Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2299 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #13: Dogodovštine ljeta Gospodnjeg 2016
Dio I: Provod u Ližnjanu


Ljeto je obično rezervirano za kupanje i sunčanje na moru. No ne i ako ste jedan od registriranih korisnika ovog foruma. U tom slučaju u tu kombinaciju obavezno valja ubaciti i koji sat igre uz neku od omiljenih društvenih igara. Ne možemo se pohvaliti da smo baš rasturili u broju odigranih partija, i odradili sve zaostatke koji su se nakupili tijekom godine, ali nismo baš ni mirovali.

Ljeto u onom baš pravom smislu odmora i opuštanja za nas je počelo u petak 17.07. pozivom u Ližnjan, malo mjestašce u Istri, od strane Martina, našeg zajedničkog prijatelja.

S nama je bio i Marko, još jedan prijatelj i umirovljeni volonter udruge.

Po dolasku u petak navečer ostatak dana smo proveli družeći se uz “San Servolo” pive, pričajući i zafrkavajući se na pojedine dogodovštine.
slika
Slavica i Martin i Ližnjan u pozadini

Sljedeći dan je bilo podosta svježe od sinoćnje kiše i još uvijek tmurno, tako da smo veći dio jutra i popodneva proveli odlaskom u šetnju kroz mjesto do obližnje plaže. Ostali smo iznenađeni koliko prelijepih kuća i vila je izgrađeno u Ližnjanu. Gdje god smo se okrenuli bila je barem jedna velika prekrasna kućetina ili vila s jednako tako velikim i prekrasnim vrtom. Na putu smo se sprijateljili s raznoraznim životinjskim prijateljima :) .

Kada smo došli do plaže posvjedočili smo prizoru nasukane jedrilice na obližnjim stijenama, što nam je bio jasni pokazatelj nevremena od sinoć. Kada smo već bili u neposrednoj blizini mora, Marko i ja smo se ohrabrili i malo zaplivali, dok su nas Slavica i Martin promatrali s obale. Izlazak iz mora na ledeno hladni vjetar će nam još dugo ostati u sjećanju.
slika
Prvi dan je bilo dosta hladno i tmurno i jako je puhalo.

Po dolasku natrag do naše kućice u Ližnjanu, dok se čekalo u redu za tuš, odigralo se nekoliko partija našeg omiljenog Race For The Galaxyja sa Gathering Storm, Rebel vs. Imperium i Brink of War ekspanzijama. Prvo su dvije partije odigrali Slavica i Marko, u kojima je Slavica pobijedila u obje, a zatim je snage odmjerio i sa mnom. Prvu sam ga dobio sa Earth’s Lost Colony početnim svijetom, naspram njegovom Uplift Mercenary Force, i to u omjeru mojih 53 sakupljenih bodova nasuprot njegovih 49. U drugoj partiji mi je zato vratio milo za drago pobijedivši sa Doomed Worldom protiv ponovno mojeg Earth’s Lost Colonyja. Bodovno stanje je bilo 40 za Marka nasuprot mojih 35. Zaključili smo okršaj neriješenim ishodom jer je kruljenje u trbuhu nam dalo znak da je vrijeme za radit ručak.
slika
Ujutro neizostavni Race For The Galaxy uz naravno Slavičino ispravljanje Marka, kojemu je to smiješno :D

Navečer oko 19:30 smo otišli do Pule. Martin i ja smo namjeravali na Pulskom festivalu pogledati u kinu Mađarski film o Imre Nagyju i događajima tijekom i nakon Mađarske revolucije 1956. – “Nesahranjeni mrtvac”. Slavica i Marko odlučili su se za to vrijeme smjestiti u obližnji kafić i nastaviti sa svojim okršajima u Race For The Galaxyju.

U vremenu trajanja filma od nešto malo više od dva sata, kada smo došli do njih po završetku projekcije, bili su pri kraju četvrte partije. Jest da smo navikli od njih da vole malo više razmišljati, ali ipak su najviše vremena potratili dok su našli dobro mjesto za parkirat (budući da smo Martin i ja izletjeli iz auta na semaforu blizu kina, a njih dvoje su produžili dalje), i pronalaženju pristojnog kafića dostojnog epskih okršaja u Raceu. Marko je povratio inicijativu pobijedivši u tri od četiri partije.

Večer smo zaključili kraćom noćnom šetnjom po Puli.
slika
Pulska arena po mraku

Sutradan smo većinu dana uglavnom proveli na plaži i u moru blizu Pule. Kada smo osjetili glad otišli smo do najbližeg restorana koji se nalazio na jednoj hridi, svega desetak minuta od mjesta gdje smo se smjestili. Dok smo čekali pizze uspjeli smo odigrati i dvije partije igre Codenames. Riječ je o novoj fenomenalnoj hit igri od Vlaade Chvatila. U igri dvije suparničke špijunske agencije se natječu u prestižu čiji špijuni su sposobniji. Jedan igrač po timu preuzima ulogu glavnog špijuna koji poznaje točne identitete svih 25 agenata. Svi ostali igrači ih znaju jedino po njihovim kodnim imenima. Igra je zapravo utrka koji tim će prije uspjeti među 25 agenata pronaći sve svoje prije drugog tima. No taj zadatak nije nimalo lagan jer će na glavnom špijunu biti da pomoću jedne riječi i broja da određene informacije svojim suigračima kako otkriti vlastite špijune, a ne protivničke ili tek nedužne promatrače. Jedna riječ označava obilježje agenata koje treba otkriti među 25 kartica, a broj označava koliko ih ima pod obilježjem zadane riječi. Igra u većini slučajeva nije nimalo lagana jer su kodne riječi dosta teško povezive, a treba paziti i da se pritom protivnički agenti ne pogode. Također tu je među 25 kartica agenata i jedan skriveni ubojica, koji ako ga jedan tim slučajno pogodi automatski gubi partiju. Onaj tim koji prvi kreće mora uvijek pogoditi jednog agenta više.

U plavom timu su igrali Marko (špijun) i Slavica (glavni špijun), dok smo Martin (špijun) i ja (glavni špijun) igrali u crvenom. Prvu partiju smo Martin i ja dobili pogodivši svih 8 naših crvenih agenata, nasuprot 7 plavih koliko su ih otkrili Slavica i Marko. U drugoj partiji smo zamijenili uloge, tako da je sad Marko u timu plavih bio glavni špijun, a Martin u našem timu crvenih. Ovoga puta su Slavica i Marko pobijedili sa 8 naprama naših 7.

Spremali smo se i za treću i odlučujuću partija, no baš nam je tada došla narudžba pa smo se bacilli na uživanje u hrani dok smo se divili prekrasnoj panorami.

Poslije smo na povratku doma u Ližnjan svratili do Medulina do dućana specijaliziranog za prodaju svih vrsta pivi. Kupili smo par “San Servola” pa doma uživali u piću dok smo igrali Castles of Mad King Ludwig. Martinu i Marku je to bila prva partija igre, no zbog jednostavnosti igre, kao i Slavičinom pedagoškom objašnjavanju pravila, dečki su bez imalo frke svladali igru. U početku i do polovice igre je Martin dosta dobro poveo da smo u jednom trenutku pomislili da nema više smisla igrati kad ionako znamo pobjednika. Do kraja igre se sve izokrenulo naglavačke pa je bodovno stanje bilo sljedeće – Slavica 123, ja 116, Martin 85, Marko 78.

Po završetku Castlesa mislili smo se baciti i na Alchemists. Nažalost bilo je tada ipak već malo prekasno, a neki su se zbog puta morali ranije i ustati. Na kraju je sve završilo na Slavičinoj kratkoj demonstraciji igre, te smo ostatak večeri proveli kao i prvu, pričajući i zafrkavajući se.

Sutradan rano ujutro nas je Marko napustio zbog posla pa smo jutro proveli malo ožalošćeni nedostatkom jednog člana ekipe. Oko podneva smo Slavica i ja ipak uspjeli zaigrati Alchemists, dok se Martin bio malo odmarao i čitao knjigu od Haruki Murakamija.

Riječ je o zaista fascinantnoj igri oko koje i nakon pet partija imam podvojena mišljenja. Nisam se već jako dugo, da ne kažem možda čak i nikad, susreo s igrom za koju ne mogu reći sa sigurnošću da li mi se sviđa ili ne. Mislim ima elemenata koji su mi izvrsni i fenomenalno riješeni, a onda opet ima dijelova koji mi se nikako ne sviđaju. No krenimo od početka.

Alchemists je igra u kojoj dva do četiri igrača preuzimaju uloge novajlija u magičnom svijetu alkemičara. Na igračima je da se pokažu i iskažu pred starješinama i zasluže svoje mjesto u njihovim redovima. Kako bi to postigli moraju otkriti drevne tajne alkemije, pronaći što je više moguće određenih kombinacija (u igri nazvanih alkemikala) za pojedine sastojke. Ne bih ulazio u previše detalja jer bih potratio dobru stranicu teksta samo na to. Ukratko testirate i kombinirate različite sastojke, bilježite rezultate na papiru i vlastitoj skrivenoj ploči i dedukcijom nastojite otkriti informacije koje vam još nedostaju. Za testiranje sastojaka koristite aplikaciju na pametnom mobitelu, koja se može besplatno skinuti sa CGE stranice. Jednostavno iza skrivene igraće ploče vašeg laboratorija skenirate pomoću aplikacije dva sastojka i aplikacija vam izbaci rezultat vašeg testiranja.

Igra je jako zabavna u tom pogledu i aplikacija će vam za svaku igru generirati potpuno različite rezultate za kombinacije sastojaka. Tako će svaka partija uvijek biti potpuno različita od one prije, što daje igri jako veliku reigrivost.

Osim ovog dedukcijskog dijela igra je u srži pravi worker placement. Imate zavisno o broju igrača određen broj svojih radnika koje šaljete na određene pozicije na glavnoj igraćoj ploči da rade na raznim zadacima za vas.

Na prvoj poziciji skupljate sastojke koje ćete testirati. Pet kartica sastojaka je uvijek otvoreno, no možete vući ih i na slijepo iz špila kartica.

Na drugoj lokaciji možete prodati sastojke za jedan novčić po sastojku.

Na trećoj poziciji možete prodati neke vaše istestirane, ili manje istestirane napitke, hrabrim avanturistima koji su svratili u grad. Ovo vam može donijeti pregršt novca ako znate što radite, ili lošu reputaciju ako prodate avanturistu napitak koji umjesto da mu u borbi da privremenu neranjivost, ga umjesto toga pretvori u žabu. Treba pripaziti i na ostale igrače jer s avanturistima će na kraju trgovati samo oni igrači koji mu ponude najbolju cijenu za svoj proizvod. Također svaku rundu će novi avanturist doći u grad sa sasvim drugim željama i potražnjama napitaka.

Na četvrtoj poziciji se pomoću vrijedno zarađenog novca mogu kupiti neki korisni artefakti, koji vam mogu uvelike pomoći. Neki će vam odmah dati privremeni boost u nečemu, a neke ćete moći koristiti do kraja igre. Većina ih nosi i određen broj bodova na kraju igre.

Na četvrtoj poziciji možete raskrinkati nekog od vaših kolega kao varalicu tako da pobijete njegovu krivo postavljenu teoriju. Jasno možete se i zaribati ako se pokaže da je kolega ipak bio u pravu.

Na petoj poziciji možete objavljivati teorije i zaključke do kojih ste došli testiranjem. Jednostavno platite jedan novčić banci (cijena tiskanja), uzmete oznaku konačnog rezultata za pojedini sastojak i stavite ga na drugu ploču uza pripadajući simbol. Također ispod simbola sastojka pritom stavite i oznaku pečata u vašoj boji. Ispod oznake pečata (skriveni) se nalaze oznake bodova (5 ili 3) i po dva primjerka pojedine od tri boja s upitnicima. Tako da kada objavljujete neku teoriju vaši suparnici ne mogu biti 100% sigurni jel blefirate i stavljate upitnike, ili zaista znate što radite. Eh sad zašto bi blefirali. Pa možda želite protivnike navesti na krivi trag, da pomisle i dođu do potpuno suprotnih zaključaka. Jasno ako i oni sami posjeduju točne informacije o tom pojedinom sastojku, onda vam je uzaludan trud i najbolje je staviti sigurne bodove s pečatom na teorije. Za svaku objavljenu teoriju dobije se jedna reputacija, što su zapravo bodovi na kraju igre. Ukoliko se na kraju igre, kada se gledaju u aplikaciji točni rezultati, pokaže da ste objavljivali potpuno krive teorije, tada ćete gubiti četiri boda po svakoj krivo objavljenoj teoriji. Također ako vas netko raskrinka gubiti ćete pet reputacije, dok će protivnik dobiti dvije. Tako da treba jako paziti što se radi. Alternativno umjesto objavljivanja vlastite teorija, možete poduprijeti nečiju već objavljenu. U tom slučaju plaćate jedan novčić banci, jedan novčić igraču čiju teoriju podupirete (suautor), te stavljate i vi pečat u svojoj boji na konačni rezultat tog sastojka.

I napokon na šestoj poziciji možete testirati sastojke na vašim asistentima. U početku su sva testiranja besplatna, no čim jedan od igrača u toj rundi dobije neki negativni rezultat, asistent će vam svako daljnje testiranje naplaćivati jedan novčić po testu. Nije ni on tako blesav pa da ga za džabe koristite, ako zna da mu se može dogoditi nešto loše. Srećom pa mu je memorija kao u zlatne ribice, pa će u sljedećoj rundi opet testirati besplatno. Sve dok mu se opet ne dogodi nešto loše.

Na zadnjoj poziciji možete testirati sastojke na sebi samima. Imajte pritom jedino na umu da ukoliko dobijete negativne rezultate, pripremite se za loše posljedice koje variraju od gubljenja radnika na jednu rundu, gubljenja reputacije, ili kretanje sa zadnje pozicije na traci redoslijeda postavljanja radnika.

U igri postoje i kartice pomoćnika koji vam mogu donijeti ekstra benefite na pojedinim lokacijama.

Tijek igre ide tako da igrač koji je prvi na redu postavlja oznaku u svojoj boji na traku redoslijeda postavljanja, te uzima i pripadajuće pogodnosti s te pozicije (dodatne kartice sastojaka ili kartice pomoćnika). Jednom kada su svi postavili svoje oznake na ovu traku kreće postavljanje radnika na akcijske pozicije. Igrač koji je postavio oznaku u svojoj boji na najzadnju poziciju kreće prvi s postavljanjem svojih radnika na akcijska mjesta, i to tako da ih postavlja na akcijska mjesta na dnu reda rezerviranog samo za njega. Zatim kreće drugi igrač koji je iznad prvog smješten na poziciji određivanja redoslijeda postavljanja radnika. Igrač koji je postavio oznaku u svojoj boji iznad svih drugih postavlja zadnji svoje radnike na akcijska mjesta na samom vrhu. Postavljati zadnji svoje radnike u ovoj igri je prednost jer imate uvid u razmišljanja i planiranja drugih igrača, a vaše akcije će se odigravati prve. Jasno što ste više na traci određivanja redoslijeda postavljanja radnika, to ćete manje beneficija dobiti s te trake.

Ako ovo još čitate i nije vas još uvijek zaboljela glava, znajte da sam sad tek objasnio nekih 80% igre.

Možete sada shvatiti i što mi se točno ne sviđa oko ove igre. Ima jednostavno previše toga. Dedukcija, worker placement, blefiranje, hand management, planiranje tko će na koju poziciju na traci postavljanja radnika staviti svoju oznaku, planiranje tko će na koje moguće pozicije staviti radnike, razmišljanje kojeg asistenta odigrati u kojem trenutku…

S druge strane to sve funkcionira i lijepo tematski zaokružuje igru.

Tako da mi je jedina velika zamjerka igri što je jako teška i gadno kažnjava ako se zeznete oko neke gluposti (a zeznut ćete se 100% jer je teško toliko toga pratiti i paziti), ili nešto krivo procijenite. Igra se odigrava u šest rundi i konstantno mi je tu prisutan osjećaj da ne stižem pratiti tempo igre. Zadnju partiju sam tako dobio Slavicu, a da nisam došao niti do jednog poštenog rezultata, niti objavio neku svoju teoriju. Na blef sam pogodio i podupro dvije Slavičine dobre teorije, dok se ona zeznula i izgubila bodove na kraju igre jer je objavila za druge dvije krivo.

U prvoj partiji koju smo odigrali Slavica me doslovno ubila u pojam, 51 bod naprama mojih jedva skupljenih 15.
Poslijepodne nakon ručka otišli smo na jednu divlju plažu i gotovo do zalaska sunca uživali u čistom prekrasnom moru, miru i tišini.
slika
Behold the great Atlantic ocean. A ipak nije već "samo" naše prelijepo Jadransko more u Istri :)

Zadnji dan našeg boravka u Ližnjanu započeli smo jutarnjim kupanjem na mjesnom kupalištu. Nakon toga smo se vratili kući i dok je Martin usnuo popodnevni san, Slavica i ja smo se bacilli na uzvratnu partiju u Alchemistsu. Ponovno me dobila, samo ovoga puta s ne tako brutalnom razlikom - Slavica 40, ja 37 bodova.

Poslije smo kada se Martin probudio spravili ručak, otišli na kupanje na onu istu divlju plažu i kraj našeg boravka zaključili u ugodnim večernjim razgovorima uza što drugo do li “San Servolo”.
Zadnja izmjena: Valsim, dana/u 21 ruj 2019, 17:34, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 6):
stokakockicaShichsadistikodadomiljenko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la stoka »

bome si postavio nove kriterije malih kućnih igranja...počinje ko prosjećnja epizoda ljubavi na selu, pa malo opisa turističke ponude, gastronomskih užitaka, recenzije nezavisnih europskih filmova, degustacije stranih piva... :D skoro sam se razočarao kad je došao dio o igrama. ;)
neka ste se ljepo zabavili.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la marge »

stoka je napisao/la:...degustacije stranih piva...
San Servolo je domaće pivo ;-) iz Buja
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
stoka
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Imao si srece, jednom me moj dobar frend i kasnije vjencani kum isto pozvao u liznjan kao na more (sa sjeverne strane uvale gdje je par ribarskih kolibica i mulica) i na kraju smo morali zazidati mulic, poplocati oko kolibice, i postaviti vanjski tus.

No svaka cast, dignuo si opise na novu razinu.

Btw, kako to da race niste igrali utroje nego ste se izmjenjivali za partije po dvoje?
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la stoka »

marge je napisao/la:
stoka je napisao/la:...degustacije stranih piva...
San Servolo je domaće pivo ;-) iz Buja
eh, opća kultura opet šteka...inače nisam popio dva piva u životu...da su pili malvaziju, bio bi upućeniji. ;)
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la smurfORnot »

Vezano za Alchemists. Ima par stvari što su poprilicno neizbalansirane ako ih netko dobije, tipa magic mortar i još nešto. Daju preveliku prednost onome tko ih ima.
Nadalje, igra može imati ogroman down time ako je netko AP prone i uzme si puno vremena za dedukciju. Igrao sam 2-3 puta s curom, dobila me svaki put. Tome je pridonjelo kaj se meni nije dalo sjedit i 5min razmisljat o svakom rezultatu koji sam dobio i kako se to odnosi na ostatak tablice. I tako ti sjediš, vrtiš prstima i brojiš ovce dok druga strana gleda, razmislja i razmislja. Bilo je cak pala i svađa, nakon što sam reko da cu si uzet i citat knjigu dok cekam...
Curi se najviše svidio taj deduction element, worker placement joj je bio nužno zlo. Meni se s druge strane nije dalo mozgati i mozgati što znaci koji rezultat. Dobiš ti nabrzinu određenu sliku, ali ako jedna strana sjedi i razmišlja i deducira sve, nemaš ama baš nikakve šanse pobjedit ako to i ti sam ne radiš. Možeš ici na blef i ono, pukneš za neke rezultate kaj si siguran 50-50 posto, i nadaš se najboljem...
Igra super izgleda, app odlicno fukncionira, vjerujem da je u 3-4 igraca bolja nego u dvoje, ali nemogu rec da me oduševila tolko da bi je išao opet igrati ako baš nemoram. Meni je predugo trajala za to što mi nudi. Ako imate nekoga ap prone za stolom, partija vam se zbilja moze jako oduzit.
Ako volite dedukcijske mozgalice, svidjet ce vam se.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2299 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

stoka je napisao/la:bome si postavio nove kriterije malih kućnih igranja...počinje ko prosjećnja epizoda ljubavi na selu, pa malo opisa turističke ponude, gastronomskih užitaka, recenzije nezavisnih europskih filmova, degustacije stranih piva... :D skoro sam se razočarao kad je došao dio o igrama. ;)
neka ste se ljepo zabavili.
Hvala hvala :) . Pa razmišljao sam kako bi bilo lijepo podijeliti s kolegama igračima doživljaje, pa ako im se svidi da i sami posjete određena mjesta.

Žao mi je bilo što nismo došli i ranije jer je baš bilo zaista puno dobrih filmova u kinima, većinom europskih. Mislim da smo svi već zaista zasićeni američkim ultra hypeanim block busterima, tako da je bilo pravo oduševljenje pogledati i koji europski, i to onaj iz susjedstva. Povijest mi je uza to velika ljubav još od petog razreda osnovne. Tako da pogledati za džabe film o određenom periodu meni ne toliko poznate povijesti, je bila prava poslastica. Opet kažem da mi je žao što nismo došli barem dan prije jer je bio film o Mađarskoj revoluciji. "Nesahranjeni mrtvac" se više bavio životom, a pogotovo posljednjim danima Imre Nagya.

Što se tiče pive vjerojatno ću vas malo razočarati, ali nisam uopće preveliki ljubitelj tog pića. Ili to, ili imam jako istančano zahtjevan okus :) . No ovaj "San Servolo" mi je baš lijepo legao u ugodnom društvu uz ćaskanje.
kockica je napisao/la:Imao si srece, jednom me moj dobar frend i kasnije vjencani kum isto pozvao u liznjan kao na more (sa sjeverne strane uvale gdje je par ribarskih kolibica i mulica) i na kraju smo morali zazidati mulic, poplocati oko kolibice, i postaviti vanjski tus.

No svaka cast, dignuo si opise na novu razinu.

Btw, kako to da race niste igrali utroje nego ste se izmjenjivali za partije po dvoje?
Eh kume kume, ne zove se tako prijatelje. Onda ste se bogme pošteno naradili to ljeto.

Dobro si primijetio to za Race. Pa dijelom je bilo tako zbog prilika, a dijelom zato što Marko, a pogotovo Slavica, nisu baš fanovi te igre u više od dvoje igrača. Razumijem i zašto. U većini situacija bude da se dvoje igrača izdvoji u takvim partijama, i onda o pobjedniku uvelike ovise pred kraj igre faze koje treći, četvrti, peti i šesti igrač odaberu. Obožavam Race kao igru za samo dvoje igrača, ali jednako mi se sviđa i ima čari i kada i u više igrača. Veći je izazov jer moraš paziti na više toga. Velika mi je želja isprobati igru i u max. šestero igrača (sa trima ekspanzijama iz prvog arca). Najviše što smo igrali je bilo u pet igrača. Znam većina će reći da to nije to i da je igra bolno usporena. No eto meni je ta igra super i kao igra za samo dvoje igrača i u svim ostalim kombinacijama.
smurfORnot je napisao/la:Vezano za Alchemists. Ima par stvari što su poprilicno neizbalansirane ako ih netko dobije, tipa magic mortar i još nešto. Daju preveliku prednost onome tko ih ima.
Nadalje, igra može imati ogroman down time ako je netko AP prone i uzme si puno vremena za dedukciju. Igrao sam 2-3 puta s curom, dobila me svaki put. Tome je pridonjelo kaj se meni nije dalo sjedit i 5min razmisljat o svakom rezultatu koji sam dobio i kako se to odnosi na ostatak tablice. I tako ti sjediš, vrtiš prstima i brojiš ovce dok druga strana gleda, razmislja i razmislja. Bilo je cak pala i svađa, nakon što sam reko da cu si uzet i citat knjigu dok cekam...
Curi se najviše svidio taj deduction element, worker placement joj je bio nužno zlo. Meni se s druge strane nije dalo mozgati i mozgati što znaci koji rezultat. Dobiš ti nabrzinu određenu sliku, ali ako jedna strana sjedi i razmišlja i deducira sve, nemaš ama baš nikakve šanse pobjedit ako to i ti sam ne radiš. Možeš ici na blef i ono, pukneš za neke rezultate kaj si siguran 50-50 posto, i nadaš se najboljem...
Igra super izgleda, app odlicno fukncionira, vjerujem da je u 3-4 igraca bolja nego u dvoje, ali nemogu rec da me oduševila tolko da bi je išao opet igrati ako baš nemoram. Meni je predugo trajala za to što mi nudi. Ako imate nekoga ap prone za stolom, partija vam se zbilja moze jako oduzit.
Ako volite dedukcijske mozgalice, svidjet ce vam se.
Da primijetili smo da je Magic Mortar premoćna stvar i uvijek svi krenu na to kada im se pruži prilika. No bez obzira na jakost karte, u većini partija nije bio preduvjet za laku pobjedu.

Tako i kod mene, taj dio s dedukcijom, zaključivanjem i preznojavanjem kada se ima 50-50 šansi pa se ode na blef, mi je najbolji dio igre. Čak i ako fulam nije toliki bad jer se barem pokušalo.

Da ljudima je teško povjerovati, ali tih šest rundi zna pošteno potrajati. Mislim da nam je većina partija bila oko 3 sata. U dvoje mi igra nije bila baš nešto, ali u troje i četvero zna biti jako zabavno.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4962
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la sadistiko »

...i sad me natjeravaš da napišem osvrt na naše kamperske igre ove godine :-)
I baš si misli, to je već prošlo vrijeme i onda ti napišeš o nečemu što je bilo krajem 7. mjeseca. Ah, ak si dam truda budem i ja onda napisao malo.
U svakom slučaju odličan osvrt, ne samo na igranje nego cijelo putovanje.
Nekako me sve više interesira taj Race i mislim da ću ubost napokon tu igru u Essenu ove godine ako bude na kakvom divljem popustu da vidim hoće li se i mojoj ženi svidjeti.
Njoj omiljene igre su: Stone Age, Among the Stars, Tokaido, Dominion, Alhambra i druge, bumo vidjeli.
Čak sam i video pogledao da vidim kako se igra :-)
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2299 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

sadistiko je napisao/la:...i sad me natjeravaš da napišem osvrt na naše kamperske igre ove godine :-)
I baš si misli, to je već prošlo vrijeme i onda ti napišeš o nečemu što je bilo krajem 7. mjeseca. Ah, ak si dam truda budem i ja onda napisao malo.
U svakom slučaju odličan osvrt, ne samo na igranje nego cijelo putovanje.
Yep to je bio plan, prokužio si me :) .

Ozbiljno mislim kada kažem da ako uzmogneš vremena da bi trebao to opisati i podastrijeti i kojom fotkom. Mislim da bi ljudima to bilo jako zanimljivo pa da i sami sljedeće godine isplaniraju nešto slično. Znam da bih ja u svakom slučaju bio zainteresiran pročitati kako vam je bilo i kako ste se proveli. Još koju zanimljivost vezanu za neku partiju i ja sam kupljen čitatelj.

Heh nema tu zastare na opise doživljaja, bilo to od prošlog mjeseca, pretprošlog, pred tri ili šest. Glavno da memorija drži :) .
sadistiko je napisao/la:Nekako me sve više interesira taj Race i mislim da ću ubost napokon tu igru u Essenu ove godine ako bude na kakvom divljem popustu da vidim hoće li se i mojoj ženi svidjeti.
Njoj omiljene igre su: Stone Age, Among the Stars, Tokaido, Dominion, Alhambra i druge, bumo vidjeli.
Čak sam i video pogledao da vidim kako se igra :-)
Moraš mu dati šansu. Ne obećajem da će biti lako u početku, ali jednom kada sve pohvatate i kada vam igra uđe u krv, obožavati ćete ju. Ako vam se i ne svidi računaj da ćeš igru uspjeti, zbog njene popularnosti, prodati u roku keks.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Sadistiko, ako već ne pošalješ izvještaje igranja, očekujemo barem dojmove sa essena :) Još ako i tebe navučemo na Race, eeee.. Ne znam za tebe, ali čini mi se da bi ti ženi moglo biti interesantno.

Mislave, zapravo je to bilo dobro ljeto u Ližnjanu. Kako žena i ja ovo ljeto čitamo fantastični Svjetski rat Z (ima hrv. izdanje), nabrijano smo zaključili da bi nam te naučene vještine mogle pomoći u zombi apokalipsi :mrgreen:

A za Race, pa baš sam se pitao jer još nisam imao prilike igrati u više od dvoje (Keldon ne računam) pa me zanimalo kako se čini.
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”