Pravila aukcija

Forum za prodaju igara isključivo putem aukcija
Pravila foruma
Sadržaj oglasa:
  • U naslovu oglasa napišite imena igara koje prodajete
  • Opišite što oglašavate i u kakvom je stanju
  • Po mogućnosti stavite fotografije
  • Ne savjetujemo ostavljanje e-mail adresa i telefona radi povrede privatnosti
Pročitajte post o pravilima aukcija koji se nalazi ovdje
Ako želite ocijeniti prodavača, u prvom postu oglasa kliknite na gumb za ocjenu (ruka dolje ili gore)
Komunikacija s oglašivačem ide isključivo preko privatnih poruka, osim podizanja cijene u komentarima na oglas.
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Pravila aukcija

Post Postao/la buraz »

Ako želite, možete pokušati prodati igru putem aukcije.
Posjetitelji foruma su za sada smislili dva tipa aukcija, pa da bi uveli malo reda, a i pojasnili kako to funkcionira, evo ove ljepljive teme. :D
  • [A] Obična aukcija
  • [TA] Tajna aukcija
Znači teme koje otvarate moraju izgledati ovako:
[A]: imena igara
[TA]: imena igara

Obična aukcija
Kupci u svakom novom postu podižu cijenu sve dok netko ne ponudi najviše, i taj je osvojio igru.
Minimalno podizanje cijene je 10kn.

Tajna aukcija
Svaki kupac ima pravo poslati jednu ponudu prodavaču, ali privatnom porukom, jer onda aukcija ne bi bila tajna, jelda sopak . Prodavač ne smije nikome reći koliko iznosi najviša ponuda koju je primio. Na kraju igru osvaja onaj koji je ponudio najviše, a prodavač je dužan objaviti sve ponude koje je primio (ne mora imenovati osobe, samo iznose).



Aukcija mora sadržavati:
  • Datum (i vrijeme) završetka - do kada aukcija traje. Zgodno je da bude naznačeno i vrijeme, ali nije nužno.
    Aukcija se isto tako može ograničiti na xx sati/dana nakon zadnje ponude. Tako možemo spriječiti da netko ne "ukrade" igru pred nosom nekome u zadnjoj minuti aukcije.
Aukcije mogu sadržavati sljedeće stvari:
  • Početna cijena - Cijena od koje se kreće sa ponudama.
  • Kupi odmah - Cijena za koju se igra može odmah kupiti, i nitko više ne može ponuditi više od toga.
  • Rezerva - Cijena ispod koje niste obavezni prodati igru. Zgodno ako nemate početnu cijenu, a zanima vas tko bi koliko ponudio. Npr. ako vam je rezerva 150kn, a netko ponudi 120kn, možete odlučiti ne prodati igru za tu cijenu.
  • Produženje aukcije - Zadnji sat (ili dan) aukcije, aukcija se produljuje za novih sat (ili dan) vremena. Time možemo spriječiti da netko u zadnji tren ne preotme igru kupcu koji je stavio ponudu 5 dana prije, nakon čega nije bilo novih ponuda.
slika
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la buraz »

morpheus je napisao/la:
miljenko je napisao/la:Ja bi još dodao pod završetak aukcije, eventualni produžetak aukcije u slučaju da sat vremena prije kraja stigne novi bid... Time se sprječava "snajpanje", koje je uvijek izvor svađa....
zato smo mi uveli pravilo da aukcija završava xx sati nakon zadnjeg bida.
Nije loša ideja, ali radije bih da vidimo kako bu ovo funkcioniralo, pa po potrebi stavimo pod obavezno..
slika
morpheus
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la morpheus »

dodaj kao opciju onda.
Ovi su korisnici zahvalili autoru morpheus za post (ukupno 2):
grofburaz
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la buraz »

Jesam!
Ajmo, prijedlozi dalje :)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la Gordan »

tajna aukcija onda nije zapravo aukcija, nego best offer
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la joezg »

Gordan je napisao/la:tajna aukcija onda nije zapravo aukcija, nego best offer
Apsolutno je aukcija, samo jedna vrsta na koju nisu navikli ljudi.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la Gordan »

svejedno, mislim da je "najbolja ponuda" prikladniji naziv za ovu vrstu nadmetanja.

ako bi gledali po ebayu, onda bi u startu trebalo istaknuti minimalnu cijenu za koju je prodavač voljan dat igru kao i neku gornju granicu za koju se igru može odma kupit (buy now opcija)
npr. prodajem Rizik, minimalna ponuda mora biti 50kn, a prvi koji ponudi 120kn nosi igru.
ukoliko nema ponuda od 120kn, nakon isteka predviđenog perioda, igru nosi onaj koji je ponudio najviše
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
Tenkazu
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
morpheus
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la morpheus »

Gordan je napisao/la:svejedno, mislim da je "najbolja ponuda" prikladniji naziv za ovu vrstu nadmetanja.

ako bi gledali po ebayu, onda bi u startu trebalo istaknuti minimalnu cijenu za koju je prodavač voljan dat igru kao i neku gornju granicu za koju se igru može odma kupit (buy now opcija)
npr. prodajem Rizik, minimalna ponuda mora biti 50kn, a prvi koji ponudi 120kn nosi igru.
ukoliko nema ponuda od 120kn, nakon isteka predviđenog perioda, igru nosi onaj koji je ponudio najviše
buy now opcija je kod nas bila dosta zloupotrebljavana jer je čovjek napravio alternativni account i "kupio" igru ako nije bio zadovoljan ciejnom postignutom na aukciji
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la joezg »

morpheus je napisao/la:
Gordan je napisao/la:svejedno, mislim da je "najbolja ponuda" prikladniji naziv za ovu vrstu nadmetanja.

ako bi gledali po ebayu, onda bi u startu trebalo istaknuti minimalnu cijenu za koju je prodavač voljan dat igru kao i neku gornju granicu za koju se igru može odma kupit (buy now opcija)
npr. prodajem Rizik, minimalna ponuda mora biti 50kn, a prvi koji ponudi 120kn nosi igru.
ukoliko nema ponuda od 120kn, nakon isteka predviđenog perioda, igru nosi onaj koji je ponudio najviše
buy now opcija je kod nas bila dosta zloupotrebljavana jer je čovjek napravio alternativni account i "kupio" igru ako nije bio zadovoljan ciejnom postignutom na aukciji
Što je pomalo sulud pristup i posve besmislen. Pa valjda je mogao staviti početnu cijenu s kojom je zadovoljan.
Teško je tu pričati o zloupotrebi jer ne znam što je postigao ili što je mogao postići s ovim pristupom.

Nikako mi nije jasno u čemu je kvaka, a i zašto bi se netko uzrujavao na ovakav bedasti način zloupotrebe. Jedino ako u aukciji sudjeluju ljudi koje lako ponese žar borbe pa nešto kupe za 100 iako ne bi počeli ni licitirati da je početna cijena 70. Mislim da je takvih malo.

Ja ne bih zabranio ljudima da je koriste, ako žele.

Sve u svemu, upravo u tajnoj aukciji, protiv koje ima nekoliko gorljivih forumaša, se ne mogu raditi ozbiljne malverzacije (što ova nikako nije), kao npr. podizanje bida s lažnim accountom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
buraz
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la Gordan »

Da stvarno, radi toga i postoji minimalna cijena.
Gledaj, mislim da još nije izmišljen zakon ili pravilo koje se ne da na neki način zloupotrijebit. Ako ćeš tako gledat, onda ne treba ništa ni dopuštat jer postoji mogućnost zloupotrebe.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
morpheus
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Pravila aukcija

Post Postao/la morpheus »

Gordan je napisao/la:Da stvarno, radi toga i postoji minimalna cijena.
Gledaj, mislim da još nije izmišljen zakon ili pravilo koje se ne da na neki način zloupotrijebit. Ako ćeš tako gledat, onda ne treba ništa ni dopuštat jer postoji mogućnost zloupotrebe.
samo vam govorim 10ak godina iskustva na aukcijama i kojih smo sve problema imali. :)
Odgovori

Natrag na “Aukcija”