Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Stips »

@sadistiko Pa zapravo, po svemu izloženom čini mi se da se u biti super slažemo :)
Puno je rečenica jer je puno detalja, tako da se odmah slažemo i u dubini. Ukratko, glavno je da se čovjek zabavi.

U principu, šteta što nismo nešto zaigrali nikad, čini mi se da bi se dobro potrefili .
...čekaj čekaj, i jesmo jednom (Scythe), i baš je bilo dobro. :thumbs

Ma u principu sam se zapleo u dubioze, evo nakon prospavane noći ukratko:
Šah je dosadan ako mu pristupiš neozbiljno. Coffin-sizeovi su doisadni ako im pristupiš ozbiljno.
Pristup je bitan. On se dešava oko stola ('metaigra' - npr koliko sam shvatio Mind je cijeli u meti).
Ako pristupiš bilo šahu bilo FFG coffin-sizeu ispravno, to su igre vrhunske.

U principu možda sam išao razjasniti kako to da je meni Starcraft kao igrače iskustvo _tada_ bio razočarenje.
Krivo sam mu bio pristupio, nekako analitično. A i bio sma zelen, i manje je bilo igara, i sve je to nekako bilo drugačije.
Sad bih znao kako mu pristupiti: udri brigu na veselje. Idemo gledati, nay, _kreirati_ epsku space operu.
Na kraju će netko isplivati kao pobjednik, i dobro za njega, jer mi smo svi u biti pobjednici uopće što smo u tom filmu sudjelovali.

A sad fiddly, ne fiddly, streamline, ne streamline.
Pa bože moj, a koja je to igra savršena? :)
Ni ne može je biti jer nismo svi isti - netkome odgovara više ono nekome više ono.
Glavno da se svi pokonektamo preko glavnog interfejsa - da se svatko _zabavi_ .

Eto mislim da sam sve rekao što imam.

@Valsim sori što sam ti malo zatrpao temu!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
sadistiko
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la marge »

Stipsonov je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:37
Pa bože moj, a koja je to igra savršena? :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/182 ... vilization
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Bojan1983
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la marge »

Stipsonov je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:37
Pa bože moj, a koja je to igra savršena? :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/123 ... t-struggle
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Moram reći da baš uživam čitajući vaša razmišljanja :) .
I molim vas ne brinite se uopće oko zatrpavanja ili ne zatrpavanja teme, odlaska u off itd.
Nego vidim da ćemo morati napraviti ovo što @dendarii42 kaže. Svi se okupiti i zaigrati jedan Twilight Imperium 3rd ili 4th edition :hepihepi .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
sadistiko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la smurfORnot »

marge je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:41
Stipsonov je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:37
Pa bože moj, a koja je to igra savršena? :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/123 ... t-struggle
Meni osobno fakat dobar game, nažalost imao sam ga samo par puta priliku igrati. Jedan frend ju je skroz popljuvao radi kockice i nije htio igrati nakon jedne partije više uopće, ok to je sve kao tematski, ali isto tako može igrati veliku ulogu obzirom na sreću s istom.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la marge »

smurfORnot je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:47
marge je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:41
Stipsonov je napisao/la: 19 ožu 2021, 10:37
Pa bože moj, a koja je to igra savršena? :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/123 ... t-struggle
Meni osobno fakat dobar game, nažalost imao sam ga samo par puta priliku igrati. Jedan frend ju je skroz popljuvao radi kockice i nije htio igrati nakon jedne partije više uopće, ok to je sve kao tematski, ali isto tako može igrati veliku ulogu obzirom na sreću s istom.
nemoj misliti na kockicu, nemoj misliti na kockicu..
ma uglavnom, trebaš odigrati više partija i znati sve karte, a onda kockica izgubi svu svoju moć..
ja odigrao 92 partije uživo, a opet se nađem u situaciji da kad se igra oduži i ode u late war, ni ja ne znam koje sve karte postoje za to doba i kaj rade..
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Mago de Umago »

Meni osobno ide malo na zivce ta fama oko faktora srece u igrama, kockicama, kartama... :roll:

Zar bi svi onda trebali igrati samo sah? Jel backgammon losa igra jer ima kockice?

Definicija igre je (vise-manje) da je to aktivnost za jednu ili vise osoba u svrhu zabave. E sad, postoje neke urbane legende da je lik napao na Riziku drugoga s 250 vojnika, a ovaj se branio sa 20 i uspio se obraniti jer je napadac dobivao lose kocke, ali to je iznimna situacija (ako je uopce istinita)...

Na pozadini Trickeriona pod game features pise "Minimum luck factor" pa opet postoji taj mali faktor srece.

A dobre i lose igre? Meni je npr Cosmic Encounter nesto odvratno, od dizajna do mehanike. Igrao sam ju samo jednom, a ne bi ju opet igrao ni pod prijetnjom pistoljem...50 rasa? 200 rasa? Who cares? szbunjen

Ista ta igra je ovom frendu jako dobra, a Teotihuacan koji jako volim mu nikako nije sjeo...

ALi gusti su gusti...
slika
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 463 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la frastarc »

Mago de Umago je napisao/la:Meni osobno ide malo na zivce ta fama oko faktora srece u igrama, kockicama, kartama... :roll:

Zar bi svi onda trebali igrati samo sah? Jel backgammon losa igra jer ima kockice?

Definicija igre je (vise-manje) da je to aktivnost za jednu ili vise osoba u svrhu zabave. E sad, postoje neke urbane legende da je lik napao na Riziku drugoga s 250 vojnika, a ovaj se branio sa 20 i uspio se obraniti jer je napadac dobivao lose kocke, ali to je iznimna situacija (ako je uopce istinita)...

Na pozadini Trickeriona pod game features pise "Minimum luck factor" pa opet postoji taj mali faktor srece.

A dobre i lose igre? Meni je npr Cosmic Encounter nesto odvratno, od dizajna do mehanike. Igrao sam ju samo jednom, a ne bi ju opet igrao ni pod prijetnjom pistoljem...50 rasa? 200 rasa? Who cares? szbunjen

Ista ta igra je ovom frendu jako dobra, a Teotihuacan koji jako volim mu nikako nije sjeo...

ALi gusti su gusti...
Mislim da je vise stvar prilagođavanja tog faktora sreće. Tipa u Risku mozes napasti sa 40 vojnika na 10 vojnika i izgubiti. Jer je jedini uvijek da baciš veći broj od protivnika.
Dok u igrama sa “manjim udiom sreće” uvijek mozes prilagoditi malo taktiku i nećeš ostati bez ičega. Tipa Marco polo ili nešto. Ok treba ti br 5 da bi aktivirao nešto sto želiš ali dobio si 4, ok nisi najsretniji ali nađeš način da iskoristiš. Ista stvar i sa deck buildingom.
Barem ja tako gledam te “luck” based Game, gdje doslovno ne mozes ništa napraviti ako ne dobiješ veći broj od protivnika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Vintijakna »

Kada se prica o kockicama u board gejmovima, volim povuc paralelu sa video igrama:

Ako u nekoj (rpg) igri imas npr. sword koj hita 100-150, to je nis drugo nego bacanje kockica; e sad, ako igrac upgrade-a taj item na 150-200 to nije "sreca" - to je njegova odluka - njegov rad i njegov napor. Takva igra nije luck based...

Uglavnom, taj anti-dice fundamentalizam je cesto nista drugo nego cisto preseravanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vintijakna za post:
krofetki
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Mago de Umago »

frastarc je napisao/la: 19 ožu 2021, 11:26 Mislim da je vise stvar prilagođavanja tog faktora sreće. Tipa u Risku mozes napasti sa 40 vojnika na 10 vojnika i izgubiti. Jer je jedini uvijek da baciš veći broj od protivnika.
Dok u igrama sa “manjim udiom sreće” uvijek mozes prilagoditi malo taktiku i nećeš ostati bez ičega. Tipa Marco polo ili nešto. Ok treba ti br 5 da bi aktivirao nešto sto želiš ali dobio si 4, ok nisi najsretniji ali nađeš način da iskoristiš. Ista stvar i sa deck buildingom.
Barem ja tako gledam te “luck” based Game, gdje doslovno ne mozes ništa napraviti ako ne dobiješ veći broj od protivnika.
Nisam mislio na https://boardgamegeek.com/boardgame/276 ... -pace-race gdje bacas kockice i mices puzeve. :D

Ali isto tako reci da je Tzolk'in puka sreca jer se vrte tamo neki kotaci ili reci za neku random igru da je bzvz jer nisi povukao karte koje si zelio je skroz van pameti.

Manji udio srece mora postojati jer to daje čar tim igrama. Bar ja tako mislim.
Vintijakna je napisao/la: 19 ožu 2021, 12:03 Kada se prica o kockicama u board gejmovima, volim povuc paralelu sa video igrama:

Ako u nekoj (rpg) igri imas npr. sword koj hita 100-150, to je nis drugo nego bacanje kockica; e sad, ako igrac upgrade-a taj item na 150-200 to nije "sreca" - to je njegova odluka - njegov rad i njegov napor. Takva igra nije luck based...

Uglavnom, taj anti-dice fundamentalizam je cesto nista drugo nego cisto preseravanje.
Pa upravo to, kao i u RL - skoci s metar visokog zidica i lijepo ces doskociti. Skoci 100 puta i sansa da ces sjebat nogu je naglo porasla.

Roberto Baggio je jedan od najboljih nogometasa ikad, pa je opet fulao penal 1994....jbg, nije bilo srece taj dan... :D
slika
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”