Želimir Periš AMA - bez spojlera knjige molim!

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Želimir Periš AMA - bez spojlera knjige molim!

Post Postao/la mado »

Dakle nisam znao da imamo forumaša pisca :bravo Želimir Periš, @_ž_ autor Mladenke Kostonoge ( povijesni roman o vještici).
https://www.oceanmore.hr/index.php?opt= ... 72&lang=hr

Pitao sam ga jel može Ask Me Anything tema, da ga malo ispitujemo i bolje upoznamo, rekao je da, sam si je kriv rofl ruga_se
Pa krećemo:
1. Koji ti je profil na bggu, da te upoznamo kao boardgamera?
https://boardgamegeek.com/user/z_zadar
Našao ga. Game designer? szbunjen Imaš publishane igre? Koje?
https://boardgamegeek.com/boardgame/248129/fierce-women
Fierce Women :thumbs kak je prošla ta igra? Nisam ju imao još prilike igrati.

2. Jesi li hrvatski Grrrr Martin ili muški JK Rowling?
3. Kad će film po knjizi? Da možeš birati redatelja i glumce, koga bi odabrao?
4. Kad će nastavak tj hoće li?
5. Ferovac si, koji smjer? Što radiš profesionalno? Programiraš? U čemu? Kakve programe? Kako nađeš vremena za pisanje uz stalno učenje koje programiranje i promjene tehnologije zahtijevaju?
6. Tportal nagrada za roman godine je 50k kn. Koje si igre kupio od te nagrade? :D
7. Omiljene knjige, filmovi, serije?
8. Euro lover? Kakva bi bila euro igra o Kostonogi?
9. Imaš impresivne igre u Previously Owned. Zašto ih se rješavaš?
10. Gdje igraš najviše zadnje vrijeme? Koje igre? Kako si ušao u bg svijet, kojim igrama ? Vidim da si bgg veteran, profil od 2005. :thumbs kako ti se čini promjena bg svijeta zadnjih 16 godina?
11. Kako si pisao roman? Papirnato, u wordu, notepadu? 😁
12. Jel čitaš knjige digitalno? Samo profesionalno ili i beletristiku?
13. Koji auto voziš? 😁 Jel električni, Teslu možda kao sve više mladih uspješnih ITevaca?


Evo dosta za sada od mene, tj mogu smišljavati pitanja do preksutra :D Pitajte ostali slobodno što god szbunjen

Evo i par tekstova o njemu iz medija :
https://www.lupiga.com/intervjui/interv ... mog-romana

https://m.vecernji.hr/amp/kultura/zelim ... ne-1497864

https://www.jutarnji.hr/kultura/knjizev ... s-15022094

Tportalovu nagradu za roman godine osvojio je Želimir Periš za knjigu "Mladenka kostonoga" :bravo
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Mago de Umago
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA

Post Postao/la dendarii42 »

Aaaaaaaaa!
Fangirl mode on.

Jao propustio sam te u Sisku kada te Nata tamo dovela, ali potpisao si mi knjigu njenom intervencijom pa ti evo želim zahvaliti na tome.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
_ž_
slika
Avatar
_ž_
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 lip 2011, 08:39
Lokacija: Zadar
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 52 puta

Re: Želimir Periš AMA

Post Postao/la _ž_ »

1. Koji ti je profil na bggu, da te upoznamo kao boardgamera?
https://boardgamegeek.com/user/z_zadar
Našao ga. Game designer? szbunjen Imaš publishane igre? Koje?
Fierce Women
Fierce Women :thumbs kak je prošla ta igra? Nisam ju imao još prilike igrati.

Igra je prošla jako jako dobro, ali valja priznati da ona super funkcionira kao poklom i cool item, kao igra ima svojih ograničenja, vrlo je simple i nema baš neki gamer's appeal.
Ipak, kako super ide, prodaje se i sve, živi ideja da se možda odradi i kompleksnija igra, ovaj put moždi cijela board game, ne samo card came, pa bi to bila prilika za nešto luđe.


2. Jesi li hrvatski Grrrr Martin ili muški JK Rowling?
Ma ja sam hrvatski meeple. Više se volim igrat nego pisat, tako da ništa od velikih ambicija :P

A u sukobu GRR vs JK, GRR svakako. Jako volim GRR-ovu konstrukciju priče, npr oslikava scene prije velike bitke, a onda iduća scena je scena nakon velike bitke, a bitka niš, to mi je vrh.
Kod JK me puno muči taj pretjerani mish-mash svakakvih mitologija i izvora, nigdje smisla ni reda.
(by the way, GRR-a sam čitao jako malo, a JK ništa, pa možda bolje da ne sudim :)

A usput da odgovorim na pitanje koje me još nitko nije pitao: Kakva je veza između boardgaminga i pisanja?
Velika! Igre, a to je ono što u njima najviše volim, kreiraju taj jedan svijet koji je pojednostavljena verzija, apstrakcija stvarnog svijeta sa malim i strogo definiranim setom pravila --> to je isto ono što radim kod pisanja -> stvaram svijet koji je simplifikacija tj apstrakcija stvarnog, i sam slažem pravila tog svijeta (pa ih sam i rušim. To je razlika između pisanja i igranja, u pisanju je super kad varašm u igranje ne smiješ :)


3. Kad će film po knjizi? Da možeš birati redatelja i glumce, koga bi odabrao?
Ne smijem još reći javno, ali samo malo da teaseram - neki su glumci već izabrani :zvizdi


4. Kad će nastavak tj hoće li?
Neće. Al će idući roman biti još bolji 8-)


5. Ferovac si, koji smjer? Što radiš profesionalno? Programiraš? U čemu? Kakve programe? Kako nađeš vremena za pisanje uz stalno učenje koje programiranje i promjene tehnologije zahtijevaju?
Učim na poslu, tome bi posao trebao i služiti :)
Tako, kad nakon 8 sata rada, 8 odspavam, a 8 posvetim obitelji i odmoru -> ostatak vremena samo pišem!
Inače: Fer računarstvo, programiranje svakojakih cloud sustava i/ili slično.



Odgovorim i dalje malo kasnije, ovo mi je najintervju dosad, sve nešto zanima knjiga pa pitaju uvijek jedno te isto, ali to "zašto imam toliko previously owned games", toooo je PRAVO PITANJE!!! :mrgreen: :mrgreen:
Ovi su korisnici zahvalili autoru _ž_ za post (ukupno 6):
frastarcValsimmadodendarii42sadistikogrof
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 463 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA

Post Postao/la frastarc »

Ja bas jučer kupio “Mladenka kostonoga”


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA

Post Postao/la dendarii42 »

Kad bi Mladenku Kostonogu pretvorio u igru koje bi mehanike primjenio i koji bi tip igre bila?
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA

Post Postao/la mado »

_ž_ je napisao/la: 21 lis 2021, 13:23 3. Kad će film po knjizi? Da možeš birati redatelja i glumce, koga bi odabrao?
Ne smijem još reći javno, ali samo malo da teaseram - neki su glumci već izabrani :zvizdi
A zato Denis Villeneuve ne snima Dune part 2 trenutno, usred je predprodukcije tvog filma :thumbs

_ž_ je napisao/la: 21 lis 2021, 13:23 Odgovorim i dalje malo kasnije, ovo mi je najintervju dosad, sve nešto zanima knjiga pa pitaju uvijek jedno te isto, ali to "zašto imam toliko previously owned games", toooo je PRAVO PITANJE!!! :mrgreen: :mrgreen:
Pa možemo i mi tipična pitanja, gdje si bio '91, a gdje ' 45te, jel više voliš plavu ili crvenu boju? rofl

Nego jel si ideje za knjigu dobivao uvijek za stolom usred aktivnog pisanja? Ili vani negdje, na plaži, kafiću, pod tušem, u snu i sl. pa zapisivao brzo misli na papir, diktirao u mobitel?

Jesi barem Tolkiena čitao? Ježevu kućicu? Crvenkapicu barem? 😁

Jesi oduvijek htio pisati ili? Koliko si imao iz hrvatskog i da li si volio čitati lektiru, pisati zadaćnice? 😁

Jesi ti bolji pisac ili Kristian Novak? 😁 Jesi čitao njegove dvije knjige, dojmovi i dal bi vaše 3 knjige trebali biti dio lektire u školi, inspiracija mladima?

Ako ili kad bi tvoja knjiga postojala u digitalnom obliku, ebook ili audio book, što bi rekao nekome da ti veli da mu je dobra knjiga ali ju je ukrao? sbatine

Jel planinariš po Velebitu, Dinari i okolnim planinama blizu Zadra? Zrmanja, Krupa i sl.? Jel te to inspirira? More?
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA - bez spojlera knjige molim!

Post Postao/la kockica »

Osjećam susramlje zbog made. :facepalm

Mislim otkuda izvuče bezveznjaka villeneneuvea pored zivucih vrdoljaka, sedlara? sbatine

Željo, nisam te čitao ( još) ali vidjevši sadržaj tvoje knjige bi li pretočena u igru bila poput fury of dracula ili nekakav deckbuilder?
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA - bez spojlera knjige molim!

Post Postao/la Valsim »

Bojim se da po otvaranju teme i ovolike razine raznolikih pitanja, naš Želimir više neće stići napisati ni minijaturnu priču.

Nego kad je već bal :D .

@_ž_
Što je bilo najizazovnije u cijelom procesu stvaranja djela? Čitajući neke druge autore i njihova iskustva rekoh mora biti sam proces izdavanja. Ali eto ako sam u krivu iznenadi me :) . Nego kad smo se već dotakli izdavanja. Možeš opisati ukratko cijeli proces kako je to izgledalo. Jesu li to bile lavovske borbe da se bude otkriven, il je sekira odmah na prvu pala u med? :D Suradnja s lektorom i urednikom? Koliko su utjecali na originalni tekst?
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Želimir Periš AMA - bez spojlera knjige molim!

Post Postao/la grof »

Bok @_ž_. Ja te ništa ne bih pitao. :)

Samo me sram što još nisam pročita Kostonogu. Da je ima za Kindla već bi bila digitalno kod mene, ovako me put rijetko nanese u knjižare i knjižnice. Digitalno sam razmažen postao. No, nakon svih ovih napisa, morati ću se pokrenuti i konačno pročitati.

Drago mi je da Strašne Žene (iako se ja i dan danas ne slažem s naslovom) dobro idu, te da sam bar savjetima sudjelovao u brušenju pravila i mehanike.
Budeš li radio baš boardgame na tu temu - odmah se javljam za testiranje. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
_ž_
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 lip 2011, 08:39
Lokacija: Zadar
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 52 puta

Re: Želimir Periš AMA - bez spojlera knjige molim!

Post Postao/la _ž_ »

Ljudi hvala, divni ste. Evo iz ljubavi, poklanjam/šaljem jednu Kostonogu klubu/forumu ili članu kluba/foruma, pa nek grof organizira kome ((tnx, @grof ) - možda random.com il slično)

6. Tportal nagrada za roman godine je 50k kn. Koje si igre kupio od te nagrade? :D
[trlja ruke] Upravo gledam ovaj novi dućan u Savskoj, bolje cijene, Everdell izgleda kao zabava za cijelu obitelj.

7. Omiljene knjige, filmovi, serije?
Omiljene knjige: stripovi, filmovi i serije variram jako od klasika do trasha. No kako vrijeme ide serije mi sve lošije padaju, nekak su mi sve iste, vrte tri iste fore, ak olako predvidim kako će se sezona razviti onda mi se takva sezona ne da niti gledati. Filmovi su nekad ipak manje predvidivi. A slično mi je i s knjigama. Uglavnom knjige čitam dopola. Nije za pohvaliti se.

8. Euro lover? Kakva bi bila euro igra o Kostonogi?
Zapravo sam već razmišljao o ovome i imam okvirni koncept. To ipak zaslužuje zaseban post. A mogli bi je i zajedno razviti :P Jel bilo sličnih inicijativa na forumu?

9. Imaš impresivne igre u Previously Owned. Zašto ih se rješavaš?
Pitanje svih pitanja. Paaa, mjesto u stanu prvenstveno, a onda i bol zbog neigranja. Pola sam igara poprodavao kad sam selio, naprosto, minimizirao materijalna dobra i kubikažu kutija. Prodao sam silne igre koje jako volim, al kao - ako je igra dvije godine na polici bez da sam je otvorio - jel to nije dobar kandidat za prodaju? Ipak, nikad nisam prestao kupovati nove igre. Pa rotiram.

10. Gdje igraš najviše zadnje vrijeme? Koje igre? Kako si ušao u bg svijet, kojim igrama ? Vidim da si bgg veteran, profil od 2005. :thumbs kako ti se čini promjena bg svijeta zadnjih 16 godina?

Nisam baš svo vrijeme full aktivan. Dogodi se godina, dvije bez da upalim bgg, al kad mu se vratim s velikim guštom otkrivam nove stvari.
Živim u zadru, ekipa se teško skuplja, well...
Ne bi baš mogao komentirati razvoj i promjene, ali jako me oduševljavaju nove mehanike. Sad igramo Pandemic Legacy season 0, uživam u legacy aspektu.

11. Kako si pisao roman? Papirnato, u wordu, notepadu? 😁
Word i mini super-mobilan laptop pa u kafiće.

12. Jel čitaš knjige digitalno? Samo profesionalno ili i beletristiku?
Sadly, digitalno čitam samo profesionalno i rukopise prijatelja. No, evo taman ovih dana kupujem Kindle sinu, pa možd napokon prodišem digitalno.

13. Koji auto voziš? 😁 Jel električni, Teslu možda kao sve više mladih uspješnih ITevaca?
Ne još.
Ovi su korisnici zahvalili autoru _ž_ za post (ukupno 2):
grofmado
Odgovori

Natrag na “Razno”