Učinimo Maldoriju boljom!

Prepravke postojećih igara, varijacije pravila i sl.

Moderator/ica: sadistiko

Odgovori
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la grof »

Eto, otvaram temu za prepravku pravila Maldorije, a kako bi iz igre izbacili frustrirajuću trku za vremenom u smislu gledanja na sat i preveliki utjecaj sreće.

Da bi ovo sredili predlažem brainstorming s određenim pravilima što bi u igri trebalo zadržati, a što mijenjati.

Što zadržati
  • Cijela priča oko Maldorije ima povijesnu legendu koju ne bi trebalo mijenjati. Stoga smisao i cilj Maldorije bi trebali ostati isti: Igrači upadaju u sustav hodnika, traže ključeve, bore se s čudovištima i pokušavaju pronaći izlaz dok se nešto ne desi.
  • Pokušao bih iskoristiti sav materijal koji s igrom dolazi bez potrebe za kupovinom dodatnih kockica ili pribora, osim ako bi takva nabavka baš snažno popravila određene dijelove igre.
  • Zadržao bih igru timskom
Što mijenjati
  • Definitivno bih maknuo vremensko ograničenje trajanja igre. Drugi "triggeri" bi trebali definirati kraj igre. Npr. ako su svi igrači pobijeđeni od čudovišta, ako su svi prolazi prema izlazu zatrpani i sl.
  • Maknuo bih presnažan utjecaj sreće.
  • Dvije stvari u igri zaslužuju veću pažnju i interesantniju mehaniku: traženje ključeva i borba sa čudovištima
  • Jedino što bih od pribora dodao jesu isprintane reference čudovišta i igrača koji bi time dobili posebne mogućnosti.
Eto, to su neke od smjernica. U koliko se pojavi potreba za izmjenama i/ili dopunama dopišem u ovaj prvi post, a sada slijede prijedlozi i definiranje novih pravila.

Navalimo! :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
sadistiko
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la grof »

Evo biti ću prvi sa nekim prijedlozima:

Otvaranje novih hodnika
Kao prvo bih izmijenio otvaranje hodnika u Maldoriji. Do sada se to radi tako da se prilikom pripreme igre postavi sustav hodnika, čime se gubi na draži klaustrofobije i realnosti. Zamislimo da smo sami bačeni u nekakav sustav hodnika i trebamo se snaći. Sigurno ne bi znali unaprijed kako sustav izgleda, nego bi ga otkrivali onako kako se njime i krećemo. Tako to npr. funkcionira u Panic Stationu i daje dobar osjećaj pri igranju.
Dakle, Igrači bi ušli kroz početnu pločicu, a dalje bi svaki igrač otvarao novi hodnik onako kako se njime kreće, te ga orijentirao po vlastitom nahođenju. U koliko bi takav sustav otvaranja pločica na kraju prouzročio teškoće pri izlazu, to bi onda bio "feature" u igri i dodatno sve začinio.

Pomicanje po pločama
Pomicanje igrača po pločama ne bih definirao bacanjem kocke, nego nekim fiksnim brojem koji igrači smiju iskoristiti. Npr. svaki igrač ima pravo učiniti 4 radnje. to onda mogu biti 4 pomaka po ploči, ili 2 pomaka i jedna borba i jedna pretraga za ključem i sl. (kao što je to složeno u Pandemicu)

Borba sa čudovištima
Ovome treba pridodati posebnu pažnju i sve bih više probao posložiti kako je to u RPG svijetu. Svako čudoviše ima neke svoje specifičnosti i snagu. Isto kao i igrači. Tu bih potaknuo da se igrači timski suoče sa čudovištem kako bi ga pobijedili. Čak bih predložio da složimo poseban sheet koji bi se printao i na kojem bi bile ispisane dodatne posebnosti čudovišta. Kocka bi se ovdje koristila, ali ne bi bila isključivo odlučujuća.

Igrači
Ne bi svaki igrač imao baš iste mogućnosti (opet slično kao u Pandemicu). Neki bi se mogli brže kretati, neki bi bili jači u borbi sa čudovištima, neki u planiranju i istraživanju hodnika, a neki u pronalaženju ključeva. I to bi bilo ispisano na posebnom sheetu.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la kockica »

Nemam iskustvo sa Pandemicom, tek mi je na listi želja, ali definitivno bih izdvojio:

- posebne karakteristike igrača
- posebne karakteristike čudovišta

Što se tiče "istraživanja" hodnika, tu mi se čini problematičnim sa postojećim pločama jer mi se čin da bi imali slijepa crijeva, ali isprobat ću.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la grof »

Moguće. Treba probati, ali opet, možda baš timski rad na pametnom slaganju ploča da posebnu dimenziju igri, jer bi određeni igrač mogao svoje ploče stavljati i na druga mjesta, zahvaljujući nekoj svojoj mogućnosti
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la sadistiko »

Ja ću se pridružiti raspravi čim isprobam origigi igru pošto je nemam.
Alo buraz, šalji po starome ;-)
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la grof »

Bravo majstore. Bumo mi od nje nekaj složili. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la sadistiko »

Čistam da javim da mi je buraz isporučio svoju Maldoriju, pa se javim čim je uspijem isprobati.
slika
Subtumulius
Reactions:
Postovi: 21
Pridružen/a: 24 ožu 2019, 17:42
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la Subtumulius »

Igrao sam Maldoriju jednom prilikom, jako mi se sviđa tematika, ali definitivno treba doradu gameplaya. Frendovi će mi prodati svoju Maldoriju za male pare jer im je toliko bezveze da trenutno služi kao podloga za laptop... :D
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la sadistiko »

Ajoj, ja ne smijem ni reći da Burazova još uvijek stoji na mojoj polici odkad mi je posudio da ćemo se pozabaviti tu na forumu sa preradama/doradama :-(
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Učinimo Maldoriju boljom!

Post Postao/la grof »

Dah, baš se sjetih sada da sam predlagao neke izmjene. Kako sam se u zadnje vrijeme i latio nekakvog amaterskog game dizajna, možda se i nje dohvatim. I dalje mislim da bi se iz te igre dalo nešto napraviti.

Čisto da mi ne stoji na polici i skuplja prašinu, a žao mi je se riješiti jer mi ima simpa tematiku, poznavao sam autora, a i komponente su prilično OK.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Prepravke igara”