Boje za minijature

Forum namijenjen izradi i bojanju minijatura, maketa i terena

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la Satarash »

sadistiko je napisao/la:Znam da ima Air i Game Color kod Vallejo i koristim i jedno i drugo. Air sam kupovao najviše baš zato što imam Airbrush ali ga nažalost koristim samo za nanos primera jer mi je to sve ipak presitno za moje znanje rada s airbrushom.
Lak ne stavljam za kraj čisto zato što su boje na minijaturama opstale i nakon 10-tak igranja Ashardalona.
Kupio jesam lak od Vellejo i to mat ali sam imao katastrofalan učinak kad sam prešpricao tokene za moju 9p aGoT verziju igre. Iako sam nanosio airbrushem lak je pobijelio nakon što se osušio tako da sam neke tokene morao ponovo raditi. Inače sam sve papirno špricao običnim lakom iz spreja za kojih 20kn a laka ima stvarno dosta u tim sprejevima.
Podijeli nam svoja iskustva, volio bih lak za airbrush jer s njime mogu nanesti stvarno tanke slojeve.
Inače sam kupio super mat lak (koji sam već koristio na svojim hexovima za TI3) ali bi ga se mora razređivati s nitro razređivačem da bi bio dovoljno rijedak za airbrush pa ne smijem stavljati u airbrush.
Ma da, za minijature ti uglavnom treba samo kist. Lak ti je pobijelio jer si vjerojatno nanosio pre debeli sloj. Treba malo po malo nanositi. Nije problem koristiti nitro za airbrush, ali prvo pogledaj kakve su ti brtve na njemu. Jer ako su gumene, e onda će ih nitro pojesti.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la sadistiko »

Satarash je napisao/la: Ma da, za minijature ti uglavnom treba samo kist. Lak ti je pobijelio jer si vjerojatno nanosio pre debeli sloj. Treba malo po malo nanositi. Nije problem koristiti nitro za airbrush, ali prvo pogledaj kakve su ti brtve na njemu. Jer ako su gumene, e onda će ih nitro pojesti.
Ma da, rekao mi je tip da mogu raditi s nitrom lakom ali onda moram dobro oprati airbrush jer ako se lak osuši u nekoj cjevčici za odušak onda mu više nema spasa.
Budem u dogledno vrijeme nabavio mali pištolj za boju s kojim kaže da nema straha kad se radi sa nitrom.
slika
sismis
Reactions:
Postovi: 151
Pridružen/a: 06 lis 2011, 13:39
Ima zahvala: 68 puta
 pohvaljen: 67 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la sismis »

Satarash je napisao/la:Ma da, za minijature ti uglavnom treba samo kist. Lak ti je pobijelio jer si vjerojatno nanosio pre debeli sloj. Treba malo po malo nanositi.,.
Aaaa, u tome je trik (još jedan sa bijelim figurama :lol: )
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la Satarash »

sismis je napisao/la: Aaaa, u tome je trik (još jedan sa bijelim figurama :lol: )
:lol: :lol:
A dobro, na greškama se uči. Lak je malo teže nanositi kistom, nego airbrushem.

Kistom moraš stvarno pomalo i vrlo tanko mazati i veća je mogućnost da naneseš pre debeo sloj. Airbrushem prskaj s udaljenosti od 25-30 cm, kao da pada lagana izmaglica po figuri. Nemoj prskati više puta isto mjesto i nemoj nastojati sve napraviti u jednom sloju. Treba ti nekoliko puta tanki, tanki sloj. I pustiti da se osuši, pa ponoviti.

Ja inače za lakiranje maketa koristim "Pronto cero veloce". Da, Pronto, sredstvo za čišćenje parketa. Međutim, ovaj "Cero veloce" se više ne proizvodi. Kažu da je dostojna zamjena "Emsal glanzer". Njega se može nabaviti u gotovo svakoj trgovini. 30ak kn litra. Ima i u DM-u nekakav njihov glanzer za 15kn. Kažu da ni on nije loš. Jedino ne znam kakav miris ostavlja na figuricama, to morate istražiti. Pronto ostavlja miis na maketama. :lol: Ali s vremenom i miris nestane (barem je nestao s mojih maketa). Znači ovdje pričamo o sjajnom laku. Ipak, najbolja stvar je sredstvo za čišćenje koje se zove "Future wax" (sad je promijenio ime u PLEDGE) i koje se može nabaviti samo vani (UK, USA). Isto za male pare praktički dobiješ pravu stvar.

Model Master boja je nekad bilo u LOM-u, današnjoj Carti, ali nisam siguran drže li ih još. Imaš masu tih maketarskih web shopova pa možeš naručiti izvana.

Još jedna vrlo bitna stvar na koju trebate obratiti pažnju: nemojte nanositi enamel lak na akrilne boje, jer će vam izgristi boju. Akril na enamel može bez problema, ali samo ukoliko se enamelka dovoljno osušila. Znači pričekati par dana da se dobro osuši. Nekad se dogodi da se na dodir čini suha i nanese se lak i lak popuca, jer u biti boja nije bila dovoljno suha.

Nadam se da sam pomogao.
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la Igor »

Bio sam uzeo dosta boja za minijature od MIG-a,sada osim boje zlata ne koristim ih.Boje su odlične,dobro pigmentirane,ali potrebno ih je dosta ukoliko se želi više nijansi na modelu,pa mi je izbor boja sveo se na artistic grade akrilne boje u tubama Louvre ili Amsterdam,razmišljam i o uljanim bojama.
Od primera iliti temeljne boje koristim sivi u spreju.
Imate li kakve slike svojih radova?
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la Satarash »

Ja imam slike maketa, a kolege bi mogle staviti slike svojih minijatura.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la sadistiko »

čim završim farberaj zadnje D&D igre obećavam šibnuti slike od sve četiri igre
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la sadistiko »

Jel itko od vas probao ove "nove" akrilne boje od Revella, one kockaste?

slika

Cijena je ok, ali je totalno nepraktično, skoro sam pola boje prolio kod prvog otvaranja.
slika
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la Satarash »

sadistiko je napisao/la:Jel itko od vas probao ove "nove" akrilne boje od Revella, one kockaste?

slika

Cijena je ok, ali je totalno nepraktično, skoro sam pola boje prolio kod prvog otvaranja.
Nije baš da su nove....već godinama su na tržištu. :D

Redovno sam ih koristio. Meni osobno nisu loše, iako se ne mogu usporediti s Gunze i Tamiyom, koje su kud i kamo bolje.
Uglavnom, ok boje.
Pakiranje je strašno čudno i s te strane ih ne bi preporučio. Jednostavno ne dihtuju poput boja s normalnim čepom i nekoliko komada mi se s godinama jednostavno stvrdnilo.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Boje za minijature

Post Postao/la sadistiko »

A gle, meni su nove jer ih nisam do sad vidio u Mullerima.
slika
Odgovori

Natrag na “Minijature, makete i tereni”