Dune part 1 & 2

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la dendarii42 »

Sviđa mi se film, al mislim da je dosta nejasan nekome tko nije čitao ili gledao prethode. Curi je primjerice film ok, ali uopće joj nije bilo jasno zbog čega je taj začin bitan. A kamoli što je Kwisatz Haderach.

Vječitu prednost dajem miniseriji zbog najboljeg dizajna sardaukara.

slika

I naravno Lynchevoj Dini zbog Stinga u gumenim gaćama.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la grof »

dendarii42 je napisao/la: 24 lis 2021, 08:57 Sviđa mi se film, al mislim da je dosta nejasan nekome tko nije čitao ili gledao prethode.
Ovo definitivno stoji!

Jučer gledao u kinu. Film mi je odličan. Prizori i dizajn brodova, žetalica, posebno onih koptera (ko vretenca) su vrh. Muzika i zvuk - vrh. U jednom trenutku je Glas Jessice toliko zagrmio kinom, da sam se splašio. Da, po to sam došao u kino! :)
Jednostavno sam baš uživao u prizorima i zvuku. A za sve detalje - čitaj knjigu. ;)

Općenito nemam potrebu kritizirati nečiju interpretaciju. Ako želim sam doživjeti nečije djelo - čitam knjigu. Film mi je uvijek jedno drugo iskustvo. Tu uživam u efektima, sceni, zvuku, odnosno ocjenjujem koliko me film uspije uvući u svijet kojeg je zamislio režiser. Gdje god mogu i stignem: Prvo knjiga, onda film (ako me knjiga zainteresirala).

Dapače, sada ću ići na ponovno prečitavanje knjiga, jer sam ih čitao za vrijeme faksa ili čak ranije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 3):
tanelorndendarii42mado
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la mado »

Ja sam za neke filmove prvo čitao knjige, pa onda gledao filmove. A za neke obrnuto. Recimo za Lotr u studentskim danima se sjećam da namjerno nisam prvo čitao knjige da me filmovi ne razočaraju. Filmovi su mi bili dobri, knjige još bolje, ali su oba medija drukčija.
Problem mi je kad film kao film ne funkcionira bez čitanja knjige. Kad u filmu samo nabacuju, natuknu ideje, likove, radnju koji ti ništ ne znače ako nisi od ranije upoznat sa materijalom. A u Dune mi je ostao dojam baš toga, usput spomenu previše toga ili pokušavaju bitne stvari objasniti rečenicom dvije. A problem je baš što se knjiga događa 99% u mislima likova. A to je jako teško ili nemoguće dobro prenijeti na 2.5h filma.
Odlične adaptacije iz knjige na ekran su mi one gdje radnju pokreću događaji i dijalozi koje je onda lakše i smislenije vizualizirati kao npr, The Expanse, Kontakt, Marsovac, Lotr..

The Voice 1984 vs 2021:

1984. Pokušava gledatelju prenijeti misli likova al onda Paul bezveze hoda usporeno.
2021. Kratko, efektno vizualno dočarano, al nema misli. I Paul nekako neljuto optužuje.
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la Satarash »

Kći i ja sinoć pogledali film u kinu. Film nam je bio zabavan. Iskreno, nešto više nisam ni očekivao. Ono što me posebno obradovalo je činjenica da je ona danas na povratku iz škole svratila do knjižnice i podigla knjigu i upravo ju čita.



Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post (ukupno 7):
kockicagrofmadosmurfORnottanelornValsimZorzy
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2298 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la Valsim »

https://inverzija.net/sluzbeno-je-potvr ... avak-dine/
I službeno je. Kasa se napunila, ipak će biti i part two :hepihepi
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
grofmado
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la kockica »

Odličan film, o dojmovima kasnije.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la kockica »

Dakle knjige nisam čitao, davno sam gledao lynchov film i onu seriju. Žena je pročitala neke dvije knjige ali isto davno i pozaboravila.

Lagano sam imao predrasude prema redatelju, svi su nam govorili da je blade runner užasno dosadan/uspiren, a arrival mi je bio onak.

Ženu su pokolebala djeca jer su za taj film izabrane kakvi teen zvijezde, no osobno mi djeca nisu mjerodavna pogotovo sveznajuće tinejdžerke jer em film nisu gledali, em nemam pojma za većinu glumaca ( da, omatorilo se).

No film je vizualni spektakl koji se isplati gledati u kinu, za masu toga bi se bilo zakinuti gledanje doma, a tek fakin Glas!

Svi glumci su mi se dopali, baš je svatko pogodio lik, ono djevojce koja je kakti zvijezda za koju ne znam zgodna ali premalo se pojavljivala pa ćemo vidjeti kakva je glumica u nastavku, ali i ovo kratko je bila ok.

Radnja lijepo teče bez zastoja, nisam imao osjećaj da sam zakinut zbog nepoznavanju knjiga. Da, začin nije sad detaljno razjasnjen ali mislim da bi film izgubio na tempu da se od a do z objašnjavao svaki aspekt, tako smo dobili kratko objašnjenje na početku za što se koristi ali i skuzili smo tijekom filma da ima psihoaktivna svojstva tako da će vjerojatno u nastavku, pogotovo boravkom medju fremenima začin dobiti snazniju ulogu. Ili recimo sardaukari, kratko se pojavljuju ali već samom pojavom, pogotovo onom scenom posvećenja na njihovom planetu shvatiš koliko su opasne madafake i tako imamo niz nenametljivih sitnica, usputnih opaski pa shvatite da postoje rodbinske veze između zaracenih kuća i sl, generalno smo lako shvatili političke spletke pa ako vam je tv tjesilica navečer uz koju ste se navikli pokunjati tijekom gledanja, bit ćete zakinuti za takve sitnice.

Prvi dio je smisleno završio gdje je i trebao a za drugi dio podižem letvicu. Moja žena koja je išla u kino samo zbog mene se na kraju dobro zabavili, a tinejdžerka se nije svidjelo što su nam njihove teen zvijezde koje su popljuvale bile skroz prihvatljive. ruga_se

Jedino je li herbert išao na estetiku kao predstavljanje karakteristika ( lijepo dobro/ ružno zlocesto)? Slično kao dobri vilenjaci protiv zlih orka.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
madoPapaverdendarii42
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 548
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 282 puta
 pohvaljen: 404 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la kovacu »

Ja bi u kino oso samo zbog Voice-a. Prva scena sa voice ja se najezio ko dikobraz
Cijela dvorana se tresla
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la grof »

O da. Glas je fakat - Glas(čina). Izvrstan dojam ostavlja.

Mene su oduševili oni kopteri - letjelice.

Ma općenito mi je film moćan i baš je za kino. Meni full doživljaj.

BTW i Arrival i Blade Runner su mi odlični. ;)

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Papaver
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Dune part one

Post Postao/la sadistiko »

Evo da se i ja javim da sam odgledao sinoć film.
Pošto nisam imao previsoka očekivanja, mogu reći da me film ugodno iznenadio.
Nekako sam baš volio onaj stariji pogled na stvari, opis Harkonena i njihovog društva, jer se kroz knjige stvarno stiče dojam da su oni baš monstrumi od ljudi koji uživaju u iživljavanju, mučenju, ubijanju. Ali eto, iako ovdje nije to toliko istaknuto, moram priznati da je film kao film zadovoljio. Vjerujem da ženi nije baš sve potpuno jasno bilo jer nije čitala knjige, ali jako je zadovoljna i već smo odlučili da idemo na drugi dio.
Ono što bih ja volio je potpuno prebacivanje na film svih knjiga, od početka svega (knjige Herbertovog sina i Andersona). Meni su to predivne priče koje se isprepliču i zapravo uvode sve u to kako je uopće naseljena Dina, kako je došlo do korištenja začina i ostalo. Od onih početaka s ratovima između ljudi, strojeva i kiborga. Znam da tražim nemoguće jer je taj opus, ako se ne varam veći i od Ratova Zvijezda.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
grofmado
slika
Odgovori

Natrag na “Razno”