[PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Forum za podjelu iskustva s igranjem društvenih igara u obrazovnim ustanovama

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

[PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la grof »

Otvaram temu za diskusiju, prijedloge i angažman oko Projekta kojeg bi udruga prijavila ove godine na natječaj, a tiče se uvođenja stalnog igranja društvenih igara u (za sada) zagrebačkim srednjim školama / gimnazijama koje pokažu interes putem kontakta koji bi uputili na e-mailove škola.
Zašto srednje škole? Zato jer smatramo da će te škole već u početku biti zaintersiranije i pokazati veći entuzijazam oko provedbe projekta od drugih. Učenici srednjih škola su u starosnoj dobi koja s lakoćom može hvatati i složenija pravila društvenih igara, pa i zbog raznolikosti igara u setovima moguća je dulja zainteresiranost učenika oko samog igranja, što daje veće šanse u uspjeh samog projekta.

Ukratko o projektu
Projekt je zamišljen na način da udruga kroz financije od natječaja osigura početne setove društvenih igara za škole, te edukaciju nastavnog kadra koji bi želio u svojoj školi uvesti i voditi kao izvannastavnu aktivnost periodičko igranje društvenih igara.
Dakle, nije interes udruge da njezini volonteri ophode srednje škole i s vremena na vrijeme organiziraju igranja, nego da se potakne igranje društvenih igara kao stalna aktivnost u srednjim školama za učenike koji to žele. Na takav način bi lakše osigurali održivost ovog projekta na dulje vremensko razdoblje i lakše uključili veći broj srednjih škola.

Provedba projekta
Prije samog natječaja, udruga će kontaktirati škole kako bi dobila feedback i odredila prvi popis škola koje bi ušle u projekt.
Udruga u sklopu natječaja iz dobivenih sredstava osigura dovoljan broj setova društvenih igara za svaku pojedinu školu.
U prostoru udruge (Meeple's Corner) održi se edukacija nastavnog kadra iz svake pojedine škole uključene u projekt na način da im se u osnovi objasni što su i kakvih modernih društvenih igara danas ima, te što se pojedinom grupacijom igara može postići kod učenika (natjecateljski duh, timski rad, asocijativne vještine, strateške vještine itd.). Nakon općenitog dijela išlo bi se na objašnjavanje i igranje svake pojedine društvene igre koja čini set igara koji škola dobiva. Na taj način bi budući voditelji igranja u školama znali pravila i tijek dobivenih igara, te bi odmah mogli započeti s organiziranjem igranja u svojoj školi.
Udruga bi po potrebi uskakala u formi savjetnika pri mogućim nedoumicama ili savjetima oko nabavke novih igara i sl.
Također, udruga bi u suradnji sa školama vršila evaluaciju projekta kroz vrijeme i bilježila te objavljivala učinke u vidu bolje socijalizacije i komunikacije među učenicima, te ostale definirane parametre.

Igre u setovima
Prema sadašnjoj viziji, setovi igara trebali bi sadržavati party, timske, strateške i asocijativne igre i to entry i nešto složenijeg tipa.
Točan opus igara bih volio da ovdje definiramo, ali odmah mih padaju na pamet igre: Catan, Carcassonne, Ticket to Ride, Dixit, Codenames, The Mind, Pandemic, 7 Wonders i možda nešto složenije Five Tribes, Istanbul, Village ili sl.

Ono što bi nama puno značilo pri izradi ovog projekta jesu dosadašnja iskustva u školama od onih koji slične programe već provode, te savjeti i mišljenja oko konkretno ove zamisli i ovog projekta.

Eto, pokrećem raspravu, a po potrebi ću dodatne informacije ubaciti u ovaj prvi post.

Također, ako već ovdje ima zainteresiranih nastavnika/knjižničara iz zagrebačkih srednjih škola i voljeli bi sudjelovati u ovom projektu molimo ih da se uključe u raspravu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 6):
Valsimdendarii42sadistikoAhilyavedran87kockica
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la dendarii42 »

Nisam iz srednje i nisam iz zagrebačke ali imam iskustava pa podržavam ovu akciju.
Svakako predlažem izbaciti Catan (iako sam ga u webinaru preporučio). Predugo traje, a srednjoškolcima će vrlo brzo dosaditi. Klincima u osnovnoj je zabavan jer je prvi kontakt s nečim drugačijim, ali stariji učenici ga se brzo zasite.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la grof »

Da, Catan sam više stavio kao igru začetnika euro scene, no vjerujem da bi umjesto njega bio bolji stari Tikal ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la sadistiko »

Podržavam, a rado bi vidio kako će izgledati email koji se bude slao jer i mi ovdje imamo neke planove, samo bi prvo ponudili team building priču, ali i ovo zvuči dobro, pogotovo ako se škole odazovu. Ali mislim da bi bilo bolje kad bi se profesorima moglo održati kakvo kratko predavanje prije nego poslat samo email, jer moguće da će to vidjeti samo ravnatelj i/ili tajnica i ako se njima ne svidi ajd bok, to e to.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 15 ožu 2019, 16:48 Podržavam, a rado bi vidio kako će izgledati email koji se bude slao jer i mi ovdje imamo neke planove, samo bi prvo ponudili team building priču, ali i ovo zvuči dobro, pogotovo ako se škole odazovu. Ali mislim da bi bilo bolje kad bi se profesorima moglo održati kakvo kratko predavanje prije nego poslat samo email, jer moguće da će to vidjeti samo ravnatelj i/ili tajnica i ako se njima ne svidi ajd bok, to e to.
Da, to m malo muči. Za sada imamo tri zainteresirane gimnazije kojima sam ispričao priču i zainteresirani su: Klasična gimnazija iz Križanićeve (igrao je jedan razred u MC-u), XV. Gimnazija (MIOC) (održali igranje na njihovom Danu škole) i Gimnazija Sesvete. Vjerujem da bih od njihovih djelatnika mogao dobiti dobre kontakte za još neke škole, a sve drugo od kontakata što imamo je mailing lista sa stranica Grada Zagreba i njih vjerojatno čitaju ravnatelji škola.

Kad sredim pozivno pismo, objavim ga ovdje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
sadistiko
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la grof »

Pozdrav ekipi ovdje,

Evo javljam sretnu vijest za našu udrugu jer su nam odobrena financijska sredstva za provedbu projekta igranja društvenih igara za srednjoškolce u MC-u pod nazivom "Upoznajmo se, družimo i educiramo uz moderne društvene igre".
Provedba sama po sebi nije problem jer smo je već opisali u projektu koji je prihvaćen, no malo nas muči provedba u doba COVID-19, pa bi projekt voljeli održati uz ove navedene mjere zaštite:
  • Grupe učenika moraju biti iz istog razreda i ne smiju se miješati s drugima u prostoru udruge
  • Prostor udruge podijeljen je na 4 zasebne prostorije (dvije u prizemlju i dvije u ventiliranom podrumu) u koje možemo smjestiti 4 do 8 učenika. U svakoj zasebnoj prostoriji bila bi grupa učenika iz istog razreda, što znači da u jednom terminu možemo prihvatiti do 4 različita razreda.
  • Prije svakog održavanja vrši se dezinfekcija stolova
  • Pri svakom ulasku u prostor obavezna je dezinfekcija ruku
  • Cijelo vrijeme prilikom boravka u prostoru obavezno je nošenje zaštitne maske koje osigurava naša udruga
  • Kako je većina igara i tako prilagođena za igranje do 4 igrača, smjestili bi učenike po jednog na svaku stranu stola kako bi maksimalno povećali njihov međusobni razmak
  • Kako će svi učenici pri svakom susretu biti anonimno anketirani, ipak će ankete/evidencija sadržavati vrijeme održavanja, ime škole i razreda koji je za pojedinim stolom sjedio, te će se na taj način lako ući u trag potencijalno zaraženoj osobi.
  • Voditelji projekta neće ulaziti u kontakte s učenicima nego će igre prvo biti prezentirane na udaljenosti od 2 metra, a poticati će se učenike da sami krenu u igru. Pomoć s pravilima biti će verbalna na propisanoj udaljenosti
Kako se vama kao djelatnicima škola ovo čini prihvatljivim?
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
dendarii42
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la dendarii42 »

Mogli bi dodati i karantenu od 72 sata za korištene igre. To mi u knjižnicama moramo s vraćenim knjigama.
Karantena bi mogla biti i 24 sata, ali onda bi trebali dezinficirati sve komponente 70% alkoholom. A to je puno vremena i može dovesti do oštećenja.
Ostalo mi se čini ok.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la grof »

Da. Ovo s karantenom igara mi je bilo palo na pamet, budem to svakako nadodao. Jer, ako bi se igralo tipa 2x tjedno to je taman to, a niti ne moramo iste igre imati u oba termina. Jedino je bitno da netko drugi s tim igrama ne igra za vrijeme trajanje ovog projekta. No, to ne bi bio neki problem, jer i tako idemo s gateway naslovima koje se u zadnje vrijeme riješe igraju.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la Butch »

Treba gledati da su igre dosta kratke, da se daju zavrsiti u pola sata, rad brze rotacije.

Umjesto Pandemica, Pandemic:Hot Zone. Ticket to Ride, moze London.
King of Tokyo je obavezan, mozda sam naletio na dvije osobe u zivotu koje nisu bile odusevljene igrom.
Point Salad je odlican. Planet je unikatan, i ljudima van hobija je nevjerojatna ideja formiranja planeta.

Kakvi euri. Srednjoskolci nemaju ni vremena, a ni fokusa za to.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [PROJEKT] Društvene igre u srednjim školama

Post Postao/la grof »

Po meni bi išla nekakva ovakva zbirka:
Sagrada, Azul, Unlock! Escape serija, Pandemic (prigodno edukativna), Carcassonne, Kingdomino, Codenames, Dixit, Fuse, Hanabi, The Crew, Junk Art, King of Tokyo, Photosynthesis, Reef, Santorini, Splendor, Quacks, TTR, Unusual Suspects, Sushi GO...

Imam doma i srednjoškolca i osnovnoškolca, pa iz prve ruke znam što voli igrati i on i njegovi. King of Tokyo, Pandemic, Unlock! pa čak i Catan su stvari koje jako voli igrati.
Slažem se da igre ne trebaju trajati predugo (kao Catan), ali ne bih bježao od pojedinih lakših i bržih euro naslova. Planiraju se i starter Pathfinder RPG kratki sessioni.

Držali bi se MC-ove igroteke i ne bi išli u nekakve nove nabavke igara
https://boardgamegeek.com/collection/us ... ca_prostor

Također, ako znate za kontakt neke srednje škole u ZG koja bi voljela učestvovati u ovom projektu, slobodno mi navedete u PP. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Društvene igre u školama”