Video rezencije društvenih igra na Balkanu?

Ovaj podforum namijenjen je autorima video recenzija, opisa i pravila igara

Moderator/ica: danijel2008

Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Video rezencije društvenih igra na Balkanu?

Post Postao/la danijel2008 »

Čestitke na prvom videu. Ne znam kako ti, meni je dosta trebalo da se ohrabrim snimiti nešto. Ja sam se odlučio pričati na engleskom ali sve više se bavim mišlju da postanem multi/language kanal :D

Sve je već rečeno. Mirna kamera. Ujednačeni zvuk. Osvjetljenje. Ostalo će sjesti samo na svoje mjesto. I ja muku mučim sa zvukom (neujednačenost i to) pa sam baš u potrazi za nekim mikrofonom.

Mislim da ti je zvuk prva stavka koju trebaš riješiti. Ljudi će prijeći preko svega, lošeg pozicioniranja kamere, osvjetljenja, loše kvalitet slike samo da je zvuk oke.

I samo opušteno. Palac gore.
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
RoxxorArmor
Reactions:
Postovi: 10
Pridružen/a: 29 stu 2016, 13:47
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Pisana Archipelago

Post Postao/la RoxxorArmor »

Stvarno sam nesosoban pronaći gdje objaviti pisanu recenziju na forumu. sorry

Archipelago review

slika

Dizajn:
Prvo, dizajn je apsolutno predivan. Kako otkrivas mapu, tako doslovno na stolu oživljavaš tropka otočja i prašume. Mappleovi i brodici su drveni. Evolucijske karte su također vrlo lijepe. U kutiji čak dobiš one plastike da sve ljepo razdvojis. Jedino su florinti napravljeni jako lose (presitni).
9/10
slika

Gamplay:
Archipelago je semi co-op igra. Ali ni u jednom trenutku nemas osjecaj da stvarno suradujete (kao tipa u pandemicu).
Sastoji se od nekoliko koraka:
1. Bid za turn order - gdje pobjednik bida, bira cijeli poredak, pa pobjedniku bida mozes platiti da
stavi tebe na prvo mjesto. (turn order bude stvarno i bitan). Ovdje ovisno o tome kakvu gaming
grupu imas, moze biti puno ili malo pregovaranja.
2. Ravnoteža Archipelaga, gdje pomičete pokazatelj nesreće. Broj "nesretnih ljudi" mora biti manji
od broja ukupno ljudi. "Nesreća raste ako imate veliki broj nezaposlenih, previše određenih
resursa na tržištu".
3. Rješavanje krize. Ovdje većinom svi mapleovi (workeri) postanu pobunjeni i ne žele raditi, dok se
ne zadovolje određene potrebe tržišta. Ovdje igrači moraju dati reurse u banku da bi kasnije
mogli koristiti radnike i da se razina "nesreće" opet nebi digla.
4. Akcije - najbolji i najzanimljiviji dio igre je ovaj worker placement dio. Tu možete redom:
Ubirati porez (povećava nesreću), istraživati kartu, migrirati ljude, graditi crkve, gradove,
tržnice, luke, brodove, ubirati resurse, raditi dijecu (1 maple + 1 maple = 3 maple-a) zaposliti
nezaposlene, prodavat i kupovat resurse na tržištu te koristiti evolucijske kartice.
slika

5. Evolucijske kartice - kupujete kartice sa posebnim mogućnostima. Tipa pirat vam daje mogućnost
da potpopite tuđe brodiće sa svojim i sl.

slika

Cilj igre je:
Otvoreni cilj koji svi igrači vide. Tipa skupiti najviše ananasa, riba ili sl.
SKriveni cilj. Svaki igrač dobije svoj skriveni cilj, ALI bodovi vašeg skrivenog cilja mogu ići svakom igraču. Pa tako, ako je Vaš skriveni cilj sagradit najviše crkvi, ali vaš kolega ih je sagradio više (jer je skužio da vam je to cilj, ili jer je trebao crkve) on dobiva bodove sa vašeg cilja na kraju igre.

slika

Istovremeno, morate paziti na indikator "nesreće" gdje svi zajedno dajete resurse kako nebi bio game over za sve. (OSIM ako je jedan igrač dobio "Rebel" cilj, te on zapravo ptoajno sabotira igru kako bi vaš game over, bio njegov win).


Zaključak:
Arhipelago je igra predivnog dizajna sa pregršt zanimljivih ideja. Neke od tih ideja su lijepo ukomponirane, dok su neke izvedene na neintuativan način (evolucijske kartice su isprva vrlo konfuzne, također nije vrlo logično kad workeri mogu nešto napraviti a kad ne). Ali ako niste gaming grupa koja cjepidlači, već ste spremni prožvakati sitne nejasnoće, te se međusobom dogovoriti koja je vaša interpretacija nejasnih pravila, u Archipelago bi mogli jako uživati. Igra sadržava kartice sa ciljevim za short, mid i long game. I zaista može biti gotova u 40 minuta (4 igrača, short) ili trajati maratonski dugo (2 i pol sata na 4 igrača - long).
Ovo nije igra za početnike jer pravila je previše, ovo nije igra za ljubitelje co-opa (jer on je tu samo jedna od ideja). Ovo je igra za srednje iskusne boardgamere, kojima ne smeta smeta pregovaranje (ljubitelji catana), ratovanja nema, ali interakcije (smetanja i pomaganja) među igračima itekako ima.

Meni osobno svaka je partija bila puno drugačija. U jednoj sam partiji bio (skriveni) "rebel" imao sam malu otočnu državu sa puno brodića, topio sam prijatelje i ubirao porez, te tako podizao nesreću i na kraju pobjedio. U drugoj sam morao skupljati ananas (otvoreni cilj) i novce (moj skriveni silj), shvatio sam da moja susjeda na boardu gradi crkve, pa sam joj zauzeo mjesto sa kamenjem (od kojeg se gradi crkva) te joj prodavao kamenje u zamjenu za krave kojih je ona imala viška (zamjena je išla meni u korist, ona nije znala da ja znam da crkve donose bodove :) Svaki put sam se dobro zabavio, te ju toplo preporučam.
Ovi su korisnici zahvalili autoru RoxxorArmor za post (ukupno 2):
dadoBojan1983
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Video rezencije društvenih igra na Balkanu?

Post Postao/la grof »

Takve stvari trebaju ići na sam portal, odnosno u Wordpress, no s njime treba malo znati i raditi.
AKo si zainteresiran za pisanje recenzija, mogu ti otvoriti račun na Wordpress-u, pa tamo fino piši. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
RoxxorArmor
Reactions:
Postovi: 10
Pridružen/a: 29 stu 2016, 13:47
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 17 puta

Re: Video rezencije društvenih igra na Balkanu?

Post Postao/la RoxxorArmor »

grof je napisao/la: 05 svi 2017, 10:41 Takve stvari trebaju ići na sam portal, odnosno u Wordpress, no s njime treba malo znati i raditi.
AKo si zainteresiran za pisanje recenzija, mogu ti otvoriti račun na Wordpress-u, pa tamo fino piši. :)
Radim inače u wordpresu.
https://psnjalusic.wordpress.com/2016/0 ... efore-ps4/

Ovo mi je gaming blog - stari.

Ali ne stignem pa sam samo ovako mislio zaljepiti.

Hvala svakak.
Odgovori

Natrag na “Kutak za autore video sadržaja”