Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Forum za podjelu iskustva s igranjem društvenih igara u obrazovnim ustanovama

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la dendarii42 »

mado je napisao/la: 26 stu 2018, 11:11 Jesu u pitanju moderne društvene igre ili klasika?
E taj detalj ne znam. Ali su slučaju da je klasika imam u planu održat 2.0 verziju webinara.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la sadistiko »

aj baš ću pitati moju knjižničarku što misli o tome :-D
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la dendarii42 »

Evo kratko izviješće s webinara.
Kolegica je pristupila temi sa strukovne strane, te nam predstavila rezultate istraživanja koji su pokazali nabavljaju li knjižničari igre, koliko ih nabavljaju, koliko ih imaju, nude li posudbu ili samo korištenje, kako organiziraju korištenje, te inventariziraju li i katalogiziraju igre. Jako je dobro provela istraživanje i odlično je sve prikazala no konkretnog govora o igranju, mehanikama i učinku na učenike bilo je vrlo malo.
Konkretni naslovi nisu se spominjali. Bilo je par spomena o unaprjeđenju vještina učenika zahvaljujući igranju igara (npr. brojanje), ali ništa značajno.
Već sam ponudio održavanje webinara u kojem bi se predstavile neke igre koje bi bilo dobro primijeniti u školi i tema je prihvaćena. Tako da ću uskoro osmisliti koncept i izraditi prezentaciju.
Ako se udruge slažu namjeravam ih što više navesti u webinaru i predložiti kolegama knjižničarima da ih kontaktiraju za savjete, prezentacije igara i općenitu suradnju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 2):
sadistikoAhilya
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la dendarii42 »

Pedagoginja mi je danas donijela edukativnu igru "Putevi prijateljstva" koju je negdje dobila. Kao ja te stvari volim pa da proučim kako se igra pa joj prenesem da ju može koristit s klincima.
U roku 5 minuta skužio sam koja je popularna igra izmasakrirana da bi ovo nastalo. Zanima me koliko će vama trebati da pogodite na temelju ove fotke:

slika
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la grof »

Glupo je uopće i odgovoriti - TTR (i to čini mi se Germany edition)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la dendarii42 »

Yup. Ali dizajn je strahota. Pozadina "kartica ruta" ne razlikuje se od ostalih. "Odredišta" su nasumično razbacana i treba ti vremena dok ne zaključiš kuda ti ruta treba ići. I nema bodovanja za povezivanje lokacija. Samo za dovršene rute.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la grof »

dendarii42 je napisao/la: 11 pro 2018, 14:57 Yup. Ali dizajn je strahota. Pozadina "kartica ruta" ne razlikuje se od ostalih. "Odredišta" su nasumično razbacana i treba ti vremena dok ne zaključiš kuda ti ruta treba ići. I nema bodovanja za povezivanje lokacija. Samo za dovršene rute.
Super. Sad reci teti pedagogici da klince dovuče u igraonicu Meeple's Corner na pravi TTR: Germany :facepalm

Ali čekaj, ovo je sad već i krađa autorskih prava. Tu nije kopija samo mehanika nego i kompletnog dizajna igre. ;)
Tko je to napravio? Ja ne mogu naći na internetu.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la dlakar »

Tu smo raspravu već vodili ako se ne varam i čini mi se da je zaključak bio kako nema povrede autorskih prava ako promijeniš izgled igre. Staviš svoje slike na kompletno prepisanu igru i ne može ti nitko ništa...ako sam ja to bio dobro shvatio
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la grof »

dlakar je napisao/la: 11 pro 2018, 15:12 Tu smo raspravu već vodili ako se ne varam i čini mi se da je zaključak bio kako nema povrede autorskih prava ako promijeniš izgled igre. Staviš svoje slike na kompletno prepisanu igru i ne može ti nitko ništa...ako sam ja to bio dobro shvatio
Ali ovdje nije promijenjen izgled igre. Pa sve je isto. Lako se dokaže da je dizajn potpuno precrtan i konceptualno identičan originalu.

Ako je to ovo:
2.Putevi prijateljstva-edukativna igra prevencije nasilje, za preventivne programe i Modul-Prevencija nasilja-250,00 kn

Svrha igre je potaknuti djecu na razvijanje dobrih odnosa s vršnjacima, izbjegavanja nasilnih oblika ponašanja i poticaj na primjereno i nenasilno ponašanje.Kroz igru djeca prepoznaju razlike nasilnih oblika ponašanja (udaranje, ruganje, ogovaranje…) i nenasilnih (igranje, razgovor, podrška…) oblika ponašanja. Svrha svake igre je doći do cilja a u ovoj igri djeca da cilja i pobjede mogu doći samo ako izgrade put od neprimjerenog ponašanja (udaranje) u primjereno ponašanje (igranje).

Djecu se kroz igru potiče na učenje nenasilja i razvoj sustava vrijednosti te razvoj empatije za druge. Za svaki izgrađen pozitivan put prijateljstva igrači dobivaju nagradne bodove a najduži put prijateljstva dobiva bonus koji ga može dovesti do pobjede što je i cilj igre.Igru u školi/nastavi istovremeno može igrati cijeli razred (potrebno je imati za cijelu školu 4 igre), a vrijeme završetka igre je unutar školskoga sata. Učitelj nakon igre na satovima (sat razrednika, Zdravstveni odgoj-Modul prevencije nasilja i Građanski odgoj-društvene kompetencije-upravljanja sukobima) može osmisliti radionice učenja socijalnih vještina a za isto igra sadržava Dodatak s materijalima za rad.
Onda znam autora. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Društvene igre kao izvannastavna aktivnost

Post Postao/la dendarii42 »

Autorica je Sonja Jarebica, udruga "Tis si OK". I da, mehanike su potpuno iste. Igraču se nude ista tri poteza kao u TTR. Osim navedenog bodovanja razlika je i u tome da ne možeš uzeti dvije otvorene karte nego jednu otvorenu i jednu sa kupa ili dvije sa kupa. Te da ako uzmeš otvorenog jokera možeš vući i sa kupa.
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre u školama”