Program za INA

Forum za podjelu iskustva s igranjem društvenih igara u obrazovnim ustanovama

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Program za INA

Post Postao/la sadistiko »

Ajd da vidimo što vi mislite, što bi trebalo sve biti u tom programu. Imajte na umu, da smo ravnatelj i ja imali na umu prvenstveno želju da se djeci pokaže da postoje i druge društvene igre osim Monopola i Čovječe, ali da se uz sve to i zabave.
Dakle, ne bi ja tu sad neke velike študije i opterećivao ih previše s nekim informacijama o ovom svijetu.
Recimo napravio bih na prvom satu jednu prezentaciju o povijesti boardgame-a (možda mi tu Valsim može pomoći s nekim svojim materijalima što je predavao na Sferakonu?), eventualno spomenuti neke osnovne mehanike koje se danas koriste. Nakon toga, svaki puta da odigramo neku kraću igru (ili više ako se javi više djece).
Imajte na umu da su to djeca od 5. do 8. razreda (daklem od kojih 11 do 15 godina). Većina njih već može igrati i jače naslove, ali uvijek ima i onih koji još nemaju sklop kako bi trebalo pa teže kuže neke ovisnosti u gri (što će se desiti ako napravim ovo ili ono?). i Druga stvar koja nas ograničava je vrijeme. Svaki skup bi trajao kojih sat i pol do max 2 sata, pa i to ograničava stvari na kraće i jednostavnije igre.
Za kraj bi trebalo napraviti nešto tipa ili da napravimo neku svoju igru (što je previše posla za tako malo vremena) ili da možda složimo neke dodatke pomoću 3d printera za igru. Možda kakve dodatne minijature za već postojeću igru i sl.
Problem je što imam na raspolaganju samo 35 sati za cijelu godinu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Epic
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Program za INA

Post Postao/la DarkDefender »

Sto uopce mozes raditi na toj izvan nastavnoj aktivnosti? Mora li imati neku obrazovni vrijednost mimo upoznavanja djece s drustvenim igrama? Pitam jer znam da su profesori inace jako ograniceni u osmisljanju programa.

Da ja radim, ne bi stavio povijest drustvenih igara na prvi sat. Ja imam 30 godina i vjerojatno ne bih nakon toga ostao na drugom satu, a kamo li dica od 10-ak. :)
Isto mislim da bi se trebao ograniciti na max 10 igara da ne bude da svaki sat uce nova pravila za novu igru. Jer ce djeca sigurno htjeti ponovno igrati ono sto im se svidi.

Slazem se da je izrada svoje igre previse posla. Pogotovo sto to na kraju vjerojatno ne bi bila dobra igra. Druga stvar bi bilo da je racunalna igra jer tamo cim napravis da neki lik trci i skace vec su svi zadovoljni. Prijedlog s 3D printerom mi se svidja. Mogu se napraviti custom figurice, custom polja (npr. 3D polja za Catan). Ne moras se ograniciti na printer, mozes napraviti custom kutiju u koju bolje stanu komponente i ekspanzija. Zapravo, najbolje ti je smisliti sto ti treba doma za neku tvoju igru pa to raditi. :)
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Program za INA

Post Postao/la Antomon »

Ja ih ne bi davio sa povijest boardgamea, eventualno na tom uvodnom predavanju objasniti zašto su spomenuti Čovječe ne ljuti se i Monopoly loše igre i onda im ponuditi alternativu tim igrama i eventualno krenuti sa tim igrama.

Ja bih se za klince fokusirao na društvene igre sa malo pravila i velikim brojem igrača, Warewolf, Codenames i sl.

Ako vam je cilj izraditi igru u programu, opet neka vam bude cilj nešto sa malo pravila i velikim brojem igrača, npr. trivia igra kao Wits and Wagers. Možete napraviti i hrvatski Timeline (https://boardgamegeek.com/geeksearch.ph ... line&B1=Go) u suradnji sa profesorom povijesti. Ili nešto na temu Dixita/Codenames Pictures (klinci mogu sami u sklopu likovnog napraviti slike koje bi išle na karte).
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
LourdinShich
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Program za INA

Post Postao/la grof »

Gateway brže igre s malo pravila. Malo kompetitivnih, malo kooperativnih naslova.
Bez puno povijesti. Pomalo, onako kako ja pišem u kolumnama.
Ne bih radio novu igru, nego bih uzeo npr Carcassonne i za njega radio na satovima neku mini ekspanziju koja bi unjela neku novu mehaniku. Materijal za ekspanziju radiš 3D printerom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
stoka
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
JobotBobica
Reactions:
Postovi: 148
Pridružen/a: 31 srp 2013, 19:51
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: Program za INA

Post Postao/la JobotBobica »

Možda bi bilo zanimljivo krenuti u formatu: odigrati partiju ili dvije i onda rasprava/analiza pravila. Tu je očito problem vremena jer bi u stvari sat izgledao:
1. Objasni pravila
2. Igra
3. Analiza

Tako da bi bilo realističnije odigrati par krugova?
Mislim da bi u ovoj ideji taj pogled iza kulisa mogao biti jako zanimljiv. Shvatiti zašto neke stvari rade u igri.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Program za INA

Post Postao/la stoka »

svakako učenje malim koracima, svladavanje proceduralnog znanja, da znaju kako, ne moraju nužno znati što, odnosno koje pravilo je vezano uz koju mehaniku...to im iznosiš dok igraju, kao neovisni komentator, kojeg mogu a i ne moraju slušati...treba prvo vidjeti koliko će djece biti prijavljeno...nekako bi možda bilo idealno da svaki sat donosiš novu igru, čije pravila objašnjavaš 5 minuta, te onda sastavljaš ekipu koja će igrati tu igru uz tvoj nadzor, a ostali igraju neku igru koju ste već obradili na prošlom satu i koja zahtjeva manji nadzor profesora, jer većinu pravila već znaju...naravno, nije nužno da se baš svaki sat uči neka nova igra, ako vidiš da su zagrizli za neke igre, neka ih odigraju i po 2 -3 puta zaredom ako baš žele...svakako je slobodan izbor ključan, jer ovdje bi po meni tvoj uloga trebala biti više kao tihi nadziratelj njihova rada, odnosno igre...tu i tamo im uvali isprintane pravilnike ako postoji prijevod na hrvatski, nek ih pročitaju bar jednom, kao tjedni zadatak, al do 4 -5 stranica...
za početak probaj izvadit nekog zicera, jednostavnu igru, za koju znaš da u sebi sadrži cake koje će se njima svidjeti...catan, village, stone age, 7 wonders, formula de... mi zvuče kao moguće igre za početak...kasnije vidjeti kako se razvija i ovisno o tome uvoditi nove igre...istanbul, el grande, agricola, madeira, shipyard, game of thrones...koliko ide, ide...svakako bi trebao nabaviti neku igru socijalne dedukcije, to bi im moglo biti zanimlijvo...resistance il nešto, ima ih sad milijun...
i svakako preskoči emiru... ;)
s obzirom da najveći dio boardgame zajednice nije produktivan, mislim da je bolje da se ne stavlja naglasak na kreativnost...eventualno neki manji zahvat, primjer sa carcasonom je odličan...
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Program za INA

Post Postao/la Vatanen »

Dakle svakako krenuti s uobičajenom preporukom kada je riječ o gateway naslovima:

https://boardgamegeek.com/boardgame/29285/case-blue

:twisted:

S poviješću uistinu ne treba puno daviti - kratak pregled wargamerske scene od protosituacije Wellsa preko Tacticsa II i SPI-ja do vrhunca i pada Avalon Hilla, s kraćim ekskurzima prema suvremenim hibridima.

:mrgreen:

Za ozbiljno: nadam se da nećeš morati pisati "ishode učenja" s kognitivnim, psihomotoričkim i afektivnim učincima :lol:
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Program za INA

Post Postao/la smurfORnot »

Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
DarkDefender
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Program za INA

Post Postao/la kockica »

Mučki provokatoru
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Program za INA

Post Postao/la grof »

Samo da sada ovo ne preraste u Križarske ratove. :D
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Društvene igre u školama”