Usluga 3D printanja figurica

Forum namijenjen izradi i bojanju minijatura, maketa i terena

Moderator/ica: sadistiko

Katula
Reactions:
Postovi: 2
Pridružen/a: 20 lip 2021, 17:25
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 2 puta

Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la Katula »

Pozdrav ljudi,
Danas sam napisao post u grupi na fejsu "Stolne društvene igre Hrvatska" da vršim uslugu printanja figurica na Resin 3D printeru. Nakon toga me kontaktirao g. Žarko Pintar, predsjednik udruge Igranje, ovdje mu je korisničko ime Grof. Predložio mi je da se javim ovdje da vidim hoće li biti interesa za printanje figurica.

Trenutno imam licencu od Bestiarum Miniatures za printanje i prodavanje njihovih figurica. Svakih mjesec dana izlaze novi setovi koje isto tako smijem prodavati i printati. U nastavku je link od njihovog patreona gdje možete pogledati figurice: https://www.patreon.com/BestiarumMiniatures/posts .
Uploadati ću i slike figurica. (Većina slika je njihova i figurice su na slikama obojane). Veličine baza su 25mm i 45mm.
Figurice koje ja printam trenutno su printane bijelim resinom(uploadati ću 2 modela). Ako nekom to ne odgovara, figurice mogu naprajmati sa crnim prajmerom(šaljem isto 2 slike naprajmanih figurica). Iako imam u planu uzimati više boja resina.

Možete mi i vi slobodno slati neke svoje modele koje želite da printam tipa sa Hero Forge-a ili ako vam je netko napravio model a nemate ga gdje isprintati.

Ako imate nekih pitanja možete se slobodno javiti ovdje ili na moj mail: [email protected]


slikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslika,slikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslikaslika
Zadnja izmjena: Katula, dana/u 21 lip 2021, 08:13, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Katula za post:
realuka
Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la logOS »

Smatram da bi ovaj post trebao biti pod Malim oglasima, a ne pod radionicom te bi ga trebalo tamo prebaciti. Slobodno se može moj komentar tada staviti pod dio Diskusije o oglasima.

A pošto je stavljen pod radionicom smatram da je slobodno komentirati kvalitetu minija.

Nažalost sve što vidim na ovim minijima mi upućuje na jako lošu završnu obradu. Loše uklanjanje supporta i pranje minija u previše puta iskorištenom izopropilnom alkoholu, bez dva pranja.

Jako se vide mjesta na kojima je bio support i ostaci supporta što jako utječe na kvalitetu detalja. Kao da su supports uklanjani tek nakon što je rezin stavljen na curing i stvrdnut, umjesto puno lakše odmah nakon pranja alkoholom i onda kratim umakanjem u toplu vodu da se supports razmekšaju.

Miniji po sebi imaju jako puno ostataka rezina, artefakta zalijepljenih koji nisu ostaci supporta već kao kakvo smeće. Kao da su prani samo jednom u zamazanom alkoholu pa se stari polustvrdnuti rezin zalijepio za minije. Ili još gore je ekran otišao ili se printa u rezinu u kojem plivaju ostaci. Najočitije na XEROFANTU i dijelovima FLAME SOWERA.

Na prva dva minija koja su sa crnim primerom na puno mjesta ima neki stringing za koji ne znam od kud je... ne rezinu ne bi trebalo biti stringinga pa su valjda nastali prilikom primanja minija. Kosa ili prašina ne znam. Isto tako jako zrnato prašnjav priming. Na BANE DESTROYERU je jako očito i ne mogu se odlučit da li je tako prašnjav zbog lošeg primanja iz kantice ili je stavljen primer preko rezin prašine koja nastane kada se ide stavi stvrdnjavat mini koji je još mokar od alkohola.

Na kraju svega meni ovo nisu zadovoljavajući miniji da bi ih išao farbat, vidio sam jako puno isprintanih minija da bi mi ovi bili kvalitetni. Detalja ili nema ili su prekriveni smećem.

Tvrdi rezin je teško naknadno obrađivat i nije tako prilagodljiv kao kakav plastični mini i još je alergen, a kamo li da se ide sada još turpijat i udisat tu prašinu. Osobno da nešto plaćam da mi je neko isprintao očekivao bi skoro savršenu kvalitetu kao da je izašao mini iz nekog kalupa, ili bar da nema previše završne obrade prije farbanja.

Koji printer i koji rezin su u pitanju? Koji je layer height?
Ovi su korisnici zahvalili autoru logOS za post (ukupno 3):
KatulaAntomonkovacu
Katula
Reactions:
Postovi: 2
Pridružen/a: 20 lip 2021, 17:25
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la Katula »

Pozdrav,
hvala Vam na odgovoru. Smatram ovaj odgovor kao konstrukrivnu kritiku. Da odmah kažem da mi nije u cilju prodavati nekvalitetne i nedovršene figurice pa sam maknio cijene sa posta dok se problem ne riješi.
Printer koji koristim je Anycubic Photon Mono X, a Resin je Prima Value Resin-Water Washable. Imao sam dosta problema sa resinom na početku, pa sam se morao javiti proizvođaču i oni su mi dali postavke za resin.
Suportovi su uklanjani nakon pranja figurice u vodi, ali su postavke supportova u Chituboxu bile krive pa ih je bilo dosta teško za odvojiti, a i problem je što je resin bijeli pa se jako teško vide djelovi koje bi još dodatno trebalo ukloniti, dok se figurica ne naprajma.
Visina layera je 0,05mm. (Šaljem fotku settingsa)
Vidim da ste iskusni što se tiče 3D printanja, pa ako imate još kakvih savjeta bio bih Vam zahvalan da ih podjelite samnom :)

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Katula za post:
Antomon
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la dendarii42 »

Nemam interesa za ovu temu, ali jako mi se sviđa ova civilizirana diskusija i mogu reći da mi je uljepšala dan.

Samo tako momci. :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 2):
grofKatula
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la grof »

Da, slažem se. Još ću nešto i naučiti.

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Katula
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la logOS »

Moja preporuka bi bila osiguraj si sigurno mjesto za rad i imaj dobru zaštitnu opremu za rad sa resinom, rukavice, maska i zaštitne naočale, pogotovo pri čišćenju. Resin je alergen i nakuplja se sa vremenom toliko da nakon nekog vremena ljudima izbi osip na stvrdnuti resin.

Dobar komentar na koji sam naletio je da iako je resin water washable to ne znači da ga treba i prati u vodi. Isprobaj više formula. Probaj sa izopropilnim alkoholom, nekim dobrim sredstvo za odmašćivanje pomiješanim sa vodom itd... ljudi svašta koriste. Izopropilni alkohol je tu super ali i košta i isparava. Opet sve ovisi od resina do resina.

Nadam se da pri pranju ne staviš samo mini pod slavinu jer em šta je toksično i završi u vodovodu em ćeš si cijevi zaštopat. Koristi bar dva pranja u zasebnim kanticama. Kao inače ide jedna za grubo prvo pranje druga za detaljno. Uloži u ultrazvučni čistač. Kasnije ljudi stave kantice vani da voda ispari i onda zbrinu ostatak resina iz njih.

Svakako preporuka za uklanjanje supporta je umakanje u toploj vodi da omekšaju. Puno lakše se skidaju nakon toga. Drugo naučiti kako i gdje sam staviti supporte jer iako dosta stvari sa raznih patreona dolaze pre-supported znaju ih stvarno previše načičkat po modelu.

Je bijeli resin nije baš zahvalan za slikanje i prikaz detalja. Nekako bi za minije preporučio manji layer height 0.02 ili 0.03. Ovih 0.05 je bilo očito na par mjesta na modelima po vidljivim layerima nažalost i nedostatku detalja. Opet tu treba nanovo uštimat exposure time inače se gubi na detaljima. Ima dosta kalibracijskih testova za printanje okolo. Pa se sa njima igrat i uhvatit dobar exposure time.

Nadam se da ćeš uspjet dobro uštimat printer sa resinom koji koristiš i nadam se vidjet tvoj oglas pod Malim oglasima sa prezentiranim impresivnim modelima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru logOS za post (ukupno 4):
AntomonsadistikorealukaKatula
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la realuka »

Evo da i ja nešto napišem.

Printam na PhotonS i na Photon Mono, PhotonS sam već skurio jedan ekran (ca. 900 sati) i postavio novi, isprintao ukupno cca 3000 dosta jednostavnih modela i sve printam na 0.03mm eventualno na 0.04mm. Printam samo crnom smolom samo ponekad sa prozirnom. Sve perem u alkoholu nikad ne ispirem u vodi, ali zračim modele tek kad su apsolutno 100% suhi, odnosno tek kad je alkohol ispario s njih. Alkohol mijenjam dosta često baš zbog taloga koji sjebe modele ekspresno i znam da sam ih barem stotinjak morao baciti jer sam bio lijen promjeniti alkohol na vrijeme.

Što se tiče potpora jako ih je teško 'masterat', doslovno svaki model ima svoja pravila, nitko te to ne može naučiti da znaš kako se radi 100% točno, tako da ti je najbolje sam napraviti potpore za modele prema vrsti smole s kojom printaš i printati samo sa jednom vrstom smole te iste potpore.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post:
Katula
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la sadistiko »

ok dečki, koliko je to onda dovoljno često mijenjanje alkohola?
Ja koristim Prusa strojčić za pranje i zračenje.
Ja pošto nisam zadovoljan sa svojim printovima nisam ni dao većinu stvari u prodaju. I jako mi je žao jer je to izgleda ipak bila promašena investicija. Ja uzeo Peopoly Muai koji je u to vrijeme bio najbolji na tržištu po cijeni i kvaliteti, ali ubija me to što samo njihova smola radi kako treba. Bojim se puno eksperimentirati jer je taj sport stvarno skup.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Katula
slika
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la realuka »

sadistiko je napisao/la: 22 lip 2021, 23:22 ok dečki, koliko je to onda dovoljno često mijenjanje alkohola?
Nema tu neke konkretne brojke, sve je to empirijski. Anycubic kaže nakon 20 modela, al ja u jednom printu imam svojih malih 20ak modela pa to opet meni ne koristi.

Uglavnom jedan od razloga zašto koristim crnu smolu je da vidim kad se talog nakupio u alkoholu, prelijem alkohol u drugu posudu obrišem talog i koristim opet taj alkohol još jednom ili 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post:
sadistiko
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Usluga 3D printanja figurica

Post Postao/la grof »

Jel se taj talog može filtrirati kroz filter papir za kavu? Ili prolazi kroz njega?

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Minijature, makete i tereni”