[Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele

Zadovoljni Internetom doma i jel bi prešli na Starlink?

Zadovoljan, ništ ne mijenjam.
12
43%
Nezadovoljan, al mi Starlink preskup.
2
7%
Nezadovoljan, na Starlink čim se bude moglo.
1
4%
Nezadovoljan i nadam se boljem zemaljskom internetu.
4
14%
Nezadovoljan i čekam 5G
0
Nema glasova.
Star-kaj? szbunjen
6
21%
Nešto osmo?
1
4%
Ne koristim internet doma :sokiran
2
7%
 
Ukupno glasova: 28
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la mado »

Starlink se može od danas naručiti i u Hrvatskoj:
Starlink is now available in limited supply in Croatia!

Users can expect to see download speeds between 100Mb/s and 200Mb/s and latency as low as 20ms in most locations.

As we launch more satellites, install more ground stations and improve our networking software, data speed, latency and uptime will improve dramatically.

To check availability for your location, visit starlink.com and re-enter your service address. If Starlink is not yet available in your area, you can place a deposit to hold your space in line for future service.

https://www.starlink.com/
Hardware HRK4,029.00
Service HRK799.00 /mo
Shipping & Handling HRK649.00
DEPOSIT DUE TODAY HRK799.00

Slažem se da je preskupo za pojedinačnog korisnika, i znam da ćete krenuti s komentarima kako plaćate 99kn za gigabitnu optiku, ali Starlink nije namijenjen vama.

Evo mojih testova brzine na selu u Međimurju:
Znači Telemach na mobitelu često bude 3g tj h+ a Speedtest brzina mi sad bila 5/1/37ms.
4g tj lte je malo brži na 14/2/21ms.
Žičano imamo adsl tcom 16/9/10ms, maxtv + net+telefon 209kn mjesečno.
Starlink je 4x skuplji al su brzine trenutno 100-200 down, 10-50 up, ping 20-30ms. A vidio sam po reditu ekipa ponekad mjeri i brže, a sa lansiranje novih satelita će ići još na brže. :thumbs

U Hrvatskoj ne znam tko će ovo uzimati. Možda zgrade, par kuća i firme koje nemaju bolju, bržu opciju? szbunjen
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la mado »

Izgleda da je do SpaceXa došla informacija da su malo preskupi za naše krajeve pa šalju anketu od 20tak pitanja uključujući i oko cijene. Pa tko hoće ispuniti upitnik, može ovdje: https://starlink.typeform.com/to/yRuN8uXS?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la mado »

Evo prvi Starlink korisnici u Hr su začudo u Zagrebu, Novi Zagreb. Optika im nije dostupna, Adsl se vuče na 4m, a Lte tj 4g bude navečer zagušen. Ovdje su im brzine do 200/60.

Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la grof »

To se isplati onda podijelit is još par korisnika, jer su brzine dovoljne za više od jednog, pa je onda i trošak, pretpostavljam snošljiviji.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la mado »

Starlink je pojeftinio tj. prepolovio cijene. Oprema je jednokratno 3800kn, besplatno slanje. A mjesečno sad košta 370kn.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la grof »

Ajd pretplata je sada prihvatljivija

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la mado »

Još bolje od pojeftinjenja mi je vijest o signalu na cijelom planetu na 5G mobitelima, tj. prvo u Americi slijedeće godine. Tehnološki mi nije jasno kak mobitel može komunicirati s nečime na 500km udaljenosti koje putuje orbitalnim brzinama szbunjen

https://www.teslarati.com/t-mobile-spac ... rship/amp/
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la DarkDefender »

Signal putuje brzinom cca 300.000km/s. Orbitalna brzina i udaljenost je nista prema tome.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la mado »

DarkDefender je napisao/la: 26 kol 2022, 19:18 Signal putuje brzinom cca 300.000km/s. Orbitalna brzina i udaljenost je nista prema tome.
Osim što je maksimalna brzina 5g mobitela u pokretu 190kmh a najveća udaljenost od tornja 500m,barem tak kaže brzo guglanje. Nije problem fizika nego elektronika.

Dodano (ako ikoga uopće zanima :mrgreen:)
https://arstechnica.com/science/2022/08 ... -coverage/

Izgleda da će Starlinkovi odrađivati sav posao sa antenama 5x5m :sokiran

C/p objašnjenje iz komentara s Ars:
Can someone explain how the transmitter on a typical cell phone would be powerful enough to send a signal that far? I'm sure the satellite side can be figured out but I'm not sure I understand the handset end of things.

It’s a question of how good the receiver is, both the antenna and the amplifiers and filters backing it, and also how much bandwidth you want. For the extreme case, consider the Voyager 2 probe, whose transmitter is only about 5 or 10 times as powerful as a typical cell phone. We get signals from it over vast distances by using huge parabolic dish antennas, with the best detector and filter electronics available, and by accepting a data rate measured in bits per second. Replace VGER with your cell,phone, the NASA DSN with a Starlink satellite, and keep the data rate the same; that’ll do just fine for text messages.
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: [Anketa] Brzina interneta/Starlink?

Post Postao/la DarkDefender »

Nisam bas shvatio. Nigdje u clanku se ne spominje da ce signal biti 5g. Govore kako bi se, koristeci Starlink, obicni pozivi mogli provoditi preko interneta u nekim situacijama. I mislim da mobitel nece direktno komunicirati sa satelitom nego sa Starlink reciverom na Zemlji.
Odgovori

Natrag na “Razno”