Još jedan Ticket to Ride

Forum za vaše vijesti iz nama omiljenog svijeta.

Tko će imat više proširenja, velikih i malih + verzija/retheme oblika na kraju?

Ticket to Ride
5
38%
Catan
2
15%
Carcassonne
4
31%
Pandemic
0
Nema glasova.
:facepalm
2
15%
 
Ukupno glasova: 13
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la mado »

https://boardgamegeek.com/blogpost/1040 ... -amsterdam
Najavljeno je još jedno proširenje za Ticket to Ride: Amsterdam
https://boardgamegeek.com/boardgame/309 ... -amsterdam

Jel kupujete sva ta proširenja? jedna frendica s obitelji često igra TTR. Mislim da su 6-7 Ticket naslova/proširenja.
Znam ljude koji imaju skoro sve od Carcassonnea. Catan mi se čini da se smanjila popularnost zadnjih godina. Ili se varam?
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la dado »

Catan nisam nikad igrao i nemam baš neku želju.
Carcassonne imam baznu + 2 proširenja, South Seas i Zamek (The Castle- verzija za samo 2 igrača). Imao sam i Goldrush ali mi nije sjela.
Pandemic imam baznu + 1. proširenje, The Cure, Iberiu i obadva Legacya.
Što se tiče Ticket to Ridea, tu sam može se reći ovisnik. Imam sve osim Rails & Sails.

Ne znam, meni ne smeta što rade drugačije verzije, reizdanja i što sve ne.
Tko želi kupi, tko ne želi ne kupi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
mado
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la mado »

dado je napisao/la: 07 svi 2020, 23:53 Što se tiče Ticket to Ridea, tu sam može se reći ovisnik. Imam sve osim Rails & Sails.

Ne znam, meni ne smeta što rade drugačije verzije, reizdanja i što sve ne.
Tko želi kupi, tko ne želi ne kupi.
Wooow, upravo si se volontirao biti naš dežurni TTR recenzent :D Al ozbiljno, ak ti se da barem ovdje na forumu napisati dojmove za sva ta proširenja. Možda napraviti listu od najboljeg do najlošijeg. Mislim da bi to bilo jako zanimljivo čitati, a i korisno kao savjet za kupnju :thumbs
Rails & Sails je zanimljiva verzija, možda diže igri kompleksnost nepotrebno.

A sve te silne verzije i proširenja mi vuče na beskonačnu mužnju krave ko iz svijeta filmskih nastavaka (ehm, Star Wars/Trek, Bond, Marvel...), jer nema originalnosti za nove igre. Carcassonne navodno ima proširenje s katapultom gdje fizički razbacuješ komponente :facepalm Još nam samo fale Legacy verzije svih tih igara sopak
Retheme tih igara još nisam probao (Star Wars Carcasonne, GOT Catan). TTR još nema verzije u drugoj temi szbunjen Hoće li izaći Harry Potter to Ride ili Ticket to Middle-earth? rofl
Najviše sam isprobao baš Ticket to Ride i nisam se još razočarao. Igrao mape: USA, Europa, Skandinavija, India, Nizozemska, Njemačka, Afrika, Švicarska i mislim da sam svima dao 8 na BGG-u :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
sadistiko
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la Satarash »

Mislim da ljudi jednostavno vole skupljati kolekcije i ne vidim problem u tome. Npr. netko voli više različitih igara, netko drugi opet više verzija jedne igre. To npr možemo usporediti s time da ako baš obožavaš neki bend, sigurno ćeš skupljati sve njihove albume, pa čak i one totalno loše (ukoliko ih bude, jel), jer jednostavno obožavaš taj bend i želiš imati kolekciju vezano uz njih. Ista stvar je i s ovime. Tko voli, nek izvoli.

P.S. Catan definitivno ne gubi na popularnosti, već ulazi u mainstream. Ono što su nekad bili čovječe ne ljuti se, monopoly i rizik, danas sve više postaju catan, carcassone, ttr.....
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post (ukupno 3):
madokockicasadistiko
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la kockica »

Pandemic - osnovna igra plus sva tri proširenja. Nemam potrebe za drugim izdanjima premda su mi fora Iberia i Fall of Rome. Razmišljam i o legacy, ali nisam siguran..

Carcassonne - imam osam velikih proširenja (bez katapulta i zadnjeg), te 12 malih proširenja, plus 5 mapa. da dodam i Junior verziju? Stao sam sa skupljanjem zbog promjene u umjetnosti. Nisu mi napeta druga izdanja jer sa ovim dosad skupljenim proširenjima radikalno mijenjam igranje iz partije u partiju.

Naravno, bocnut ću @mado da vidimo je li i on pasionirani kolekcionar sljedećeg:

Race for the Galaxy
- 5 proširenja, najavljuje se i 6.
- novi promo svijetovi
- 3 reimplementacije Jump Drive, New Frontiers, Roll for the Galaxy (+ 2 proširenja) :zvizdi

Uglavnom, isto nemam ništa protiv raznih reizdanja, proširenja i sl.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
mado
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la mado »

Satarash je napisao/la: 08 svi 2020, 07:55 P.S. Catan definitivno ne gubi na popularnosti, već ulazi u mainstream. Ono što su nekad bili čovječe ne ljuti se, monopoly i rizik, danas sve više postaju catan, carcassone, ttr.....
Kad nongamerima kažem da sam cijeli vikend igrao društvene igre, redovito zgraženo pitaju "Cijeli vikend si igrao Monopoly?"
Suze radosnice će pasti dan kad me netko pita "Cijeli vikend si igrao Catan?" :ljubav

Ma jasno da kad nekome sjedne igra da će kupovati sve iz te branše. Power Grid sam zaboravio spomenuti. Ima mali milijun mapa. Kao i prastari Age of Steam. :thumbs

kockica je napisao/la: 08 svi 2020, 07:56 Naravno, bocnut ću @mado da vidimo je li i on pasionirani kolekcionar sljedećeg:

Race for the Galaxy
- 5 proširenja, najavljuje se i 6.
- novi promo svijetovi
- 3 reimplementacije Jump Drive, New Frontiers, Roll for the Galaxy (+ 2 proširenja) :zvizdi
Nije :bleh Nažalost malo igram uživo, pa imam samo baznu igru, Alien Artifact i Xeno Invasion proširenje. Da igram uživo redovito, imao bih sva proširenja.
Jump Drive sam kupio, poklonio dalje. New Frontiers niti probao, niti me jako zanima. Roll sam igrao, ok je, al me nije oduševio (8 na BGG-u).
kockica je napisao/la: 08 svi 2020, 07:56 Uglavnom, isto nemam ništa protiv raznih reizdanja, proširenja i sl.
Ma ni ja, htio sam čuti dojmove, potaknut raspravu :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
kockica
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la dado »

mado je napisao/la: 08 svi 2020, 07:23 Još nam samo fale Legacy verzije svih tih igara
Ticket to Ride Legacy bi ugrabio odmah. :)

mado je napisao/la: 08 svi 2020, 07:23 Wooow, upravo si se volontirao biti naš dežurni TTR recenzent :D Al ozbiljno, ak ti se da barem ovdje na forumu napisati dojmove za sva ta proširenja. Možda napraviti listu od najboljeg do najlošijeg.
Ajde budem vidio, možda dobijem inspiraciju pa napravim nešto. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 2):
kockicamado
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la Antomon »

Carcassonne imam base + 1. do 9. ekspanzija sa starim artworkom + City.
Ticket to ride Europa + 1912 + map pack 5, imao sam map pack 2 i Nordic countries.

Konstantno izdavanje proširenja i/ili varijanti igri je danas nužno u boardgame industriji. Izdaje se na tisuće igri, priča o stotinama igri, na top listima budu desetine igara da bi se iduće godine eventualno pričalo o 20-30 igri iz predhodne godine. Prezasićeno tržište i "cult of the new"/"cult of the future" uzima svoj danak.

Da bi se pričalo o nekoj igri, na godišnoj razini je nužno izbaciti proširenje ili varijantu igre. Sjećam se kada se pričalo o Azulu kao "modern day klasiku" kada je izašao 2017. U međuvremenu su izašle dvije varijante igre, ove godine izlazi treća. Kao što je već spomenuto, radi se i o mužnji love, ali vjerujem da bi orginal Azul puno lošije kotirao ili brže pao u zaborav da se na godišnjoj razini ne izda nova verzije igre. Još bolji primjer su razni FFG naslovi koji imaju brdo proširenja.

Sorry ako nepotrebno širim raspravu, ali sam stvarno pomalo alergičan kada se neka igra krene nazivati "modern day classicom", pogotovo igre koje su svega 3-4 godine na tržištu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
madokockica
docich
Reactions:
Postovi: 338
Pridružen/a: 20 sij 2012, 09:25
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 156 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la docich »

U danas je vrijeme 5 godina je puno jer je puno kraci vijek trajanja igre bas zbog velike kolicine igara koja godisbje izlazi ali slazem se to jos ne moze bit klasik

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk

kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Još jedan Ticket to Ride

Post Postao/la kockica »

Mado, naprosto sam šokiran, :o Ajde što nemaš one druge igre, ali da nemaš sva proširenja.. Vidim da bi trebalo primijeniti neke odgojne metode, pojavu osuditi, druga spasiti sbatine

Osobno, bolje mi je imati manje igara sa ekspanzijama, nego više igara bez ekspanzija. Naravno ima i onih sa suprotnim stajalištem, i ne kažem da sam ja u pravu, a drugi su u krivu, sve naprosto ovisi o okolnostima.

Prvo, nemamo toliko mjesta za sve te igre (i tak prigovaram djeci da imaju previše igračaka, šminke i sl, pa moramo i mi biti neki primjer :zvizdi ), te drugo i najvažnije, naprosto nemamo ni toliko vremena za sve odigrati zbog obiteljskih i poslovnih obaveza, a imamo i drugih kućnih hobija za zabavu iako nam je ovaj najdraži :ljubav . Pa od početnog zamaha gdje sam htio imati sve moguće popularne igre morao sam malo stati na loptu. To je bilo prokleto teško..

Kako ovako imamo manje igara na lageru, češće ih odigravamo, bolje upoznajemo finese igre, produbljujemo strategiju, tako nam je fora kada mislimo da smo prokljuvili igru nakon ne znam koliko partija, i misliš sve je već viđeno, a onda se ponovo pojavi novi wow efekt kada otkrijemo neku novu kombinaciju ili shemu s kojom promijenimo tijek igre. Prava pravcata evolucija gdje, naravno, odmah počnemo kopirati nove pronađene sheme, ali i nastojimo ih razbiti drugim kombinacijama. Puno bolji osjećaj nego da skačemo sa igre na igru a da ih nismo pravo stigli ni spoznati i još podsjećati se na pravila.

Naravno, ne pružaju sve igre takvu krivulju učenja, treba ih i naći, pa su se igre počele pomno birati nakon nekoliko promašaja. Treba ti se dakle svidjeti osnovna igra, tako da ne volim igre gdje proširenja moraju popravljati osnovnu igru, ono, napravi je odmah kako se spada, a ne "pokvarenu". I mogu mi se kleti da je proširenje taman ono što je falilo takvoj igri da bude potpuna, ja je iz principa neću nabavljati. Doduše, postoje igre koje ocijeniš čvrstima a onda izađu proširenja za koja zaključiš da su tako dobra da su trebala biti integrirana već u samu osnovnu igru.

No osim tih proširenja koja "popravljaju" igru, postoje i proširenja kojima pak osvježavamo igru, razbijamo dotadašnje pomalo i ustaljene obrasce igranja, otkrivamo nove sheme, a u konačnici sa nekim proširenjima stubokom promijenimo i samu igru, što može biti i dobro i loše, tako da je osjećaj kao da u jednoj kutiji imate dvije ili više igara.

Baš je fora kada možete kombinirati različite module i time poticati drugačija igraća iskustva. Isprva smo to radili, ali onda smo počeli sve rjeđe kombinirati baš sva proširenja, jer kao što sam napisao u recki za Turmoil, "manje je više", igra bi se usložnjavala do točke da je to postalo nemoguće pratiti, a trajalo bi predugo, tako da je bolje kombinirati tek par igara. Ipak, povremeno ste baš divlji i želite epsku igru, te naprosto možete kod određene igre uključiti sva proširenja što isto ima povremeno draži, premda ne preporučam da se to često radi.

A ako katkad dođu novi igrači, nećete im ogaditi igranje sa proširenjima već ćete pripremiti samo osnovnu igru i, uh, bez obzira što volite, ma obožavate dotad uključena proširenja, koje je to osvježavajuće iskustvo da se podsjetite zašto vam je uopće bila dobra osnovna igra :ljubav (zbog toga i ne želim "pokvarene" igre koje sam spomenuo gore) te nakon toliko vremena sa proširenjima, opet dobijete potpuno drugačije igraće iskustvo, tako da preporučam da se sa vremena na vrijeme igre "očiste" od svih proširenja.

Još je ljepota sa proširenjima što će većinom sve stati u kutiju osnovne igre, pa je milina kada pogledate svoju policu sa malo kutija, a znate da jedna takva zna skrivati maltene dvije igre. Jedini izuzetak je Scythe, iako sadistiko ima daleko funkcionalniju kutiju koja mi se svidjela, originalne kutije su mi naprosto prelijepe te imaju i estetsku komponentu na policama.

Naravno, nisu sva proširenja dobra, neka su toliko loša da upropaštavaju igru, upravo Carcassonne može biti primjer gdje izdaju ponekad besmislena izdanja, baš za mužnju fanova.

Ima doduše i u tome da s obzirom na to koliko igara izlazi godišnje, zbog kulta novog igre se nakon nekog vremena utope u masi, pa proširenjima produžuju svoju dugovječnost, te najvažnije, vidljivost. Vjerojatno iz tog razloga i postoje reizdanja u novom ruhu, kao izašle nove igre, a povuku sa sobom i originale. I bez obzira što je drug Mao rekao: "Neka cvjeta stotinu cvjetova", ne bi bilo naodmet da neki brižljivi vrtlar povremeno malo oplijevi taj cvijetnjak, nemam ništa protiv puno igara, ali barem da pročiste one na koje bi se odnosilo "isto sranje, drugo pakiranje", i opet tu spada Carcassonne. (eto spominjem ga opet u negativnom kontekstu ali stvarno mi je draga igra :) )

Moderni klasici, heh.. ako nešto spada u tu kategoriju, to su upravo igre navedene u anketi (za Pandemic nisam skroz siguran da je mainstream ili je možda bolja riječ evergreen?). No evo dok pisao, sjetih se gdje je tu Dominion? Već dugo nisam čuo za tu igru, ali kada sam tražio deck builder prije nego smo definitivno prešli na Legendary Encounters: Alien (još jedna shema gdje postoji hrpa Legendary naslova sa hrpom proširenja), Dominion mi se činio privlačan a znam da je već onda imao hrpu proširenja.

Priznajem, i ja sam bio sklon kultu novog, ali evo, nedavno smo žena i ja imali podulji razgovor tijekom penjanja do Grafičara i zaključili, imamo Terraforming Mars sa svim proširenjima, Race for the Galaxy sa svim proširenjima, Carcassonne sa većinom proširenja, Spirit Island sa svim proširenjima (a čekam i novo proširenje), sve te igre koje već same po sebi imaju tako veliku ponovljivost, a sa proširenjima još i više, (naravno, to je naš osobni izbor) a još neke nama drage nisam ni spomenuo, i realno nema šanse da ih izigramo još dosta godina (opet navodim da taj faktor vjerojatno vrijedi samo za nas jer zbog naših mogućnosti u prosjeku imamo dvije ili tri partije tjedno, naravno voljeli bismo da je više, pogotovo kao sad igramo kampanju u Scytheu i nikako da dočekamo nastavak :x )

A opet, što da se lažemo nakon ovolikog pisanja zašto volim proširenja, naprosto sam obična groupie. sopak

Možda preopširan post, ali kada je OP htio potaknuti raspravu. :mrgreen:
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 6):
madotanelornAntomonValsimsadistikomljeko
Odgovori

Natrag na “Vijesti iz boardgame svijeta”