skidanje boje s minijatura

Forum namijenjen izradi i bojanju minijatura, maketa i terena

Moderator/ica: sadistiko

vedran2006
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

skidanje boje s minijatura

Post Postao/la vedran2006 »

pozdrav,

trebam savjet gdje i što kupiti za skidanje boja sa minijatura.
po forumima se spominju razna sredstva ali ne pronalazim ništa od toga lokalno dostupuno. ima netko neki savjet tko je već radio...

hvala
V
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la grof »

Razređivač?
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la neuromancer »

Ovisi koje su vrste boje i od kojeg su materijala minijature.

Akrilne boje + metalne minijature = razrjeđivč (nitro) ili aceton

Akrilne boje + plastične minijature = ulje za kočnice

Sa emajl bojama sam rijetko i odavno radio ali ima koliko se sjećam nekakav thinner - razrjeđivač i za njih (revell ili sl) pa provaj s njime (bar na metalnim minijaturama - ne znam kako se ponaša na plastici...). Za metalne minijature je dobar i obični.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la sadistiko »

pazi samo da ne stavljaš nitro na plastične figure, nege bi se mogle omekšati
slika
vedran2006
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la vedran2006 »

mislio sam da sam dopunio post?!

dakle plastične figure i ono što sam zaboravio napisati želim skinuti i primer, zapravo problem je primarno primer koji nije dobro reagirao sa plastikom i moram ga skinuti.

vidim ulje za kočnice, ali našao sam negdje da ne bilo koje, za plastiku da ide 4dot? što god to je? gdje kupiti i na koji način primjeniti?

drugo što sam našao je isopropylni alkohol. kaže da on skida ali isto ne znam da li i primer skida ili ne?
slika
Avatar
ThaneBobo
Reactions:
Postovi: 26
Pridružen/a: 17 pro 2016, 18:41
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la ThaneBobo »

Pa primer je obicno isto akrilna boja, samo kaj se u pravilu nanosi sprejem jer je brze. Tak da kaj god uzmes da skida akrilnu boju, trebalo bi skinut i primer.
vedran2006
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la vedran2006 »

upravo zato pitam za savjet, jer ne bih htio eksperimentirati previše.
ako ima netko tko je već to radio sa plastičnim figuricama da napiše kratko postupak i gdje je kupio sredstva.

hvala
slika
Avatar
ThaneBobo
Reactions:
Postovi: 26
Pridružen/a: 17 pro 2016, 18:41
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la ThaneBobo »

A gle....nije ti to egzaktna znanost kad se skida boja sa plastike. S metalnima nije problem, jer ih otapala ne mogu oštetit.
Može se dogoditi da možeš skinut s acetonom za skidat lak s noktiju iz Konzuma i štapićima za uši, a može se dogoditi da industrijski aceton i četka neće skinut. Ima ljudi koji se kunu u ulje za kočnice, nekad davno sam s sa time eksperimentirao i nije mi se dopalo, pa koristim aceton koji ima u Kemoboji. Namočim figuru i četku i rifljam dok boja ne otpadne i onda ih stavim u vruću vodu i operem sa sapunom i/ili malo deterdženta.

S tim da je aceton kockanje jer osobno sam naletio na primjere da aceton nije mogao progrisiti koliko je boje stavljeno na figuru; skidao sam boju s figura koje sam bojao prije, sve na isti način i s istim bojma i nekima se boja skinula bez poblema, a neke nisam mogao spasit.
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la Satarash »

Uljni odstranjivač laka za nokte afrodita. Bez acetona je, tako da nema frke da će otopiti nešto. Meni na maketama provjereno radi uvijek.

https://www.konzum.hr/klik/images/produ ... 1452896701
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post:
vedran2006
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: skidanje boje s minijatura

Post Postao/la neuromancer »

vedran2006 je napisao/la: 20 ruj 2018, 16:57 upravo zato pitam za savjet, jer ne bih htio eksperimentirati previše.
ako ima netko tko je već to radio sa plastičnim figuricama da napiše kratko postupak i gdje je kupio sredstva.

hvala
Pretpostavljam da se radi o akrilnim bojama na tim plastičnim figuricama - ako je tako onda ti ne treba eksperimentirati nego:

Sredstva: Ulje za kočnice (primjerice UKA 4 proizvodi ga INA i ima ga za kupiti na svakoj ininoj benzinskoj pumpi)

Pribor: stara četkica za zube

Postupak: u neku staru posudu ovisi o broju figura (dno od plastične boce) potopi figure u ulje za kočnice i ostavi da se namaču. Koliko ćeš ostaviti ovisi o količini boje na njima. Za početak stavi ujutro a popodne pogledaj stanje, promješaj/promućkaj pa vidi da li boja možda već i sama otpada ili kad prstom pređeš preko figure. Kad se boja počne ljuštiti uzmi staru četkicu za zube i ribaj da se skine boja. Ne treba naglašavati da nakon tretmana uljem figure treba dobro oprati vodom i tekućim sapunom (izribati četkicom) 8-)

NAPOMENA: Nikad ti nikojim sredstvima se boja neće skroz skinuti iz baš svih utora na figurici (pogotovo ako je heavy primerana sa sprejem - svojedobno sam imao figure kojima je chain mail primerom u spreju pretvoren u plate mail :facepalm ). Ti manji ostatci te ne trebaju brinuti budući da će se to opet prekrivati bojom.

DISCLAIMER: Osobno sam koristio navedeni postupak na GW-ovim figuricama Warhammer fantasy i 40K obojanima svim tipovima akrilnih boja GW, Vallejo, noname...). Tako sam riješio sigurno više od pola figura za 4 turnirske vojske (2 WHFB i 2 40K) i sve je bilo ok.
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
vedran2006
Odgovori

Natrag na “Minijature, makete i tereni”