Twilight Imperium Fourth Edition

Forum za vaše vijesti iz nama omiljenog svijeta.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la smurfORnot »

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... h-edition/

Nadam se da će ova verzija biti više streamlajnana i da će se partije moži završiti u roku 3-4h, ali živi bili pa vidjeli :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
stokaneuromancer
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3542
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1534 puta
Kontakt:

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la Shich »

Hahaha pa poanta igre je da bude epska. Naravno da neće skratiti trajanje igre.

Mislim da je ovo jedan lijepi primjer onog o čemu je pričao Nino u onoj temi o stanju u industriji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post:
neuromancer
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la Killa »

Cijena - sitnica - $150 x PDV + 'razlike u računanju' tečaja = 1300 - 1500 Kn
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la smurfORnot »

Shich je napisao/la: 11 kol 2017, 20:06 Hahaha pa poanta igre je da bude epska. Naravno da neće skratiti trajanje igre.

Mislim da je ovo jedan lijepi primjer onog o čemu je pričao Nino u onoj temi o stanju u industriji.
Ma ok je ona meni bila kao epska i sve to, igrao sam sigurno jedno 10 partija ako ne i više. Veci je problem naci još 3-4 ljudi koji su voljni odvojiti 6-8h za jedan game + poznavati taj isti game ;) ...i onda si u situaciji, da defakto tako nešto ako uzmeš bit češ sretan ako dođe na stol 1x godišnje, a uz nemalu cijenu iste, jako skupa investicija :D
Killa je napisao/la: 11 kol 2017, 20:32 Cijena - sitnica - $150 x PDV + 'razlike u računanju' tečaja = 1300 - 1500 Kn
rekao bih da ce cijena biti oko 150e u europi ako je suditi po ostalim FFG naslovima?
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la sadistiko »

Pa ne mogu vjerovati da nakon toliko godina lažnih postova na BGG-u i brdo zahtjeva za novom verzijom igre, da će stvarno i izdati istu. Moram to malo proučiti i vidjeti ima li tu stvarno materijala za novu igru ili je stvarno još jedan asmodee trik kako namaknut pare.
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la neuromancer »

Shich je napisao/la: 11 kol 2017, 20:06 Mislim da je ovo jedan lijepi primjer onog o čemu je pričao Nino u onoj temi o stanju u industriji.
Upravo tako - to je neko i moje mišljenje. Naime ovo je najobičniji facelift 3 edicije u koju su dodali neke stvari iz ekspanzija Shattered Empires i Shattered Throne, ali su gle ostavili samo 6 frakcija (kao u base game). Uglavnom dodano je sigurno i par nekih suptilnih promjena u kartama i pravilima koja će efektivno onemogućiti eventualnu mogućnost primjene postojećih primjeraka 3 edicije u 4. To će sve biti uz neprestanu propagandu kako su baš ta pravila bila ključna za promjenu, te da je sad sve iznivelirano, balansirano super ultra mega itd. :evil:

Na sve to su nonšalantno priheftali cijenu 150 US$ i to je to. Neznam koliko je bila cijena base game 3 editiona ali sigurno je bila dosta jeftinija.
Uglavnom to će se pravdati time kako se sad dobije i base game i ekspanzije pa da je u biti to jeftinije nego prije kad se kupe sve tri zajedno - i eto onog opravdanja o čemu sam govorio u prošloj temi. To sve će biti dok za 2-3 godine ne izdaju ekspanziju-dvije i za ovo izdanje :twisted: - ili će se možda ići na neki Anniversary /Collector itd. edition

Svakako ovo je već viđena stvar koju su napravili i sa War of the Ring. Naime WOTR 1 ed su dodali par glupost (po gore navedenoj shemi) i proglasili ga drugim izdanjem i time "isključil" sve dotadašnje vlasnike prvog izdanja iz igre a time i umjetno stvorili potražnju za novim izdanjem koristeći već postojeću bazu kupaca odn. vlasnika 1 edicije koji su htjeli ostati u tredu.

O da, moram spomenuti kako su oni "mislili" na sve vlasnike 1 edicije i "velikodušno" omogućili kupnju upgrade packova 1 na 2 izdanje. Trik je bio u tome da je tih packova u prodaji bilo sigurno puno manje nego prodanih 1 edicija, te je poslje po starom dobrom zakonu ponude i potražnje cijena tih upgradeova na tržištu porasla (stvoren je prestižni proizvod) toliko da je u konačnici bilo jeftinije kupiti 2 ediciju. :facepalm (taj scenario je vjerojatno izgledan i za Twilight Imperium)

Osobno sam vlasnik WOTR 1 edicije i nemam namjeru kupovati 2, nego se zabavljam pimpajući postojeću. Ako ikad i budem igrao protiv nekoga sigurno nam ta razlika u edicijama neće značiti ništa 8-
Isto tako i TI 3 edicije, te pripadajućih ekspansija, te isto tako nemam namjeru se baviti 4 iz istog razloga kao i WOTR
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
Shich
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la smurfORnot »

ali su gle ostavili samo 6 frakcija (kao u base game)
Seventeen playable races are included in the game
Mislim da nekome tko je vlasnik TI3 sa ekspanzijama ovo zbilja ne treba. Dapače primjetio sam da su cijene ekspanzija poprlilično skočile...evo baš neki dan u jendoj grupi za jednu ekspanziju je netko nudio 90funti. SAd gledam po bgg-u i cijene su im između 100-200$. Tako da za nekoga novoga tko je potencijalno zainteresiran za game, ne vidim ništa loše u ovoj novoj ediciji, ipak je prošlo 12 godina od TI3. Nemora se brinuti oko reprinta vezanih za ekspanzije ako mu se game svidi, ili u suprotnom placati za jednu ekspanziju više nego što je platio base game. Mislim cijeli novi TI4 ga potencijalno košta kao samo jedna ekspanzija ako uracunaš troškove pošte... rofl
Mislim da je TI3 bio cca 90-100$, znaci 90-100e za nas. Then again, on vuce vjerojatno staru cijenu. U nekoj skorijoj buducnosti nebih se nimalo iznenadio da počnu igre s cijenom od 200e+ biti u retailu(umjesto dosadašnjih par tipa CW,KD:M...). Jer 100e je najnormalnija stavar, i sad će to ići samo gore i gore po 10-20e, i ispipavati se granica do koliko su potrošaći spremni biti guljeni.

A Galaxy of Change

Twilight Imperium commands an imposing legacy unlike any other game out there. For twenty years, this venerable strategy board game that casts players as the authors of their own epic, spacefaring saga has seen three full editions and several expansions, each of which has changed the thrilling gameplay and vibrant universe of Twilight Imperium. Twilight Imperium Fourth Edition sees several changes from previous editions in order to push the game forward into the dawn of a new age. These changes include but are not limited to:

Trade - Trade contracts do not exist in Twilight Imperium Fourth Edition. Instead, commodities are traded between factions who have ships in adjacent systems. Every time the trade strategy card is used, its primary ability allows a faction to “refresh” their commodities. Then, that faction may choose to let any other factions refresh their commodities for free. Other factions may then use trade’s secondary ability to spend a token from their strategy pool to refresh their commodities. Commodities do nothing on their own, but become traditional trade goods when given to another faction.

Technology - Twilight Imperium Third Edition featured elaborate tech trees as a pathway to powerful technologies. The process of researching technology has been streamlined, as there are no longer specific technologies that are prerequisites for other advancements in Twilight Imperium Fourth Edition. Instead, certain types of technology are used as prerequisites—a new tech may require three Biotic Technologies, or two Warfare and a Cybernetic Technology, making prerequisites easy to track.

PDS Units and Space Docks - Previously, PDS units and Space Docks were constructed like any other unit, requiring a resource cost and an activation token to place on a planet. Now, PDS Units and Space Docks are created with the Construction strategy card, which allows a player to place either two PDS units on planets you control, or a PDS and a Space Dock on planets you control. The secondary ability allows a player to spend a token from their strategy pool to place a PDS or Space Dock on one of their planets.

Politics - Previously, in Third Edition, the politics phase began with the primary ability of the Politics strategy card. Now the agenda phase occurs at the end of every round after Mecatol Rex has been claimed. Players get to refresh all their planets for the agenda phase, meaning they don’t have to split their planets for use between resources and influence. Like Third Edition, agenda cards are used to pass new laws in the galaxy, flipped from the top of the deck. After one law is voted on, a second card is flipped and another round of voting occurs. Planets are refreshed again after the agenda phase ends.

Imperial Strategy Card - Previously, the Imperial strategy card’s primary ability allowed for the user to receive two victory points. Now, the card’s primary ability allows a player to receive one victory point if they control Mecatol Rex or receive an additional Secret Objective. This Imperial strategy card is more flexible but still provides a pacing element, and can be used as a powerful tool if selected at the right time.

Twilight Imperium Fourth Edition includes many components first introduced in expansions for the Third Edition of the game. Flagships, promissory notes, factions, strategy cards, special galaxy tiles, and more return in Fourth Edition.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
neuromancer
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3542
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1534 puta
Kontakt:

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la Shich »

Da, cijene ekspanzija su skočile jer su u FFG-u odlučili izbaciti novu ediciju umjesto reprinta stare. Govorimo o FFG-u, koji uvijek radi male printove i sve što valja učestalo reprinta. Tako da je očita nakana sa TI3 da izmuzu više novca.

Mene više smeta što se ljude tjera da kupe i dijelove prve ekspanzije. Okej, super sa ljudima kojima se igra svidi, ali 150 eura za mogući fejl u tvojoj gejming grupi?!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post:
neuromancer
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la neuromancer »

smurfORnot je napisao/la: 12 kol 2017, 10:29
ali su gle ostavili samo 6 frakcija (kao u base game)
Seventeen playable races are included in the game
Ma može biti i 200 playable rasa ako ima figura rasploživih samo za 6 playera (čini mi se da sam vidio samo 6 kompleta na slici) - to sam u stvari i htio napisati samo sam se krivo izrazio :oops: ispričavam se na grešci.
Zato jer TI3 ekspanzije su imale još dvije boje tako da je moglo igati do 8 igračao djednom - pretpostavlljam da je to onda stvarno epski.

Međutim stvar je u tome što će ovaj novi skupi TI4 base set sadržavati neke stvari kao iz TI3 plus ekspanzija ali ne sve (kao npr. 2 igrača manje) tako da to sigurno ne opravdava povećanje cijene. Ovo je u stvari TI 3.5 :lol:

Ali svejedno, meni osobno je igra ok i stvarno pruža epki osjećaj igranja - mehanika mi je iskreno bolji dio. Svakako da nemam TI3 i ekspanzije, uzeo bi TI4 (ali od nekog polovnu). Svakako gledat ću prilagoditi TI3 ukoliko se može novim pravilima (ali nekako sam skeptičan da će to biti moguće jednostavno napraviti)
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Twilight Imperium Fourth Edition

Post Postao/la Valsim »

Phiuuu. U dobar trenutak sam onda pred dva tjedna maznuo u Carti TI3 :-) .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “Vijesti iz boardgame svijeta”