Stipsonov - AAR

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Stipsonov - AAR

Post Postao/la Stips »

Command&Colors:Ancients

Ovo je moj prvi session report.

Tko nije igrao malo da vidi kako izgleda i koji je osjećaj igre, tko je igrao da podjeli neki savjet, mišljenje ili naprosto da se podsjeti kako je to cool igra :)

Solirao sam treći scenarij, Bagradas. Kartažani u ovom scenariju imaju prednost u karticama 6:4 i imaju lijepu strukturu snaga no ni Rimljani nisu za baciti. Početna postavka snaga, kao u scenario booku:
slika

Rimljani su nešto slabiji na terenu sa dva lidera kontra kartaških 3, slabijom konjicom i slabijim centrom. Premda su medium infantry samo malčice slabiji od heavy infantry (jedni bacaju 4 drugi 5 kockica u napadu, sve ostalo im je isto) ovdje još i tu kartašku heavy infantry screenaju slonovi. Imaju i Rimljani heavy infantry u zadnjem redu, ali manje. No, u C&C:A nije koliko imaš vojske, nego s koliko vojske _upravljaš_.

Slonovi su priča za sebe, kak će se vidjeti, a još je bitno napomenuti kako Kartažani imaju i warriore na svojem desnom (na fotki lijevom – tako ću govoriti dalje, kako je na fotki) boku. Warriori su zeznute jedinice koje su sve dok ne izgube barem jednog pajdu udaraju kao medium, i još se u napadu mogu micati dva, za razliku od ostalih pješaka koji se u napad miču po jedan.

S druge strane, Rimljanima nije sva light infantry čista light, imaju i nešto auxilije koja je posve kompetentna u hand-to-hand. Nije baš da moraju bježati ako dođe do razmjene. Naprotiv, mogu lijepo načeti onoga koji ih napada. Dakle ima svega.

Elem. Od početka Kartažani kreću jako po lijevom boku, i radi warriora i radi jače konjice. Rimljani kreću u centru kako bi navabili slonove na light infantry, odnosno pokrili za ranged combat sav centar. Jer, kad se krećeš bacaš ranged jednu kockicu a kad stojiš dvije. Napada hand-to-hand se u principu od drugih light ne bojiš, a kao light inf ne bojiš se niti slona. Slon je strašan ako napadne neku jaku jedinicu jer je on kao morph (iz Cosmic Encounter) pa puca onoliko kockica koliko bi pucala jedinica koju napada. Za napad na slabu jednicu, samo se bezveze izlaže.

Konkretno na slici ispod, da slon napadne light inf desno, Rimljanu super. Light inf može nabaciti evade, slon može napraviti neku štetu ali je to malo vjerojatno, i još bi ostao otvoren za kontranapad od rimske medium inf sa liderom. Jer slon je ranjiv, on ima samo dva bloka. Dok je s druge strane batine, zapravo jako slaba jedinica. Ok ima on rampage i sve to, ali do rampaga treba doživjeti, a dva pogotka (medium + lider su za dva pogotka posve vjerojatni).
slika

Mislim da je na toj slici 10 sec nakon prolivena prva krv. U ranged combat se skrumpirao jedan od rimskih lightova i načeo jednog od kartaških lightova. Odoše prvi Kartažani pod tratinčice.

No to je tek čarka i razmještaj. Zapravo je prava akcija krenula na lijevom boku. Par manevara i eto kartaške konjice sučeljene sa nekakvom razvučenom rimskom obranom. Prvi fakat bitni moment: kartaški lider sa medium konjicom napada rimsku medium konjicu. Računa da će je ili sašiti ili barem potjerati. Ovako blizu rubu karte, konjica bi najmanje izgubila jednu jedinicu ako bi bježala. Posve ok kartaški potez, pogotovo kaj jedinica koju napada niti ima lidera niti dodiruje dvije svoje, dakle lako ju je uznemiriti sa zastavicom. Pa računa da će eliminirati po figuricu sa liderom, plavom stranicom, mačem ili zastavom. 4/6, nema kaj razmišljati. „Napad!“

I kaj se desi? Jedan pogodak, da, ali ne i zastavica. Rimljani nisu evade (zaboravih da se i to može, na sreću jer …) tako da ostali su na svom mjestu i mogu su imali priliku za fight back. Bacam kockicu – pogodak! Ok 1:1 smo u konjici, ali hit je primila jedinica koja ima lidera. Moram provjeriti jel se kaj desilo s njim, bacam dvije kockice, i >nemoš vjerovat< kartaški lider mrtav!

Snake eyes u C&C:A varijanti. Prvi bod za Rimljane.
slika

Ha dobro, jedna lasta ne čini proljeće. Zapravo, rimski lijevi bok nije obranjen, nego je sad tek _maaalo_ uravnoteženiji. I dalje je tamo kartaška konjica fino ušla u dubinu, ok medium je isturena lai ipak dve su light kaj mogu bacati ranged bez da se miču (kako rekoh, dve kockice), i još screenaju warriore čiji dolazak u fajt u ovom sektoru je neupitan.

A u centru, čudesa. Rimljani su ulovili priliku sa konjicom s desnog boka razbiti desni kartaški screen. Nažalost ništ od bodova (pješadija je u C&C žilava za poginuti od jednom; bar dok je ne napada heavy sa liderom). Pa su Kartažan poslali prvog slona, da sredi konjicu. I tu je došlo otkriće: slon je penicilin za konjicu. Razbije prvo light cav, jedan bod, potom u momentum advancu opcija napasti i medium cav (hell yeah!!!), razbije i njih, drugi bod. Jer, slon nije nešto specijalno jak budući tek preuzima njihove kockice ali konji se boje slona. I zato, svaka zastavica daje jedna extra retreat. Pa kad slonek dobije zastavicu, light cav beži 5 a medium cav 4 – dakle do ruba mape, kad kreće skidanje s ploče. Ako se skine i zadnji čovac, dobije se bod.

Slon desno je uspješno obavio zadatak, što je Kartagi donijelo dva boda.
slika

Tu sam negdje prestao fotkati pa kako je već prošlo nekoliko dana mi nije toliko detalja u glavi te ću FFW kroz ostatak partije.

Rimska konjica je na lijevom boku krvavo odbila kartašku konjicu. Kartaška konjica nije dala bodove jer je retreatala na svoj rub mape i do kraja bitke nije više došla do izražaja. No potom su warriori apsolutno pregazili taj cijeli bok. Dakle obje konjice i načeli auxiliju, ali tad se nekako dokobeljala heavy infnatry koja je sa tom načetom auxilijom i jednim lightovima pomela warriore. I to je bilo to od tog boka. Rimski bok se održao, uvelike radi nedostatka lidera sa kartaške strane ali jedva.

U centru su Rimljani ulagali u kretanje mediuma prema naprijed. Kartažani su pokušali 'torpedirati' liniju sa slonekom, ali kad slonek nije uspio razbiti mediuma makar da pobjegne, u fight back je bio lako sasječen.

Desni bok je totalni rimski fijasko, nakon bacanja konjice u žrvanj centra te poslijedičnog uništenja od strane slona nije se imalo više kaj. Jedino što Kartažani tu osim te jedne medium cav sa liderom i nemaju baš neku jaku trupu. Ok jednog heavyja inf ali koji je već bio načet (čak mislim da je on bio meta rimske medium cav koju je potom razguzio slon) i koji je zapravo bod na nogama pa mu je jedni smisao svaki movement viška se povlačiti.

No movementa baš i nema viška. To je druga stvar koja je nekako doržala rimski desni bok od uništenja. U C&C, kartice predstavljaju fokus. Fokus je bio na centru i lijevo. Rimljanin je imao sreće s karticama pa iako 6:4 stalno je bilo pariranje u centru i lijevo. Nije bilo vremena za akcije po desnom (kartaško lijevom) boku.

U svakom slučaju centar je presudio. Lijevi bok je bio potrošen, i u karticama i u vojsci, ostao je centar i desno. Ako bi po desnom krenula akcija, Kartažanin bi bio na konju. No prije nego je fokus moga preći tamo, Rimljanin puca double time, i napada sa 3 medium inf u centru. Od kojih je jedan imao i lidera. Lider na lidera, napao je na blago načetu heavy inf (akcija 'dva loša ubiše miloša'), i – zadnji bod.

Točno nakon te bitke za zadnji bod. S tim da je medium inf s liderom prvo potjerala heavyja (no fight back, yay! – heavy inf je razorna sa tih svojih 5 kockica), da bi ga nakon momentuma ponovo napala (to joj omogućuje lider) i uništila.
slika

Bojno polje nakon bitke:
slika

Dakle po desnom boku bi Kartažani mogli raditi čuda. Jedino kaj su rimski medium inf tik prije nego bi se Kartažani razmahali naprosto proglasili fajrunt.

Ali koliko je načetih trupa! I koliko se sve izmješalo/ispraznilo! A kartaška konjica bi to još dodatno izmješala i ispraznila... Koji bi to udar mogao biti!

Da, ima evade i tih raznih finesa. C&C:A definitivno nije tek antički Memoir 44, puno je igra razrađenija. Ima zapravo malo dodatnih pravila, i premda je i dalje prilično lagana, puno puno više opcija od M44, i puno veću kontrolu nad događajima. Puno bolji hand management. Em imaš kartice za lidere, em imaš kartice za formacije. Uvijek se u ruci nađe poneka dodatna opcija za razmatranje. I to kako se formacije pokrivaju (npr zanemari jednu zastavicu u bici ako dodiruješ svoje dve trupe), zbilja je više naglasak na odlukama tko će gdje nego na bacanje kocke. Ok, čim je kocka u igri pojedina partija može završiti bilo kako, ali kako je jednostavan sustav nema problema da se partija odigra više puta. Meni je za ovu trebalo dva sata, ali sam se često referirao na pravila jer nisam dugo igrao. Mislim da sat i pol, možda i brže ako ste dvoje i odigrali ste ranije nekoliko partija. Naravno igra je jednostavna pa je podložna omalovažavanju ljubitelja 'mesnatijih' naslova, ali za ono što jest je posve zabavna. Za nekog tko nije igrao nikakav wargame a zanima ga taj svijet - to je to. Recimo da je preporučljiv gateway prema kompleksnijim igrama tog tipa, pri čemu prije svega mislim na Great Battles of History, premda kartice zapravo jako podsjećaju na varijantu chit pulla pa je dobra i za privikavanje na igre koje koriste tu mehaniku, npr. tu na forumu spomenuta Victory Lost. Daleko od simulacije, ova igra odgovara na onaj wargamerski 'what if' bez da traži (pre)velik angažman.

Za kraj fotka ekipe koja nije pobijedila, bez obzira na rezultat:
slika
Zadnja izmjena: Stips, dana/u 15 sij 2019, 13:09, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 8):
IgorValsimstokamiljenkoblacxsadistikoivanhrzgVatanen
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Stipsonov

Post Postao/la Igor »

Odličan report dobrog klasika...
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Stipsonov

Post Postao/la Stips »

Da rezimiram zadnjih tjedan dana. Nažalost od svake partije imam samo po sliku, tako da ne znam koliko ima smisla pričati o tijeku partije. No ubuduće ću nastojati okinuti barem početak, sredinu i kraj, i objavljivati odmah drugi dan prije nego sve zaboravim :)

###########

Prošlu srijedu nas je bilo 5 pa smo nakon dugo vremena nabacili El Grande. Eto početka zadnjeg dijela partije. Bilo je gusto – ja sam žuti a preskočio bih plavog samo da sam jednu kartu bolje odigrao. Naime u zadnjem krugu nas je dvoje imalo veto, pa je bilo baciti veto prvi ili čekati. Kriva procjena, trebao sam čekati, nema veze. Na kraju bio drugi, niti jednom nisam imao kralja ali sam zato cijelu partiju imao Valenciju. Valencija je moja 'kućna' provincija, što se vidi po tome što je u njoj Grande (velika kocka). Npr prvi cijelu igru nije imao svoju provinciju (New Castile), ali je imao prste u svakom kolaču. To je bitno u El Grandeu, da te ima u svakom bodovanju. Trebalo bi imati caballerosa (male kockice – to bi mogli bit i meeplovi) da u svakoj provinciji budeš makar treći. Odlična igra, mislim kako će ovo ljeto to biti standardan naslov kad nas se skupi 5.
slika

###########

Dan poslije, također nakon dugo vremena, Julius Caesar. Bio sam Cezar, igrao protiv frenda koji je dan ranije u El Grandeu pobijedio kao plavi. Računali smo, 8 mjeseci od zadnje partije. Nema veze, JC je igra bez suvišnih pravila, ne da smo se svega sjetili nego je bila jedna od boljih partija uopće. Avaj, opet izgubih, ali za sitnicu. Zapravo, opet vlastita greška i čak vidljiva na jedinoj slici koju sam okinuo u partiji:
slika

Sašio sam Španjolsku zbilja glatko. Osvojio Italiju i smaknuo Pompeja, čak na trenutak držao Sirakuzu prije kontre... No napravio sam grešku kojoj je rekao bih kumovalo upravo to dugo neigranje Cezara: Naime, nakon osvajanja Španjolske povukao sam se u gradove (planirao sam transportirati u drugi teatar, ili krenuti na Afriku ili dovršiti Italiju, ili uz malo sreće možda prebacivati skroz na istok karte) a trebao sam zatući ovog solo s Europske strane Herkulovih stupova i prvo staviti stražicu tamo, a onda krenuti na transport. Nisam, i opet mi je planulo u Španjolskoj godinu dana kasnije. Nekako sam se izvukao ali odvuklo mi je angažman od drugdje. Naime, dok sam trošio movemente i levyje u Španjolskoj, Zeleni je osvojio Malu Aziju i stigao u jednom trenutku sa Scipiom sve do Ravenne. Jest da ga je Cezar odgurnuo sve do Atene, ali u krajnoj bici zadnje godine Cezar je od istog tog Scipija izgubio u Byzantiumu. U zimi 4. godine je bilo 7:7, gdje sam ja imao grad manje ali bod za poraženog Scipija (zarobljen, mrtav, kako kog to veseli tumačiti). Tie breaker je Rim, koji je moj, pa bi to bila i moja pobjeda. No zadnje, 5. godine, je bilo 8:6. Poraz u Byzantiumu. Koji se može direktno povezati sa nenapadanjem malog grada Gadesa (~europska obala Herkulovih stupova), koji bih svakako sašio i imamo tamo „Wacht am Rhein“ dok bi ostatak vojske mogao ordinirati drugdje po svijetu. Pogotovo kaj sam iz bitaka znao da je Pompejev slon u Italiji, tako da nema šanse da bi preko tjesnaca ikako prešao, bez obzira na što skupio u Tingisu (~afrička obala Herkulovih stupova). No odlučio sam drugačije, i izgubio.

Uostalom, evo link na kartu pa koga zanima nek prouči.

Naravno, kako to biva u JC, bilo je više bitaka koje su oblikovale strategije, nije to baš tako zacrtano. Kockice se u partiji bacaju pa ja mislim koju stotinu puta, tako da nema govora o sreći u cijeloj partiji a u pojedinim bitkama ti se nekad zna osmjehnuti ali uvijek se možeš izvući kad te pocepa neki snake eyes od auxilije ili 3od3. Onak, u Cezaru se lijepo da kontrolirati bitka i za pravu katastrofu je ipak potrebno biti tvrdoglav ili glup. Mislim da sam do sad vidio svega nekoliko puta baš ono katastrofalni roll, ali opet tako je to i u stvarnosti. Pogotovo za igru koja ne traje 8h nego 1-3h, pa se može često igrati. Jooj, npr Scipio i njegovi bećari kad su došli do Italije, napao sam ih s vojskom s kojom sam ih trebao _prebrisati_ ali, premda su dobili po lampi, ipak su nekako isprebijani pobjegli u Aziju i na kraju pobijedili u ratu. Recimo tu da je bilo malo sreće…

No ipak to su sve varijacije. Gades je bio mjesto gdje je sve puklo. A to je odluka. Čak sam i znao koja je jedinica (bili smo ratovali stalno tamo i imali smo posve jasnu predodžbu tko je gdje) i ok kockica je ali mislim da bi to bilo 1:100 da ne popuši. A onda čep na Europu, i pobjeda bi bila nadomak ruke. Nema veze, drugi put će biti bolje...

###########

Jučer nas se skupilo 6 pa smo nabacili Cyclades:Titans 3vs3.

Ispalo je da igramo moja cura (crna), taj frend koji je uknjižio dve pobjede u prethodnim recima (zeleni), i ja (žuti) protiv druga tri frenda (ljubičasti, plavi, crveni). Krenuli smo super, i na kraju popušili. Što reć? Crveni, i inače opasan igrač, je odigrao vrhunski, Crna i Plavi kompetentno, a Zeleni, Ljubičasti i ja loše. Tu kockice ne pomažu.

Inače je Cyclades:Titans nešto dinamičnija igra. Ova je partija npr bila malo čudna i po tome što je skoro svatko zadržao po teritorij na kojem je startao. Obično se svi ispremješaju, eventualno fiksne točke nastanu kad dođu metropole, pa ih se mora čuvati. Baš ono, 'Titans Stride the Earth'. I još, iz mythological decka nije došao nijedan artefakt već su samo beštije izlazile. Ok, nisu nisti stigle jer je bila kraća partija, mislim svega 7 ili 8 poteza. Notorni Pegaz je pomogao planovima pobjedničke koalicije no općenito mogu reći da smo ujednačeno koristili beštije i imali ujednačeno novaca, tako da je samo zakalio već ulovljenu pobjedu. Zeznuli smo Zeleni (pobjednik u El Grande i JC) i ja jer premda smo se postavili oko Crvenog na samom početku s namjerom da ga ugušimo i tako osvojimo otok1, prepustili smo mu u prva dva poteza fajterske bogove – jednom je imao Aresa a drugi put Chronosa. Tako da je u prvom potezu sašio zelenog a u drugom mene – dok smo se mi oporavili, odoše oni s igrom. Na otoku 2 je Crna bez nekog problema sašila ljubičastog i stigla do plavog, no jedna metropola, druga, treća i eto ga: 3:0 za totalnu dominaciju u prečudnoj partiji. Sve je fair&square, i eto slike sa kraja partije:
slika

###########

Tako da zadnjih tjedan dana sam izgubio sve partije kaj sam igrao – da sam igrao nekaj solo, garant bih prolio sok po tabli. :D A najgore, sad kad pišem sve vidim kaj sam trebao napravit ali nisam. Eh…

###########

napomena
Tko želi vidjeti fotke u originalnoj veličini:
1) desni klik miša: open in new tab
2) iz imena slike maknuti zadnji 'l' (dakle 'abcdl.jpg' pretvoriti u 'abcd.jpg')

Upit adminu:
Može li se to automatizirati? Da u postu bude malena slika, koja na klik automatski postaje velika?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 8):
miljenkostokakockicaValsimsmurfORnotblacxdgalesic2000Vatanen
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Stipsonov

Post Postao/la stoka »

Bitno da se igra, ko pobjeduje je manje bitno. Odlican pregled tjedna.:-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 2):
sadistikoStips
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Stipsonov

Post Postao/la sadistiko »

Upravo to
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Stips
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Stipsonov - AAR

Post Postao/la Stips »

Ej, nestadoše mi slike iz reporta?
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Stipsonov - AAR

Post Postao/la ahri »

Imgur napravio cistku ;)
Imgur keep images for ever as long as they are receiving at least 1 view every six months. If they are not they may be deleted to save space. Popular images and those shared on Imgur will probably meet this criteria due to becoming viral and being better accessible.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Stipsonov - AAR

Post Postao/la Stips »

Uhh. Ima li neko mjesto gdje se mogu staviti slike a da ne nestanu?
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Stipsonov - AAR

Post Postao/la stoka »

tinypic
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Stipsonov - AAR

Post Postao/la grof »

Ovaj postimage kojeg imamo na forumu integriranog tvrdi slijedeće:
How long will images remain on the server?
You can upload unlimited images per post and you will never have to worry about your images being removed due to inactivity.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”