Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Diskusije vezane uz igre s raznih crowdfunding platformi (Kickstarter, Indiegogo...)

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Za svaku novu crowdfunding igru otvarajte novu temu radi preglednosti!
U prvi post samo kopirajte poveznicu na kampanju bez BBCodeova. Tako će forum automatski postaviti widget na kampanju.
Garath
Reactions:
Postovi: 6
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:27
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 11 puta

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la Garath »

Ja imam dvoje malih klinaca i nemrem organizirat gaming grupu osim rijetko, a solo mi je super jer se mogu opustit uz to. Pc gaming je (davno) prestao biti realno skill based i igre uglavnom izgledaju mrak no nemaju pravi replayability...

Vratimo se na kickesterter...

Nisam backao niti jedan , i brijem da niti Rszloga je vise, i interesantno je da su vezani.
1.Razumijem da je idea takva da ekipa plati unaprijed i onda je projekt izvediv.Ono sto nije ok, je sto se ceka po min godinu dana

2.Nabavio sam Massive Darbaness chore box i drago mi je sto nije KS jer igra mi se uopce ne svida..btw bit ce na prodaju.

3.Stretch goalovi su...nije u redu da te stvari nece bit dostupne u retailu.Jednostavno nije. Sa poslovne strane nije ni pametno.
Bilo bi im pametnije da se to moze kasnije kupit al da je na KS besplatni dodatak.

To je samo moje misljenje, ne moram bit u pravu..
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la smurfORnot »

1. Što nije ok u tome da se ceka po godinu dana ili više? Ti ne kupuješ gotov proizvod, suportaš razvoj proizvoda, igra mora proci još playtestinga i svega prije nego je spremna, da ne pricamo o proizvodnji minija npr itd. Oni koji žele kupiti gotov proizvod imaju retail, gdje ovisno o proizvodu, mogu platiti daleko vecu cijenu za manje contenta(naravno, ovisi o KS-u, nekad plate i manje), ne mogu doci do ekskluziva osim ako ne iskeširaju masno.
Jako razmišljam da backam novi Brimstone, ok, 275$ nije malo, nimalo...then again, pledge vec sad vrijedi duplo. I za 2 godine kada stigne ne da mogu isplatiti te pare, nego i zaraditi ako se želim rješiti djela stvari. Prodam neke ekskluzive, dobijem brdo contenta za 1000kn ili manje.

3. Ne vidim ništa loše u tome da backeri dobiju ekskluzive. Naravno, sucka kada niste nešto backali i to želite, no nije da je te stvari nije moguce nabaviti, ako ih baš jako želite, morat cete i platiti za njih...ali eto, backeri su ti koji su preuzeli sav rizik, platili game, godinu ili više unaprije. Po meni je sasvim ok gesta da su nagrađeni s necim special za to. A također i veca je inicijativa da se backa projekt cim ceš dobiti nešto što drugi kasnije ne mogu dobiti, i što ce vjerojatno vrijediti solidno na aftermarketu. Naravno, to izdavači znaju zloupotrebljavati, ali eto...nitko nikoga ne prisiljava da nešto backa.

Zadnje što sam backao je Tainted grail, group pledge nas je ispao ispod 700kn ak se ne varam...a kolicina contenta za te pare je stvarno i više nego solidna. Obzirom da se dvije ekspanzije dobe "djaba"(400 str teksta, brdo karata itd...).
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
vedran2006
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1242
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1188 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la Antomon »

Ulazimo u raspravu "kako je Kickstarter zamišljen" naprema "što u stvarnosti Kickstarter je".

Kickstarter (https://www.kickstarter.com/about) je zamišljen kao platforma za financiranje ideja koje možda inače ne mogu dobiti financiranje kroz klasične kanale (npr. bankovni krediti, zajmovi, sponzorstva velikih kompanija itd.). Nažalost se djelomično pretvorio u preoder platformu koju koriste kompanije koje nemaju problema sa financiranjem svojih projekata, nego koriste kickstarter kampanju sa svim popratnim efektima za promoviranje novog proizvoda.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la sadistiko »

...a jel to u konačnici loše ili ne?
Pa ja ne znam, ako će oni koju podupru neki KS dobiti nešto više ili nešto jeftinije stvar nego u normalnoj prodaji, ja sam za. Ionako nitko ne garantira da ćeš dobiti išta za te svoje pare. I sam sam sudjelovao u jednom KS-u prije par godina gdje sam kao nagradu dobio igru, ali sam ja htio full verziju pa sam nadoplatio nekih 250kn ako se dobro sjećam. Al ajde, još sam ja nekako i prebolio tih 250kn kad sam skužio da nikad neću dobiti igru, ali što je sa nekoliko stotina ili tisuća ostalih koji su popušili full svotu. Al u principu, KS mi sad dođe ko reklamni material za nešto što izlazi za pol godine - godinu i već se mogu odlučiti jel to igra za mene ili ne. Ni to tk loše.
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1242
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1188 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la Antomon »

sadistiko je napisao/la: 25 vel 2019, 15:55 ...a jel to u konačnici loše ili ne?
Što se tiče krajnjeg korisnika, tu je jedino bitno da li će on dobiti ono za što je dao novce ili ne. Ovo čega si se ti dotaknuo je isto jedan od problema Kickstartera, gdje završava odgovornost kompanije čiji je Kickstarter a gdje počinje odgovornost kreatora projekta.

Mislim da je loše da Kickstarter koriste kompanije kojima Kickstarter nije nužan za uspijeh jer kradu "spotlight" projektima kojima je Kickstarter potreban za realiziranje projekta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 3):
sadistikokockicaStips
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la sadistiko »

...to je istina, slažem se
slika
vedran2006
Reactions:
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 lip 2018, 11:00
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 36 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la vedran2006 »

uvjeren sam da je veća sloboda izbora uvijek bolja za krajnje korisnike ali nosi i odgovornost. sigurno je da jedini tko treba odlučiti što će dobiti spotlight a što ne su kupci koji glasaju svojim novčanikom i time zapravo imamo najtransparentniji mogući sustav. ne po svačijem ukusu sigurno ali svaki drugi mehanizam odabira tko treba dobiti priliku a tko ne je krajnje subjektivan. i nas pet se ne bismo mogli složiti a kamoli da to za nas radi kickstarter. treba biti oprezan kod odabira, ali to i je poanta slobode izbora.

upitajte se samo koliko bi manje dobrih igara stizalo na tržište da takve platforme nema.

naravno mnogima se takva odgovornost ne sviđa ali i oni mnoge od naslova stoga mogu kupiti u FLGS, risk free,,,
Ovi su korisnici zahvalili autoru vedran2006 za post (ukupno 3):
sadistikosmurfORnotvedran87
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1242
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1188 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la Antomon »

@vedran2006 istina je da kupci glasuju sa svojim novčanikom, samo je problem što ne počinju svi projekti sa iste startne pozicije.

Npr. napravim odličnu igru sa minijaturama, first time creator, odlično napravljen previewu igre, recenzije poznatih faca itd. U isto vrijeme CoolMiniOrNot isto tako izbaci odličnu igru sa minijaturama koju je dizajnirao Eric Lang. Tko će skupiti više novca? A kome bi više koristilo da ima megauspiješan projekt, meni kao first time creatoru ili CoolMiniOrNot kojima bi to bio 30. takav projekt?

Ne mislim da bi Kickstater trebao uvesti sustav kontrole, nego više apeliram na svjest izdavača kojima Kickstarter ne treba za uspijeh.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
Shichkockica
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la sadistiko »

@Antomon misliš da bi oni tebe slušali. Ovo im je 100% pokriveno novo izdavanje igre, dakle dobiju pare dok još nisu ni krenuli raditi igru, kud ćeš bolje i sigurnije? Teško da će se oni toga samo tako odreći, a Kickstarter opet dobija proviziju od ogromnih kampanja pa ni njima sigurno ne bi odgovaralo da to sad stane. Tako je to u današnjem svijetu, sve se nažalost vrti oko para.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Trendovi u Kickstarter kampanjama - rasprava

Post Postao/la grof »

Oduvijek je sve oko para, a ovo je samo novi oblik poslovanja. Prihvaćen s obje strane. To je kao da uspoređujemo taxi i Uber
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Crowdfunding igre”