19.12. Dominion + Citadels

Igraonica društvenih igara, Info Zona, Jerina 1, Split

Moderator/ica: Gordan

Odgovori
Avatar
Enkidu
Reactions:
Postovi: 63
Pridružen/a: 13 pro 2015, 17:27
Lokacija: Split
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 55 puta
Kontakt:

19.12. Dominion + Citadels

Post Postao/la Enkidu »

Primam prijave za navedene dvi igre (biti ce jedna nakon druge, ne istovremeno), zasad nas je 4. Za Dominion je maksimum 6 igraca (sa dva base seta) a za Citadels 8, pa navali narode !
Ovi su korisnici zahvalili autoru Enkidu za post:
WinkDickerson
Avatar
Enkidu
Reactions:
Postovi: 63
Pridružen/a: 13 pro 2015, 17:27
Lokacija: Split
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 55 puta
Kontakt:

Re: 19.12. Dominion + Citadels

Post Postao/la Enkidu »

Evo je došla i prošla i ta večer, i kakva je bila ! U Infozone bilo više ljudi nego ikad, cijeli niz stvari se igralo...
Nas 4 smo igrali Dominion pa onda nas 6 Citadels, pa htjedoh podijelit dojmove o tim igrama koga zanima za buduća igranja...
Dominion je donio jedan moj stari frend koji sad živi u Zagrebu (base set i neke ekspanzije) i jedan redoviti posjetitelj Infozone (htjeli smo imat 2 base seta za slučaj da bude 6 ljudi). I nakon dva igranja (po dvi partije svaki put) moran reć da sam thoroughly unimpressed sa Dominionom. Igra je čisti (ili skoro čisti, ovisno o tome koje su karte na raspolaganju za građenje deckova) multiplayer solitaire. Jednom prije kad sam igrao D. sa tim frendom podjebavali smo jedan drugoga sa vitezovima koji mogu izbacivati karte protivniku, i bili su neki marketi koji nemaju agresivnu ulogu ali su malobrojni a toliko korisni onome ko ih uspije skupit prvi da onaj drugi nema puno šanse, tak da recimo da je bilo nešto malo interakcije. Al ovaj put nije bilo takvih karti na stolu dostupnih za građenje decka i igralo se stvarno ko solitaire, ljudi uglavnom nisu čak ni gledali šta drugi rade (a osim mene su sva trojica bili profi igrači D.-a) ! Mislim ima jako puno popularnih igara koje pate od "multiplayer solitaire" sindroma u nekoj mjeri (skoro sve igre koje se baziraju u utrci za puntima umjesto direktnoj agresiji) ali ova je šta se tiče toga IMHO jedna od najgorih. Ticket to Ride je isto uglavnom solitaire bez pretjerano puno škođenja svom protivniku ali ipak sam tamo imao nekakav bolji osjećaj interakcije među igračima i nekakve napetosti.
Osim toga Dominion je brate čisto naporan za igrati. Em doslovno skoro svaku rundu treba miješati svoj deck (koji je tanak i zbog toga još teži za pošteno promiješati bez oštećivanja karata) em konstatno moraš nešto raditi (vuci karte, discardaj karte, kupuj karte), dakle stvarno je puno grunt worka (mislim na čisti fizički i intelektualni rad ali ne na duboko strateško promišljanje) i pošteno se oznojiš. A čemu sve to ? Da na kraju svako izbroji svoje punte i eto ga...
Znam da je Dominion već jako dugo među najpopularnijim igrama na BGG rang listi, i da za mnoge ljude ima razloga za to (neke od njih vidim i sam, recimo dobar replayability potencijal, kompleksna kombinatorika u građenju decka iz svaki put drukčijeg seta karata na stolu), ali ja sam stvarno neimpresioniran i meni ovo neće ići ni u wishlistu ni u kolekciju.
S druge strane Citadels mi je stvarno super igra, a slične dojmove su imali i svi ostali za stolom (jedan je iskusni C. igrač koji je skoro slinio za njim, a četvorici od 6 je bilo prvi put, svi su bili zadovoljni osim jednog koji je očajno prošao jer su ga svi ubijali i pljačkali pa je ostao zadnji :D , on je završio kiselo raspoložen ali i njemu je bila zanimljiva igra).
Na Citadels sam naišao totalno slučajno, jednom sam kupova neke stvari na Carta Magica siteu i vidio Citadels kao najprodavaniju igru tog mjeseca, i rekoh ja idem vidit na BGG šta je to i na šta sliči. Odmah mi se svidilo i kupio sam je. I tako sam je preksinoć ponio u Infozone i isproba.
Glavne vrline te igre po meni su :
-stvarno je jeftina, dođe negdi između 100 i 200 kuna (ne sićam se tačno), dakle manje nego jedna ekspanzija za Race for the Galaxy, a još uključuje i vlastitu ekspanziju (ne veliku istina, al ipak doprinosi varijaciji)
-artwork je seriously PREKRASAN ! ja volim igre di su komponente lipo i kvalitetno izrađene i u skladu sa temom, a u ovoj igri slike na kartama su čista remek djela u koja je užitak gledati, evo par primjera na kraju posta
-podržava veliki raspon broja igrača, od 2 do 8, sa pravilima koja se prilagođavaju broju igrača na niz različitih načina, tako da je stvarno prilagodljiva
-kompaktna i lako prenosiva
-jednostavna je za naučiti i brza za odigrati (mi smo sa objašnjavanjem pravila odigrali partiju sa 6 igrača za ukupno sat i 40 minuta)
-usprkos tome igra pruža iznenađujuću dubinu strategije i mozganja, onome ko se želi baviti time, a može se i igrati opušteno pa ipak ne završiti katastrofalno (mada vjerovatno nećeš biti prvi protiv onoga kome se da puno mozgati i analizirati)
Igra se sastoji od niza rundi od kojih svaka ima dvije glavne faze - biranje uloga i normalne akcije (skupljanje love iz banke, vučenje karata, građenje zgrada itd.). Biranje uloga ide u clockwise poretku (od onoga ko trenutačno ima krunu), a faza normalnih akcija ide u poretku po ulogama (svaka uloga ima svoj broj i idu po uvijek istom redu, a nitko ne zna koji igrač ima koju ulogu dok se ne pokažu, tako da svaki put igrači idu po drugom redu i ne znaš kakav će on biti).
E sad, ta faza sa vučenjem karata, skupljanjem love i gradnjom zgrada je relativno jednostavna. Ono što je zbilja zafrknuto je biranje uloga, gdje ima kombinatorike dovoljno za napregnuti bilo čije moždane vijuge.
Recimo ako imaš trenutačno puno love kod sebe i želiš se osigurati da ti je ne drpe biraš assasina ili lopova jer su oni prvi po redu pa te neće niko stići opljačkati prije nego što potrošiš lovu na gradnju zgrada. Ako želiš biti siguran da ćeš u idućoj rundi uhvatiti neku ulogu koja ti je nužno potrebna biraš kralja, osim ako ti ga je netko zgrabio ispred nosa hehe... Ako se želiš obogatiti jedan od načina je da biraš lopova i opljačkaš nekoga tko je pun love, međutim ne možeš ciljati igrača nego samo ulogu, tako da moraš zaključiti koju je ulogu najvjerovatnije odabrao onaj koga želiš opljačkati, i moguće je da pogriješiš i opljačkaš nekog siromaha ili nikoga (neodabranu ulogu). Čak i ako uspiješ ne dobivaš lovu odmah nego tek kad opljačkanog dođe red, a to je uvijek nakon tebe. Tako da ako si se upravo obogatio pljačkom postaješ meta za pljačku početkom iduće runde jer si pun love, pa bi bilo idealno da uzmeš assasina zbog poretka. Onda ako igra 6-7 ljudi a ti si po sredini u poretku biranja uloga, možeš recimo zaključivati šta imaju prva dvojica na temelju onoga što nisi dobio u ruke, a isto tako možeš probati zaključivati što imaju zadnja dvojica na temelju onoga što ti njima predaješ...
Onda su tu još ljubičaste karte sa special powerima, dilema između gradnje manje skupih zgrada ili više jeftinih u različitim bojama (za postizanje color skale), blefiranje (recimo biskup daje dodatnu lovu za vjerske zgrade, ti napraviš 4 plave zgrade pa svi misle da ćeš sad uzet biskupa a ti ih iznenadiš nečim drugim šta ti koristi) itd.
Sve u svemu zabavna igra koja je istovremeno jednostavna i kompleksna i izgleda prekrasno. Definitivno ću je opet nosit u Infozone da je bolje istražim, ko je zainteresiran slobodno mi se pridružite.


slika
slika
slika
slika
slika


Ovu označenu kao Palace ja osobno volim zvat Lesbo fairies in a butterfly carriage... :)
A onaj Manor me jako podsjeća na onaj poznati dvorac "ludog" Ludwiga od Bavarske...


P.S.
Ovih dana lokacija Infozone ima dodatni benefit, a to je što se nalazi vrlo blizu izvora slasnih pečenih kobasica i kuvanog vina na Rivi. Ja i moji prijatelji smo to dobro iskoristili nakon subotnjeg game nighta, i mislim da ću tu kombinaciju koristiti dok god traju praznici i game nightovi... :) Pa preporučujem isto i vama.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Enkidu za post (ukupno 6):
kockicastokaValsimShichWinkDickersonsadistiko
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: 19.12. Dominion + Citadels

Post Postao/la Valsim »

Ah Citadels. Prva igra koju sam si kupio nakon jako duge stanke od igranja društvenih igara pred neke 3 godine. Naišao sam na igru na 3 DDI-u u Buena Visti, kada sam se po prvi put i susreo s udrugom Igranje. Mislim da je to bilo u subotu 23.veljače 2013. ako se ne varam. Algoritam je imao svoj štand na događaju i nudili su igre od 10-30% popusta. Igra mi se jako svidjela kada sam ju po prvi put zaigrao dok sam još išao na termine igranja koje je organizirao Gamers Guild. Igrali smo s maksimalnim brojem igrača i bilo je urnebes, te mi se igra jako svidjela nakon toga. Jasno iskoristila se prilika kada se naišlo na izvrsnu ponudu da se nabavi igra. Prava cijena u dućanu je bila 179 kn, dakle s 30% popusta me izašlo nekih 125 kn. Mada se igra nije igrala baš prečesto nisam požalio ni sekunde što sam ju nabavio.

Hah iskopah i fotku iz naftalina :D .

slika
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Enkidu
Reactions:
Postovi: 63
Pridružen/a: 13 pro 2015, 17:27
Lokacija: Split
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 55 puta
Kontakt:

Re: 19.12. Dominion + Citadels

Post Postao/la Enkidu »

Zaboravih napomenuti dvije relativno bitne stvari.
Za one od vas koji preferiraju dijabolično i promišljeno taktiziranje nad "urnebesnom" igrom kako kaže gornji poster, ili čisto igrate društvene igre udvoje sa svojom boljom polovicom, razveselit će vas iduća činjenica.
Citadels kad se igra sa 2 ili 3 igrača se igra na način da svaki igrač bira dvije uloge (ne odjednom nego naizmjenično) u svakoj rundi, što znači kao prvo da je igra dobro prilagođena i za veliki i za mali broj igrača, a kao drugo da udvoje ili utroje imate još više slobode za taktizirati i smišljati dijabolične komboe ostvarive sa dvije uloge...
Mind you ovo sve govorim u teoriji, još nisam igrao igru udvoje ali to planiram učiniti već sutra.
Samo se potrudite zadržati hladnu glavu, ova igra je pomalo kao "Čovječe ne ljuti se" u pogledu da se SVI UVIJEK NALJUTE... :lol: Nije lako ostati miran kad ti neko mukom stečenu životnu ušteđevinu ukrade ispod nosa, ili te ubije baš kad si planirao izvesti svoj briljantni coup de grace...
Kao drugo ova igra je jedna od onih koje puno benefitaju od pravih, teških, sjajnih i zveckavih metalnih kovanica (zlatnika, srebrnjaka itd.) kakve možete nabaviti dodatno (za ne baš sitnu količinu stvarnog novca) a korisne su za bezbrojne igre koje koriste bljakave kartonske ili plastične tokene za novac ili dolaze bez ičega (Three Dragon Ante, Citadels, Seven Wonders, Libertalia, Istanbul, Brass itd.)
Proizvodi ih nekolicina kompanija a ima ih u rasponu od španjolskih dubloona preko standardnih mediaeval / fantasy coinova do SF themed coinova / novčanica.
Evo one koje ja koristim :


slika


Ako koga zanima više informacija o ovim coinovima mogu složit detaljniji savjetnik...
Odgovori

Natrag na “Igraonica "Ajmo se igrat!" - Split”