Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Mada se u zadnje vrijeme od podosta posla ne pronalazi baš vrijeme za previše igranja, pa shodno tome još manje i za opisivanje partija igara. No to ne znači da se u proteklo vrijeme nije ama baš ništa igralo.

Najbolji dokaz tome je jučerašnje druženje i igranje kod nas u našem vlastitom stanu povodom useljenja. Jest da je useljenje obavljeno još prije skoro dva mjeseca, no zbog obima posla tek smo sad napokon uspjeli uhvatiti vremena, poslati poziv i okupiti najbliže prijatelje.

Okupilo nas se 9, i od 15h pa sve do blizu 1 u noći, odigrali smo nekoliko partija Codenamesa, domaću inačicu Time's Upa u kojoj smo sami izmislili svoje pojmove koje je valjalo pogađati, i na kraju jednu partiju 6nimmt!

Umjesto hrpe teksta, evo za promjenu slike u pokretu iz oka našeg Miljenka, a koji je snimio izvrstan kratki video :thumbs .

https://quik.gopro.com/v/tQ9UR92tgU/

Eh da i ako se pitate, nabavili smo si kunića za kućnog ljubimca :) .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 4):
stokasadistikomiljenkoStips
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la stoka »

hahaha, super video
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
Valsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #19: Jedna skromna rođendanska proslava uz horor avanturu i bombu

Evo nas napokon natrag s izvještajima igranja nakon podulje stanke. No daleko od toga da se nije ništa pisalo u proteklo vrijeme. Ako naiđete na nečiju priču u nekoj zbirki, nemojte se iznenaditi :) . Zapravo od zadnjeg izvještaja se toliko toga izdešavalo da nam je još uvijek teško pohvatati neke stvari. Preselili smo se u novo-kupljeni stan, nabavili si kućnog ljubimca, ja sam se uspio zaposliti, i tako. Baš dosta posla oko svega, tako da se u zadnje vrijeme nismo stigli baš previše igrati. Tu i tamo koju partiju, a za koju se ne bi našlo vremena opisati u izvještaju.
slika
#219

Budući da je 18. svibnja bio posebniji dan, odlučio sam izdvojiti malo slobodnog vremena da ovdje ostane zabilježen i zapamćen. Naime taj dan nas je posjetio prijatelj iz Splita – Veljko, poznatiji na forumu kao Enkidu. Došao je na ovogodišnji SFerakon, pa je odlučio ostati još koji dan u Zagrebu. Jedan od planova mu je bio i da nas posjeti u našem novom stanu, kao i da se upozna s našim novim kućnim ljubimcem – kunicom Bongom. Uglavnom kako je Veljku nedavno bio i rođendan, odlučili smo mu darovati šalicu s printanom slikom naslovnice Race For The Galaxy ekspanzije – Gathering Storm, a za koju smo otkrili da mu se najviše sviđa. Bilo nam je iznimno drago što je ovaj skromni poklon naišao na silnu radost kod našeg gosta iz Splita. A da bi dan ostao zapamćen i po još koječemu, odlučili smo zaigrati jednu od Veljkovih najdražih igara – A Touch of Evil sa Hero Pack #1 ekspanzijom. Riječ je o horor avanturi u stilu Arkham i Eldritch Horrora. Svatko upravlja sa svojim likom s kojim istražuje određena područja mape, skuplja raznorazna oružja i predmete, te se sukobljava sa raznoraznim ovozemaljskim i nezemaljskim nemanima i beštijama. Igra nudi mogućnost da se igra kooperativno, kompetitivno, ili u timovima. Mi smo se odlučili ovom prigodom za malo kompetitivnosti pa je svatko igrao sam za sebe.

Od likova su igrali:
Anne Marie, The School Teacher (Slavica)
Adrianna, Foreign Traveler (Veljko)
Heinrich Cartwright, The Drifter (Ja)
slika
#220

Za glavnog negativca smo odabrali Necromancera, budući da Veljko nema Hero Pack #1 ekspanziju pa još nije imao priliku zaigrati protiv njega. Na prvi dojam riječ je o tek nekom bezazlenom čarobnjaku koji snagom crne magije uzdiže žive mrtvace iz vječnog sna.

Svi osim mojeg lika lutalice su započeli igru u središtu malenog gradića Shadowbrook. Slavica se odmah na početku bacila na prikupljanje knjiga koje su njezinom liku učiteljice davale benefite na snagu. Veljko se bacio na istraživanje starog napuštenog mlina, a mene je već na samom početku zadesila zla kob u napuštenom zamku.

Dok smo mi tako manje-više neometano istraživali svatko svoj dio mape, na obzorima gradića se počelo pojavljivati sve više živih mrtvaca koji su se polako, ali sigurno, kretali prema središtu gradića kako bi terorizirali pučanstvo. To je uvelike ojačavalo Necromancera i otežavalo naše kretanje po mapi.
slika
#221

Vrlo brzo su počele padati i prve žrtve, neki od gradskih starješina. Odlučili smo se stoga, ponešto ojačani kojekakvim oružjem, pozabaviti s nemrtvom prijetnjom. U sukobima sa živim mrtvacima Slavica je imala najviše uspjeha, dobivajući izvrsne brojke na kockama i tamaneći ih samo tako.

Sreći joj je uskoro došao kraj kada se pojavio sumanuti svećenik koji joj je u žaru vjerskog ludila spalio jednu knjigu, oslabivši ju.

Negdje u to vrijeme nam je došao i Marko Valjavec, kreator elektroničke društvene igre Mind Blowing Box, a koja je imala premijeru i na našem DDI-u u sklopu obilježavanja Tabletop dana. Riječ je o iznimno interesantnoj igri za dvoje igrača koja vas stavlja u uloge pirotehničara koji trebaju u određenom vremenskom trajanju deaktivirati bombu. Jedan od igrača nema vizualni uvid u napravu, no ima saznanja po uputama kako deaktivirati određeni dio bombe, dok drugi igrač ima ispred sebe kovčeg i prati upute od kolege, te mu također opisuje ono što vidi i kako bomba reagira na određene radnje.

Ubrzali smo partiju A Touch of Evila i u narednih 20 minuta Slavica je uspjela uči u trag Necromanceru i odlučila pokrenuti obračun s njim. Veljko je to pokušao spriječiti s dvije karte "I think not", no kocke su bile na Slavičinoj strani. U dva kruga borbe Necromancer je bio satran s lica zemlje i mir i spokoj se povratio u gradić Shadowbrook.
slika
#222

slika
#223

Nakon toga smo se prebacili na main event dana - Mind Blowing Box. Nakon učenja kako naprava funkcionira, odlučili smo da Veljko bude onaj koji će razmontiravati bombu, a Marko će mu objašnjavati kako. Timer smo postavili na pola sata. Bilo je iznimno napeto, a ujedno istodobno i zabavno gledati dvoje igrača kako komuniciraju i pokušavaju u zadatom vremenu razmontirati i izgasiti sve komponente bombe. Ostao im je još samo jedan segment prije nego se alarm oglasio, označivši kraj igre i eksploziju bombe. U drugoj partiji su se okušali Slavica u ulozi objašnjivača, uz asistenciju Marka, dok je Veljko ponovno bio taj koji je slušao upute i osobno fizički radio na razmontiravanju. Ovoga puta smo vrijeme postavili na 40 minuta. Ova partija je bila još zabavnija od prethodne, i to poglavito zbog Slavice koja se nervirala kada bi došlo do nesporazuma u komunikaciji s kolegom :D . Ostalo je još tridesetak sekundi prije eksplozije kada su i zadnji segment bombe uspješno razmontirali. Igra nas se jako dojmila i zaista lijepo zabavila. Zaključili smo druženje oko 23 sata i pozdravili se s našim gostima do iduće prilike.
slika
#224
Zadnja izmjena: Valsim, dana/u 21 ruj 2019, 01:56, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 8):
ShichgrofstokadadosadistikoAnwiVatanenkockica
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Vatanen »

Super izgleda ova kutija - nimalo ne zaostaje za bombama iz akcijskih filmova 90-ih.

Off topic: pročitao sam tvoju priču u sferakonskoj zbirci. Na stranu činjenica da urednice vjerojatno ne znaju da je to gotovo fan fiction na određenu društvenu igru, ali priča je fakat dobra :-)
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Vatanen je napisao/la: 30 svi 2017, 23:01 Super izgleda ova kutija - nimalo ne zaostaje za bombama iz akcijskih filmova 90-ih.
To baš i ja rekoh Veljku poslije igre, da mi se sad odjedanput baš gleda film Brzina sa Keanu Reevesom i Sandrom Bullock :) .
Vatanen je napisao/la: 30 svi 2017, 23:01Off topic: pročitao sam tvoju priču u sferakonskoj zbirci. Na stranu činjenica da urednice vjerojatno ne znaju da je to gotovo fan fiction na određenu društvenu igru, ali priča je fakat dobra :-)
Drago mi je da ti se priča svidjela, zaista sam uložio dušu i srce u nju.

Svjestan sam određenih sličnosti sa spomenutom igrom, no ideja i prva skica priče mi je došla još prije šest godina. Naime tada sam poprilično gutao knjige o I. Svjetskom ratu. Najviše od svega me ganulo kako se lagano mogao izbjeći i sva besmislenost kako je uopće došlo do njega. Svi su se htjeli malo napraviti važni pred drugom stranom, naprežući mišiće brojkama ljudi koje su u stanju mobilizirati. I onda su postepeno, zbog krivih procjena, stvari izmakle kontroli, ratni duh je pušten iz boce i više nitko nije znao kako ga vratiti natrag. Što se rat dulje odugovlačio, to su sve zaraćene strane bile manje sklone ikakvoj pomisli o prekidu neprijateljstva. Ta kako da se rat okonča bez veličanstvene pobjede nad neprijateljem, sada kada toliko domoljuba leži tri metra ispod zemlje. Što se tiče izuma, I. Svjetski rat je bio jedan od ratova gdje je najviše došla do izražaja negativna strana ljudske genijalnosti. Bojni otrovi, prvi bombarderi, podmornice, tenkovi, sve veći i razorniji topovi, bacači plamenova... I sada da je rat potrajao nekih stotinjak godina, kao u priči, baš sam si razmišljao što bi sve ljudski um bio u stanju izmisliti da preokrene ratnu sreću na svoju stranu. Osim bojnih otrova, mislim da ništa nije ostavljalo tako dubok psihološki dojam na neprijatelja kao prva pojava tenkova. Zaista sam ostao fasciniran opisima vojnika i razmišljao si što bi moglo u alternativnoj budućnosti imati sličan dojam na vojnike. Očito neka ogromna željezna grdosija. Tu sam se odmah sjetio scene iz Ratova Zvijezda: Imperija Uzvraća Udarac, u sceni s napadom AT-AT hodača ne pobunjeničku bazu na planetu Hoth. No što bi bilo još strašnije od neke četveronoške mašinerije, pa očito neka dvonožna koja podsjeća na gigantskog čovjeka.

Prvotna ideja je bila napisati cjelokupnu debelu knjižurinu s više kratkih priča smještenih u tom svijetu i s istom poveznicom gdje bi likovi iz pojedinih priča međusobno susretali jedni druge i imali određene odnose, ili bi poveznica bila tek kratki spomen u nekoj od drugih priča unutar knjige. Kada sam vidio natječaj za ovogodišnju SFerakonsku zbirku, uzeo sam već gotovo finaliziranu priču o dječaku Areku i doradio dijelove koji su mi se činili prenaivni, previše klišejizirani, predugački, ili prekratki. Poslao sam priču na zadnji dan natječaja, sat vremena prije kraja, i to samo zato jer sam nepopravljivi perfekcionist po pitanju pisanja koji do posljednje sekunde misli da se nešto može bolje napisati i opisati. Pišem raznorazne priče od svoje trinaeste godine, no ovo je prvi natječaj na koji sam odlučio izaći da vidim vrijedi li išta to što pišem. Na veliku radost drago mi je bilo vidjeti da ipak vrijedi :) .

Teško je u današnjem svijetu izbjeći sličnosti s nekom drugom pričom, knjigom, igrom, pa tako i društvenom igrom. Pa razumijem što će većina ljudi u igraćoj zajednici odmah na prvu pomisliti kada pročitaju priču :) .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
Vatanen
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Scythe? Bas me zanima prica.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Bingo! :)

Ma uglavnom to ti je taj stempunk/alternativna povijest žanr, u kojem sa za današnje vrijeme zastarjelom tehnologijom, ljudi iz 19. stoljeća i s početka 20. kreiraju raznorazne uređaje, naprave i kreature.

Posudio bih ti primjerak da ih nisam sve već razdijelio prijateljima i obitelji.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Ma sjetih se dječaka Areka iz tbog introa u opis Scythea :)

Neka, negdje ću ja već nabaviti tvoju priču :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Valsim
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Antomon »

Cool ideja za Mind Blowing Box. Je li inspiracija potekla od Keep talking and nobody explodes ?

http://www.keeptalkinggame.com/
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Ne bih znao. Al ovo mi jako slično izgleda. Trebalo bi pitati Marka. Možete ga potražiti na Faceu - Marko Valjavec.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”