Dalmatinske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

prije par sati završen je drugi krug partije a victory losta...i dalje je poprlično čupavo, i vidi se da su se našla dvojica al pari protivnika...
na jugu ne mogu puno napraviti...stipsa bira opciju povlačenja sa 4 panzer armijom...napušta povoljan obrambeni položaj uz rijeku...malo sam i odahnuo kad sam vidio ovaj potez...dakako, sjećam se jedne partije s nekim strancem di sam čekao do trećeg kruga na povlačenje s te rijeke kad sam igrao sa švabama, i nisam se dobro proveo...
stipsa na jugu ima nekih 40-ak borbenih faktora (tj ima 6-7 jedinica, ali je ukupni combat value preko 40, jer tenkovi imaju cv 7 ili 8)...biram opreznu opciju...sada ja zauzimam obrambeni stav iza spomenute rijeke (s druge strane dakako)...nešto južnije povlačim bliže 5-6 jedinica, od kojih jedna tenkovska i jedna elitna pješadijska divizija blokiraju most preko major river (riječ je o rijeci Don)...na tom dijelu uskoro dolazi i 28a armija, sa tri divizije...iako tipsa ima nekoliko utakmica manje u nogama od mene, uspješno izbjegava postavljene zamke...prvo se dva puta ne zalijeće na tenkove koje sam namjerno pretjerano isturio, a onda ispravno primjećuje nužnost blokiranja mojih kretnji s oklopom duž ceste uz rijeku don...tu s druge strane rijeke postavlja dvije rumunjske divizije, koje svojom ZOC blokiraju prerani pristup rostovu...

dio razloga za ovako oprezan pristup je i prebacivanje težnje na centar...5-a tenkovska divizija kreće prema trećoj armiji i preuzima komandu...s njom prelazi i veći broj divizija, od kojih nekoliko tenkovskih...ukoliko usporedite slike iz prvog kruga i ove možete primjetiti porast snaga u centru...tu su razbijene preostale axis trupe (izuzetak je izolirana talijanska tankete sa pomoćnom pješakom divizijom), i glavnina snaga sljedeći krug može započeti ofanzivna djelovanja..ovakav razvoj događaja je planiran i relativno sam zadovoljan situacijom...stipsa tu formira obrambenu skupinu pod generalom picom...okuplja naime 15-ak borbenih faktora oko grada milerova, zaštićenih usput i sa minor river...u pozadini je i 27 panzer divizija s kojom također treba računati...dakako, pokretljivost tenkova s južnog dijela bojišta znači da i oni mogu u svakom času pomoći generalu picu...

pa, ipak, glavnina mojih snaga je usmjerena na sjever...pokazuje se tu da je njemačko povlačenje ipak neuredno...mislim da sam ovdje ipak uspio iznenaditi svog kolegu, gurnuvši u vatru 6A armiju...znatno veći broj borbenih faktora i činjenica da su se pomicali tri puta (stavka, 1 gardijska i 6A) utjecali su na borbene ishode...i dok se na centru i jugu vojske sramežljivo gledaju dalekozorima, na sjeveru bjesne teške bitke...cijeli krug sam posvetio orkuživanju 3 gorske i 168 divizije...bio sam poprilično siguran u uspjeh, ali stipsa me iznenađuje i u zadnji tren im šalje u pomoć 19 panzer diviziju, čime onemogućuje potpuno okruživanje...faljija san tu u izraunu, mislija san da će bit hex prekratak...tako da umisto 35:6 sam imao samo 29:6 (da, fali mi jedan borbeni faktor da zaokružim)...uz rough teren, to je bilo samo 3:1...ali na kocki dobivam 5 i nejmačke jedinice se retretaju kroz moj ZOC, ime su obe oštećene...jako lijep uspjeh u ranoj fazi igre...dvije mađarske jedinice na samom sjeveru mape preživljavaju napad, isključivo mojom greškom prilikom razmještaja trupa...

ipak, ratna sreća još nije otišla previše ni na jednu stranu...sjever je dosta razvučen, moje oklopne jedincie tik su do njegovih, a sada su tu i dvije oklopne njemačke divizije, što stipsi daje i ofenzivni potencijal...očekujem naredni krug dolazak treće tenkovske armije, čime bi uvelike stabilizirao sjever i poslao nužna pojačanja u centar, ukoliko pruga prema kantermirkovoj i dalje bude i dalje u mojim rukama...
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 2):
kockicaWinkDickerson
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Stips »

Stvari stoje očajno za švabe. Dok su jug i centar stabilni, sjever je pred kolapsom. Zeznutu situaciju na sjeveru dodatno komplicira okolnost što se borbe vode tik do grada koji je važno željezničko čvorište (Valuyki). Za sad je Valuyki u njemačkom posjedu, ali na sasvim klimavim nogama. Gubitak tog grada otvara rusu razne mogućnosti. Međutim priča oko Valuykija još uvijek nije gotova.
No sav se pritisak crvene armije, kao na inat, oslonio baš na sjever...

Naravno, ni crvena armija nije svemoćna. Premda u ovoj operaciji još nije napravila nijedan _pravi_ kiks.
Za razliku od wehrmachta, koji ih je složio i nekoliko (pretežno na sjeveru).

Nakon ovog poteza dolaze ozbiljna pojačanja rusu u ljudstvu, a nijemcu dolazi još jedan specijalist - Manstein*, chit koji vrijedi kao joker, odnosno kao suho zlato. Također, povećava se mobilnost wehrmachta radi općenito chita viška po krugu u odnosu na rusa
(švabo aktivira 5 HQ za razliku od rusa koji aktivira 4 HQ). Hoće li to biti dostatno za ispravak ovako slabog otvaranja?
Vidjet ćemo...

------
* Po Mansteinovoj knjizi "Izgubljene pobjede" je igra dobila i ime. Može se naći u knjižnicama.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
kockicaWinkDickerson
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

na kraju četvrtog kruga situacija je prevagnula u potpunosti u korist crvene armije, tako da moj kolega nije mogao ništa drugo nego potpisati predaju. partija je bila jako zanimljiva, prva dva kruga su bila li-la, al na kraju drugog kruga dvije pješačke divizije wermachta bivaju oštećene provlačeći se kroz neprijateljski ZOC, i tu su stvari krenule loše po axis stranu.
neočekivanim ubacivanjem 2 chita na sjeveru obarana se raspada, a dvije jedincie ulaze u kharkov (vp grad).

četvrti krug pravim taktički zaokret, na sjeveru aktiviram samo 1 gardijsku, a u centru šaljem dotad neaktiviranu 55sh armiju...sovjetski igrač ima pravo koristiti samo 5 chitova (ima ih valjda bar 10)...skrivao sam dugo koji je to peti chit, a sudbina je htjela da ga ubacim baš u trenutku kada se stipsa odlučio okušati u ofenzivi u centru...iznenadio me sa potezom, napavši diviziju koja je branila pristup komandi 5 tenkovske armije...komanda je relocirana 4 hexa, čime je dio jedinica bio u nemogućnosti primati zapovijedi...ali nakon 5 tenkovske izlazi chit 55sh armije i tu je igra bila gotova...elitni panzer tenkovi okruženi su sa svih strana, te su dvije njihvoe divizije potpuno uništene...u odvojenom napadu na jugu još je jedna tenkovska divizija oštećena...
uz poprilične gubitke na sjeveru i pad kharkova, postalo je poprilično jasno da je partija nepovratno krenula jednosmjernom ulicom, tako da sovjeti odnose ranu pobjedu.

dobra partija...moram priznati da sam imao i sreće sa chitovima, ali šta kaže ćiro, sreću treba i isprovocirati.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 3):
ValsimStipsWinkDickerson
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Stips »

https://www.youtube.com/watch?v=Znaac5QFNxY

Nakon teških i mukotrpnih borbi, crvena je pošast pretegnula.
Procijenio sam kako je bitka ušla u nepovratnu spiralu, i bacio ručnik.

Bilo je tu i neiskustva, što je generalissimus Stokin prepoznao i iskoristio već u samom otvaranju bitke, bilo je tu i pasivnosti uzrokovane nedovoljnom sviješću OKH o sirovoj nadmoći koju njegove trupe imaju u 1:1 protiv crvene bande. Možda je bilo i nešto peha, ali vjera nam zabranjuje da kunemo sreću :)

Tehnički opis bitke je napisao kolega u postu iznad, a ja mogu samo ustvrditi kako me posve zaskočila spoznaja kako je 5. chit zapravo 5. šok armija. A dobro, i ima 'šok' u nazivu :) Naime u AVL, sovjetski igrač dosta dugo može prikriti koji je njegov zadnji chit, i time dosta dugo može prikrivati gdje će dodati ekstra inicijativu u nekoj fazi bitke. Nekako sam očekivao, posve neutemeljeno, kako će taj zadnji chit biti od jedno od dvaju armija koje dolaze u igru oko pada Staljingrada. Radi naglaska na sjeveru. No zapravo, plan je bio za napad na jugu. Naglasak na sjever uopće nije stavio generalissimus Stokin, nego OKH kad se krenuo trapavo povlačiti prema Kharkovu. Za obranu, zbilja sam vjerovao kako je to povlačenje organizirano. I bilo je, ali u teoriji - palo je na izvedbi... :)

Spomenuta začudna njemačka ofenziva, te protuofenziva u kojoj je crvena armija uništila dvije oklopne divizije je bila produkt očaja i mentaliteta 'sad ili nikad' - da se bitka nije smatrala izgubljenom ne bi niti došlo do tog kockanja. Iako nisam računao na 5ShA, računao sma da je moguća Stavka. Rezultat bi bio isti. Jednostavno sam zakockao da će biti nešto drugo (da sam znao da želim nešto _treće_ , ne bih se odlučio na rizik).

A tko zna, možda je i to što sam bitku smatrao izgubljenom također danak neiskustvu. Jer u krugu nakon bih ja vukao 6 chitova a stoka 4, imao bih dva Mansteina (~jokera), a došla bi i em oklopna Armija sa kavkaza em par zbilja čudovišnih divizija direktno iz Njemačke.

Prekrasna i nažalost kratka bitka. No kako ono ide, više naučiš iz poraza nego iz pobjeda. Ipak mi je ovo prva sa švabima...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
stokaWinkDickerson
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”