O igranju u Klubu MC

Klub MC, Ulica kraljice Jelene 8 - Zagreb
Discord server, Facebook MC grupa
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 521
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la roverandom »

grof je napisao/la: 22 sij 2018, 12:22
Stipsonov je napisao/la: 22 sij 2018, 12:04 I mislio sam. Kad je došao na Rizik. No svakako mu je posjet MP korak u pravom smjeru, ako ga to zanima.
Izgleda da ga je zapalilo jer se je i u nedjelju raspitivao gdje ima igranja, pa smo ga uputili u Vintage. No, ne znam da li je i tamo otišao na gaming.
Oh, znači da je to bio on tamo igrao Catan.
slika
Avatar
Mimi
Reactions:
Postovi: 95
Pridružen/a: 10 pro 2016, 21:38
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 39 puta

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la Mimi »

Čovjek je jučer došao s curom u cartu magicu igrat, pa izgleda da ga stvarno zanimaju igre
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mimi za post (ukupno 2):
kockicasadistiko
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la grof »

Mimi je napisao/la: 24 sij 2018, 07:46 Čovjek je jučer došao s curom u cartu magicu igrat, pa izgleda da ga stvarno zanimaju igre
Da, zapalio se. Dobro je to. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la dlakar »

Moje isprike zbog preduhitrenog i pogresnog zakljucka... :)
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la grof »

dlakar je napisao/la: 24 sij 2018, 08:23 Moje isprike zbog preduhitrenog i pogresnog zakljucka... :)
Sve ti je oprošteno! :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la sadistiko »

Eto, onda imamo još jednog upecanog :-)
E još da ga vidim na nekoj "pravoj" igri, e onda ga pozivam u Petrinju na rakiju i partiju Parnjača ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
grofValsim
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la mljeko »

Svašta se igralo ovaj vikend, vjerujem da su se ljudi zabavili, ali ovdje ću opisati dvije igre koje sam probao po prvi put.

Android.
Nakon partije, kad sam došao doma, pročitao sam službeni FAQ i prošvrljao BGGovim forumom u potrazi za razjašnjenjem nekih detalja pa sam prošao i par mišljenja o igri. Tako sam na par mjesta pročitao da se igru ne isplati igrati bez čitanja flavour teksta, odnosno bez RPG elementa. Svakako se slažem, mi smo taj dio izignorirali i igra nam se nije svidjela, ali čisto sumnjam da bi nam to puno pomoglo.

Igrali smo u četvero, svi prvi put. Dok smo postavili ploču i dok objasnih pravila prošlo je bar sat vremena. Igra prema kutiji traje 2-4 sata, znači nama 3-5 smo računali. Jasno zašto nismo baš bili voljni uložit još bar sat za čitanje onoga što sam bar ja smatrao da nije bitno za igru, a to je flavour tekst.

Igra je u osnovi euro zamotan u ameritrash, gdje ni jedno ni drugo nije napravljeno kako spada. Po meni, u dobrom dizajnu mehanika priča priču. U Agricoli čovjek osjeća težinu života seljaka, u Galactici čovjek osjeća paranoju, bez ikakvog flavour teksta. Ako se sva priča nalazi u tekstu, onda ću rađe čitati knjigu, gdje ne ovisim o drugima i njihovim različitim razinama entuzijazma i verbalnih sposobnosti. U Androidu mehanike čak pričaju krivo. Igrači su detektivi koji pokušavaju otkriti ubojicu, a to postižu tako da zapravo podmeću dokaze različitim sumnjivcima. U detektivskoj igri praktički nema osjećaja dedukcije.

No, krenimo od početka. Kad si na potezu imaš određen broj akcijskih poena (koji predstavljaju sate) koje možeš potrošiti kako hoćeš između više dostupnih akcija. Na primjer kretanje, po meni najgori dio igre. Micanje po ogromnoj ploči je izuzetno ograničeno i dugotrajno. U najboljem slučaju ćeš kroz cijelu igru proći pola mape. Budući da postoje posebne lokacije koje možeš aktivirati za neki efekt, jasno je da neka polja tebi jednostano nisu dostupna. Kao worker placement gdje ti nasumično pola akcija nije dostupno, a da bi aktivirao one koje jesu moraš prvo proći križni put. Najme svaki pomak košta jedan sat, da bih došao od jedne do druge akcijske lokacije, moram proći kroz niz drugih koje ne rade ništa ili mi daju da vučem (vjerojatno) beskorisnu kartu. Ali to još nije najgore.

U igri postoje light i dark karte. Dark karte rade samo jednu stvar, zagorčavaju život ostalima, prije svega kad se kreću. Dakle, uđeš na lokaciju, hop protivnik odigra kartu i izgubio si svoj red. Huraaa! Ali sad, nije da taj čovjek ima nešto protiv tebe ili da je mudro isplanirao taj potez, nego je nasumično izvukao tu karticu i igrao ju je kako bi mogao igrati light kartu kad dođe na potez (jer to tak funkcionira). Huraaa!

Ajmo dalje. Podmetanje dokaza (kakti dedukcija sumnjivca). Izvučeš nasumično neki broj koji određuje krivicu ili nevinost, staviš ga na sumnjivca kojeg možeš i nadaš se najboljem na kraju igre. Svi vide sumnjivca kojeg si izabrao, ali ne i broj. Prema pravilima tu ima mjesta za blefiranje, ali u realnosti ne. Tijekom igre se tako nakuplja hrpa brojeva za koje pojma nemaš što su, ali ti se ne isplati saznati, jer time ništa ne postižeš, a gubiš previše vremena.

Ako ti se ne da baviti dokazima, možeš slagati pazlić. Tako je napravio igrač D i time mi je na kraju igre dao nekih 20 bodova, zbog čega sam i pobijedio, pa se vi upuštajte u slaganje pazlića. Što ćete ipak vjerojatno napraviti, čisto iz dosade.

Daleko najbeskorisniji potez koji možete napraviti međutim, je uzeti poziciju prvog igrača. Zašto ta opcija uopće postoji je posve nejasno.

Da zaključimo, poanta je štancati bodove, kao u euru, ali pritom imaš hrpu frustrirajućih i nasumičnih elemenata. Ili je možda poanta uživati u priči, udubiti se u likove i čitati sve, ali čemu onda skupljanje bodova i kontranarativne mehanike.

Grizzled.
Isto smo igrali u četvero i svi prvi put. Već druga kooperativna igra koja mi se jako svidjela. Igrači su vojnici u prvom svjetskom ratu i bore se za život. Tematika mi se sviđa, ali beskompromisna težina čini ovu igru tako privlačnom. Igrali smo tri ili četiri puta i svaki put izgubili. Divno, jer smo imali dojam da možemo bolje. Svako igranje je bilo nova lekcija i novo istraživanje igre.
Ne mogu još reći što je točno potrebno za pobjedu, ali uključuje pravilno tempiranje, procjenu rizika, dobre individualne odluke. Sve u skladu s temom, fantastično.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 5):
ValsimgrofShichAnwikockica
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3543
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1535 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la Shich »

Grizzled je obavezna igra za sve ljubitelje kooperativnih igara. :) Samo treba pripaziti na neka sitna pravila koja su malo loše napisana (sakrivena).
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la Valsim »

Grizzled je izvrsna kooperativna igra, baš ga vrebam jer je trenutno na popustu u Carti. Sva sreća pa mi nismo imali problema s pravilima kad smo imali dobrog instruktora :) .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
Shich
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
BJ_Speedy
Reactions:
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2017, 10:02
Ima zahvala: 210 puta
 pohvaljen: 72 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Meeple's Corneru

Post Postao/la BJ_Speedy »

Valsim je napisao/la: 30 sij 2018, 19:28 Grizzled je izvrsna kooperativna igra, baš ga vrebam jer je trenutno na popustu u Carti. Sva sreća pa mi nismo imali problema s pravilima kad smo imali dobrog instruktora :) .
Nažalost, ja sam pred par sati bio u Carti i vjerojatno uzeo zadnju kopiju koju su imali tamo.
Možda imaju još na zalihi preko webshopa, ali požuri.
Također sam pred par tjedana prvi puta probao igrati The Grizzled u Corneru nakon što sam je na netu otkrio i bila mi je odlična. Uspjeli čak pobjediti par puta, ali smo igrali udvoje ili utroje, u četvero još nisam probao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru BJ_Speedy za post:
Valsim
Odgovori

Natrag na “Klub MC - Zagreb”