Vatrogasna zabava

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Vatrogasna zabava

Post Postao/la dlakar »

Čudno je to koliki utjecaj ima Catan na ljude koji ne igraju ili nisu jako dugo igrali društvene igre. Tako je i sa mnom bilo. Moje igranje društvenih igara ulazi u hibernaciju tamo daleke 2005. godine. Rizik smo igrali često, ali nikad nismo bili zadrti igrači i previše se zanosili svijetom društvenih igara. Vise je to bilo popunjavanje vremena preko tjedna ne bili dočekali izlazak za vikend. Tada netko predlaže da se uzme World of warcraft board game. Nas trojica koji smo bili pri nekim parama, skupljamo 600 kn i u Algoritmu kupujemo igru. Odigrali smo jednu partiju i taj osjećaj razočarenja nikada neću zaboravit. Rizik je dosadio a ovo potpuno podbacilo u svim nastojanjima da speremo gorak okus u ustima i opravdamo toliki uloženi novac... tako da smo se jedno vrijeme lagali kako je igra dobra i kako ćemo ju još sigurno igrat...ali istina je bila da nikome nije sjela i nitko ju nije imao potrebe zaigrati drugi put. To nas je udaljilo od društvenih igara na dobrih 10 godina. Mozda je tako i bolje....da smo kupili nešto što bi nas oborilo s nogu, sada bih vjerojatno posjedovao milijun igara i sve novce ulago samo u njih svih tih godina. Sada je to druga priča, kada čovjek malo sazrije, prioriteti se mijenjaju...a s time i sama racionalizacija potrošnje vremena i novca. I ovako se nekad izmakne kontroli, ne želim ni pomislit kako bi to izgledalo prije 12 godina.
Dakle, prije nekih 2 i pol godine smo, kod prijatelja koji se odselio u Zagreb, odigrali partiju Catana. To me vratilo u srednjoškolske dane i provođenje vremena uz Rizik. Nisam ni slutio kuda sve to vodi. Otvorila su se vrata koja se vjerojatno više nikada neće zatvoriti. Društvene igre postaju bitan segment moga života i moje obitelji te ga pokušavam proširiti među prijateljima, poznanicima pa i kolegama kada god to stignem. Tu sad nakon ove trakavice od uvoda, dolazimo do priče koju sam htio ispričati.
Po zanimanju sam vatrogasac i na poslu se u noćnoj smjeni, vikendima i praznicima nađe dosta slobodnog vremena koje treba na neki način upotpuniti. Većinom je to koja partije bele, lore ili gledanje tv-a. Možete zamislit poglede mojih kolega vatrogasaca kada sam im počeo pričati o društvenim igrama...a da ne govorim kad sam donio opremu za rezanje i izradu igara...pitanja poput: "Bracek, a kaj to radiš?", "A zašto?", "Jel to za novce?", moram priznat da su mi čak izazvala i određenu nelagodu...tako da više ne izrađujem igre na poslu...:), ali širenje kulture igranja, tu ne odustajem! Tako sam razmišljao s čim bi ih uvukao u svijet društvenih igara. Pošto su u smjeni dva člana mojih godina, nije mi trebalo dugo da ih nagovorim da isprobaju nešto novo, nešto što nisu mađarice ili šahovska ploča. Prvo sam prezentirao Pandemic. Na moju veliku žalost, to im se nije svidjelo...mada sam se trudio ne biti alpha igrač i tjero ih da sami donose odluke koliko god loše bile. Što je najbolje, dva puta za redom smo razvalili igru(puno srece sa karticama da ni sam nisam mogao vjerovat)...ali njihov pogled nakon te dvije partije mi je govorio sve. Igra ne prolazi...možda da je to bio Flashpoint...:).
Za drugi pokušaj sam donio Splendora. E to je već bolje sjelo. Dečkima se to svidjelo. Sada je bio problem u meni. Koliko god sam bio strpljiv, to je predugo trajalo. Ja iza sebe imam dosta partija Splendora i nisam podložan AP-u, tako da sam ja igrao 5 sekundi i doslovno čekao 10 min da dođem ponovno na red. Znam da ljudi ne igraju igre, zato nisam ništa prigovaro, požurivo...strpljivo sam, uz vrećicu duhana, čekao svoj red...al šta je previše, previše je. Vjerojatno bi se to sve ubrzalo nakon više odigranih partija, ali sam odlučio ići na treću opciju...a to je Catan. Izvadim ja lijepo kutiju, čujem glasove negodovanja poput: "Opet nešto novo?", "Zasto nisi donio one žetone? Bojiš se da bi izgubio?" , " Kakva je to glupost?"...ali ja ovaj put nastavljam sa postavljanjem igre ne obazirući se na to što govore...ako je prošao Splendor, ovo je čisti zicer. Nisam ga prije htio nositi jer, iskreno, lagano je otišao u zaborav...što zbog velikog broja igranja, što zbog prevelikog udjela sreće (moja grupa izbjegava igre na sreću). Ali uvijek je tu pri ruci, ustvari na polici, za trenutke poput ovog. Nakon kratkog objašnjavanja pravila, blago telećih pogleda...smirujem dečke i obećajem im da će sve biti uredu i da će sve brzo sjesti na svoje mjesto. Počinjemo stavljati kućice, ja ih pomalo savjetujem što bi bilo dobro a što ne, uzimamo resurse i konačno bacamo kockice....i tada taj zvuk...lagani miks shvaćanja mehanike i blagog oduševljenja...Ahaaaa...Ja dobijem resurs kada i ti bacaš? Pa to je super! Šta trebam za ovo? Šta trebam za ono? Vidim da će biti zanimljivo! Trgovinu nisam trebao puno pojašnjavat, tu su se brzo snašli...ipak radimo u okruženju prekaljenih preprodavača automobila i sličnog...tako da je brzo krenulo cjenkanje....nabavi jeftino, prodaj skupo...ponuda i potražnja je, hvala bogu, pojam svima jasan... I ja nakon dugo vremena opet uživam u Catanu. Ne zbog same igre, nego atmosfere u kojoj se igra. Nakon prve odigrane partije, odmah smo odigrali drugu pa i treću. Stvarno je super osjećaj kada zainteresiraš nekoga i uvedeš ga u ovaj toliko zanimljiv svijet...pogotovo nekog tko se strašno opire takvom nečemu..:). Čak i starije kolege idu oko stola kao morski psi i škicaju što mi to radimo. Većinom ljudi sa sela, pa ih interesira kad čuju dajem drvo za ovcu i tome slično :). Vidim im u očima da bi igrali ali je otpor i strah od neshvaćanja pravila prevelik. Ja neću nikoga siliti, za sada nam je dobro u troje. Catan u tri igrača je stvarno savršen za lagani uvod u društvene igre. Nisam ga prije baš igrao u tom broju i moram priznat da mi je takav bolji. U četvero, htio ne htio, jedan uvijek bude isključen iz partije. Tog novog "nesretnog" igrača bi, ako ne podnosi dobro poraz i faktor sreće, to moglo još dodatno udaljiti od igranja. Ovako, u troje, ima prostora za sve igrače, čak i za neko planiranje i strategiju...nije isključivo kocka(ali je svakako presudan faktor).
E sad...svaka čast Catanu, zbog njega sam tu gdje jesam, ali jedva čekam da ga usvoje i ajmo reći prerastu, pa da mozemo odigrati neku ozbiljniju igru...sigurno će doći vrijeme i za to.
A do tada...na pitanje: "Jesi donio katanu?"
Moj odgovor će biti: "Naravno da jesam!"
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 17):
dadostokaValsimBojan1983neuromancerAntomonShichSatarashVatanenkockica i još 7 korisnika
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la Valsim »

Napokon nakon dost dugo vremena da se još netko odvažio na epske opise svojih druženja i iskustva s društvenim igrama :) . Svaka čast na super opisu i na širenju ove lijepe zaraze dalje među kolegama. Da kod većine uvijek bude u početku taj neki blagi otpor, jer svi se na neki način bojimo nečeg nepoznatog i što ne razumijemo. No jednom kada se krene, sve barijere i otpori nestaju. Jasno to dosta ovisi i o vrsti igre i što se kome svidi i kako se poklopi. Zato je kod ovakvih stvari od krucijalne važnosti dobro poznavati ljude kojima se po prvi put prezentira tako nešto, i što bi za koga bilo, a što ne. Jasno jednom kada se krene, kasnije će s novim igrama ići sve lakše i brže.

PS: Htio bih ovim putem izraziti svoje veliko poštovanje prema vrijednoj službi koja nas čuva od vatrenih napasti, i koja prečesto nadljudskim naporima spašava živote i imovinu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
dlakar
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la stoka »

super što si otvorio temu. lijep izvještaj, i šta je najvažnije, vidi se da je od srca.
samo nemojte kasnit na intervenciju zbog splendora. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
dlakar
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la dlakar »

stoka je napisao/la: 22 lip 2017, 18:00 super što si otvorio temu. lijep izvještaj, i šta je najvažnije, vidi se da je od srca.
samo nemojte kasnit na intervenciju zbog splendora. ;)
Joj...da ti ne pričam kad sam zadnji put nešto pisao.
Imo sam osjećaj ko da pišem zadaćnicu iz hrvatskog
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la dlakar »

U orginalnom postu nisam stavljo slike, pa ih evo sada da se čisto vidi kako to izgleda.

Janko i Varga postavljaju tablu:
slika

Moja malenkost u lošoj selfie izvedbi

slika

Probat cu uskoro napravit koji izvještaj sa regularne igranke moje grupe. Do tada...Pozdrav!
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 2):
sadistikoValsim
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la grof »

Fino. Možda bi vam i King of Tokyo dobro sjeo?
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
dlakar
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la dlakar »

grof je napisao/la: 23 lip 2017, 13:39 Fino. Možda bi vam i King of Tokyo dobro sjeo?
Nije loša ideja.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la thegrey »

A možda i Busen Memo
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
dlakar
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Vatrogasna zabava

Post Postao/la dlakar »

thegrey je napisao/la: 26 lip 2017, 22:59 A možda i Busen Memo
Hahaha...vrh!!!
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”