Problem s bojom za modele/makete

Forum namijenjen izradi i bojanju minijatura, maketa i terena

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la M0by »

Mozda ce mi netko ko je strucan s bojanjem minijatura ili generalno moci pomoci.
Imam metalnu figuru (nije minijatura) koja je vec tvornicki pofarbana ali je nakako ostecna na vratu i sastrugana joj je boja.

U Mullera sam uzeo njihovu boju za makete Revell email color jer po poklocu savrseno odgovara boji koja je na figuri.
Otvorio boju, ok izgleda dosta tamnije al valjda je tako samo dok je u limenci, pofarbao vrat i rep gdje se skinula boja... jos uvjek je dosta tamnije od boje na poklocu boje, ok mozda dok se ne osusi... nope boja je suha i ostala je dosta tamnija tj. ne odgovara boji na poklopcu :shock: .

Jesam li ja nesto krivo napravija tj. mozda treba boju razrijediti prije ili je krivo to sto sam koristio kist?
Mozda je kriva boja u kantici?
Ili ove boje nevaljaju, moram spomenuti da sam koristio od iste marke i boju koze na plasticnoj figurici i tu je nijansa bila relativno ok poklopcu ali pisalo je mat no nakon sto se boja osusila bome se sjaji :roll: sto izgleda grono na ostatku figure koja ima mat boju koze.


Evo i slika, kantica ispod repa je s kojom je bojano i vidi se da odgovara orginalnoj boji, no pofarbani dio (kraj repa ili tocnije pocetak) vise odgovara ovoj drugoj kantici koju nisam jos ni otvorija.
slika
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la danijel2008 »

OK. Imam par ideja, ali ne mora biti da je jedna od tih...probaj pa javi rezultate...

1. Jesi li kanticu promućkao prije upotrebe? Pigment u bojama za minijature, ako dugo stoje i nekoriste se, redovno "potone" na dno bočice/kantice i odvoji se od ostatka sadržaja iste. Svaku boju prije korištenja treba jaaaaako dobro protresti. Baš onako, jako jako. Naravno pri tome pazi da jeboja dobro zatvorena.

2. Podloga na koju si naneo plavu boju, predpostavljam je direktno bila metal ili plastika. Stvar je da se inace uvijek prvo stavi primer kako bi se boja bolje uhvatila na površinu. U vecini slucajeva taj primer je bijele boje. I kada naneseš boju na taj bijeli primer ona će i biti svjetlija.

3. Svaku boju prije korištenja treba malo razrjediti. Ove su na bazi nitra pa ne znam kako bi reagiralo da ih razrjediš sa vodom. ja inače koristim boje isključivo na bazi vode pa to nije problem. Razrjediti ili "thinati" boju znaci da malo dodaš vode u boju, teko toliko koliko kist moze upiti vode limrvicu vise, ovisno o kolicini boje. Želiš postići da boja fino teče sa kista ali da nije prevodena. Samim time bit će i mrvicu svjetlija jer je rjeđa pa samim time i prozirnija.

A na kraju krajeva, moguće je da jednostavno je takva kakva je i da ništa ne radiš krivo nego poklopac jednostavno ne prikazuje stvarni pigment boje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post:
M0by
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la sadistiko »

Ako je emanel boja, zar nije to onda na bazi ulja? A te nikako nije dobro miješati s vodom.
slika
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la M0by »

@danijel2008 hvala na odgovoru
1. nisam muckao ali sam je promjesao dobro stpicem prije upotrebe.
2. da podloga je bila direkt metal.
3. budem pokusao razrijediti s tim da mislim da je sadistiko u pravu i nisam siguran da cu moci s vodom.

Uglavnom, pokusat cu razrijediti ako ne pomogne uzet cu jos jednu kanticu da provjerim dali je jednaka boja unutra.... ako je budem vidio dali u Carti imaju oni kakvu takvu nijansu pa mozda bude bolja.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la sadistiko »

Ali ono što ti Danijel kaže, akrilne boje na bazi vode su ti jednostavnije, niti se suše tako brzo (čak i dok su zatvorene, ako ne koristiš emanel boje će se osušiti s vremenom), a ove kantice od Ravella su mi koma, ne možeš ih nikad lijepo ponovo zatvoriti, a ni otvoriti.
Moje boje od Vallejo stoje već godinama u njihovim bočicama, ok, imao sam par loših, tu je najveći problem sa metalik bojama, npr. zlatna im ne valja ni malo i nisam iskoristio niti desetinu boje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
M0by
slika
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la M0by »

je primjetija sam da je otvaranje malo problem, jednu sam otvorio relativno ok dok sam drugoj poklopac malo izdeformira :)
Svakako budem uzeo akrilne boje na bazi vode jer ako ni ne nadjem ovu nijansu plave jos uvik mi treba i dobra boja koze.
Provjerim i ove Vallejo ako nadjem ducan koji ih prodaje a da nije online (ne vjerujem nijansama boje preko ekrana).
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la grof »

@M0by temu sam ti prebacio tamo gdje joj je i mjesto. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la M0by »

Moze, budem drugi put bolje pazija :)
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la danijel2008 »

Ako budeš uzimao akrilne boje, Vallejo je moj prijedlog. A ako si iz ZG u trgovini Perlica ih imaš da ti srce stane. Vjerujem da bi našao približno nijansu koju tražiš.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post (ukupno 2):
M0bysadistiko
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: Problem s bojom za modele/makete

Post Postao/la M0by »

To je HOBBY&HOBBY blizu kvatrica? (bar mi google kaze tako) ako je to to bi bilo super jer tuda vec prodjem tu i tamo... hvala na informaciji :)
Odgovori

Natrag na “Minijature, makete i tereni”