Licence i slične stvari

InMyBox, Izrada overlaya i inserata za igre, 3d print minijatura i dodataka za igre.

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Licence i slične stvari

Post Postao/la sadistiko »

Počeo sam slati izdavačima emailove po pitanju dozvole da se izračuju inserti za njihove igre. I za sad nije baš veselo. Kod nekih ne smijem stavljati nikakav art i ne smije biti "official" (što mi je sasvim ok), preko toga da ne smijem stavljati ime igre niti ikone, do onih koji totalno brane izradu.
Npr. Stronghold games ne dozvoljava izradu bilo čega za njihove igre.
Pošto oni imaju na popisu izdanih igara sve i svašta (i što je i što nije njihovo, gdje su samo dobili licencu da izrađuju kopije) zanima me ima li tko ovdje da bi znao kako doći do popisa igara koje su baš njihove.
Ne bih volio ući u kakav sukob već u samom startu. :facepalm
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la joezg »

Nekoliko stvari ti može pomoći.

U rulebooku ti uglavnom, piše i drugi izdavač. Mislim da je u većini slučajeva korektna pretpostava da Stronghold ima licencu, ako rulebook nema oznaku drugog izdavača. Primjer je rulebook za Terraforming Mars, koji je izvorno izdao Fryx Games:
https://bgg.cc/filepage/135533/final-english-rules

(Tu naravno postoji mogućnost i da je nekakav drukčiji aranžman, ali kako Stronghold funkcionira, gotovo je sigurno da je samo pribavio licencu. Uvijek možeš kontaktirati drugog izdavača, da bi razjasnio nedoumicu).

Stranica na BGG-u, u principu ispisuje originalnog izdavača prvo:
https://bgg.cc/boardgame/193738/great-western-trail

(Tu je, pak, problem jer su to neslužbeni podaci i mogu biti netočni.)

Treća opcija je da, jednostavno, znaš... :P ... ili pitaš mene :)

Zadnjih godina Stronghold, praktički, nije izdao ništa svoje, ali to će se, vjerojatno, mijenjati (ili se već mijenja) kad su se spojili sa Indie Boards & Cards koji guraju vlastiti razvoj.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la grof »

O muko moja mila. Fakat čudno. Jasno mi je da se izdavači brane od modifikacija ili kopiranja njihovog arta, igara i sl. Ali da se brane od izrade dodataka za organizaciju komponenti ili overlaya. To mi nema nikakve veze i logike s bilo kakvim copyrightom. Pa ti ništa ne kradeš, ništa ne mijenjaš, samo dodaješ nove stvari koje NE utječu na samu igru nego samo na način organizacije komponenti za igru. Ti dodaci uopće nisu i nemaju veze sa samom igrom.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la sadistiko »

E pa eto ti našeg vrlog izopačenog svijeta.
Ja sam isprva isto tako mislio, ali reko, ajmo mi to ipak provjeriti i poslat par emailova.
@joezg ajd nek ni ne bude teško vidjeti koje sam do sad ovdje objavio igre da imam inserte pa mi samo bubni tko je izdavač, ja sam se za sada vodio time da gledam na BGG i upravo to što si rekao, tko je prvi, ali vjerujem da će biti slučajeva da recimo jedan izdavač neda dozvolu, dok drugi da. Što onda?
A bojim se da će to biti čest slučaj pošto Stronghold izdaje dosta igara, ali iste igre koje izdaju i drugi.
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la joezg »

grof je napisao/la: 11 vel 2019, 09:11 O muko moja mila. Fakat čudno. Jasno mi je da se izdavači brane od modifikacija ili kopiranja njihovog arta, igara i sl. Ali da se brane od izrade dodataka za organizaciju komponenti ili overlaya. To mi nema nikakve veze i logike s bilo kakvim copyrightom. Pa ti ništa ne kradeš, ništa ne mijenjaš, samo dodaješ nove stvari koje NE utječu na samu igru nego samo na način organizacije komponenti za igru. Ti dodaci uopće nisu i nemaju veze sa samom igrom.
A nije to baš tako. Možemo raspravljati o dobrim i lošim stranama kapitalizma, ali trenutno živimo u kapitalizmu.

Oni su vlasnici IP-a. Možda su nekom već prodali prava da radi inserte i overlaye za taj njihov IP (ili sve njihove IP-e). Možda su prodali i ekskluzivu pa i ne smiju dati bilo kome da radi isto. Možda si žele ostaviti mogućnost da prodaju prava na IP nekome tko će to raditi.

Ti dodaci imaju veze s igrom, ako imaju art igre ili ako se reklamiraju da su, npr. insert za Space Cadets. Osoba, naravno, može staviti online da prodaje nekakvo narezano drvo i da se unutra mogu pospremiti neke karte i tokeni i da stane u kutiju neke igre, ali vjerujem da će se stvar bolje prodati, ako piše da je to insert za Terraforming mars, a sada već zarađuješ na nečijem IP-u bez dozvole.

Ako malo karikiramo, to je kao da kažeš da izrađivanje figurica iz Star Warsa nije i nema veze sa Star Wars filmovima (i svakako ne utječe na gledanje filmova). Prilično sam siguran da Disney na tim razno raznim stvarima na kojima je nalijepljen IP Star Warsa zarađuje mnogo više nego na samim filmovima. Zašto ne ostaviti mogućnost i da Stronghold games pokušaju dodatno zaraditi na svom IP-i?
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post (ukupno 2):
grofShich
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la grof »

Da, slažem se @joezg s tvojim argumentima. Ima smisla. Nisam gledao tako široko. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la joezg »

sadistiko je napisao/la: 11 vel 2019, 09:25 A bojim se da će to biti čest slučaj pošto Stronghold izdaje dosta igara, ali iste igre koje izdaju i drugi.
Vjerojatno Stronghold nije vlasnik IP-a u slučaju da su samo partneri, osim ako npr. nisu kupili kompletna prava od nekog malog izdavača, ali mislim da to nije, tipično, slučaj.

Aj' ti meni pošalji na PM listu pa ću ti napisati koliko znam... Nije baš da mi se istražuje što si sve radio...
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la thegrey »

Nemaju pojma jadnici. Kao da će im par inserta koje sadistiko i uspije prodati upropastiti njihov profit. Samo peglaj majstore, a ako budu kenjali neka se registriraju na ovaj forum (imamo i english sekciju koja već šest godina zjapi prazna) pa ćemo im pokazati. :D.

Šalu na stranu, joezg je objasnio zbog čega netko ne dopušta korištenje imena, samo bih dodao da ovdje i štite kvalitetu i tradiciju svog branda - @sadistiko može napraviti nekvalitetne inserte, inserte u bojama koji nemaju veze s kompanijom i slično, a onda će dio ljudi pljuvati po izdavaču.

On topic - U slučaju zajedničkih djela, svaki nositelj autorskog prava može samostalno raspolagati sa istime - odnosno može ga davati trećoj strani bez traženja suglasnosti drugog nositelja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
joezg
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la sadistiko »

Samo, da ne ispadnem bezobrazan, koliko ja znam Stronghold, od ovih poznatijih izdavača rade najlošije komponente? Right?
Mislim, njihovo je pravo dati nekome dozvolu ili ne. Sve u svemu, bit će ime za insert neko ljevo nevezano za pravo ime igre, a ikone sam ionako odustao stavljati ionako radi istih problema. Npr. Jamey iz Stonemeier-a mi je poslao light ugovor s kojim se obavezujem ne stavljati nikakav art i ne smije nigdje pisati da je official insert što je po meni još najbolje. Imam uvjete i prava i ok.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
grof
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Licence i slične stvari

Post Postao/la Bojan1983 »

sta se to pravno ne rjesava promjenom imena, npr

"Marsforming insert " i onda na dnu sitnijim slovima -(compatible with Terraforming mars board game)
slika
Odgovori

Natrag na “InMyBox”