Bojanje minijatura - primer i lak

Forum namijenjen izradi i bojanju minijatura, maketa i terena

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la logOS »

Pozdrav,

Boje sam nabavio, nešto i kistova. Nabavio sam i mali set minijatura za isprobat sve prije nego idem upropastit svoje iz boardgameova. Ono što me trenutno najviše brine su primer i lak.

Kažu da je ok čak i najjeftiniji primer glavno da je akrilni. Gledam da bi uzeo sivi. Čudno bi mi bilo raditi sa crnim?
Ako tko ima za baciti par naziva / marki / mjesta di kupuju. Hvala!

Trenutno me najviše brine Lak. Minijature neće biti za samo gledanje već za igru.
Pa molim preporuke šta učiniti sa lakom... koji. Glossy pa Matt? Koji brand. Šta se ovdje uzima.
Gledam lak u spreju. Nemam airbrush, niti planiram ulagat u njega.
Nikakve koristi mi od preporuka šta vidim po tutorijalima na netu osim da naručim izvana kantice od tipa Army Paintera ili GW.
Najviše me još brine što ne bi htio glossy minijature, a najveći problem mi predstavlja matt lak i lakoća da sve sa njime zasereš.

Pa molim nekog tko ima više iskustva i znanja pogotovo što poznaje našu situaciju oko dostupnosti da udjeli pokoji savjet.

Hvala!
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la neuromancer »

Prvo sve ti ovisi o materijalu iz kojeg su figure izrađene: metal, plastika, (možda čaki i drvo?) s brojnim varijacijama u samom materijalu.

Akrilne boje su dobre i za metal i plastiku i drvo.

Ja sam najviše koristio Vallejo i Games Workshop boje (prve sam kupovao u Ballisti a druge u Land of Magic) one su dosta česte pa ih preko neta ima sigurno. Na Agramu su ljudi također znali prodavati boje koje su im višak.

Za basecoat i završni sloj imaju boje u sprejevima, (također GW proizvodi, ali mogu i drugi - bitno da su akrilni) ali iskreno s njima nisam nikad radio. Naime dobri su jer štede vrijeme ali s njima treba znati raditi da se ne nanese predebeli sloj koji ti onda spuni sve detalje na figuri.

Osobno nisam nikad radio sa bojama u spreju jer i kistom možeš nanijeti basecoat, Prije basecoata poželjno je oprati figure s vodom i čarlijem uz upotrebu stare četkice za zube. Naravno poslje ih treba dobro isprati da ne ostane sapunice.

VAŽNA NAPOMENA: prije ikakvog rada na figurama poželjno je skinuti tzv. moulding lines i ostale viškove zaostalog materijala s figura, jer kasnije na pobojanim figurama zaista upadaju u oči :nee

Boja basecoata (crna, siva, bijela) ovisi o konačnom izgledu same figure, odn o bojama koje će se dalje upotrebljavati. Znači ako figura ide u jako svijetlim tonovima - bijeli basecoat, odn. crni basecoat za tamnije figure.

Za završni sloj nemam iskustva jer nisam nikad upotrebljavao upravo zbog tog "glossy" efekta kojeg dava. Iskreno niti ne znam da li postoji mat verzija. Svakako nećeš prvo stavljati glossy pa onda mat.

Po meni bi akrilne boje same po sebi trebale biti dovoljno postojane za neku normalnu eksploataciju igre (uzimanje figura po rukama i njihovo postavljanje po gameboardu), a pogotovo ako se figure malo bolje slažu (primjerice svaka boja u svoju vrećicu/kutijicu, odn. da nisu sve na gomili kad se igra posprema u kutiju)
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
sadistiko
Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la logOS »

Miniji su plastični.

Kako sam naveo već imam boje i kistove.
Oko pranja figura, skidanja zaostale plastike od kalupa, obrade, tehnika i terminologije sam pokriven.

Oko pranja figura sam bio skeptičan jer svi miniji koje sam dobio u boardgameovima su bili super čisti bez ikakvog ulja koje se stalno spominje... i onda sam za potrebe testnog bojanja kupio set malih GW minija koje je potrebno slagat, nauljeni za poludit.

Osoba sam koja sleeva karte. Nemam problema sa hranom, sokovima ili slično dok se igra ali povlačim crtu na masnim grickalicama ili slično. Jednom je netko stavio Smoki na stol misleći da je kombinacija smokia i karata dobra ideja ?!?!? Pomisao da netko dira nezaštićene minije sa uljastim prstima mi je zastrašujuća.

Ima "mat" i satin lakova ili završnih slojeva. Problem je kod njih takozvani frosting. Koristi se i kombinacija prvo glossy lak koji zaštiti boje i zatvori sve kako spada i onda se na to stavi mat koji otkloni glossy finiš. Problem je šta svi vani spominju Testors Dullcote koji kod nas nema.

Odgovor do kojeg bi htio doći je šta ekipa ovdje koristi za postizanje mat efekta.
Koji primer i lak su koristili i bili zadovoljni sa njime. Brand / lokaciju za kupiti / je li ok.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la sadistiko »

Ajd da i ja napišem koju, mada se ne smatram baš nekim uspjehom na tom polju.
Prije svega sam počeo bojati neke stvari bez primera i moram priznati da su se na takvim minijaturama neki dijelovi počeli ljuštiti.
Onda sam počeo koristio akrilni sprej koji se da kupiti bilo gdje (oni cromacolor ili kako se zovu po 20kn), ali mislim da to baš nije dobra ideja jer mi se čini da ipak nagriza većinu vrsta plastike koje se koriste na minijaturama.
Pa sam onda prešao na airbrush + vallejo primerom (bijelim) i to je već bilo bolje, ali je problem ako minijatura treba imati neke tamnije nijanse na dijelovima koji su teže dostupni kistom, a bijeli je primer pa to baš ne izgleda najbolje.
Onda kad sam ponovo imao prilike kupiti novi primer (jer ta jedna bočica je i dosta skupa) uzeo sam sivi pa su nešto bolji rezultati u tom slučaju. Čak sam onda počeo koristiti i metodu da minijature odozgora radi primer bijelom, a odozdola sivom.
Mislim da bi najbolji rezultati u ovom slučaju bili kad bi odozdola bio crni primer a odozgora bijeli. To bi trebalo doprinijeti neke nijanse onoj gornjoj boji, ali opet pitanje kakva je ta pokrivna boja. Ako jako dobro prekriva, onda se ovaj efekt niti ne vidi.
Što se tiče mat laka, ja sam kupio neki u kanti, veliki, e sad, koja je firma moram ići van u radionicu jer to ne držim u kući. Sad mi je lijeno ići van :-) (al budem nekad danas)
Problem je što to nije boja za bojanje modela pa nisam ni probao s time raditi finiš.
Za sad sam ga koristio za premaz na hexovima i sličnim stvarima koje radim za PnP dijelove koje radim za neke igre. Lak je super ali premazivanje kistom nije dobra ideja jer se ne rasporedi dobro pa se ipak prepoznaju potezi kistom. U planu mi je kupiti lakirersku špricu ili neki airbrush kojim bi to mogao obaviti jer ovaj koji sad imam ne smije koristiti takve boje da se ne zaštopa dizna i povratni ventil (ili kako se to već zove).
I ako smijem predložiti, bilo bi lijepo da si nam se predstavio u dijelu foruma za to da vidimo čime se još bovaiš u board game svijetu osim farbanja minijatura ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
neuromancer
slika
heathendome
Reactions:
Postovi: 48
Pridružen/a: 14 lip 2011, 01:27
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 4 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la heathendome »

Evo posto se naveliko raspravlja o primerima, kupio sam ovaj u Pevecu, napomenuo da mi treba akrilni i nakon 10min kopanja po kanticama, prodvac mi je dao ovaj:


slika

Ali na njemu nigdje ne pise da je akrilni, proziran je i dodje 35kn. Je li ovo ok primer za minijature? ILi ako netko moze preporuciti nesto iz peveca ili bauhausa...
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la sadistiko »

S time sam ja na početku radio i čini mi se da ipak malo nagriza minijature (barem one koje sam ja bojao).

A evo i onog mat laka o kojem sam pričao.

Kemocel i to je nitro lak, a ne akrilni kako sam napisao, tako da treba biti jako pažljiv. Ali za premaz cardboard dijelova je super jer uopće nema gloss efekt.
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la stoka »

evo je i kod nas došlo nešto, minijature bojnih brodova, prvi je bojni brod bismarck, samo 10 kuna, kasnije će to biti vjerojatno više...ja ću uzeti samo zbog brošure, al vjerujem da će ovdje biti zainteresiranih za maketu.
http://www.tisak.hr/hr-HR/Novosti/Detal ... l?bmlcNTA1
Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la logOS »

I ja sam gledao RenCo primere, ali nisu mi baš sjeli. Možda jer su bili kraj svih onih auto lakova i kroz glavu mi je prošlo kako to sve topi plastiku.

Naletio sam na edding primer i lakove. Ponijelo me valjda neko moje pouzdanje u brand i što imaju široku paletu akrilnih boja u spreju pa valjda Nijemci znaju šta rade, nadam se. Zgrabio univerzalni sivi primer, bilo je prozirnog kao isključivo za plastiku te smeđi za stiropor.

http://www.edding.com/permanent-spray/p ... al-primer/

Brzo se suši iako me nakon što sam pročitao detalje na ovoj stranici zabrinulo što navode dugo sušenje, a pogotovo: Particularly good filling capability – smooths out unevenness in the base material. Reko, a jesam ga zezno to je nešto za punit i sve će detalje uništit. Isprobao sam na testnom miniju i sve je prošlo super, nisam primijetio nikakvih gubitka detalja, a mini je mali i vrlo detaljan. Kao i svaki sprej lagano iz dobre udaljenosti i u kratkim intervalima prskat i sve ok, ne sjest na njega i iz blizine zalijevat.

U svakom slučaju jučer pobojao svog prvog testnog minija i šta sam sve prtljao po njemu jako sam zadovoljan sa rezultatom. Pred kraj sam se igrao sa washevima u više navrata pa je ispao malo tamniji nego šta sam planirao ali za to i služe ovi testni koje sam uzeo da se na njima iživim i potestiram sve što me zanima.

Kada završim sa testnim minijima i kada se opet stabilizira malo toplije vrijeme ću se pozabavit sa lakovima. Uzeo sam i edding lak. Uz njega imam i mat lak u bočici te planiram zgrabiti neki mat lak u spreju.

Javim se sa utiscima kada isprobam sa lakovima, da li šta od njih valja i najvjerojatnije di sam se zeznuo.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la sadistiko »

I svakako javi ako si našao kakav mat u sprej!
To tražim već godinama.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - primer i lak

Post Postao/la sadistiko »

Evo nakon toliko godina napokon sam uspio kod nas kupiti sprej mat lak! Da stvar bude još bolja nije loš i još bolje, cijena je jeftinih 22kn po komadu. Prije kojih mjesec dva sam naručio izvana 2 mat spreja koja sam platio strašnih 150kn, a još ih nisam ni dobio.
Ovo sam kupio u Beloni, ne znam jel imaju oni još gdje trgovinu osim u Petrinji.
slika
Odgovori

Natrag na “Minijature, makete i tereni”