porezi na kickstarteru

Diskusije vezane uz igre s raznih crowdfunding platformi (Kickstarter, Indiegogo...)

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Za svaku novu crowdfunding igru otvarajte novu temu radi preglednosti!
U prvi post samo kopirajte poveznicu na kampanju bez BBCodeova. Tako će forum automatski postaviti widget na kampanju.
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

porezi na kickstarteru

Post Postao/la fpol »

Naletio sam vec nekoliko puta da pise da ce se porezi posebno naplacivati u pladge manageru, npr :
EU and UK VAT

Because of the new laws and changes happening in some backer's part of the world, we, unfortunately, need to charge VAT pricing as well. VAT will be added in the Pledge Manager.

Depending on where backers are from, we will be collecting the appropriate VAT percentage based off of their total cost (pledge and shipping). We will be shipping from within their zones, meaning backers shouldn't incur customs charges.

It's unfortunate that some backers must take on this extra cost, but we need to follow the laws of the area in which they reside. We encourage backers to write to your lawmakers in an effort to voice their concerns about what this means from their perspective.
Da li znate od kuda to, jesu to neki novi zakoni u EU da svaka zemlja dobije dio poreza, a ne samo ona u koju se uveze? (To sam nesto nacuo pa sam iskonstruirao sam sebi da je tako, ne znam da li je to tocno.) Ili ima li to veze za brexitom?

Sta to uopce znaci, pretpostavljam da je u cijenu igara uracunat neki porez (recimo 20 i nesto %), pa da placamo samo razliku ili sada moramo dodavat punih 25% (PDV) na sve cijene koje su na KS-u?
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4963
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la sadistiko »

pa već par godina kad kupiš nešto u EU ne plaćaš njihov PDV nego Hrvatski. Ne znam jesam krivo shvatio što pitaš.
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la fpol »

Do prije koji mjesec nisam nigdje vidio ovakav tekst na KS, niti sam ikada doplacivao neki porez na cijenu igre i poštarine.

Zapravo pitam ako ovakvo nešto piše koliko ću morati platiti?
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la Killa »

A, 25% na cijenu igre sa poštarinom bi trebalo biti
Avatar
Mimi
Reactions:
Postovi: 95
Pridružen/a: 10 pro 2016, 21:38
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 39 puta

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la Mimi »

Ako je igra/pledge EU friendly onda nebi trebalo biti ni posebne poštarine i posebnog pdv-a. Nego ono kaj platis u pledgu to je to. Barem do sad je tako bilo.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la grof »

Mislim da su te porezne novotarije u vezi s novim odredbama o dvostrukom oporezivanju. Po tome porez treba platiti jedna strana. To već odavno funkcionira u sustavu EU, ali van nje se izgleda tek sada definira kako treba.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la smurfORnot »

Mimi je napisao/la: 28 lis 2020, 08:20 Ako je igra/pledge EU friendly onda nebi trebalo biti ni posebne poštarine i posebnog pdv-a. Nego ono kaj platis u pledgu to je to. Barem do sad je tako bilo.
S tim da treba paziti, jer bilo je par KS-ova da sam vidio gdje su se pravili blesavi...pa da, EU frendly je, vi nama platite VAT i mi kao odradimo tu papirologiju umjesto da se vi zezate s poštom itd. :facepalm
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la grof »

Ima svega. Zadnje kupnje koje smo radili s UK Bookdepositoryem (prije Brexita!) prošle su uz dovstruko oporezivanje. Unatoč svim našim nastojanjima da smo mi udruga i plaćamo PDV u HR, oni nam nisu željeli odbiti svoj VAT (a trebali su) i zapravo su u EU prekršaju.
I slali smo im udrugin VAT ID kao dokaz da smo u Eu sustavu, ali su se jednostavno pravili blesavi. Svi drugi u EU se uredno ponašaju i ne obračunavaju nam svoj VAT. Cijena toga što smo trebali je i uz dvostruko oporezivanje još uvijek bila prihvatljiva i imali su na lageru to što nam je trebalo, pa smo obavili kupnju.
Eto...
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la fpol »

Koliko znam udruga je kao pravna osoba trebala placati PDV u hrvatskoj, pa ste onda trazili povrat PDV-a (VAT-a) u onoj drzavi gdje je proizvod kupljen kako ne bi dva puta platili. Ali za fizicke osobe se to nije radilo, koliko znam ni danas ne moram posebno prijavljivati u Hrv i traziti povrat di sam kupio, to je nekako rijeseno unutar EU.

Ok mi je to da kazu da treba platiti VAT ako onda ne racunaju poreze unaprijed, ali po cijenama igara, nemam dojam da su oni sada odjednom maknuli porez. Imam dojam da ce oni uredno platiti porez u UK ili francuskoj i onda nama naplatiti jos jednom, cisto zato jer im je tak jednostavnije, a i zarade vise. U tom slucaju je bolje pricekati da igra dode u neki ducan, koji ce onda rijesiti da se porez placa samo jednom i vjerojatno ga ne placaju na postarinu jer to je cista pizdarija.

Dodatno mi se ne svida takav tekst gdje zapravo ne znam koliko ce jos para traziti, ocekivano je mozda 25%, ali ko zna sta ce se oni smisliti (iako i 25% je previse).

EU friendly je valjda da nema carine, ali do sada nije bilo niti poreza, kao sto se vidi iz postova do sada :), ne znam sta se promijenilo
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: porezi na kickstarteru

Post Postao/la grof »

fpol je napisao/la: 28 lis 2020, 14:09 Koliko znam udruga je kao pravna osoba trebala placati PDV u hrvatskoj, pa ste onda trazili povrat PDV-a (VAT-a) u onoj drzavi gdje je proizvod kupljen kako ne bi dva puta platili. Ali za fizicke osobe se to nije radilo, koliko znam ni danas ne moram posebno prijavljivati u Hrv i traziti povrat di sam kupio, to je nekako rijeseno unutar EU.
Ne nužno. Ovisi o pragu stjecanja na godišnjoj razini od kojeg se mora plaćati PDV u Hrvatskoj, a do tog praga ni pravne osobe ne moraju plaćati PDV u Hrvatskoj, nego onaj iz zemlje od kuda nabavljaju dobra. S uslugama je stvar drugačija i tu se mora plaćati PDV u HR. Znači, ako se udruga želi oglašavati na Googleu ili Facebooku onda mora ući u europski porezni sustav i plaćati PDV u HR, ali tada automatski mora plaćati i za dobra.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Crowdfunding igre”