Dalmatinske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la kockica »

Lijepo, moram priznati da sam izbacio tu igru sa wish liste zbog 2 stvari - trajanje igre i nije dobra za 2 player varijantu. Kako se tebi na prvu čini 2 player?
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

na prvu mi se čini dosta dobro, u najmanju ruku igrivo. takve sam komentare čuo i od ostalih korisnika s kojima sam pričao. al, da, navodno bi trebala biti dosta bolja u više igrača, tome se i nadam. al u dvoje se svakako isplati, a pogotovo u početku kad nemaš volje učiti više od jedne osobe, jer kad mi sa svih strana pljušte pitanja "šta je wanderlust, koja je posebnost zmija, a za šta mi služi adaptation", nemam gotovo nikakvog gušta igranja, a i mislim da je ove malo zamršenije igre uvijek prvo bolje sa svakim protivnikom odigrati u dvoje (ako se može), pa ih onda kad su svladali osnovne mehanike dovesti za isti stol. ovu partiju smo odigrali za predviđenih tri sata, a tek nam je zapravo prva prava partija, tako da mislim da se da to spustiti i na 2 ipo sata...
ako voliš eure, mislim da nećeš faliti...
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la kockica »

Ok, budem pratio tvoje buduće izvještaje, pa možda vratim DS na listu želja :) Trajanje i nije strašno.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
stoka
Marijan
Reactions:
Postovi: 118
Pridružen/a: 28 lis 2014, 23:59
Ima zahvala: 84 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Marijan »

Što se tiče optimalnog broja, rekao bi da je to 4, DS u dvoje je stvarno super, ali između dva iskusna igrača recimo i puno je manje kaotično od igranja u više što praktički raste sa brojem igrača. U četiri igrača on zna stvarno potrajati i ako igrači nisu iskusniji javlja se AP. Što se tiče pravila i toga, smatram da DS uopće nije komplicirana igra toliko u vidu pravila nego komplikacije više dolaze u samom odabiru opcija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Marijan za post (ukupno 2):
kockicastoka
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

slika
kako su igre po kući ušle u lagano zatišje (a možda sam počeo stavljati preteške naslove pred ekipu, pa je euforija malo splasla), odlučio sam se dati malo na vassal...a kud ćeš bolje od već dobro provjerene igre twilight struggle...
tako sam se odmah suočio sa albertom, preuzevši kontrolu sovjetskog saveza...iako sam očekivao da će internet igrači biti ipak pretežak zalogaj za mene, početak je bio odličan...
udrio sam odmah udar na iran (da, ipak iran, ne italija), osvojivši 2 influenca, šireči se u kasnijim krugovima prema pakistanu i indiji, maskirajući postojanje asia scoringa ponekim influencom na bliskom istoku...
kako sam za prvu kartu odigrao naci znanstvenika, koji nosi 2 vp (preko space tracka), sa asia dominationom imao sam komotnih skoro 10 bodova prednosti...
alberto je pokušao ostvariti dominaciju u europi, ali nekim čudom nije uspijevao, tu sam imao i malo sreće, tako da je njegov scoring europe završio bez podjele bodova...
kod novog dijeljenja karata, odmah sam namirisao da ima bliski istok (na kraju krajeva, samo taj nije izašao), a kako sam otprije imao dominaciju, stisnuo sam još jače gas, i uspio i ovdje izboriti pobjedu...
sad je to već bilo biće nekih 14 bodova...kako sam u jednom krugu žrtvovao required military operations, a i on je odigrao one small step, osvojivši bodove u svemiru, to se stabiliziralo na nekih 10-ak bodova prednosti ponovno...
ipak, zamašnjak koji sam ostvario na početku, nisam ispuštao...on je pokušavao vratiti aziju, a za to vrijeme sam ja, trudeći sa u aziji održavati barem status quo, širio influence po zemljama trećeg svijeta, preuzeviši gotovo potpuno kontrolu u južnoj americi, a držao sam i kubu i meksiko u srednjoj americi...
u jednom trenu uzeo mi je pakistan, pa ga čak i overprotectao, šta je bila mala kriza u mojim redovima, jer je imao i u tajlandu 3 influenca...uspio sam nekako riješiti barem pakistan, kojeg sam držao do kraja partije...
nakon jednog malo mirnijeg kruga, i preslagivanja po africi, izvukao sam neloše karte i scoring j. amerike i s. amerike...
kako je defectors izašao krug ranije, bez puno razmišljanja bacio sam scoring j. amerike, za nekih 7 bodova, te su mi još samo tri boda falila za pobjedu...
shužio me da ciljam na centralnu ameriku, te je radio državni udar u nikaragvi, ali kako sam imao liberation theology, utrpao sam dva u meksiko, koji mi je ranije realiagmentao, i jedan u panamu...iako nisam imao nijednu bijelu zemlju, samo dvije crvene, to su bile zemlje susjedne americi, meksiko i cuba, što mi je donijelo 4 vp i pobjedu.
zanimljiva partija, u kojoj sam imao i ponešto sreće...moram spomenuti da se igra zapravo dosta brzo i da je program solidno napravljen, završili smo za manje od jednog ipo sata...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 3):
sadistikoValsimkockica
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

eto, neki dan smo odigrali axis and allies europe...kao što sam i očekivao, igra se odmah pokazala kao pun pogodak u mojoj grupi. "to je igra, a ne one košnice", govorio je moj stalni rival luka, aludirajući na hex and counter igre, koje mu se nikako nisu svidjele...iako sam zadnjih godinu dvije bio na stajalištu da sam prerastao ovu igru, moram priznati da smo se jako zabavili, i da iako taktički možda inferiorna hex and couter naslovima, strateški i dalje ima jako puno toga za ponuditi, uz mnogo teških odluka...čak je i treći igrač, s kojim se rijeđe družimo stalno nešto išao oko stola, gledao jedno bojište, pa drugo, zbrajao, kombinirao...
vrlo brzo ja i luka našli smo se ponovno i krenuli na partiju...ovdje ću staviti kratak izvještaj prvih 4 kruga igre...došli smo do petog kruga, u kojem su samo nijemci odigrali svoj potez...ja sam bio saveznik...
krenulo je usporeno, moj protivnik je napravio grešku odmah u startu, poslao je premalo vojnika na pariz...kako sam se i sam u početcima par puta opekao na toj grešci (pa čak jedan,dvaput nisam ni zauzeo pariz u prvom krugu), znao sam kakve to posljedice može donijeti...tako je i bilo, uz nešto tenkova, izgubio je i dva aviona, ali je pariz ipak pao...
pojačavao je ionako prejaki luftwaffe, kupivši u prvom krugu odmah dva dodatna strateška bombardera...u sljedećem krugu, kad će nijemci imati dodatni ipc radi NO-a i resursa pokradenih iz francuske blagajne, kupit će dodatne strateške, tako da će uskoro imati jednu jedinicu sa strateškim bombarderom, ispod kojeg je crveni žeton (crveni označava 5 jedinica, zeleni 3, sivi jednu)...praktički, bitke u kojima šalje avione su automatski odlučene, iako teško da može izabrati više od dvije takve bitke po krugu...podmornicama mi je uništio kruzer ispred gibraltara...osvojio je jugoslaviju, ušao u bugarsku i finsku, te počeo pripreme za napad na rusiju...

s rusima sam, kako su bili u miru, počeo lagano slagati obranu, povlačivši trupe sa nebitnih područja, tipa besarabija, viborg i slično...kupio sam tenka i avion u lenjingrad, te tenka i nešto pješaštva u ukrajinu...u početku, prvih krug ili dva volim s rusima kupiti nešto elitnijih jedinica, da bi kasnije trošio samo na pješake...planiram jednu partiju kupovati samo pješake, da vidim kako će to ispasti...

s amerima je zapravo samo čista matematika....kako s tim ipc-ima koje imaš izbaciti što više vojnika svaki krug na normandiju, jednom kad se uključe u rat...uzeo sam odmah tri transportera, razarač i nešto vojnika...
s britancima sam imao dvojbu...iako sam skužio da potez u kojem kupujem tenka, mehaniziranu i taktičkog aviona u j. africi djeluje sasvim dobro, ovaj put sam se odlučio za tvornicu u egiptu, ponajprije radi toga šta sam vidija da on s talijanima nema neku ideju kako da istjera engleze iz egipta, a ni kako održavati flotu...

iako je u prvoj partiji kupovao prvi krug s talijanima lovca, šta smatram najboljim potezom u tom slučaju, ovaj put je uzeo tenka i topa...lako je riješio južnu francusku, ali ostalo je bio niz grešaka...prvo je vojnika iz somalije poslao da brani etiopiju, iako sam ga dvaput upozorio na NO engleza-ako sačuvaju sve originalne teritorije, dobivaju 5 ipc, što ne bi dobili da je tog vojnika poslao u rodeziju...
zatim je sve avione iskoristio za napad na tunis...također greška...odlučio je ne napadati grčku (uopće), a vojnike je transporterima iskrcao na siriju...

zatim radi također čudan potez, mirujući s nijemcima dva kruga, ne radeći gotovo ništa, osim šta je kupova stvarno dosta , tenkova, aviona, i čak dva bojna broda, tako da se s nijemcima sad računalo donekle ozbiljno i na moru...također, kupio je tvornicu u finskoj, potez kojeg također vidim mislim prvi put...
za to vrijeme, rusi su kupovali dodatne trupe, pa sam čak pomišljao, odnosno bio sam siguran u napad na finsku iz lenjingrada i karelije, čime bi uzeo tvornicu ključnu za njegovo dalje napredovanje na sjeveru rusije, i cijeli skandinavski poluotok (britanci su zauzeli norvešku krug ranije)...ipak, napao je u 4-om krugu, prekinuvši moju nedoumicu...mislim da je napad u 4-om krugu daleko prezakasnio, viđao sam napade u 3-em krugu, i sam često znam čekati do 3-eg, ali ovo je previše, osim ako niste već osvojili london, šta ovdje nije ni izbliza bio slučaj...

za to vrijeme, britanci su radili punom parom...ka šta sam gori reka, u trećem krugu je osvojena norveška, koju je prepustio prelako, ignorirajući ponovno NO bodove, koji mu nose 5 ipc u slučaju da ima norvešku i dansku dok je švedska neutralna...4-i krug sam još pojača norvešku, kako je ne bi napa iz finske...
i ja sam naravno radio greške, a ono šta mi se nikako nije sviđalo su njegove podmornice, koje su se nesmetano šetale atlantikom i prijetile svima, pa tako ni protok amerikanaca kasnije nije siguran od njih, a bile su čak i u mediteranu...možda sam trebao tu zauzeti malo odlučniji stav...

s druge strane, talijane sam riješio dosta lako...prvo sam ih napao sa svim šta imam na moru, uništivši im flotu bez velikih gubitaka (oštećen nosač aviona i možda jedan razarač izgubljen), a onda sam sa saveznicima iz irana, avionima i tenkovskim divizijama napao irak, gdje je u drugom krugu napravio tvornicu (kakva greška...sad kad razmišljam, sigurno je planirao doći mi iza leđa u rusiji, s obzirom na njegovo ignoriranje afrike)...
slika
vidite kako je to završilo...tako je italija u jednom krugu odsječena od svojih kolonija, a u drugom izbačena iz bliskog istoka...uskoro sam prebacio nekako i kanadska pojačanja, čime sam porazio i ono malo vojske iz zapadne afrike, ostavivši ga sa samo par vojnika u libiji, uhvačenih u zamku...ima tamo i par avionia, pretpostavljam da će ih povlačiti...
slika
nažalost, brod koji je prevozio kanađane je potopljen, kao i prateći razarač, ali to sam bio spreman riskirati...
za to vrijeme počeo je prodirati u rusiju, nailazeći na neznatan otpor...poljska, bjelorusija, baltik i dio ukrajine pregaženi su...ovo su slike iz petog kruga, nakon njegovog poteza...
slika
slika
južno bojište, mislim da tu stojim jako dobro, pa čak razmišljam i o protunapadu, kako me ne bi napao sa svim onim avionima...
slika
sjeverno bojište, gdje nijemci stoje nešto bolje i tu nikako ne mislim napadati...dobro je šta je sa strane još nekih 7-8 engleza u norveškoj, ali većinom pješaka...treba napomenuti da ima nekih 15-ak aviona, šta dodatno mijenja sliku svega ovoga...
eh, tu dolazimo do genijalnosti mog suparnika...naime, dok sam pomno pratio invaziju na rusiju, samo sam čekao di će se obrušiti, lenjingrad ili ukrajina, sa svim tim avionima...i onda, u jednom trenu, dok mi je flota ostala na sea zone 112, pored norveške, poslao je sve avione na nju, uz ono nešto brodvolja šta je kupija...ostao sam zatečen...bome me tu nadmudrio...na kraju mu se i sreća nasmiješila, nisam ostavrio nijedan hitac sa močnom kraljevskom mornaricom...cila je završila na dnu hladnog mora...kakav udarac...
slika
ovdje vidimo 3 nijemačka bojna broda i jedan kruzer u sea zone 112, kako se želerno prostiru nadomak britanije...britanske flote kao šta vidite, nema...
e, sad....šta da radim?igram sad s britancima (nakon rusa i amera) i punim 43, sa mediteranskom flotom još aktivnom, ali im treba dva turna do gori, a još im na putu stoji 4-5 podmornica...a volija bi nešto i zadržat u mediteranu...naime, kako je grčka pro-allies, mogu nesmetano ući u nju i dobiti 5 vojnika...eh, bome će se iznenaditi kad mu to napravim, i još uz to pošaljem 4 svoja vojnika, u operaciji balkan koju pripremam...tu se ne brani ni sa čim, te će morati birati da li da povlači nijemce iz ukrajine ili da slabi obranu rima...vjerojatno će morati poslati i nešto njemačkih aviona, koji su mu, iako je akcija na moru bila uspješna, izrazito potrebni u rusiji, ali radi te akcije nisu mogli tamo djelovati i možda osvojiti jedan od gradova s tvornicom...
za to vrijeme amerikanci su uspjeli doći do sea zone 104, sa nekim 12 jedinica u 6 transportera, brani ih tri razarača, kruzer i nosač sa dva aviona...nadam se da mi neće i to potopiti u kombiniranoj akciji podmornica, bojnih brodova i aviona...to bi tek bila katastrofa...
ipak, unatoč ovom zadnjem porazu na moru, mislim da idem prema pobjedi, u africi sam siugran, balkan ću napasti već ovaj krug, a rusi su u dosta dobroj situaciji...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 6):
sadistikoValsimkockicablacxmiljenkomadcow1982
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Valsim »

Bogme opis dostojan kakvog dnevnika iz pera nekog od ondašnjih generala. Super je to igra, treba i klasike igrat.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
stoka
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la sadistiko »

a i lijepo izgleda, šta je je
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la kockica »

Nije moj đir, ali uvijek mi je zgodno pročitati ove izvještaje, i još ovako napete. :D I slažem se, baš lijepo izgleda.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

hvala dečki, nadam se da će biti i nastavak, ako ne izvještaja, bar igre. sad naime, imam svoj mali war room, gdje mogu ostavljati ovako napola dovršene igre. to stvarno otvara nove mogućnosti igranja. a i lijepo je ovako tokom dana svratiti na pet minuta i pogledati stanje bojišnice, razmisliti o sljedećim potezima...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 4):
sadistikoValsimAntomonmiljenko
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”