Geister, Geister, Schatzsuhmeister ili Ghost Fightin Treasure Hunters

Teme vezane uz igre predviđene za manju djecu
Odgovori
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Geister, Geister, Schatzsuhmeister ili Ghost Fightin Treasure Hunters

Post Postao/la kockica »

Ovdje postoji stara recenzija za ovu odličnu dječju kooperativnu igru, pobjednicu Kinderspiel des Jahres 2014:

https://igranje.hr/recenzije/geister-ge ... chmeister/

Od pisanja ove recenzije u međuvremenu su se promijenile neke okolnosti, cure opisane u recenziji su odrsale u tipične mrzovoljne tinejdžerke koje bi po cijele dane visile na Instagramu i Youtubeu, pa sad ponovo igramo ovu igru sa njihovom mlađom sestrom

Ženi i meni je recimo ova igra zanimljivija od primjerice Pandemica :D
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Geister, Geister, Schatzsuhmeister ili Ghost Fightin Treasure Hunters

Post Postao/la kockica »

Prošle godine, igra je dobila proširenje Creepy Cellar

Problem, dostupna je uglavnom u Americi, iz nekih neshvatljivih razloga nikako da izađe i u Europi gdje postoji njemačka verzija osnovne igre, pa često na Amazonu ili eBayu možete naći ili povoljne cijene ali bez dostavu u Hrvatsku, ili postoji dostava ali cijene su onda divlje. Nakon što sam cijelu godinu škicao ovu ekspanziju, konačno sam našao ekspanziju gdje me dostava došla kao i igra, ali kako ne želim gomilati kutije i kutije igara (nemam mjesta a bome ni vremena), umjesto za neku novu igru, počastio sam se ekspanzijom za ovu igru koje, uvjeren sam, nikad se neću odreći.

Ipak, nadam se da će nekad promijeniti politika Mattela i ova ekspanzija postati daleko dostupnija jer je odista odličan dodatak igri.

Dodatna ploča
Iako imam njemačku verziju osnovne igre i englesku verziju proširenja, ni u jednom trenu nisam vidio razlike kada bih zajedno uklopio njihove komponente.

Za početak, dobivamo dodatak osnovnoj ploči igre, sa dva podrumska prostora a koje se isto mogu puniti duhovima (zato proširenje dodaje dodatne figurice zelenih duhova i crvenih progonitelja). Znači više kretanja, a ovaj put dragulje koje skupljate, više ne iznosite van već ih odlažete u podrume, a morate ih spuštati po rednom broju, ali u jednom podrumu su samo parni, a u drugom samo neparni brojevi. pa morate šetati malo u jedan, malo u drugi podrum.

Novi dragulji
Proširenje donosi nove dragulje koji mijenjaju one iz osnovne igre, pa dok dragulji iz osnovne igre imaju redne brojeve po kojima ih morate iznositi iz kuće (ima ih ukupno 8) a i oni se na početku igre stvaljaju samo u neke naznačene prostorije u kući, novih dragulja ima više jer za početak popunjavaju SVE prostorije osim podruma, i nisu numerirani, samo ih morate slagati redom kada stignete u podrume, ali su zato ukleti, pa kada ih otkrijete i sve dok ih nosite u ruksaku, za poteze igrača koji ih nose vrijedi prokletstvo naznačeno crtežima na tim draguljima, npr. oduzimate 1 od rezultata na kockici, ne možete napustiti sobu dok su duhovi u njima, uvijek na početku svog poteza morate dodati duha ako se nalazite u prostoriji, a ako morate vući karticu duha zbog rezultata na kockice, sad ih vučete dvije itd.

Kada postavite dragulje, (podrum mora biti očišćen od duhova) imate poseban kup kartica kojima nešto dobivate, primjerice možete otključati sva vrata u kući, možete se opet kretati, možete ukloniti duha iz bilo koje sobe itd.

Novi kup kartica duhova i Kralj duhova
Kup kartica duhova iz osnovne igre zamijenjen je novim kupom, u suštini sve je isto kao u osnovnoj igri, samo su dodane dvije dodatne kartice - kralj duhova i kartica kojom te kralj duhova odvuče u neku sobu.

Naime nova figurica koja predstavlja kralja duhova se cijelo vrijeme nalazi u kući, tj. na ploči, i protiv njega se ne borite niti ga ikako možete ukloniti iz kuće. Kad se izvuče njegova kartica u osnovnom kupu duhova, sad povlačite karticu iz posebnog kupa Kralj duhova , što su u principu samo prostorije u kući i kralj se premjesti u tu prostoriju. Ako se kralj preseli u prostoriju sa dva zelena duha, uklanja ih, postavlja crvenog progonitelja i prelazi u sljedeću sobu gdje se zaustavlja ako je prazna soba ili samo 1 duh ili radi isto kao u prvom slučaju. Vrlo nezgodno ako je kuća prepunjena zelenim duhovima i u jednom kretanju kralja duhova u kaskadnom nizu se počnu javljati crveni progonitelji. Inače ova put ima 8 crvenih progonitelja, dva više nego u osnovnoj igri, i igra se gubi kada se svih 8 pojavi u kući (a oni se fakat jako brzo kote).

Postoji i nova kartica u osnovnom špilu gdje te kralj premjesti. Tada opet vučeš karticu iz kupa kralja duhova ali sada SVOJU figuricu premještaš u naznačenu sobu. Katkad dobro dođe, taman te stavi di treba, ali evo situacije gdje si vani na kraju igre, čekaš da drugi izađu van i završite igru, i onda izvučeš tu karticu i kralj te uvuče natrag u kuću.

Znači samo su dvije nove kartice koje se dodaju kupu iz osnovne igre, ali dobivate cijeli kup u ekspanziji. Ima smisla, možda se ne bi poklapale engleska i njemačka verzija sa umjetnošću na poleđini kartica, a i bolje su slikovno pojašnjene kartice vuci 2 ili 3 i promiješaj.

Tajni prolazi
Postoje 4 pločice tajnih prolaza koje se postave u naznačenu prostorije pa se brzo krećete sa jednog na drugi kraj kuće i kada ih iskoristite, pločice se odbacuju ali možete ih ponovo uvesti tijekom igre.

Težina igre
Igra definitivno postaje još zabavnija ali i znatno teža kada se uvedu svi moduli (prolazi olakšavaju igru), ali srećom igru možete prilagođavati dodavanjem ili oduzimanjem modula. Primjerice koristite dragulje iz osnovne igre umjesto ovih iz proširenja, pa njih trebate slagati u podrume (u najlakšoj varijanti ne obazirete se na numeracije, u malo težoj pazite na numeracije na draguljima) itd.

Nije baš za manju djecu, ali za veću djecu i odrasle to bi moglo biti zabavno, i jeste. Sa curkom igram verziju gdje koristimo dragulje iz osnovne igre, ne obaziremo se na numeraciju, a iz glavnog kupa kartica izbačene su kartice Promiješaj 2 ili 3 i promiješaj. I to je taman da joj bude zabavno i ne predugo.

I za kraj, slaganje igre
Volim držati sve stvari od osnovne igre i ekspanzija u istoj kutiji kako bi mi kutije zauzimale što manje mjesta u stanu. Osnovna igra ima odličan plastični umetak u koji se taman lijepo slože komponente igre. Ipak, uspio sam premjestiti komponente iz proširenja bez da izbacim umetak. Nove kartice sam ubacio u jedan pretinac sa duhovima, žetone držim zajedno, a dodatnu ploču sam stavio ispod umetka, pa cijela stvar šljaka bez naguravanja i odizanja poklopca igre.
Odgovori

Natrag na “Igre za djecu”