Foamcore insert

Teme u vezi amaterskih uradaka igara

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
Enkidu
Reactions:
Postovi: 63
Pridružen/a: 13 pro 2015, 17:27
Lokacija: Split
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 55 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la Enkidu »

sadistiko je napisao/la: 08 lip 2018, 07:17 A gle, čvrstoća ovih iz Crescata je ipak manja od ovih pravik Kapa ploča. Sama pjena unutra je mekanija, e sad, moram priznati da od te nove ploče nisam napravio baš puno. Prelijen sam bio raditi nešto ručno jer već duže vrijeme planiram kupiti laser. Ne znam jel 5mm išta bolja po kvaliteti. Što se tiče slojeva to je ista stvar, papir - pjena - papir. Ono što mi se svidjelo da se lakše reže, a kad radiš ručno, to je onda bitno ;-)
Sadistiko ako je to još mekše od Kapa ploča onda to nije za mene. Nisam još rezao i radio ove ali vidim da čim stisneš malo jače prstom na nekom mjestu ostane udubljenje. Ne želim još mekše od toga pa neću naručivati od ovih nego ću kupovati lokalno kad bude potrebe, premda je značajno skuplje (40 kn za komad od 42x60cm). Ali ionako mi ne treba toga puno, u skoro svakom slučaju dosad (u povelikoj kolekciji od blizu 60 boardgameova) sam uspio izbjeći pravljenje inserta potpuno i napraviti odličan, siguran, uredan i efikasan storage solution brže i jeftinije pomoću onih plastičnih kutija sa odjeljcima (za sitne tokene), plastičnih kutija za karte, i pametnog rasporeda.

sadistiko je napisao/la: 08 lip 2018, 07:17 Što se tiče ljepenke, to ti ne bi nikako preporučio, jer ljepenku sigurno neće u jednom prolazu odrezat pa nek je i samo 1,5mm jer je puno čvršća od ovoga, a opet pretanka da bi radio kakvu konstrukcio od nje. Sve deblje od 1,5mm je pain in the ass za rezat. Ja sam za svoju prvu verziju Parnjača rezao dijelove iz 3mm ljepenke i plako sam od bola, a kupio sam specijalne škare iz Japana. Al to je toliko tvrdo i teško za rezat da se ne isplati.
Ja sam rezao ljepenku od 2mm skalpelom, i treba nekoliko prolaza za prerezat, ali to mi nije problem, pritisneš muški i malo bildaš mišiće dok režeš. A vrlo je čvrsta i solidna. Jedini problemčić mi je što je teško napraviti rez toliko čisto da ne ostanu mrvice visiti na iskrzanom rubu. Pomaže ako pritisnem jako nečim uz rez dok režem (i naravno rezati što oštrijim skalpelom).
Inače napravio sam nekidan od ljepenke za Touch of Evil pregradu (dakle četvrtasta kutija od 28x28cm je podijeljena tom kartonskom pregradom na dva dijela, u jednom je plastična kutija sa sortiranim tokenima, a u drugom je golemi red od 500-600 karata) i separatore za karte (6 pravokutnika od ljepenke i još 16-17 od debelog papira) koji mi znatno olakšavaju pronalaženje i vađenje željenog decka (igra ima oko 23 različita decka karata kad ubaciš glavne ekspanzije).
Dakle materijal je sasvim upotrebljiv. I daleko jeftiniji od foam boarda - 16kn za komadinu od 100*70cm. Inače znam lika koji je napravio kompletni vlastiti Game of Thrones i Cataan od ljepenke i printanog papira (uključujući kutiju i sve komponente).
Planiram od ove 5mm pjene napravit pregrade za složit goleme obojane figure iz Assault of the Giants, pa ću onda preko toga kao zaštitni poklopac i podlogu za ostale komponente stavit ploču od ljepenke veličine kutije (sa dvi rupe za prste za podizanje).

slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Foamcore insert

Post Postao/la gogo666 »

AFAIK - ovi iz Crescata drze Kapa liniju, a ta linija je dosta siroka i ima tanjih, debljih, u boji, bijelih, ljepljivih itd...
mislim da nije problem da oni imaju nekvalitetnije ploce, nego su razlike u Kapa modelima ploca

ja sam kupio jednu ogromnu plocu od njih (cca 1.5*1m, ne sjecam se vise) za cca 60kn i to je bila Kapa line
Kapa fix je ono sto po boardgamegeeku najcesce spominju, al meni je to cudno jer Kapa fix su ploce sa jednom ili obje samoljepljive strane

mislim da je Kapa color cvrsca jer je taj papir jos plastificiran, al je i skuplja.

Kapa linija:
https://www.display.3acomposites.com/kapa.html
slika
Avatar
Burt Macklin
Reactions:
Postovi: 88
Pridružen/a: 25 tra 2017, 02:47
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 37 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la Burt Macklin »

Zna li netko ima li možda (i gdje) u Osijeku za uzeti nešto iskoristivo za izradu inserta?
Naručivanje poštom je uvijek opcija, ali bih radije prošetao i uzeo na licu mjesta.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la sadistiko »

gogo666 je napisao/la: 08 lip 2018, 15:23 AFAIK - ovi iz Crescata drze Kapa liniju, a ta linija je dosta siroka i ima tanjih, debljih, u boji, bijelih, ljepljivih itd...
mislim da nije problem da oni imaju nekvalitetnije ploce, nego su razlike u Kapa modelima ploca

ja sam kupio jednu ogromnu plocu od njih (cca 1.5*1m, ne sjecam se vise) za cca 60kn i to je bila Kapa line
Kapa fix je ono sto po boardgamegeeku najcesce spominju, al meni je to cudno jer Kapa fix su ploce sa jednom ili obje samoljepljive strane

mislim da je Kapa color cvrsca jer je taj papir jos plastificiran, al je i skuplja.

Kapa linija:
https://www.display.3acomposites.com/kapa.html
Ipak ima razlike, barem što se laserskog rezanja tiče. Ploče iz Eurokont M su ipak drugačije i uspješno se režu laserom i 3 i 5 i 10mm bez većih problema. Nemam sad primjer što se dogodi s onom iz Crescata, ali razlika je više nego očita, pa i u samoj tvrdoći pjene i papira. Crescatove su puno osjetljivije na udarce.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la sadistiko »

Možda ste pomislili da sam odustao od svega, ali eto, splet okolnosti je bio takav da nisam dovršio onaj izbor za ime web shopa jer zapravo još ne ide sam shop online dok ne bude ponešto u ponudi.
Završio sam prvi insert od kapa ploče, ali...
...iako su kapa ploče stvarno zanimljive za izradu, dosta se brzo režu, dosta su čvrste, lijepo izgledaju i što je dosta bitno lagane su pa povoljnije za dostavu, ima i onih loših osobina, a to je da su ipak skuplje od šperploče, ipak su slabije čvrstoće od šperploče, pa čak se za dlaku i sporije režu.
Tako da se za sad ne usuđujem ići na to. Najviše me brine u kakvom stanju bi mogle doći na odredište. Svi znate kako se postupa u poštama s pismima. I druga stvar, što ako čovjek sam potrga dio radi nepažljivog rukovanja, što je ipak moguće bez obzira što se radi o 5mm pločama.
Ovo je insert za Mission: Red Planet (2nd ed)






Tako da sam napravio i verziju od 3mm šperploče. Još uvijek računam sve opcije i još nisam na čisto.
Ono što me muči da to ipak neće biti toliko jeftinije od konkurencije. Ako idem sa cijenom puno ispod onda zanemarujem troškove stroja koji su nažalost dosta visoki.
Ono što bi mo moglo izvući je da napravim "pametnije" inserte od konkurencije. Dosta sam proučavao njihove uratke i dok su mi recimo od Broken Tokena "najgluplja" rješenja (možda to rade da smanje troškove izrade) ima kod nekih drugih naprednijih tehnika i rješenja, ali uvijek tu ima mogućnosti za poboljšanja. Moj cilj je da igra bude što lakša za postavljanje (setup), a kad je gotovo igranje da se pospremanje svede na što kraće. Tu je opet i druga strana medalje, jer se takav insert sastoji od dosta manjih dijelova koji moraju dobro pasati u kutiji i da se lako vade iz kutije, a i da su funkcionalni, a to onda znači i više utrošenog materijala. Također težim tome da se inserti ne moraju lijepiti i da je sastavljanje što brže (neću reći lakše, jer se već ovaj za Red Planet sastoji od hrpetine dijelova). planiram napraviti upute za sastavljanje.
Mene sad za prvu zanima ima li ovdje zainteresiranih za neki insert. Za sad je uvijet da ja posjedujem tu igru jer mi je nemoguće napraviti dobar insert ako nemam fizički igru za mjerenja i provjeru.
Evo ankete:

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 1347846737

BTW, možda ste primjetili da sam odabrao ime za FB (In My Box).
slika

slika

slika
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la Antomon »

Ne vide ti se slike.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
sadistiko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la sadistiko »

hvala @Antomon
A nešto me i FB zeza. Koliko sam skužio uopće ne da dodavanje novih igara :-(
Stalno nešto mjenjaju na tom usranom FB-u. :thumbs_down
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Antomon
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la kockica »

kakva diskriminacija prema ljudima koji nemaju FB.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Antomon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la sadistiko »

eh moj Kockica, tak mi je najlakše...
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la dlakar »

Još uvijek ti se ne vide slike
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Amaterska radionica igara”