Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Diskusije vezane uz igre s raznih crowdfunding platformi (Kickstarter, Indiegogo...)

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Za svaku novu crowdfunding igru otvarajte novu temu radi preglednosti!
U prvi post samo kopirajte poveznicu na kampanju bez BBCodeova. Tako će forum automatski postaviti widget na kampanju.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la Antomon »

@sadistiko U potpunosti se slažem, ovdje su sve strane profitirale, pa čak i krajnji kupac/backer i teško da će se išta promjeniti.
vedran2006
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la vedran2006 »

@Antimon
to ti je utopija.
prvo, najbitnije je što hoće kupci, ja ti mogu pokazati figure od CMON-a (Hate) to je jednostavno sada standard, što god ti mislio. to nije problem KS, jednostavno rade relativno dobre igre sa vrhunskim minijaturama i kupci to sada žele.

drugo KS treba služiti kupcima a ne izdavačima, trenutak kad se KS okrene izdavačima, biti će kraj ere KS-a.

treće, da je tako CMON bi samo svoje projekte gurao preko puno malih izdavača koji bi za njih otvarali KS kampanje. što bi puno otežalo i povećalo rizik kupcima.

četvrto, kupci jako vole proizvode u kojima sudjeluju. vidi što je IKEA napravila sa namještajem. KS i sličn platforme omogućuju taj oblik suradnje na puno većoj razini (internet) i kupci to cijene više nego vrhunski proizvod koji si ti osmislio ali u kojem nisu sudjelovali...

itd.itd
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la smurfORnot »

HATE je ipak malo iznad standarda po viđenom :D

Da su miniji CMONu jebeni, jesu...problem je što je game u vecini slucaja osrednji. Mislim, mase će se prije ili kansije zasitit brda plastike, pa si možda daju malo više truda oko gameplaya tada.

Meni kao kupcu je KS super platforma iz razloga što dobijem više za svoje novce u odnosu na retail, simple as that. Da sam bio pametan kod KDM-a uzeo bi odmah 1666$ pledge...i uštedio para i dobio više.

Kod vecine projekata koje sam backao, prošao sam daleko bolje nego što bi prošao u retailu. Zaradio također ne jednom.

A to da li ce dobit pare mali izdavac koji 'zaslužuje' ili velika firma, meni je kao kupcu zbilja tako nebitno, pošto me zanima kvaliteta finalnog proizvoda, i po mogučnosti best bang for my $$$ po pitanju contenta. Vidi se svakakvih projekata također od malih izdavača, neke stvari bi mene osobno bilo sram uopce probati ponuditi ljudima. Kod velikih izdavača, može se možda imati malo lakše povjerenje da ce deliverat, pogotovo ako imaju uspješne projekte iza sebe. Iako ni to nužno ne mora biti garancija(hint hint Ninja division npr...)

Kod dobrog KS-a profitira izdavac, jer je unaprijed prodao game i zaradio i smanjio si bilo kakav rizik da nece prodati u dovoljno primjeraka game recimo, i kupac, jer je za svoje novce dobio dosta 'free' stuffa pošto je u startu middleman izbačen, te izdavač može ponuditi više za tvoje pare. Svi zadovoljni na koncu konceva, ne vidim ikakav problem. To što je u startu KS bio zamišljen malo drugačije, meni kao kupcu nije previše bitno ako dobijem dobar product. A isto tako, ako je product zbilja dobar, npr Gloomhaven, svi znamo kako je ta priča završila od maltene single djuda koji ga je izdao. Druga je stvar što je večina contenta average at best, bila ona od malih ili velikih izdavača. Quantity over quality.
vedran2006
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la vedran2006 »

@smurfORnot
pitanje je što znači game je osrednji. to je totalno subjektivno. osim toga vrhunski gameplay ne znači ujedno i zabavnu igru.
mehanika, tema, art, kutija, insert, ... sve to čini proizvod. ne treba banalizirati ljudsku psihologiju.

meni osobno minijature služe da ih bojam, pa mi time i ne predstavljaju hrpu plastike, nego su dio zabave.
no nikad nisam nešto kupio samo zbog figura. opet znam da nije svima tako.

što je nekome osrednje, drugome može biti dobro i obratno i to je i poanta slobode izbora.

što se ne slažem je da smo se riješili middle man-a, samo se dogodila transformacija procesa.
standardni proces. izdavač prikuplja novac, igra se dizajnira testira, potom se plasira na tržište i prodaje. prosječna retail marža je cca 60%, to je prosjek, neke imaju veću neke manju. retail u pravilu uključuje logistiku i distribuciju, gdje su značajni troškovi skladištenja.

recimo primjer HATE, igra cca 170$ (base+3 dodatna tribe+mercs pack+dio terrain packa). na to je došao shipping 55$.
obzirom da shipping zarpravo uključuje troškove distribucije i logistike, možemo reći da je to cca neka marža slična onoj maloprodajnoj. u ovom slučaju je to 30%.

ako uzmemo u obzir i 10% koje je uzeo KS, to je nekih 40% marža, što nije puno manje od one standardne retail marže, i uštede ak postoje primarno dolaze od smanjenih troškova skladištenja jer proizvod ide iz tvornice kupcu direktno, no budite uvjereni middle-man je i dalje tu.

ogledni primjer je Phillibert, koji je najveći online retailer u Europi, a u svojem portfelju ima i kompaniju Meeple Logistics, koja je jedan od vodećih distributera za KS kampanje u EU.
Ovi su korisnici zahvalili autoru vedran2006 za post (ukupno 2):
kockicaStips
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la smurfORnot »

Uzeo si u obzir cmon koji ima jedan od najgorih shippinga za nas, pogotovo ako solo uzimas(za svabe je oko 20baksi). Ali evo, primjer uzeli smo group pledge rising sun od njih koji je znatno smanjio shipping, pa je pledge bio oko 800kn. Retail game je cca 100e. Znaci za gotovo mizernu razliku u cijeni sam dobio 2 ekspanzije djaba+ brdo sg ova ekskluziva i component upgrejda. Ostavio si base game, prodao ovo,zaradio vise nego sto me kostao cijeli pledge...cmon mi je znaci besplatno poklonio game od 100e i jos mi je platio 😂.

Npr millenium blades ks trenutni. Retail je 80e base game,ovdje base game+ velika ekspanzija+extra sg ovi i crossover setovi 125baksi s shippingom. Znaci za 200kn više nego u retailu ja dobijem extra 500-600 karata, ogromni box itd.

Brimstone novi warlord pledge..275baksi plus shipping, ajmo rec oko 300ukupno, to u retailu dode onak 600eura trenutno ako ne i vise. I svakodnevno se povecava value.

Pa osrednji game je subjektivan pojam, ali npr generalni koncenzus je da je Gloomhaven odlican game. Nije svima naravno, ali sigurno se recimo ne bi popeo na prvo mjesto da je generalno osrednji, zar ne? ;)
I tako se za dobar dio gejmova moze reci da li su osrednji ili vrlo dobri do odlični....sigurno necemo tvrditi da su svi gejmovi jednako dobri? Ili cemo reci za npr game koji ima ocjenu 5-6 na bggu,ma odlican je to game, jedan od najboljih, ali eto, 90posto ljudi ne kuzi da je to fantastican game? Nije ni bgg ocjena neki indikator pretjerano tocni, ali isto tako, daje odredene smjernice koliko je sjeo ljudima generalno(ne govorim sad o onim 10 i 1 ocjenama iz hejta ili hajpa...)

Sluze i meni miniji da ih bojam,.obzirom da ih zadnjih 15 godina bojam...ali eto, i dalje imam dovoljno neobojanih modela, a ne kupujem toliko....a ako uznemo prosjecnog gamera, ili dapace ove a malo vise para koji imaju cijeli zid gejmova, nekako sumnjam da je prosjek da svi imaju obojane minije i da im je bojanje visoko na ljestvici "to do",a svejedno ih hordaju. Dapace neki pišu vec kako im je dosta plastike, jer doma imaju toliko toga da ne znaju kud s tim.vise.

Koji god da je tu middle man za vrijeme ks-a, dok ja dobijem za svoje novce dupli value u odnosu na retail, ili pak dobijem djaba gejmove jer prodam sg-ove...eto, ja im skidam kapu :)
vedran2006
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la vedran2006 »

@smurfORnot
jeje, samo budi oprezan sa tim kupnjama, tako se obično stvaraju baloni koji puknu.
znaš ono kupio sam KS i zaradio 100%, idem sad uvećati ulog, kupovati ću svaki KS i sve ću prodati na ebay i biti milijunaš. ne sumnjam da nisi zaradio, samo biti oprezan.

ne bih ulazio u objektivnost ocjena na BGG, opet ponavljam svakom je nešto drugo bitno i zato svatko bira za sebe.
ti jedeš meso, ja kupus a u prosjeku jedemo sarmu :) to ti je BGG.

također ovo što kažeš kako ti je netko nešto poklonio, to je opet psihologija, pa zašto se u svim dućanima prodaje roba sa popustima do 70%. ti stvarno vjeruješ da oni tebi poklanjaju na rasprodaji?

kao što smo ustanovili, igre se sad primarno rade i prodaju kroz KS, retail im služi da ponude višak kopija po premium cijenama. to je vrhnje, prije je to bio bread and butter i ako nisi prodao kopije nisi mogao platiti račune. sad to više nije tako i pravila igre se mijenjaju. marže su u retailu na igre i preko 100% kladio bih se.

čisto sumnjam da CMON napravio igru za 100$ i tebi je prodao za 100$ preko KS. vrlo je vjerojatno da je već kroz KS ostvario zadovoljavajuću maržu koju je onda dodatno uvećao u retailu. KS je sada izlog u dućanu i sve što ide i kupci traže biti će na policama bez brige. nema žurbe (FOMO)
ako imam S&S, trebam li i Brimstone ili GH?

ako se kopije u dućanima ne prodaju, ići će po diskontnim cijenama. KS tome služi da se osjeti bilo publike i da se organizira print koji će se prodati relativno lako.
Ovi su korisnici zahvalili autoru vedran2006 za post:
kockica
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la dlakar »

Ti sad pričaš o stvarnoj vrijednosti i cijeni prodane robe. Činjenica je da je čovjek prodao stretch goals za više nego što je platio cijeli paket. CMON je zaradio, ali isto tako ti dođe da je @smurfORnot dobio besplatno core game. Ustvari ne besplatno, još je i zaradio. Meni je općenito suludo davati toliko velike iznose za igru koju ne znam kak funkcionira. Nemam ništa protiv kickstartera...i neka svatko troši novce na što hoće....nepobitna činjenica je da su sva ta nova raskošna izdanja pobudila sumnju kod racionalnih konzumenata.... strah da ćeš kupit govno zamotano u lijepi celofan. Ja nisam spreman na taj rizik. Ako se poslje pokaže da je igra stvarno dobra, nije mi žao platiti retail cijenu bez ostalih kozmetičkih pizdarija. Samo treba pričekat određeno vrijeme da cijena igre padne na relativno prihvatljiv iznos.
Zadnja izmjena: dlakar, dana/u 01 ožu 2019, 16:37, ukupno mijenjano 2 puta.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la kockica »

Jel netko spomenuto psihološku igru, super povoljna prilika, ako sad ne kupiš, kasnije ćeš se pokajaaatiiii :D
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la Stips »

kockica je napisao/la: 01 ožu 2019, 09:51 Jel netko spomenuto psihološku igru, super povoljna prilika, ako sad ne kupiš, kasnije ćeš se pokajaaatiiii :D
Pa to je FOMO, ne?
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la kockica »

Nisam ni znao za tu kraticu, sad pogledao značenje, to je to, uvijek nešto novo naučim :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Stips
Odgovori

Natrag na “Crowdfunding igre”