Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

@kockica
Što je najbolje prvotno sam ja bio sjedio do Miljenka, ali je Veljko zatražio da se zamijenimo jer je na tom dijelu imao više mjesta za ispružiti se. Ipak čovjek ima lijepo preko 2 metra :bravo . Ne mogu reći da sam jedva dočekao, ali usprkos tome sam bio čovjek i lijepo ga pitao jeli siguran da želi sjediti kraj Miljenka. Čim je odmahnuo rukom da ne vidi u čemu je problem, već sam bio u procesu selidbe :D . Tijekom igre sam mu isto u par navrata rekao da drži Kineze na oku jer se s njihovim vođom samo pitanje vremena kada će udariti. Ali Veljko je bio uvjeren da prije 4-5 perioda rundi nema šanse da itko krene s napadima. Pa recimo da je upoznao malo bolje vojskovođu Miljenka II Osvajača na teži način. Kako se ono kaže, najbolje se uči na vlastitoj koži.

Pročitao si priču :thumbs :) .
Ma nisam ja kriv, mali je imao problema još od početka, ja sam samo prenio na papir :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #33: The turning tide

Postigli smo napokon i to, odigrali smo pred koji dan 100, 101 i 102 partiju igre Through The Ages: A New Story of Civilization. I ne samo to, nakon ne znam koliko uzastopnih poraza napokon se pobjednički niz okrenuo i na moju stranu. Predzadnju partiju sam pobijedio s 254 bodova naspram Slavičinih 209, i zadnju 276 naspram 179. Počeo sam više improvizirati i uključio više mašte u strategiju. Oboje imamo svoje omiljene vođe i čuda koje volimo uzimati i graditi. Kod Slavice to su Aristotel, Ivana Orleanska i Shakespeare od vođa, te Aleksandrijska knjižnica, bazilika Sv. Petra i transkontinentalna željeznica od čuda. Kod mene su pak omiljeni vođe Aleksandar Veliki, Leonardo da Vinci, Isaac Newton, a od čuda Viseći vrtovi, Taj Mahal, Eiffelov toranj. Uzmemo i druge stvari ako nismo u mogućnosti, ali najviše preferiramo kada uspijemo doći do ovih. Toliko sam slijepo bazirao strategiju oko sljedećih čuda i vođa, čak i kada razvoj situacije nije bio povoljan da idem tim smjerom, da nije ni čudo što sam toliko gubio. Odlučio sam stoga ovoga puta reći kvragu i s tradicijama i s omiljenim kartama, hajdmo igrati skroz nepredvidljivo prema onome što se nudi u najpovoljnijem trenutku. Tako sam u zadnjoj partiji, koja mi je ostala u najsvježijem sjećanju, uzeo od vođa Hamurabija, a od čuda Piramide. Prezirem inače Hamurabija jer iako je lijepi benefit što jednu vojnu akciju može koristiti kao civilnu, dugoročno gledano to mi se uvijek činilo kao loša formula kako si čovjek može ograničiti povlačenje vojnih kartica. I mada je i ovoga puta bilo tako, nastojao sam od početka mudro čuvati vojne kartice i ne odigravati ih u političkoj fazi. Osim ako mi ne bi bila višak i ne bi mi se činilo korisnim za odigrati. Vrlo brzo sam izgradio Piramide što mi je dalo još jednu dodatnu civilnu akciju i time stekao lijepu prednost pred Slavicom što se tiče viška akcija. Uspio sam ćopiti čak još jedno čudo iz antičkog doba – Aleksandrijsku knjižnicu.
slika
#389

Slavica je također igrala skroz neuobičajeno nego inače. Za vođu je uzela Homera, te je počela s masovnom izgradnjom vojnih jedinica zanemarujući sve ostalo. Neko vrijeme sam se uspijevao uz jedvite jade opirati agresijama, ali negdje do sredine srednjeg vijeka, kada je imala već zavidne vojne divizije s taktikom legije i pod vodstvom Ivane Orleanske, pomirio sam se da je partija gotova. Sljedećom agresijom mi je porušila dvije zgrade, jednu iz srednjeg vijeka i jednu iz antike, te uzela pripadajući broj rude od njih. Onda su pod mojim političkim akcijama počele pristizati kolonije, i Slavičina vojska se počela sve više osipati odlazeći kolonizirati nove teritorije. Na kraju se uspjela gadno zaribati jer je imala brdo radnika koji su čekali da ih se zaposli, a nedovoljno akcija po potezu da sprovede u naum sve ono što je mislila. Produkcija kulture i znanosti joj je bila praktički nepostojeća, a kako se zbog kolonizacija ponovno praktički izjednačila s mojom vojnom snagom, više nije bila u mogućnosti ni mene napadati. Kako sam producirao puno više znanosti od nje, počeo sam spuštati sve moćnije i jače tehnologije, uključujući i one vojne. Do početka modernog doba, počeo sam tako za promjenu ja nju napadati, a odigrao sam do kraja igre i dvije karte rata koje je izgubila. Tako da nakon brojnih poraza, napokon sam imao barem mali osjećaj zadovoljstva ovom uvjerljivom pobjedom nakon dugo vremena.

Drugo zadovoljstvo koje je valjalo zadovoljiti je bilo revanšom protiv Miljenka u igri Clash of Cultures. U nedjelju 26.05.2019. došao je i taj dan na naplatu. Veljko je također bio ponovno u Zagrebu, tako da smo zaigrali u starom dobrom sastavu. Prva prepreka na koju smo naišli je bila tko će sjediti direktno do Miljenka, ne nasuprot, baš odmah do njega. Usprkos Miljenkovoj reputaciji ratnog huškača, strah je bio i više nego opravdan. Potenciran tim više što je Miljenko za svoju naciju dobio Hune (crveni). Da ne kompliciramo s kompleksnim sustavom odabira rasporeda sjedenja, odlučio sam žrtvovati sebe i svoje Kelte (zeleni) i smjestivši se kraj opasnih nomada. Ako ništa drugo bit će zabavno i dinamično. Nasuprot mene smjestio se Veljko sa svojim Kinezima (žuti), a do njega Slavica s Egipćanima (plava).

Prije nego što počnemo s opisom partije jedna prigodna epska mjuza za štimung slika
[youtube=d2hRTLdvdnk][/youtube]

Početak igre je bio klasičan šahovski gdje smo svi praktički izvodili identične akcije – usrećivanje grada, proizvodnja resursi, razvoj krucijalnih tehnologija, pomicanje naseljenika istražujući nove nepregledne dijelova mape, te osnivanje novih gradova.

Istraživanjem mape vrlo brzo smo otkrili da se između Miljenka i mene nalazi lijepa ravnica, uz srećom planinski bedem s moje strane kao prirodnim sustavom obrane. Slavica i Veljko su bili potpuno odsječeni jedno od drugog velikim jezerom, s time da se Veljkov teritorij sastojao uglavnom od nepreglednih šuma. Što nije išlo u prilog njegovom razvoju rižinih polja.
slika
#391

slika
#392

Kako to obično i biva Miljenko je dosta naglo startao proširivši se u mojem smjeru i porobivši barbarska sela koja su mu se našla na putu. Ovakav razvoj situacije mi je bio nepovoljan iz više razloga, osim zbog direktne ugroze. Naime cijela strategija keltske nacije se svodila oko interakcije s barbarima, bilo kroz trgovinu ili međusobnu vojnu pomoć. Preusmjerio sam brzo sve resurse u hitnu izgradnju vojnih jedinica i pripreme za obranu. Uvidjevši da sam se neočekivano brzo oboružao, Huni su privremeno zaustavili svoj proboj na istok. Zasad... Također su utvrdili svoje položaje i ponudili bratsko barbarsko savezništvo protiv civiliziranih naroda sjevera – Egipćana i Kineza. S figama u džepu, oboje smo prihvatili ovo privremeno savezništvo.
slika
#393

Za to vrijeme sjevernjaci su uživali procvat svoje kulture i znanosti. Osnivali su obilje novih gradova, gradili nove građevine, a Egipćani su pod vodstvom Kleopatre Slavice prvi prihvatili demokraciju kao sustav vladavine. Kinezima je slatke muke zadavalo jedno barbarsko selo na samoj periferiji njihovog carstva, a koje je sve više i više vojno jačalo.

Nije dugo prošlo a da na nesigurnoj granici nisu ponovno počele frcati iskre između Huna i Kelta. Uvidjevši kako neće tako lako vojno uspjeti nadvladati starosjedioce, Huni su odlučili pribjeći perfidnim metodama i kulturno utjecati na njih. Bez imalo problema su tako uspjeli preobratiti čak dvije keltske akademije na svoju kulturu.
slika
#395

Viriatus, jedan od odvažnijih keltskih vojskovođa zaključio je da je ovakvo ponašanje može isprati samo krvna osveta, te je stoga okupio bandu ratnika i iznenada napao snažno utaboreno Hunsko utvrđenje. Ovaj ishitren čin stajao ga je bitke, a i života. Hunski brzi protunapad uspio se ponovno izbjeći zahvaljujući brdovitom alpskom području koje je usporilo njihovo napredovanje, te kada su stigli ponovno su naišli na snažnu obranu odustavši od pohoda.
slika
#397

Jedan od razloga je vjerojatno bio i egipatsko širenje s pustinje sjevera prema plodnim područjima juga. Dvije moćne civilizacije su tako došle u direktni doticaj jedna s drugom.

Kinezi za to vrijeme nisu pokazivali nikakav interes za daljnjim širenjem, već su se utaborili na svojem području daleko od drugih i nastavili s izgradnjom veličanstvenih građevina. Neometani napadima susjeda i barbara izgradili su tako i prvo čudo u igri – Viseće vrtove, ispunivši pritom jednu od svojih tajnih misija. Nedugo nakon toga su i Kelti izgradili Veliku knjižnicu.

Nagnani pat pozicijom s Hunima na zapadnoj granici, Keltski istraživači su odlučili istražiti i preostali neistraženi teritorij na sjeveru. Tako su otkrili dva prijateljska barbarska sela okružena rijekom, koja ih je razdvajala od Kineza. Odmah su uspostavljeni diplomatski odnosi i trgovina.

Iz nekog razloga Egipćanima to nije bilo po volji (imali su jednu od tajnih misija kako su poslije objasnili), pa su poslali četu koja je sravnila sa zemljom jedno od barbarskih naselja. Time su došli i u direktni kontakt s Keltima, koji nisu nimalo prijateljski gledali na ovakav nimalo prihvatljiv susjedski odnos.

No netko tko je također drukčije gledao na ovakav razvoj situacije su bili opaki Huni, koji su uvidjevši priliku rastegnutosti egipatskih snaga, odlučili konačno dovesti u red svoju napetu pograničnu situaciju sa sinovima pustinje. Egipćani su bili brojniji, ali kako će se pokazati nedostajao im je jedan iznimno krucijalni faktor. Naime nisu imali razvijenu tehnologiju željeznog oružja, dok su Huni imali tu važnu tehnološku prednost. Egipatske snage su tako uz minimalističke gubitke nadvladane i uskoro je palo iznimno jako utvrđenje u ruke nomadskih hordi. Uz grad zarobljena je i Egipatska vladarica Kleopatra. No umjesto sramotnog zarobljeništva, radije je prigrlila koliko toliko dostojnu smrt, dopustivši da ju ugrize otrovna kobra koju su vjerne sluškinje kriomice prokrijumčarile u odaje. Bez vladara i vojske put je bio otvoren prema ostalim manjim i slabije branjenim gradovima.
slika
#399

Uvidjevši svoju priliku dok su se Huni bavili svojim novim najvećim neprijateljem, Kelti su se pod novim mudrijim vođom Vercingetorixom, ponovno odlučili okušati u vojnama protiv nomada. Iznenadan i neočekivan napad u kombinaciji s lukavim taktikama odnijeli su pobjedu, pa su tako Huni ostali i bez svojeg velikog utvrđenja. U istom proboju druga vojna grupacija je napala i pokrajnji slabije branjeni gradić. Atila se tako našao u velikim problemima vodeći sukob na dvije fronte. Neki vodeći Huni su mu zamjerali gubitak snažnih utvrđenja na istoku, pa ga je Bleda sa svojim istomišljenicima u puču smijenio, a vrlo brzo nakon toga i smaknuo. Našavši se u istoj strateškoj dilemi kao i pokojni brat koji je sada lovio na vječnim lovištima, Bleda se odlučio na taktiku spaljene zemlje. Tako je nagnao svoje Hunske horde na daljnji proboj prema bogatim egipatskim gradovima sjevera, prepuštajući Keltima male beznačajne seoske gradiće. U svojim pustošenjima uspio je doći do samog središta egipatske kulture, porobivši ili spalivši gotovo sve značajne gradove.
slika
#390

Kinezi su za to vrijeme pod vodstvom Sun Tzua promatrajući sukob iz daljine, razrađivali strategije koje im očito nikad neće trebati. Osim toga su uživali u vatrometu i degustiranju pive od riže.

Pred sam kraj Egipćani su se regrupirali i krenuli u kontraofenzivu uspjevši povratiti dva grada. Huni su stabilizirali frontu utaborivši se u svojim gradovima na granicama, a Kinezi i Kelti su uspjeli izgraditi svaki po još jedno Svjetsko čudo.

Povijest je dala ovakvu konačnu ocjenu:
Veljko – China (Yellow) 50,5
Mislav – Celts (Green) 49,5
Miljenko – Huns (Red) 43
Slavica – Egypt (Blue) 33,5 bodova
Zadnja izmjena: Valsim, dana/u 22 ruj 2019, 11:01, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 6):
dadosadistikosismisCrazyBunnyGuykockicaSpectre
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Eto, o tome ja pričam, to ja tražim, igrače koji će od bilo koje igre napraviti ep :) Treba se znati uživjeti, makar igrao i ČnLJs :) Sad se i meni igra Clash of Cultures :D
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Slabo miljenko, slabo sbatine
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
miljenko
Avatar
Spectre
Reactions:
Postovi: 85
Pridružen/a: 15 stu 2017, 13:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 105 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Spectre »

Mislave, svaka čast na 100+ partija TtA! :bravo Nama je ta igra među omiljenima, no uvijek nam se nenormalno oduži. Koliko vama traje jedna partija, nakon toliko igranja?
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Bome da, na tome im svaka čast. Mi smo tek na 20-ak partija zbog nedostatka vremena, prosječno nam traje oko 3 sata.

A evo i poslastice za sve nas, ove godine nam stiže ekspanzija za najbolju civilizacijsku igru:

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... nd-wonders
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
dendarii42dlakarSpectre
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 30 svi 2019, 07:54 Eto, o tome ja pričam, to ja tražim, igrače koji će od bilo koje igre napraviti ep :) Treba se znati uživjeti, makar igrao i ČnLJs :) Sad se i meni igra Clash of Cultures :D
Oh you have no idea. Mogao bih napraviti ep i oko prelaska ceste :D .
Super su mi euro igre, ali apsolutno obožavam tematske.
Spectre je napisao/la: 30 svi 2019, 09:15 Mislave, svaka čast na 100+ partija TtA! :bravo Nama je ta igra među omiljenima, no uvijek nam se nenormalno oduži. Koliko vama traje jedna partija, nakon toliko igranja?
Thanks :) .
Zaista je odlična igra, i još uvijek se nešto novo otkrije i nakon 100 partija. Najčešće igramo u dva igrača i to nam potraje nešto malo ispod 3h. U 4 igrača to bude oko 6h.

Prema Miljenkovoj računici, ovaj zadnji Clash smo igrali 7h, možda malo manje :o .
Najfreaky od svega je što se uopće nema taj osjećaj, vrijeme proleti samo tako kroz igru.
kockica je napisao/la: 30 svi 2019, 10:59 Bome da, na tome im svaka čast. Mi smo tek na 20-ak partija zbog nedostatka vremena, prosječno nam traje oko 3 sata.

A evo i poslastice za sve nas, ove godine nam stiže ekspanzija za najbolju civilizacijsku igru:

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... nd-wonders
Ovo će mi biti jedna od najiščekivanijih igara/ekspanzija :thumbs .
Inače bacite oko na sneak peak što je netko uslikao :) .

https://boardgamegeek.com/thread/208365 ... -expansion
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la dlakar »

Ideš, odlična ekspanzija. TTA mi je favorit među igrama. Nažalost, samo preko aplikacije. Ovo će fino začinit igru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
Valsim
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #34: Iznenađenjima nikad kraja

Jučer smo imali još jednu zanimljivu partiju. Čini se da je tek nakon 100 partija došlo vrijeme za više eksperimentiranja.

Početak i nije bio tako neuobičajen. Ponovno se poklopilo da sam uzeo Hamurabija i Piramide. Slavica je uzela Mojsija i Aleksandrijsku knjižnicu. Ponovno sam dosta brzo uspio izgraditi Piramide, ali opet nedovoljno da uspijem uhvatiti još i Viseće vrtove. Slavica se za to vrijeme bacila na masovno povećanje populacije i novačenje u vojsku.

Vrlo brzo sam počeo uočavati sve veću boljku Hamurabija o kojoj smo već pričali u prošlom tekstu. Boljku oko jedne vojne akcije koju se redovno koristi kao civilnu. Stoga sam odlučio ga zamijeniti za Columba da ne dolazim više u napast, a i zato što sam imao dobru koloniju u ruci. Pa kada je već bila prilika sa smjenom vođa, uzeo sam za dvije akcije manje Taj Mahal. Vrlo brzo sam ga i izgradio zahvaljujući inženjerskoj genijalnosti.
slika
#409 Moja civilizacija na kraju igre

Kako sam proizvodio puno više kulture od nje, Slavica je zaključila da treba malo izjednačiti situaciju jednom solidnom agresijom. Nisam to očekivao da će napraviti jer je bila svega za 2 jača od mene, ali mi je time taman izbila dvije posljednje vojne karte koje sam imao u ruci. Jedna od njih je bila ona sočna kolonija koju sam se spremao na svom potezu kolonizirati. To mi je trebalo donijeti dvije nove populacije na raspolaganje i direktno jednog radnika spremnog za zaposlenje. Tako da me gubitak toga dosta osakatilo, tim više što mi je očajno falilo radnika, a i nedostajalo mi je i načina uveseljavanja populacije. Uzeo sam stoga za iduće čudo baziliku Sv. Petra, te sam ju zahvaljujući tehnologiji zidarstva u jednom potezu odmah i izgradio.

Slavica nije posustajala u svojim agresijama. Iduća je prošla pokravši me za hranu i nešto rude. Na idućem potezu sam se nešto ojačao, ali srećom dobio i obrambene vojne karte. Stoga sam komotno uzeo tehnologiju "dramu" i poslao jednog radnika da zabavlja naciju. Sada sam napokon bio na miru s uveseljavanjem populacije. Nažalost kako je jedan problem bio riješen, drugi je poput morskog psa vrebao iz dubina. Nije dugo trebalo i Slavica je odigrala prvi rat između naše dvije civilizacije - rat za teritorij. Gubitak rata je značilo i gubitak populacije za poraženu stranu. Kako sam ionako dosta loše stajao s proizvodnjom hrane, a time i rađanjem novih radnika, to si nikako nisam smio dopustiti. Koliko sam mogao prenamijenio sam neke radnike u vojne jedinice, no i usprkos razvitku jakog konjaništva kao potpore pješaštvu, zahvaljujući superiornijoj taktici i nekim drugim tehnologijama, Slavica je bila i dalje jača. Pobijedila je i ukrala mi jednu populaciju. Nisam se pošteno ni oprostio od tog gubitka, a već je uslijedio novi napad - rat za tehnologiju. Ovoga puta se za razliku u vojnoj snazi poraženom kradu bodovi tehnologije. Ako nema dovoljno tehnoloških bodova, mogu se ukrasti razvijene plave tehnologije. I tu me osakatila ukravši mi tehnologiju zidarstva i još tri tehnološka boda. Ali ni tu nije bio kraj, pa je igrala ponovno rat za teritorij. Ovoga puta mi je u uvjerljivoj pobjedi ukrala čak dvije populacije.
slika
#410 Slavičina civilizacija na kraju igre

Usprkos svim tim sakaćenjima i dalje sam uspijevao proizvoditi puno više kulture. Tako da se bodovna razlika sve više povećavala u moju korist. 20 bodova razlike, 30, 40, 50, 60...

Približavao se uskoro kraj drugog doba, a meni još uvijek nije došla vojna karta neke kolonije. Teška srca došlo je vrijeme za rastanak od Kolumba, koji mi na kraju apsolutno ničemu nije poslužio. Uzeo sam Shakespearea koji mi je donio jednu dodatnu radost u naciju, popust na izgradnju novih drama i tiskara, te za svaki par tog dvoje dodatna 2 boda. Budući da sam u tom trenutku imao već 2 na tiskari i 2 na drami, to mi je nosilo još dodatne 4 kulture svaki krug. Uskoro sam otkrio tehnologiju novinarstva i počeo unaprjeđivati s tiskara, tako da se kulturološka razlika još više povećala.

Slavica je naprosto ludila na to igrajući agresiju za agresijom. Odigrala je dva kruga za redom vojnu intervenciju, svaki put me pokravši za 7 kulture, a sebi povećavši za 7. U tom trenutku sam se već i ja više posvetio vojnom ojačavanju, ali i dalje je to bilo tek toliko da mogu držati glavu iznad vode u obrani od agresija. Ako uspije povući iz trećeg doba vojnu karticu rata za kulturu, znao sam da ću se naći u velikim nevoljama.

Uz ponešto sreće to se nije dogodilo, pa je Slavica uvidjevši da se igra približava kraju, odlučila neke svoje vojne jedinice prenamijeniti na proizvodnju znanosti i kulture. No činilo mi se da je debelo prekasno za to i da ću premoćno pobijediti u svakom slučaju.

Tijekom igre odigravali smo jako malo političkih akcija. Slavica zato što je stalno odigravala rat ili agresiju, a ja zato što sam stalno bio u nedostatku istih, gubeći ih na obrane. Čak smo uspjeli odigrati 4 političke akcije iz III doba za bodovanje.
slika
#411

Do kraja igre Slavica je uspjela izgraditi Lanac brze prehrane čudo, što joj je donijelo 26 boda. U konačnom bodovanju utjecaj različitosti joj je donio 20 bodova (12 prednosti pred mojih 8), utjecaj znanosti joj je donio fiksnih 10 bodova, utjecaj industrije također čistih 20 bodova (meni niti jedan). Smiješna situacija, ali do kraja igre ja sam sve svoje preostale radnike s rude preselio na novinarstvo, dramu ili vojsku. Jedino sam u utjecaju konkurentnosti, koji sam ja odigrao, stekao 6 bodova prednosti nad Slavicom. Kada se sve zbrojilo tih 6 bodova je taman presudilo za moju pobjedu, 189 naspram 183.

Šezdeset i nešto bodova prednosti većinu igre, i onda se pred kraj sve praktički izjednačilo. Očekivao sam počevši već od III doba praktički skoro pa sigurnu pobjedu, ali još jednom nam se pokazalo kako do samog kraja se nikad ne zna kako se stvari mogu odviti. Tko bi mogao očekivati da će netko do kraja uspjeti skočiti za osamdesetak bodova. Jako može biti nepredvidiva igra, i zato nam se tako jako i sviđa.

Btw. upravo u trenutku dok sam ovo pisao Slavica se sva razgaljena od sreće javila iz Meeple's Cornera s Tabletop događaja. Ostavit ću slike ovdje zato što slike govore zaista više od tisuću riječi. Ono što ću reći, to jest u ovom slučaju napisati, jest hvala ti od srca @sadistiko :ljubav . Poklon za rođendan i iznenađenje su pun pogodak i baš si nas iznenadio i obradovao :) . Ako još netko nije upoznat Ivan radi svakakve prelijepe stvari u kućnoj radinosti. Ima i cijeli podforum posvećen tome - viewforum.php?f=153 . Svakako škicnite i olakšajte si stvari kupovinom nekih od brojnih zgodnih inserata za vaše omiljene igre, držače karata i brojne druge zgodne stvarčice. Vaše vrijeme će vam biti zahvalno ;) .
slika
#412

slika
#413

slika
#414
Zadnja izmjena: Valsim, dana/u 22 ruj 2019, 11:03, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 5):
dadodlakarkockicasadistikoSpectre
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la dlakar »

Bome je Slavica prava agresivka....kako to podnosiš? 😁
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”