da nije nedavno bilo bacanja EotS-a u kantu za smeće :D..a čovjek je još i Kanađanin - ljubazan,pristojan,pozdravlja susjede...do cjepanja rulbuka ,propucavanja sačmaricom (Texas)...
Taj kontrast bude vrlo primjetljiv kada se uporedi jedan rulbuk Michael Resch-a,koji sudjeluje u pisanju i finalnoj inačici,gdje svaka rečenica logično vodi sljedećem pitanju da bi se netom ponudio odgovor,ili ako uporedim sa pravilima Flat Topa iz 1976.

Ovo stvara smješne situacije i netko van engleskog govornog područja tumači jezik drugoj osobi kojemu je to maternji jezik,u konačnici frustrirajuće je sa obadvije strane.Sjećam se jednog aktivnog odvjetnika iz US koji nije mogao pravilno rastumačiti neka od pravila VQ-a...
Kako za većinu partija i learning partija koristim Skype kao najbolja priprema pokazalo se banaliziranje pravila,onih 30% informacija kojih je dovoljno da se ima kompletna slika i posljedica koje proizilaze.
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3582 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Rulebook rage

Post Postao/la sadistiko »

ma, meni je još jasno ako je u pitanju neki neUS/UK izdavač, ali kad mi amer zakomplicira stvar koju se vrlo lako objasni samo drugim riječima, onda popi#dim
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Rulebook rage

Post Postao/la Igor »

Re:EotS goes to trash?

"Hi Igor,

Thank you for the offer but I threw the whole game in the garbage.The solitaire system however is very sloppy and not fun at all and that was what I bought it for.

I should have been nicer and gave it away to someone else for Christmas, but this game had the ability to make me very angry for some reason and it had to go quickly so I wouldn't try to waste any more time on it.

p."

Dear Peter,

Yes,you should give it to someone for Christmas...can you check is it still in your trash can,you can send it to me...and yes if you have some plastic bottles send them too they were useful to me here ;) "

..kad se sjetim dvoje švicaraca u Crikvenici,otkrili ljudi da dobiješ novac za plastičnu ambalažu;jesu se naradili to ljeto...eh što ti je Nemac..
Ovi su korisnici zahvalili autoru Igor za post:
sadistiko
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Rulebook rage

Post Postao/la Igor »

Šalu na stranu,evo samo dva dana nakon posta identična situacija.
Na CSW ima moj odgovor Marku,a pitanje je postavio Bill 67god. mlad,gdje igramo EotS preko Skype/Vassal varijante.
Logika nije odraz zdravlja naših nervnih završetaka te nije nešto jasno samo po sebi;logika je ideja,ništa više.
Jednu rečenicu u pravilima tumačili smo na različite načine,gdje Marko pita što nije jasno u toj rečenici.A nije jasno dosta toga,jer omogućuje da logika ide u oba smjera,a upravo to nije karakteristika rulbuka pisanih od strane jednog američana,uspoređujem nedavno kupljene naslove Afrika Korps,US Civil War,Flat Top za koje znam da su rulbuke pisali sami autori.

Interesantno je da pravilo sam tumačio ispravno,dok netko sa engleskog govornog područja - ne.Dublji problem toga je prije navedno pisanje rulbuka od osoba kojima to nije maternji jezik.Karakterizira ga naizgled napredna upotreba terminologije koja se ponavlja u različitim varijantama kako bi pokušale opisati jednu mehaniku,dok u stvarnosti samo dodiruju temu koju pokušavaju opisati bez dubljeg uvida koji otvara više pitanja;upravo poradi toga što nema jasnijeg uvida - to je generalni simptom.
Vrlo frustrirajuće jer igra stagnira po dva-tri dana dok se dešifrira jezik.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Igor za post:
igor1970
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3582 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Rulebook rage

Post Postao/la sadistiko »

ko ti je kriv kad igraš tako komplicirane igre :-P ;-)
slika
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Rulebook rage

Post Postao/la Igor »

:D Ma čine se kompliciranim
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Odgovori

Natrag na “Razno”