Dalmatinske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

iako je clash of cultures kod mene u prvi mah naišao na pomalo mlaku reakciju, svi oko mene su poludili za ovom igrom, tako da zadnjih mjesec, dva igramo uglavnom samo tu igru (ne računajući češte pobune protiv korumpirane vlade u resistanceu)...
moram priznati da sam ispočetka jako igri zamjerao sistem bitke, koji mi se činio kao da ga je smislilo dijete...iako tu ima neke lijepe jednostavnosti (svaka jedinica baca jednu kocku, gleda se ukupni zbroj, svaka peta u zbroju ubija, odnosno, 1,2,3,4, BAM, 6,7,8,9, BAM), sveukupna jednostavnost i nedostatak neke veće taktičke zavrzlame prilikom vođenja vojnih jedinica mi je jako smetala...uz to akcijske karte koje pomažu prilikom bitke su poprilično zbunjujuće napravljene i zapravo smetaju tečnom tijeku bitke...recimo samo da ih svi mrze, svima idu na živce, nitko ih ne želi koristiti, al kad dođe neka bitna bitka, neko ti uvali archer kartu, haha...
zapravo, cijelo vrijeme nisam shvaćao da vojni dio nije primaran u ovoj igri, već je on jednsotavno nužan dodatak razvoju civilizacija, gdje je cilj razviti što veću civilizaciju i razviti se što bolje, a ako uz to katkad moraš uzeti oružje u ruke, a bože moj...
shvatio sam da je zapravo onaj tech tree sam po sebi dovoljan da bi se ova igra cijenila, i bila zanimljiva, i da pruža dovoljno strategije i razmišljanja...
i tako, počeli smo igrati sve češće, natukli nekih 10-15 partija, koje su postale već zaista ozbiljne, sa dugim razmišljanjima prilikom poteza i raspravama kojim putem je najbolje krenuti, odnosno, uvijek isto, "kako uštediti potez, kako napraviti potez viška i biti ispred svojih protivnika"...odigrali smo jednom i u četvero, i tu je prijatelj koji je u gornjem postu bio novak i na kojem sam se izživljavao odnio veliku pobjedu, što nas je sve začudilo...izgleda da ipak nije uzalud u onj partiji u kojoj je gubio postavljao milijun pitanja...čak smo ja i luka, moj najveći rival počeli igrati i u novce (ne brinite, samo 20 kuna), i tu sam ga dobro oprao, iako ima sveukupno više pobjeda od mene...al bože moj, za pare je ipak za pare...
e, tu se napetost već mogla rezati nožem, potezi su se vukli polako i sa puno promišljanja, a partija je trajala dobrih 3 sata, inače u dvoje nikad ne traje više od 2 sata, maksimalno...
i tako, počeli smo dosta razgovarati o najboljim putovima i kombinacijama tehnologija...isprva su svi išli na nacionalizam i autokraciju, izvlačivši jednu besplatnu jedinicu, ali ja sam prije koji tjedan uletio sa dominantnom strategijom demokracije, gdje uz ekonomske slobode imaš prvu akciju kolektanja resursa besplatno, šta je ono...stvarno velika stvar...zasad tu kombinaciju nitko nije uspio nadmaštiti i manje više svi idu na demokraciju...i tako...ja sam počeo razmišljati o drugim putevima, kojima bih iznenadio svoje protivnike, recimo iskorištavanjem teokracije (koju zasad svi izbjegavaju) u početku, čime bih izgradio dosta templa, uz koje bih dobivao free teokratski advance (ali i bio limitiran na dvije ideje), da bih se kasnije prebacio na demokraciju, kad budem imao jedan veliki grad...ili recimo kombinirati ekonomiju (čije domete smo počeli cijeniti tek u zadnjih par partija) sa autokracijom, iz koje bih pokušao maksimalno iskoristiti mogućnost kupovanja dodatne akcije sa dva smješka...
uglavnom, cura me pitala nekidan hoćemo li odigrati partiju, njoj je to bila druga po redu, a prva nije baš završila slavno...
i tako, pomislih ja, odlično, dobit ću priliku malo iskušati druge putove i nove tehnologije i taktike...
smijao sam se u početku u sebi kad je odmah za prvi potez slala dojilju (izraz za settlera koji se kod nas povlači još od AFAOS) da istražuje...ja osobno svoje nigdje ne šaljem dok ne znaju pošteno izorati zemlju, zasadit kupus i zavit rane...i tako, igrao sam relativno opušteno, dok nisam vidio da na kraju prvog kruga ima dva grada, dojilju i akademiju, a ja samo dva grada...na kraju drugog kruga prednost je bila još veća...
treći krug sam se malo sabrao, ispunio neki objectiv, i imao grad dva tila udaljen od njenog...iako smo oboje imali po dva vojnika (uvijek u tim situacijama napadam), odlučio sam sačekati, računajući da ona sigurno neće mene napadati...
e, što se tad desilo me potpuno šokiralo...izgradila je još dva vojnika i nešto brodova i u jednom potezu osvojila moj grad...i sad gledam...dobro je, iskusniji si, bolji igrač...saberi se, uzvrati i preuzmi kontrolu...ali tad se desilo njeno ratovanje ko iz ratnih priručnika ...koristila je sve, vojnika, brodove, ceste...takvo što jednsotavno nije viđeno dosad u našim igranjima...ništa joj nisam mogao, iako sam vukao poprilično prljave poteze, preuzeo radi broja smješka first player kartu, prešutio joj da sam izmislio steel wapons (sebi u bradu: dajem dva fooda za asfiohvhsteel wapons)...kroz krug dva već sam branio prijestolnicu, i tu je svemu bio kraj...nikad još u ovih 10-15 partaija nitko nikom nije osvojio više od dva grada (bez da je ovaj vratio neke od njih), a sada je ona u praktički prvoj ozbiljnoj partiji uništila cijelu moju civilizaciju, ostala su mi samo dva broda i dojilja...kakva sramota.
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 6):
miljenkoValsimkockicasadistikoKillaWinkDickerson
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Valsim »

Opa baš mi je drago vidjeti da je Clash of Cultures postigao takav interes kod vas i da vam se svidjela.

Da da jednom kada se uhodađ u igru nastojiš što više optimizirati i u što manje poteza napraviti što više. Pa barem više od protivnika.

Heh čini mi se da ti je cura malo proučavala Umijeće Ratovanja od Sun Tzua.

Ovaj citat iz knjige totalno opisuje njenu strategiju.

"Predstavljaj se da si slab kada si jak i jak kada si slab."
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
stoka
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

je...ma njoj čim je ovako sve puno boja, odmah je odlično...zapravo je igra dosta laka za naučiti i njeguje jednsotavne mehanike, jedino šta treba barem nekoliko partija da bi se bar donekle poznavao tech tree...
naravno, i nakon sto partija svima se desi da "zaborave uzeti ideju" ili slično...
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Valsim »

Baš si razmišljam kako bi ti se curi vjerojatno u tom slučaju jako svidio i Cyclades . Nisam još probao igru, hopefully sutra jer je frend ju ostavio na čuvanju pa je grehota da se napokon ne isproba. Nije baš civilizacijska, više strateška mitološka. I dosta jednostavna. Ima svega 6 stranica pravila kroz koja se proleti u pola sata. Ali komponente (ploča) i minijature su zaista prekrasne i jako kvalitetno obrađene. Nema ni milimetra zaostale plastike kao u Clashu. Da ne kažem da svih pet frakcija osim različitih boja i ima unikatne jedinice i brodovlje. Glavna čar igre je bidding mehaniku slična kao u Game of Thronesu, samo što se ovdje igrači svaku rundu natječu tko će ponuditi najviše zlata i tako zadobiti njegovu naklonost o božanstvenu moć za tu rundu. Četiri su različita boga, svaki sa svojim moćima i benefitima (Ares, Zeus, Atena, Posejdon). Peti Apolon je tu više ako izvisite ili ako odlučite jednostavno tu rundu štedjeti vrijedne zlatnike. Od ostalog tu su i razna mitološka bića koja možete prizvati da šire uništenje i utjeruju strah među vaše protivnike. Igra također ima tri ekspanzije koje dodaju dodatne čari.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

hvala valsime. sjećam se još davne 2011 kad sam u nekom dućanu u sofiji kad još nisam ništa znao o svijetu modernog boardgaminga gledao sa čežnjom kutiju tog cyklades, ali tada jednsotavno nisam imao 50-ak eura viška da je uzmem...
kolega stipsonov mi je baš nedavno opisivao dotičnu igru. ipak, mislim da neću ići u tom smjeru, želja mi je pomalo početi igrati malo kompleksnije wargameove, tako da jednostavno nemam vremena za nešto drugo...još do prije pola godine kupovao sam igre na dva fronta, jedne za sebe, a druge sam gledao da meni budu ok, ali da se i njoj svide, ali jednostavno nemam dovoljno vremena i novca da radim na dva fronta...a i baš sam jučer naručio tri igre, dvije hex and counter (golan heights o jomkipurskom ratu i somalialand 1940 o skubou talijana i britanaca u somaliji) i jednu solo point to point (suez 56, također izraelsko-arapski sukob), a di je još tek otvoreni hellens, kojeg planiram staviti u pogon već dva tjedna...
a od šarenih igara koje bi joj se mogle svidjeti planiram uzeti http://boardgamegeek.com/boardgame/1596 ... ican-dream, koji mi se čini da će biti dobar, a i tema svima zanimljiva, ratovi narko kartela mi se čine stvarno dobri, a nakon toga vjerojatno dominant species, koji doduše je šaren, ali bome i jako kompleksan...
za cyclade vjerujem da je dobra igra, ali igre na bazu mitologije me jednostavno ne privlače dovoljno...
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

inače, kako ti vidiš tech tree u clashu, odnosno koje tehnologije voliš kombinirati, koje otvaranje smatraš najboljim i koju vrstu sistema najboljim?ako ti se da red, dva...tri
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la kockica »

Bas kupio cyclades od vicka :D

I ne valsime, nemoj mu odavati tajne, nek prvo plati
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

platit ću ako treba...
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Stips »

stoka je napisao/la:za cyclade vjerujem da je dobra igra, ali igre na bazu mitologije me jednostavno ne privlače dovoljno...
Probaj jednom, nećeš zažaliti. Cycladesi su puno više od lijepih komponenti i teme.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Stips »

Valsim je napisao/la:Četiri su različita boga, svaki sa svojim moćima i benefitima (Ares, Zeus, Atena, Posejdon). Peti Apolon je tu više ako izvisite ili ako odlučite jednostavno tu rundu štedjeti vrijedne zlatnike.
Apolon a.k.a. Odmorko nije manje važan. On ti često daje 'šus' da završiš partiju u potezu nakon, kad naprosto moraš nadbidati sve za dobijanje usluge tog nekog određenog boga (kojeg točno ovisi o ranijem tijeku partije). Izbaci te iz igre na potez ali efektivno ispadne kao da si dva put za redom podigao porez a nisi ništa platio. A opet nisi tolika meta drugima jer usprkos svemu taj potez ne igraš i čisto taktički nisi veća prijetnja od npr uvijek neugodnog Aresa. Apolon je nešto kao strateško ulaganje, odričeš se ovog poteza da bi bio nabrijan u potezu nakon.
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”