Dalmatinske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la Valsim »

Super stvar. To je kao da imate u PC igri SAVE opciju. Nema više problema za ostavit napola dovršenu igru kada ju možete nastaviti drugom prilikom. Ja se zasad zadovoljavam snimanjem igre fotićem u kriznoj situaciji kada se ne može igra dovršiti, a potreban je stol. Jedino što treba onda opet sve postavit kak je bilo.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la kockica »

He he, kakva nepoštena prednost pred tvojim frendom :bleh
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

je, žalio se već, hehe...
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

jučer sam se našao sam u kući na gotovo cijeli dan...i gledam u policu sa igrama...i sve, oću, neću, vadim na kraju igru koja je već neko vrijeme na malim oglasima, a victory lost...igru sam prije par mjeseci postavio na stol, razgledavao bojište, ali nikakva pomicanja nisam radio...to je bilo to od igre, conutere sam spremio u kutijice, zatvorio i više nikada nisam gledao, iako sam pravilnik pročitao još jednom...onda sam prije koji tjedan/mjesec skinuo aplikaciju vassala za tu igru, i odigrao par puta po nekoliko krugova...kako kompjuterski ekran stvara određenu nervozu, nikad to nije išlo dalje od trećeg kruga, iako bi i sejvao i sve...igranje na vassalu je jako dobro napravljeno, prije svega tu su neke opcije koje na stolu ne možeš vidjeti, tipa da ti iscrta sve moguće supply ili reinforce puteve, ili da vidiš šta je ispod kojeg countera samo potezom miša...ali, naravno, igra na stolu se igra na stolu, a ne na kompjuteru, tako sam jučer oko podne ipo počeo slagati igru...prvi pucnjevi čuli su se već na uru...

kako sam igrao sam, samo ću opisati pravila i neki tok igre, pošto o taktikama ne mogu puno, a i igra je dosta zahtjevna u tom pogledu i ne mogu reći da sam prodro u srž...
igra je izdana 2006 godine i predstavlja južno bojište od prosinca 42. do negdi biće ožujka 43...dok u pozadini još traje bitka za staljingrad, ruske trupe napreduju dalje, a nijemci se panično povlače...mapa je ne toliko prevelika, ali je bojišnica dosta razvučena i neuredna...prvi krug je stvarno veliki nered, došlo mi je par puta da odustanem taj prvi krug, tek se uhodavaš a treba donijeti neke teške odluke, sa rusima ne znaš di bi krenija, sa njemcima se treba povlačiti, ali nemaš neku ideju di...dosta komplicirano, ali kasnije se stvari dosta razbriste i stvori se par jasno vidljivih bojišnica...

mapa je dosta jednsotavna, bijela podloga, sa samo par različitih terena...zapravo imaš samo obični i rough teren, s tim da šta se tiče kretanja jednako koštaju, ali rough pomaže braniteljima(shift 1 column)...od ostalog tu su gradovi, veliki (shift 2 column) i mali (shift 1 column), i rijeke velike i male (i jedne i druge attacking strength halved), s tim da male koštaju dodatni movenment point za prelaz, a za velike morate dati sve movenment pointe da bi ih prešli...
CRT je standardan, dosta jednostavno su ga napravili, zbroj combat valuea branitelja i napadača se gleda, dakle njihov omjer, recimo 22:7 za napadača koji napada u mali grad je 3-1, ali radi grada shift one column, na kraju ispadne 2-1...
ponovno dolaze do izražaja ZOC, zone kontrole, prilikom bitki, jer ćete rijetko kome direktno u bitci uništiti vojsku, već mu morate zonom kontrole zatvoriti puteve kad se mora povlačiti nakon izgubljene bitke, jer za svako povlačenje u neprijateljskoj ZOC gubi jedan step...

ulazak i izlazak iz ZOC se naplaćuje 2 MP, tako da zapravo da bi prešli iz jedne neprijateljske ZOC u drugi, treba vam 5 MP, 2 za izlazak, 2 za ulazak i 1 za sam potez, šta mnoge trupe sa 4 MP (većina pješaka) ne mogu napraviti, te se moraju micati sa bojišnice, grupirati i onda vraćati idući krug, šta čini rusima posao dosta težim...prvi put na vassalu sam previdio ovo pravilo i bilo je rasturanje jadnih švaba, haha...tu sad zato dolaze do izražaja mehanizirane divizije, koje imaju kretanje od 6-10, tako da neke, ukoliko nema rijeka (ali često ih ima) se mogu kretati čak i dva poteza po neprijateljskoj ZOC, šta zna često biti dosta da dođu neprijatelju iza leđa...

ono šta čini igru posebnom je chit pull sistem...dakle, postoje HQ, komandna mjesta, koja izdaju naređenja jedinicama koje su u određenom djelokrugu njihova dometa (4-6 hexeva obično)...i sad, biraju se HQ oznake na početku svakog kruga, te se vuku random iz šalice za kavu...kako se izvlače, tim redoslijedom HQ pomiču svoje jedinice...svaki krug rusi stavljaju 3 svoja HQ u šalicu i STAVKU...ona označava aktiviranje svih HQ...to je onaj trenutak kada rusi moraju napraviti preokret...dakle, pojedine ruske trupe (zapravo dosta njih) će se pomicati i dvaputa u krugu...zeznuta stvar kod rusa je šta u startu moraju izabrati od nekih biće 10--ak HQ-a 5 koje će koristiti tokom igre (i onda od tih 5 svaki krug uz stavku izabrati 3)...švabe mogu koje hoće, i to ovisno od kruga do kruga, od 3-6 HQ, s tim da kasniej dobiju i mansteina, koji je jocker, dakle kad njega izvučete, birate koji ćete HQ aktivirati...

eto, praktički igru sad već znate igrati, nema sad tu još nekih velikih dodatnih pravila, ali kad se krene igrati...igra je bome ogromna...i dosta teška...puno koncentracije i strpljenja zahtjeva...igrao sam laganim ritmom negdi do 6 ipo i dospio do šestog kruga...sa axisima je lako, je da te na dosta strana razbucaju, pogotovo ove minor axis snage, rumunje, talijane, mađare, ali sve se svodi zapravo na povlačenje i podmetanje klipova, ostavljanje slabijih jedincia da svojom ZOC usporavaju ruse, postavljanje obrane u gradove ili iza rijeka, a vidio sam i par lijepih protunapada, iako nisu baš bili dugog vijeka...sa rusima je dosta teže, gomila jedinica, a mnoge od njih gotovo nepokretne...recimo, sjeverni dio bojišta, gjde u početku axis ima jake snage je meni kao početniku prvih par krugova bio velika enigma...
na jugu je s druge strane gomila ruskih trupa, i tu axis ima dosta problema, ali zato taman kad je 4 panzer armija na tom dijelu bojišta spala na samo par jedinica u paničnom povlačenju, na tom dijelu mape ulazi 1 panzer armija, sa dosta jakim snagama, čak tri mehanizirane jedinice i dosta 3-5 snage pješaštva, čime balansiraju bojište...

pobjeda se označava VP, za svaki od 5 gradova 5 VP...tokom šestog kruga još nijedan grad nije ozbiljnije ugrožen, iako se opsada rostova sprema, gdje su već spomenuta 1panzer i 4 panzer armija...svaki unitšeni njemački (ne rumunjski, ni talijanski li mađarski) mehanizirani couner je 3 VP za ruse, a pješački 1...njemci dobiju VP samo za uništene ruske mehanzirane jedinice i to 1 VP...do šestog kruga je stanje 19 VP za axis i mislim da će oni i pobijediti....ovo je jedna od onih igara di gledaš kako jednog ima više i da će satrati protivnika, a onda tokom igre shvatiš da zapravo taj kojeg je više nema ni približno vremena da ostvari zadane planove...

jako dobra igra, dosta sam se zabavio, iako traži dosta žrtve, i u dvoje vjerujem da je zanimljiva, ali treba stvarno dva igrača koji to žive, mislim da bi bilo ko drugi odustao nakon par krugova, ili vrlo vjerojatno, odmah u startu.



slika
slika
južni dio bojišta, polako se sprema obrana rostova, dok ostatak nijemaca pokušava ometati prebačaj rusa preko rijeke
slika
centar, gdje suu gornjem dijelu prošli krug-dva rusi razbili mali njemački protuudar, te sad pod vodstvom generala popova kreću naprijed.
u sredini slike je vojska generala holditta, koji se junački drži tokom cijelog sukoba. ovdje je napravio jako lijepu obranu iza rijeke, gdje sa 6-7 svojih jedinica čeka 15-ak rusa.
slika
slika
ovdje vidimo sjeverno bojište, gdje su rusi tek prošli krug uspjeli prijeći u potpunosti rijeku gdje su i započeli kampanju. 4 rumunjske jedinice se povlače, ali neće se svi izvuči. ispod dvije elitne njemačke tenkovske divizije čekaju u zavjetrini.
slika
cijelo bojište.
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 6):
miljenkoValsimVatanenStipsivanhrzgneuromancer
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

par slika sa upravo odigrane axis and allies global partije...nije bila neka epska partija, ali eto...nakon nekih 5 partija solo pacifica odlučili smo se probati global, ali smo obojica bili dosta zbunjeni veličinom mape, količinom frontova i njihovom pomiješanosti...partija je bila dosta čudna, a tako izgleda i mapa, koja je nešto prorijeđena, jer su krug ranije se odvile 2,3 velike bitke...luka, koji je igrao axisa nije se najbolje snašao s japanom, krenuo je silovito u kinu, ali se ispuhao vrlo brzo, jer nije temeljito čistio kineze, te su mu se uskoro počele javljati "partizanske" postrojbe u pozadini, rezultirajući zbunjujućom situacijom na pacificu, gdje su četiri vojske (kinezi, japanci, britanci, i kasnije rusi) bile ispremještane na više mjesta...srećom po njega, axis and allies nema supply pravila...ujedno, napad na ruse je rezultirao upadom mongola na slabo branjenu okupiranu kinesku granicu i manđuriju...u međuvremenu su talijani bili razbacani po africi, a ni na mediteranu nisu stajali dobro...panični pozivi benita berlinu urodili su plodom, te je luftwaffe poslao pomoć, gotovo cijelu avijaciju, koja je poslala britanske brodove na na dno istočnog mediterana, ali za sobom povukla i pola luftwaffea...
po meni je to presudilo konačnom slomu axisa...

avioni koji su trebali gađati moskvu sada su bili na dnu mediterana, te iako su pali lenjingrad, kijev i staljingrad, svaka daljnja akcija prema istoku morala je biti zaustavljena...goleme sile crvene armije nagomilane u moskvi samo su čekale zapovijed...uz to, ameri, s kojima u solo pacificu iz 4 pokušaja nikad nisam napravio ništa pametno, posvetili su se samo europi, vidjevši da japanci na azijskom kopnu slabo stoje...u prvom valu iskrcalo se 28 trupa, idući krug još 14...njemačke utvrde po zapadnoj europi padale su jedna za drugom...

zanimljiv je global, ali previše je tu posla, nerijetko je bio totalni nered...imam jako velik stol, ali nikad nismo imali mjesta za sve, služili smo se dodatnim stolicama za ostavljati stvari, stalno je nešto ispadalo, nismo imali mjesta ni za čašu vode...
inače, pacific smo igrali nekih 5 puta i odličan je, manje mesnat od europe, ali jednako zanimljiv, nekako manji, ali brže se igra, šta je super, u jednoj partiji smo odigrali čak 17 krugova...i svašta se tu vidjelo, a najponosniji sam na trenutak kad su se japanci prošetali sidneyem, u potezu žabljih skokova tokyo-manila-queensland-sidney...
nakon 20-ak axis and allies partija šta pacifica šta europe, osjećam da je došlo do malog zamora i prebacit ćemo se nadam se na neke druge igre, ali mislim da ćemo se ovoj često vračati...
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 6):
sadistikomiljenkoIgorValsimdgalesic2000neuromancer
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

i tako je završio još jedan tjedan na faksu u zadru, protekao je vrlo ugodno, sa pomalo neugodnim završetkom...
prvo smo igrali ja i frend a house divided, koja mi se iznimno svidjela i zahvaljujem ninomiliju na preporuci, igrali smo već nekoliko puta...nažalost, nekidan nisam uspio kao sjever odnijeti pobjedu, teško se probijajući kroz rovove koje je izgradila južnjačka vojska, te nisam uspio osvojiti richmond i new orleans...igrali smo samo sa bazičnim pravilima svaki put, očito je da se moraju uvesti dodatna, prije svega supply pravilo, jer ovako južnjaci se jednostavno ukopaju u jednom gradu i nije ih briga šta se dešava oko njih...i pravilo lidera se isto čini zanimljivo...

tako da smo jučer odigrali dominant species nakon dugo vremena, i to u četvero poprilično dobrih igrača...došla su mi dva frenda s faksa i kolega gamer kojeg sam tu upoznao na forumu, pelinkovac, s kojim se u zadnje vrijeme nalazim na tjednoj bazi...igra je bila odlična, iako sam dominant ima tu neku isprpljujuću mehaniku, i jednostavno ti katkad dođe da uzmeš cijelu ploču i baciš je u smeće skupa s komponentama...a katkad je toliki "grizač noktiju", kada se protivnik misli par minuta di stavit action pawn, a ti gledaš da ne stavi na tebi potrebnu akciju...uglavnom, jako dobra zabava, bar 4 sata, moja pobjeda na kraju, nakon što je ovaj frend bio cijelo vrijeme u vodstvu, dobijajući ogromne bodove za tundre...taktika mi je bila da se uguaram svagdi di mogu za bodove, pa makar na drugo mjesto, znajući da će oni (možda zato jer su početnici) svejedno izabrati skorati svoja dominantna mora i močvare, ne gledajući da će time i meni donijeti nešto bodova....

i tako, sve je prošlo uredno, krenuo sam se vračati u šibenik, potrpao igre u gepek i krenuo...ne nekom semaforu čudna situacija, auto mi se nešto ugasio, palio sam ga 10-15 sekudni i kad sam krenuo, oni su već bili iza mene, rotirke, sve...
dolaze dvojica njih, vozačku, prometnu...jedan je ostao sa mnom, pokušavajući započeti ugodan razgovor...di sam, šta studiram, koja godina, radim li...odmah mi je knedla zapela u grlu, jer su metode laganog početka i uspostavljanja kontakta princip rada krim-policije, da bi kasnije naglo krenuli na stvar (da, gledao sam krim tim 2)...tako je i bilo, dok sam pričao s ovim, drugi je iza već lampandinom gledao po autu...onda je krenula pegla...pretres,, prvo mene, pa torbe, sicevi, sve...sve naravno čisto...ništa, otvaraj gepek..
i tako ja otvaram, a njih dvojica iskusnih krimovaca, očekujući paketiće kokaina ili bar nešto trave (vjerojatno nasumce gradom traže sumnjive tipove kako bi povečali bonus plaću), otvaraju i vide 10-15 igara...gleda lampandinom u igre, pa u mene...pa opet u igre...šta je ovo? igre. kakve igre? društvene igre, većinom povijesne, evo vidiete, ovo je igra koja rekreira drugi svjetski rat, ovo je recimo američki građanski rat...
i sve je to tvoje? pita me drugi...vidim da bi me najrađe optužio za švercanje igara, ali da ne zna ni vrijednost istih ni ko bi normalan se bavio time, još i preprodavao...eh, da zna kakav kušlus katkad nastane na malim oglasima...

ništa, pregled svih igara...vadi vanka...odmah je dovatia axis and allies europe...i dalje je mislio da će imati sreće...otvara kutiju, i čudi se, ništa mu nije jasno, mapa u dva dijela, gleda je, ništa ne kuži, vadi onaj battle chart, sve mi to daje u ruku, onda vadi kutijice, to ga je još više začudilo, brodovi, tenkovi, artiljerija...ništa, miči to...i dok sam mu objašnjavao osnovnu mehaniku axis and alliesa (iako nije djelovao zainteresirano), drugi se čudio valjcima, stožcima i kockicama iz dominant speciesa, svako malo ponavljajući "al šta je ovo, kakve su ovo igre"...
onda je opet onaj prvi dohvatio sljedeću igru...otvara..."šta je ovo, opet isto"? ma to vam je isto axis and allies, samo pacifički teatar, imate japance, protiv engleza, australaca...samo je bacio igru u stranu, ne želeći opet otvarat svaku kutijicu zasebno...pogledali su još clash of cultures, vidjevši opet gomilu plastike, karte čuda i akcija, samo su s mješavinom čuđenja i gađenja vratili mi sve igre i dokumente u ruke i otpičili dalje, u potragu za pravim dilerima...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 9):
dgalesic2000ValsimsadistikoIgorblacxVatanenkockicaneuromancermiljenko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la sadistiko »

e koja priča, dobro da nisi imao Parnjače, što bi tek tad rekli :-)
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

i bile su, al su srećom odustali od pretrage prije nego su došle na red...e, da su još čuli da je hrvatski autor, pa vidili mene na onoj slici obućenog u plemića s kraja 19. stoljeća, možda i ne bi prošlo tako glatko...a i tebe bi pozvali bar na obavijesni razgovor...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
sadistiko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la sadistiko »

hahahaha
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Dalmatinske igre

Post Postao/la stoka »

minojska kultura među prvima je oblikovala kulturu europe, koristeći brončano oruđe i oružje, te ploveći po istočnom mediteranu, gdje su od najranijeg doba stekli dominaciju...igra se igrala u troje (naravno, ja sam bio svaki od ta tri igrača)...
ubrzo je drugi igrač pokrenuo simerijance (široj publici poznatih vjerojatno po samo jednom predstavniku, conanu), koji su lutali bespučima današnje ukrajine, pokoravajući manje razvijene neutralne narode...
ove prve civilizacije nisu vidjele neka velika djela, te su conanovi predci discardani, dok je minoja našla jakog suparnika u faraonskom egiptu...minoanci dobivaju značajne glory bodove za kontrolu mediterana i najveće brodovlje...imaju dvije velike flote...egipčani također grade dvije flote, ali njihovi brodovi su slabiji od minoanskih...ipak, isplovljavaju i u velikoj bitci odnose pobjedu...kontrola nad mediteranom je egipčanima nadomak ruke...također, rade i oracle (nešto poput čuda, iako njegova gradnja i nije tako zahtjevna kao što je recimo slučaj u Clash of clutures)...u to doba pojavljuju se i etruščani, koji dominiraju europom...apeninski poluotok je njihov, a šire se i na jug francuske...podižu gradove, te se njihovoj moći ne nazire kraj...barem se tako čini, neiskusnom igraču ove igre...

na istoku se pojavljuje prva kineska civilizacija...inače jako mirno...bliski istok iznenađujuće prazan za ovo doba, ni babilonaca, ni sumerana...igrač C(nazovimo ga tako) dobiva kartu rimljana, što mu izaziva blagi osmjeh na licu...odigravši kartu naseljava se na južnom dijelu apenina, tjerajući etrurske straže...može birati između dva lidera:isusa ili cezara...kako su etruščani imali solidnu silu, a znak križa nije kod njih izazivao nikakve emocije, cezar je stupio na povijesnu pozornicu, te gotovo u jednom mahu razorio cijelu etrursku državu...rimljani se čine nepobjedivi...također, dobili su crne countere, koji se smatraju elitnima...ipak, neke naznake kasnije dekadencije vidljive se već sada...
kako je isti igrač (C) posjedovao egipćane, rimljane i kinseku dinastiju, te bježao 10-15 bodova, druga dva igrača bila su prisiljena sklopiti pakt...tako A igrač odigrava još močniju kinesku dinastiju (Chin), te započinje stoljetni rat, koji će tek nakon brojnih bitaka završiti protjerivanjem dinastije igrača C, i dominacijom dinastije Chin u Kini...

igrač B odigrava kartu Gala, te se oni u velikim skupinama organiziraju po centralnoj i zapadnoj europi, zauzimajuči bogata žitna područja...ova barbarska kultura ne poznaje gradnju velikih gradova, ali njene trupe sada marširaju prema carstvu, koje izmoreno gradnjom piramida (koje nose dva glory boda svaki krug) se priprema za bitku...igrač B ima sreću, te otkriva novu civilizaciju, perzijance, koji munjevito zauzimaju večinu bliskog istoka...egipčani, sigurni u svoju prevlast, kupe ogromnu vojsku, konjanike sa bojnim kolima i strijelama, te udaraju na perzijance u sriji...neočekivano težak poraz egipčana preokrenuo je jezičac na povijesnoj vagi...ove će civilizacije vidjeti još mnogo borbi, perzijanci iako napredniji i sa sretnijim početkom, morati će se dobrano pomučiti, jer su se egipčani pokazali kao žilav suparnik...

u indiji se pojavljuje velika civilizacija, satavahana, te ovladava gotovo cijelom indijom, osim južnog dijela, biavjući nerijetko i navećom civilizacijom svijeta...ovome se pokušalo doskočiti tako da je suparnički igrač odigrao rane šri lančane, otkrivši ubrzo da je njihova civilizacija nedovoljno moćna da prebacuje snage u indiju, te se bori protiv močnih indijskih dinasta, te se urušila pod financijskim problemima...

u europi gali su napredovali jako dobro, istjeravši rimljane iz južne francuske, te im se približivši u alpama...tu se crta ustalila, a građani rima, vjerujući u njegovu vječnost, ni na tren nisu pomišljali na predaju...igrač B, koji je imao gale i perzijance, izvukao je i saxonce, te se sad na sjeveru europe stvorila barbarska alijansa, gali i saxonci su marširali na rim...
igrač C, iako su mu se perjanice raspadale (rim i egipat), nije gubio nadu...uostalom, imao je idalje dobranu prednost u glory bodovima, i kartu makedonije u ruci...aleksandar veliki ima ogromnu početnu vojsku, besplatni manevar i dodatne bodove tokom bitke...hoće li se ova dva velika naroda, začetnik helenizma i najveće carstvo ikada uspijeti othrvati barbarskim naletima?valja naglasiti da i u britaniji bijesni rat, irci (igrač A) protiv pikta (opet igrač C), što dodatno komplicira stvari...igrač C je dobio i planinske amerikance, koji mu garantiraju gotovo nesmetan razvoj u s. Americi, barem dok se ne pojave olmeci, maje ili slični...

igrač A dotad uglavnom životari, a uz irce najjača mu se carstva nalaze na istoku, između ostalih jako zanimljivo trgovačko carstvo u jugoistčnoj aziji...

nažalost, kako mi je stol potreban za pisanje nekih stvari za faks, otkrivanje historije ostat će na ovome...6,7 sati igre, a tek sam zakoračio u rani srednji vijek...ma ni to, zapravo je to kasna antika, vrijeme dekadencije carstva...

igra 7 ages iz 2004., od australian design group (najpozantiji po world in flames)...igra traje cijelu vječnost, a pimplanje counterima gotovo je nepodnošljivo...ajde, nekako sam to premostio, sabrao se, podjelio countere malo bolje po stolu, pa je krenulo nešto brže, iako i dalje kad treba način neki artefakt, vođu ili čudo, dobrano gubim živce...igra nudi mnogo više od ovog što sam prikazao, jer nisam dobro stigao proučiti evente koje je moguće igrati, te sam ih igrao samo sporadično...također, moguće su usvajanja novih religija, revolucije, promjena načina vladavine, razne vođe i efekti, čije sam mogućnosti tek lagano zagrebao po površini...

veliki sam ljubitelj civ igara, i ovaj osječaj otvaranja povijesti pred tobom je gotovo nevjerojatan...iako sve ide sporo i kilavo, ni u jednom trenutku mi nije palo na pamet odustajati, a kad sam morao skupljati igru, činio sam to polako, i dalje razmišljajući o budućim potezima, koji se naravno nikada neće dogoditi...
igru treba prihvatiti takvom kakva je, odnosno ne raditi najjače carstvo, nego gledati skupiti što više slave, koja se dodjeljuje za najviše posjeda u određenom dijelu svijeta (apeninima, indiji, kini, SE asia) ili cijelom svijetu, ili po broju vojnih jedinica, gradova, novca, brodova, zadržavanju prijestolnice, dobivanju bitaka protiv naprednijih naroda i slično...

igru sam gledao dosta dugo, te je jedva našao, jer je već dugo OOP i cijene su ogromne...platio sam je netaknutom sekigaharom i šakom eura...naš slovenski kolega je to jako lijepo sortirao po kutijama, te bez njegove pomoći sasvim sigurno ne bi mogao ovako brzo uploviti u igru (samo tri dana nakon što sam je dobio)...naravno, grešaka u pravilima je zasigurno bilo...

sistem bitki je tako tako...skupe se sve jedince u bitci...imaju value za front i za support...i sad, dio šalješ na prvu crtu i njima se gleda vrijednost za front, a ostalima za support...naravno, kopljanici su bolji na prvoj crti, strijelci kao support i slično...i onda se to zbroji, i onda se izvlače karte i dodavaju na taj zbroj...karte su u rasponu od 0-7, tako da sreća dosta ima ulogu, pogotovo u manjim bitkama...dobitniku preživljavaju sve trupe, a gubitnik gubi sve trupe na prvoj liniji...i onda nova runda...

igra se igra sa skrivenim naredbama, te najčešće koliko imaš carstava, toliko imaš i akcija...(iako su moguće i neke dodatne)...mogućnosti su:
start empire
production (kupljenje resursa, plačanje vojske, ako šta ostane, kupiš novu vojsku, ili štediš)
manevar
trade and progress - najslabija akcija, ali bez nje carstvo ne može ići naprijed, ni u novi age, niti dobivati naprednije jedinice, a samim tim, ni privesti igru kraju (tako da igra ima tendenciju da ukoliko se ne odigrava ova akcija, da može trajati vječno)...možda ubacim house rule da ko izabere ovu akciju i pobijedi u trgovanju osim napredka dobije i 2 kune ili nešto slično
destiny - odbaci karte, vuci nove
discard empire - makni carstvo s mape
civilise- odigravanje evenata, gradnja čuda, artefakata, promjena religija i sustava, gradnja gradova, promoviranje lidera i slično...

igra ima milijun mana, ali nisam prestao razmišljati o njoj ima već dva dana...jako, jako lijepo, povijest se dešava točno pred tobom, igra ne ide tečno kao druge civ igre, ali osječaj igranja i nekih epic momenata u ljudskoj povijesti je nemjerljiv naspram drugih igara iz žanra...
evo neke slike:
igrao sam inače još sat dva nakon što su slike otkucane, tako da nema saxonaca i makedonaca, niti su se stvari na bliskom istoku i u kini do kraja raščistile...





slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 4):
neuromancerValsimkockicaVatanen
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”