Hobit (1+2+3): N. putovanje+Smaugovo pustošenje + Bitka 5v.

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la sadistiko »

Ajd da i ja napišem koju.
Kad se već pljuje, da i ja pljunem koju. :-)
A ono, meni se već ni prvi dio nije svidio jer kad su ušli pod zemlju i kad je krenulo klanje orkova to je prevladalo i gotovo da nije bilo nikakve radnje osim koljačina, koljačina i samo koljačina. U ovom drugom dijelu se bar taj koljački udio smanjio, a ono što je ostalo je bilo više šaljivo (koliko to može biti).
Stoga, moj zaključak je da su 3 dijela Gospodara prstena daleko bolji nego ovo što rade s Hobitom. Pročitao sam sve knjige i mislim da su stvarno pretjerali s Hobitom, ali ono, idemo gledati jer smo fanovi, i žena i ja i zapravo nakon Hobita 1 ne očekujem previše od samog filma, nego više da vidimo kako su ga ufilmili (odlična riječ :-)), a zanimalo me i ovo sa 4DX tehnologijom.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la grof »

Mislim da se počelo globalno griješiti u očekivanjima kod filmova koji su rađeni prema knjigama. Očekivanja gledaoca uvijek su visoka i imam osjećaj kao da svi želimo da nam netko knjigu saspe u glavu bez čitanja. Općenito, knjiga je očito u krizi pa se od ekranizacija očekuje previše.
Moj stav je ovakav:
Ako se želim uživiti u radnju i uživati u radnji - čitam knjigu! Tu nema nikakve alternative.
Ako se želim na brzinu zabaviti i bez puno aktivacije mozga (za ovo imam, jel'te knjigu) opustiti uz kakvu-takvu radnju - gledam film.
Danas je film ipak nešto drugo nego prije. Danas je film CGI, 3D i 4D. Dakle film je danas prvenstveno razmahivanje tehnologijom, a ne pričom. (To opet daje šansu knjizi kao mediju, pa mi nekako nije žao što je tako)
Računalne igre me nikad nisu privlačile, pa tu nemam kaj reći. :mrgreen:

Stoga nisam tako kritički nastrojen prema današnjoj filmskoj industriji, jer se ista promijenila i zapravo - cilj joj se promijenio.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
baba
Reactions:
Postovi: 106
Pridružen/a: 23 kol 2011, 11:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la baba »

E vidiš ne bih se složio oko tih očekivanja kod ekranizacija. :)

Zadnje što želim od filmske adaptacije knjige jest da bude previše vjerna knjizi. Vjerne adaptacije su neopisivo dosadne. Recimo često me više veseli (objektivno lošija) Walking Dead serija, koja je vrlo labavo povezana sa stripom, nego Game of Thrones koji se čvrsto drži predloška te je time često predvidljiva i pomalo dosadna. Po meni je najbolja adaptacija nečeg pisanog ona koja si uzme dovoljno slobode da učini adaptaciju interesantnom onome koji je čitao knjigu, ali zadrži duh pisanog djela.

Hobit 2 je fulao na oba fronta. Uopće nema ono Tolkienovsko, "middle Earth" ozračje, ali se opet dovoljno striktno drži knjige da bi bio bolno predvidljiv. A da je danas film CGI i 3D.. ok, možda, ali ima načina da ga se koristi na pravi način (kao što je učinio Life of Pi npr.), a ne samo kao hiperaktivni nabrijani actionfest.
Avatar
Krscho
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 25 vel 2013, 16:46
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 15 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la Krscho »

Hobit 2 je fulo na svim frontovima meni, ja opce ne gledam filmove u 3d, 4dfx, frps tehnikama u kinu zbog toga, gledo sam ga u good old fashioned 2d-u di se najvise i raspoznaju mane priče i scenarija

Mana je meni d aje režiser totalno negledljivo mi posložio film, tempo je bio puno bolji u prvom dijelu kao i kadrovi i prelazak iz jedne u drugu scenu/kadar

A bljuvanje od promjena kao uvodenje ljubavne price Kate iz Lost-a koja vilenjak i patuljka cije ime nitko nebud ezapamtio iz prvog dijela ali sad bude jer ga ubacili u ljubavni trokut s Leoglasom mi je gadljiva, isto kao razdvajanje druzine patuljaka nasuprot knjige i fight s zmajem u rudnicima. Zmaj koji pobio cijelu populaciju patuljaka da nemre njih 5,6 smazat, zmajevi koji su u rangu s Balrogom u Meduzemlju po snazi, d ane velim karakterizacija Thorina koji je po meni u knjizi zasluzio sta ga ide jer je bio pohlepno govno a ovdje ga zele prikazati ko nekoga heroja, Thorin nije heroj. Ogroman thumbs down




+

Citat jednog fana o zmajevima, ujedno minusu filma
Tolkinovi zmajevi su kompleksna, inteligentna, intrigantna i vrlo zlobna bića (bilo je i izuzetaka!) koja imaju vrlo interesantnu istoriju i krajnje značajnu ulogu u svim dešavanjima u Tolkinovom svijetu, jedino ih u LOTR nema. Film koji se zove Desolation of Smaug je trebao da bude savršena prilika da se pokaže dio istorije zmajeva, da se bar malo zagrebe njihova osobenost, njihov značaj i uloga u svemu. Nažalost, izgleda da je prilika propuštena.
Smaug u ovom filmu nije nista od knjiskoga predloska: "I am the fire. I am death" Ma molim te lijepo :facepalm
PA JESAM LI JA JEDINI LUĐAK OVDJE KOJI JE SPREMAN TE SOTONE NAZVATI PRAVIM IMENOM??
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la grof »

baba je napisao/la: Po meni je najbolja adaptacija nečeg pisanog ona koja si uzme dovoljno slobode da učini adaptaciju interesantnom onome koji je čitao knjigu, ali zadrži duh pisanog djela.
Moguće, ali to je zapravo teško postići. Ovo na neki način sugerira da bi režiser filma trebao biti maštovitija osoba od samog pisca knjige čiju knjigu ekranizira. Nije li onda bolje napraviti film koji je sam sebi priča, a ne preuzimati predložak iz knjige?
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la smi »

grof je napisao/la:
baba je napisao/la: Po meni je najbolja adaptacija nečeg pisanog ona koja si uzme dovoljno slobode da učini adaptaciju interesantnom onome koji je čitao knjigu, ali zadrži duh pisanog djela.
Moguće, ali to je zapravo teško postići. Ovo na neki način sugerira da bi režiser filma trebao biti maštovitija osoba od samog pisca knjige čiju knjigu ekranizira. Nije li onda bolje napraviti film koji je sam sebi priča, a ne preuzimati predložak iz knjige?
Cak nebih rekao da je toliko tesko samo po sebi. Kao i kod svih drugih subjektivnih stvari veci je problem zadovoljit sve razlicite stavove/zhelje.

Mislim da je Dune vrlo dobar primjer takvih problema. Lynchev film je, meni osobno, genijalan (procitao sam knjige), a izazvao je cijelu salvu negativnih kritika. Dune/Children of Dune serije su prosle nesto bolje, a mozemo samo mastati sto bi bilo od Jodorowsky-eve verzije Dunea (Moebius, Dali, Giger, ...).

Nastavno na to, Hobit je blago receno katastrofa. Kao (re)imaging knjige je grozan, a s druge strane te izmjene ne pridonose apsolutno nista samom filmu koji je dosadan i besmislen. Prvi dio sam pogledao da vidim kako zgleda HFR. Drugi nisam gledao u kinu, a kako stvari stoje dobro cu razmislit dal cu se potrudit i torrent skinut.
baba
Reactions:
Postovi: 106
Pridružen/a: 23 kol 2011, 11:50
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la baba »

grof je napisao/la:
baba je napisao/la: Po meni je najbolja adaptacija nečeg pisanog ona koja si uzme dovoljno slobode da učini adaptaciju interesantnom onome koji je čitao knjigu, ali zadrži duh pisanog djela.
Moguće, ali to je zapravo teško postići. Ovo na neki način sugerira da bi režiser filma trebao biti maštovitija osoba od samog pisca knjige čiju knjigu ekranizira. Nije li onda bolje napraviti film koji je sam sebi priča, a ne preuzimati predložak iz knjige?
Pa teško je da, ali je zato odlično kada se u tome uspije.

Evo tipičan primjer - Kum. Knjiga je onak, dosadnjikava, osrednja, film je odličan. Onda recimo Isijavanje - knjiga je odlična na svoj način, Kubrickova realizacija na svoj. Tu su i Rekvijem za snove, pa 2001., ma čak i serijal Harry Potter i LotR zapravo.

IMO problem Hobbita je što cilj zapravo uopće nije bio "ekranizirati Hobbita". Cilj je bio iscijediti što više novaca iz trenutno popularnog predloška. Pa se lijepo od jednog filma krenulo u dva, a onda nije beg cicija - u tri. I onda od potencijalno odličnog dvo-trosatnog filma mi zapravo dobivamo devetosatni, a kako bi se popunilo tih pet-šest sati viška stavlja se ono što će pasati najvećem broju ciljane populacije - CGI spektakl.

Ruku na srce kao nekakva praznoglava razonoda nije ni prvi ni drugi dio toliko loš. OK je to rollercoaster zabava. Meni je samo neopisivo žao onog potencijalno odličnog filma kojeg čekam još od kad sam prvi put pročitao knjigu kao klinac i koji sad zbog ove napuhane CGI budalaštine više nikada neće biti snimljen.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la grof »

baba je napisao/la: Ruku na srce kao nekakva praznoglava razonoda nije ni prvi ni drugi dio toliko loš. OK je to rollercoaster zabava. Meni je samo neopisivo žao onog potencijalno odličnog filma kojeg čekam još od kad sam prvi put pročitao knjigu kao klinac i koji sad zbog ove napuhane CGI budalaštine više nikada neće biti snimljen.
Da, tu se slažem s tobom po pitanju osjećaja koje je i na mene Hobbit ostavio kad sam ga čitao (kao klinac, a tada me zapravo zainteresirao jer nisam mogao prijeći Hobbit avanturu na ZX Spectrumu. No, knjiga me bila oduševila, pa je igra pala u drugi plan).

Ali, u međuvremenu sam se uspio oprostiti od kina kao mjesta gdje se gledaju sadržajno kvalitativni filmovi, jer se kino pretvorilo u luna park. U kino već dulje vrijeme ne idem s očekivanjima da me kino filmovi sadržajno oduševe, pa je valjda time meni ovo nekako "normalnije".
Kad smo kod sadržajno dobrih kino filmova, zadnji koji me je istinski oduševio bio je - Amelie (no to nije ameri film)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2/3): Neočekivano putovanje+ Smaugovo pustošenj

Post Postao/la mado »

Od danas je Bitka 5 vojski u kinima. :hepihepi U zadnjem traileru za film nema ni S od Smauga: https://www.youtube.com/watch?v=iVAgTiBrrDA
Jel se zmaj možda predomislio pa odletio u Harad u toplije krajeve? :D
Hoćete film gledati u 2D, 3D, 4D, IMAX, HFR ili nekom šestom formatu?

Jeste gledali produžene verzije prva 2 filma? Od prvog mi se svidjela produžena verzija, od drugog filma nije previše. Produžena verzija trećeg filma će imati dodatnih 30 minuta radnje :)
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Hobit (1+2+3): N. putovanje+Smaugovo pustošenje + Bitka

Post Postao/la grof »

Moj klinac već mjesecima navija za 4D iako bih ja radije iskušao IMAX.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Razno”