Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Stipsonov je napisao/la: 15 stu 2019, 12:42 slika
Hahahaha :D :D :D .
kockica je napisao/la: 15 stu 2019, 14:20 Laže čovjek, sigurno nije poslikao cijeli ulov sa IL jer zna da mu žena čita forum :kava
Svi smo mi nedužni dok nam se ne dokaže suprotno :D .
U ovom slučaju dok se ne otkrije secret stash rofl .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Shot-out to Mr. Meeple

slika
https://meeple.info/

Ovoga puta malo reklame od još jednih naših dragih donatora - web dućana iz Poljske pod nazivom Mr. Meeple. Riječ je o stranici na kojoj možete pronaći pregršt boardgamerskih i fora geekovskih majica s razno raznim fantastičnim uzorcima :thumbs .

Web dućan je pokrenuo ni manje ni više nego naš prijatelj Leo Kościel, aka "Polish Guy". Većina starosjedioca će ga se sjećati iz vremena starog "Prostora" u Bogovićevoj. Eh koja su to pradavna vremena bila.

Ali koliko god vremena prošlo prijateljstva se ne zaboravljaju, pa se tako i Leo na ovogodišnjem Essenu sjetio da bi nam mogao poslati darove, kada prilika nije omogućila da se i osobno vidimo. Dobili smo tako i Slavica i ja svoje Mr. & Ms. Meeple majice s nazivima nekih od poznatijih igara oblikovanih u obliku meeplića.
slika
#452

Pa rekoh osim osobne zahvalnosti da napravimo i malu promociju :) .
Siguran sam da će svakome zapeti za oko barem jedna majica, ma što ja to govorim barem dvije, ma opet ja sigurno najmanje tri ili pet...

PS: Veliko hvala i Vjeki (@mljeko ) što je prenio darove do Hrvatske :thumbs .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
sadistiko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #37: Novogodišnji doček i novi početak

Staru godinu smo ispratili i novu dočekali u prelijepom ambijentu Miljenkovog novo-uređenog stana. Našla se ekipa iz stare škvadre – Marko, Jura, Slavica, ja, i naravno Miljenko, a koji se pokazao izuzetnim domaćinom. Razmazio nas je cjelonoćnim i cjelojutarnjim serviranjem raznih koktela i drugih pića, te raznoraznom hranom. Većinom smo na početku samo čavrljali o serijama, filmovima i igrama, ali se i prisjećali dogodovština iz godine na zalasku.

Konačno prva igra koju smo odlučili zaigrati bila je Decrypto. Riječ je o dedukcijskoj igri koja se igra u timovima. Svaki tim pokušava prokužiti kodne riječi koje im prezentira njihov vođa tima, dok istodobno nastoje i razbiti kodove od suparničkog tima. Igra je iznimno zabavna i djeluje poput poboljšane verzije Codenamesa.

Odigrali smo 4 partije, a kako nas je bilo neparno prve tri smo igrali tim Slavica-Mislav-Jura protiv tima Marko-Miljenko, te u četvrtoj su igrali Miljenko-Jura-Mislav protiv tima Slavica-Marko. U tri od četiri partije pobijedio je tim u kojoj je bila Slavica, uključujući i zadnju s Markom.

Po završetku smo fino objedovali, nešto još čavrljali, i ponoć je već bila pred vratima.

Nakon čestitki, uživanja u vatrometu i kratkog druženja, Slavica je bila prva koja nas je napustila usnuvši snom pravednika na sofi u istoj prostoriji.

Mi smo nastavili u laganom štihu zaigravši iduće Dixit. Nakon četrdesetak minuta zabave i smijeha zbog kojeg smo Slavicu nekoliko puta prenuli iz sna, konačni poredak je bio Jura (Rozi) 31, Marko (Crveni) 29, Miljenko (Žuti) 24 i ja (Zeleni) sa svega 13 bodova.

Idući se na stolu našao Survive: Escape from Atlantis!. U ovoj igri 2-4 igrača nastoje evakuirati sve svoje ljude s mitskog tonućeg otoka. Svatko raspolaže s 10 čovječuljaka koje nastoji sigurno prenijeti na okolne otoke. Samo što ne vrijede svi čovječuljci jednako, imaju skrivene brojeve ispod sebe u vrijednosti od 1-6. Čovječuljak koji se spasi s većom vrijednošću nosi veći broj bodova. Čovječuljci mogu plivati mada jako sporo, ali mogu koristiti i čamce za spašavanje što uvelike ubrzava transport. Naravno dok pokušavate svoje ljude spasiti, jednako tako nastojite i protivnike osujetiti u njihovim spašavanjima. Tome služe različiti morski psi, kitovi i morske zmije, a koji svi prijeteće kruže oko tonućeg otoka. Sam otok je sastavljen od 40 heksagonalnih pločica, te na svojem potezu svaki od igrača miče po jednu, počevši od onih najplićih, te tako smanjuje površinu otoka simulirajući polagano nestajanje u bespućima oceana. Na kraju igre tko god skupi najviše vrijednosti na svojim čovječuljcima je pobjednik. Najvještiji u tome sam se pokazao upravo ja (plavi) s 21 bodom, zatim Jura (Bijeli) s 18, Miljenko (Narančasti) sa 17 i Marko (Zeleni) sa 7 bodova.
slika
#457 Marko već pomalo drijema i ne uočava kakvu neslanu šalu mu Miljenko sprema

slika
#458 Nekom se jako loše piše

Marko nam je polagano već tonuo u san tijekom igre, što objašnjava lošiji rezultat. Kada nas je i on napustio zaspavši oko 3 u noći, Miljenko, Jura i ja smo odlučili staviti na stol pravu epsku igru – SpaceCorp 2025-2300AD.

Riječ je o pravom novom GMT dragulju koji se bavi velikom svemirskom kolonizacijom i ljudskom Odisejom u svemiru. Igrači tijekom tri velike ere istražuju i koloniziraju planete i asteroide, grade na njima razna postrojenja i stanice, a s vremenom svatko na svoj način evoluira svoje naseljenike u nešto više.

Svatko od 1-4 igrača preuzima ulogu jedne od neimenovanih moćnih zemaljskih korporacija, startajući naravno sa Zemlje, tom plavom biseru u svemirskom crnilu. Svi dobivaju svoju vlastitu igraću ploču s početnim bonusima. Na početku svi imaju identične bonuse, no poslije tijekom igre će si svatko modificirati kako će njemu odgovarati. Karte iz ruke možete direktno igrati za akcije, npr. pomicanje, izgradnju, istraživanje, ili možete jednu kartu spustiti na svoju igraću ploču na jedno od slobodnih mjesta. Odsad pa nadalje ove spuštene karte vam daju trajne bonuse na akcije koje odigravate, a čiji bonusi su prikazani na njima. Budući da imate samo tri slobodna mjesta za spuštati karte, potrebno je dobro razmisliti koje bonuse želite i potrebni su vam, a koji vam nisu toliko bitni. Doduše možete poslije spuštati nove karte preko starih, ali računajte da se svaki potez računa. Stoga traćenje vremena kako bi se u jednom krugu spustilo jednu kartu, samo kako bi ju se već u idućem zamijenilo nešto malo jačom, možda ipak nije najbolja strategija za pobjedu.
slika
#460

Na svojem potezu imate u ovisnosti o kartama u rukama jednu od sljedećih mogućih akcija:
Research – povlačite nove karte
Move – putovanje svemirom jednim od dostupnih brodova
Explore – istraživanje planeta na koji ste se spustili, po mogućnosti otkrivanje rijetkih dragocjenih ruda elemenata i vode, zadivljujućih znamenitosti, ili susretanje izvanzemaljskih vrsta (prijateljskih ili ne baš prijateljskih)
Build – izgradnja jedne od devet različitih građevina, neke nisu dostupne odmah od prve ere
Produce – proizvodnja na planetima koji imaju te mogućnosti, generalno to donosi bodove
Genetics – pomicanje naprijed oznake na genetskoj traci, kada ova oznaka napravi puni krug možete dobiti nove moćne sposobnosti
Upgrade – spuštanje karte ispred vas ili unaprjeđivanje već postojeće
Special – korištenje specijalnih akcija na određenim kartama

Igra se odigrava u tri velike epohe.
U prvoj eri – Mariners, igra se na mapi koja pokriva unutarnji Sunčev sustav do planeta Marsa.
Druga era - Planeteers pokriva cijeli vanjski sustav Sunčevog sustava, sve do Plutona.
Treća era Starfarers pokriva koloniziranje susjednih sustava.

Svaka od triju era se igra na posebnoj mapi, nakon čega se po završetku ere selimo na drugu mapu, te na koncu na zadnju treću. U početku sam bio jako skeptičan kako će to u primjeni izgledati, sva ta otkrića, koloniziranja i izgradnje, samo da bi ih sve izgubili i počeli skoro ispočetka na idućoj mapi. Ispada da jako dobro, jer po završetku partije usprkos tome što sam bio zadnji, znao sam da je ovo igra koju moram imati u kolekciji. Što se moglo i vidjeti pred koji dan u temi „Koju ste igru nedavno kupili?“.

Kada smo završili bilo je oko 6 ujutro, što bi značilo da smo igrali oko 3 i nešto sati. S obzirom na to da se Juri i meni radilo o prvoj igri, a niti Miljenko nije odigrao više od 2-3 partije, ovo je dosta dobro vrijeme za ovakvu epsku igru. Slavica se taman u to vrijeme probudila, pa smo se svi pozdravili i zaključili dan.

Prvog dana u novoj godini nakon svega nekoliko provedenih sati sna, pa barem u mojem slučaju, odlučili smo popodne posjetiti Tompu. Osim druženja posjeta naravno imala i igraći karakter.

Tako smo zaigrali tri partije dosta zanemarivanog deck builder klasika – Dominiona. Uključili smo u mix i Intrige, Prosperity i Seaside ekspanzije. Partije su imale sljedeće bodovne omjere:
1. Slavica (37)
2. Tompa (28)
3. Mislav (20)

1. Slavica (36)
2. Mislav (26)
3. Tompa (25)

1. Mislav (48)
2. Slavica (36)
3. Tompa (12)
slika
#463

Za kraj smo odigrali i jedan nezaobilazni Wingspan.
1. Tompa (Žuti) 87
2. Slavica (Cijan) 75
3. Mislav (Zeleni) 72

04.01. smo organizirali s Miljenkom igranje kod nas kako bi se i Slavica upoznala s čarima SpaceCorpa.
Naravno također joj se jako svidjelo, pa sam to smatrao prešutnom potvrdom da mogu nabaviti igru :) .
slika
#464

slika
#465 Slavica otkriva Alien Artifact, igru pauziramo i selimo se odigrati Race For The Galaxy s istoimenom ekspanzijom

slika
#466

Nakon nešto manje od tri sata rezultati su bili sljedeći:
1. Mislav (Zeleni) – 82 (7)
2. Miljenko Žuti) – 82 (4)
3. Slavica (Plava) – 59

Miljenko i ja smo bili izjednačeni za prvo mjesto, prvi tiebreaker je zbroj vrijednosti svih kolonija. Pobjeda nikad nije imala slađi okus :D .
slika
#468

Nakon kolonizacije planeta odlučili smo i teraformirati iste, pa za jedno druženje barem jedan u svakom slučaju. To je naravno značilo da se Terraforming Mars našao za stolom. Ali prije toga je valjalo malo predahnuti i nahraniti mozgove za novu dozu zagrijavanja.
slika
#469 Od toliko razmišljanja čovjek pošteno ogladni :)

Zaigrali smo baznu mapu i od frakcija igrali sa sljedećima:
Miljenko (Žuti) – Saturn Systems
Slavica (Plava) – Tharsis Republic
Mislav (Zeleni) – Thorgate

Budući da Slavica u našoj grupi slovi za velemajstora ove igre, Miljenko i ja smo tijekom partije svu pažnju s raznim krađama i asteroidima maksimalno poklanjali njezinoj frakciji.
slika
#470 Poslije koloniziranja planeta, došlo je vrijeme i za teraformiranje istih.

Nakon dva sata rezultati su izgledali ovako:
1. Miljenko – 97
2. Slavica – 82
3. Mislav - 69

Već idući dan 05.01. smo bili pozvani na druženje kod Ivane i Igora. Pridružio nam se i Pavle kojem je zgodom upravo taj dan bio i rođendan, pa su nas domaćini počastili pravom gozbom.

Nakon ugodnog ručka i razmjene doživljaja što ima kod koga od zadnji put kad smo se vidjeli, odlučili smo se zaigrati Scythe. Redoslijed sjedenja i frakcije s kojima smo igrali izgledalo je ovako:
Slavica - Republic of Polania (Mechanical)
Ivana – Nordic Kingdoms (Engineering)
Igor – Rusviet Union (Inovative)
Ja – Crimean Khanate (Industrial)
Pavle – Saxony Empires (Agricultural)
slika
#471

Ivana i Igor su se dosta brzo proširili po mapi, Ivana zauzevši dobar dio sjeverne mape, a Igor cijeli istočni i dobar dio središnje. Slavica se okuražila u jednom trenutku i došla sa zapadne strane sve do zemalja između Igora i mene, no Rusi su vrlo brzo potjerali njezine Poljake pa više nije napuštala sigurnost svojeg teritorija. Samo što je sada oko na njezin teritorij bacio uvijek ratoborni Švabo. Tako da je Slavica tu dosta loše prošla. Ivana i ja smo za to vrijeme neometano igrali svoju igru.
slika
#474

Kako smo jako malo igrali Scythe, svega 6 partija u jako dugim razmacima, nisam imao osjećaj da sam uopće išta značajno postigao kada je Igor završio igru. Konačno bodovanje je izgledalo ovako:
Igor – 110
Ivana – 52
Pavle – 51
Ja – 28
Slavica – 18

Mda, mislim da je riječ rasturio preslaba.
slika
#472

Vjerovali ili ne, nakon toga smo odigrali ultra zabavnu partiju Pictionaryja. Valja se s vremena na vrijeme vratiti i klasicima. Bilo je iznimno smiješno gledati kakve žvrljotine su se uspjele nacrtati, poslije se opravdavajući što je što i što bi trebalo predstavljati. Ivana se tu pokazala najviše vična crtanju pobijedivši, slijedio ju je Igor, zatim Pavle, pa Slavica, i ja na samom kraju.

Imali smo malo dulju pauzu, pa je iduće igranje i druženje uslijedilo 18.01.2020. Marijan i Tompa su nas odlučili iznenaditi s novim poklonom koji je Marijan dobio – Underwater Cities. No prije toga smo skoknuli do Avenue Malla do Wok&Rolla nabrzaka pojesti nešto i pritom se poput neobuzdane tinejdžerije zafrkavati samo na nama svojstven način :D .
slika
#476 Luđaci u dizalu :D

Kada smo se ponovno vratili u stan mogli smo se mirnih želudaca u potpunosti posvetiti igri. Underwater Cities pravi vizualni biser dizajnera Vladimíra Suchýa pod izdavačkim blagoslovom Delicious Games. Trebalo mi je par trenutaka da se prisjetim zašto mi je autor poznat, a onda sam se sjetio Last Willa, Prodigals Cluba i Pulsara 2849. Za izdavača doduše još nisam čuo zasad, ali je spoznaja o vrhunskom autoru ulijevalo ohrabrenje. I bogme nismo ostali razočarani.

Riječ je zapravo o klasičnom worker placementu uz dodatak odigravanja karata, ali samo ako odgovaraju boji pozicije na koju ste stali. Postoje tri različiti boje karata i pripadajućih sektora, svaki sektor ima 5 pozicija na koje se može stati, dakle sveukupno je 15 pozicija. Svaka od pozicija daje unikatan benefit, svega nekolicina uz male izmjene slične benefite. Svatko na početku svojeg poteza može imati maksimalno tri karte u rukama. Što će vrlo često značiti da imate karte koje nisu kompatibilne s pozicijama sektora koji želite aktivirati. Mislim možete, no ako se boja karte i sektora ne podudaraju, ne možete kao dodatni benefit za dodatan boost odigrati još i kartu. A vjerujte željet ćete maksimalno iskoristiti svaki svoj potez i svaku kartu. Karte variraju od proizvodnje dodatnih resursi, pojeftinjenju gradnje određenih građevina, ili jednostavno nose određene bodove za kraj igre.

Svaki igrač također započinje igru s igraćom pločom svojeg podvodnog carstva kojeg gradi. Tu će biti dvije vrste podvodnih kupola (bijela i crvena), te tuneli koji ih povezuju. Na svakoj lokaciji na kojoj sagradite kupolu postoje tri dodatne mini lokacije na kojima možete graditi tri vrste zgrada – farme, desalinizacijske građevine i laboratorije. Svaka od navedenih građevina proizvodit će vam određene resurse u obliku hrane, znanosti, materijala za izgradnju, novca itd. Svaku izgrađenu građevinu možete poboljšati u njenu bolju inačicu, što znači više resurasa i bodova na kraju igre.
slika
#478

Možete svoje podvodno carstvo povezati i s obližnjim kopnom. Većinom će to donositi one-time bonuse u obliku dodatnih resursi, ali često i unikatne bodove za kraj igre, ako uspijete ostvariti određene uvjete.

Tu će još biti i određene misije koje će biti svima otkrivene i raspoložive, a prvi igrač koji ostvari traženi uvjet će dobiti dodatni benefit.

Slično poput SpaceCorp, i ova igra se odigrava u tri epohe. Razlika je što ovdje sve što ste izgradili i dalje ostaje na igraćoj ploči. Svaka epoha uvodi nove i jače karte, te samo na početku epohe sve vaše zgrade proizvode resurse.

Nakon otprilike dva sata igre bodovno stanje je izgledalo ovako:
1. Tompa (Crni) – 98
2. Slavica (Plava) – 95
3. Marijan (Narančasti) – 93
4. Mislav (Ljubičasti) – 80
slika
#477

Ostali smo naprosto oduševljeni igrom. Ne samo da je riječ o jednoj od najljepših igara koje smo imali prilike zaigrati (boje i prekrasan artwork pršte na sve strane), već smo ostali opčarani jednostavnim, a opet opširnim pravilima. Svi iskusni igrači će bez problema uskočiti u igru i već kroz par krugova pohvatati većinu konaca. No potpuno ovladavanje igre će zato vjerujem biti izazov za sebe. Postoji toliko veliki broj opcija i stvari na koje treba paziti, tako da će vam se mozgovi pošteno kuhati u ovoj igri. Bez obzira na to, još jedna topla preporuka svima željnima izazova.

Idući dan je opet bio rezerviran za naše druženje s Miljenkom. Pa barem njegovo i moje druženje budući da je Slavica imala nešto testova za složiti. Stoga je Miljenko ponio Sekigahara: The Unification of Japan, još jedan od bisera iz GMT tvornice, igra ekskluzivno za dva igrača. Igra kao što i naziv kaže prati Japan u razdoblju šoguna, samuraja i raznih klanova. Da budemo još precizniji igra prati veliku Sekigahara borbu 1600. godine. Jedan igrač preuzima ulogu Ishida klana koji se borio za mlađahnog nasljednika trona, dok drugi igrač preuzima ulogu nad Tokugawa klanom, jednim od najmoćnijih daimyoa u feudalnom Japanu.
slika
Ratni pohodi su trajali sedam tjedana, a tijekom kojih je svaki od dva suprotstavljena tabora nastojao na svoju stranu pridobiti neke od ostalih klanova. Tako da će se vaše vojske u obliku drvenih blokova s oznakama snage, kao i kojem klanu pripada određena jedinica. Pričat ćemo još o tome. Postoje još i jedinice generala, posebne jedinice poput konjanika i arkebuzira, te unikatne jedinice specifične za određenu stranu.

Kao što smo rekli kako je i cijela ratna kampanja trajala sedam tjedana, tako se i igra odigrava u 7 krugova, s time da u svakom krugu će svaki igrač imati dva poteza. Igrač koji na početku kruga odigra kartu s većim brojem će igrati prvi, zatim će igrati drugi igrač, pa opet prvi i za kraj drugi. Pola od preostalih karata u rukama se odbacuju te započinje novi krug.
slika
#480

Karte koje vučete na početku svakog kruga imaju nekoliko uloga. Za početak tu je onaj za inicijativu na početku kruga, tko odigra kartu s većim brojem, može odabrati tko će ići prvi a tko drugi unutar tog kruga. No odigravanje karte s većim brojem ujedno znači i odigravanje jače karte, potencijalno možda puno zgodnije za igranje tijekom same faze akcija.

Igra je u naravi vrlo jednostavna. Na početku svakog kruga dobivate nove karte i pojačanja koja vam idu u rezervu. Pojačanja se mogu akumulirati iz kruga u krug, karte ne. Na kraju svakog kruga morate odbaciti pola od preostalih karata u rukama, zaokružujući na manje u neparnim slučajevima.

Nakon toga kreće nadmetanje za inicijativu, te kada je i taj proces dovršen kreće sama srž igre – akcije. Imate ih ukupno 4 na raspolaganju.

1. Bez pomicanja. Ako odaberete da nećete pomicati niti jednu svoju jedinicu, u tom slučaju možete odbaciti bilo koji broj karata i povući nove.
2. Minimalno pomicanje. Igrač može pomaknuti jedan skup jedinica, ili umjesto toga unovačiti nove jedinice iz rezerve.
3. Limitirano pomicanje. Ova akcija će vas koštati jednu kartu iz ruke, potencijalno krucijalnu kartu koju ste umjesto toga mogli iskoristiti u borbi. Uglavnom odabirom ove akcije možete pomicati do tri različite grupe jedinica, ili pomaknuti dvije i unovačivati.
4. Totalno pomicanje. Ova akcija će vas koštati čak dvije karte, ali pogađate njome pomičete apsolutno sve grupe jedinica, plus imate opciju novačenja.
Vezano za novačenje samo da napomenem da jedinice koje unovačite prilikom jedne akcije ne možete odmah i pomicati.
Sada kada ste se odlučili za pomicanje vrijeme je i za pokrenuti neke od tih jedinica. Pomičete se po karti od jednog grada do drugog po presijecanim cestama. Postoje dvije vrste – obične lokalne ceste i tzv. autoceste. Normalno možete pomicati grupicu od 4 jedinice za jedno polje, no ako imate i generala sa sobom dobivate +1 na pomicanje. Ako putujete cijelim putem po autocesti, dobivate još +1 na pomicanje. Ako krećete iz dvorca dobivate +1 na pomicanje. Ali to još nije sve, ako odbacite jednu od karata možete raditi prisilno marširanje, još +1. Eh sad, ali ako se vaša grupica sastoji od više od 4 jedinica, da budem precizniji od 5-8, dobivate -1 na pomicanje. Za grupicu jedinica od 9-12 to je onda -2 na pomicanje, za 13-16 je -3, a više od toga ne možete ni pomicati.
slika
#481

Na karti postoje obične lokacije, te lokacije koje obiluju resursima. Kontroliranje više lokacija resurasa od protivnika omogućuje vam regrutiranje +1 jedinice svaki krug. Također kontroliranje svake ove lokacije donosi 1 bod na kraju igre. Tu su još i lokacije s dvorcima. Tko god kontrolira više dvoraca dobiva +1 kartu na početku svakog kruga. Svaki dvorac koji se kontrolira na kraju donosi 2 boda.

Kada se dvije suprotstavljene grupe nađu na istoj lokaciji kreće borba. Fora je u tome što su blokovi jedinica okrenuti na taj način da su vidljivi samo njihovim vlasnicima. Tako da nikad niste u potpunosti sigurni što vas čeka dok ne stupite u borbu. U tu svrhu se koriste karte u rukama, iste one karte s kojima plaćate za pomicanje više od jedne grupe jedinica. Prvu kartu odigrava napadač, pritom mora odigrati kartu s oznakom klana jedne od jedinica, čime aktivira vojnu snagu te jedinice. To se označi na skali pored karte. Zatim branjenik mora aktivirati pomoću svojih karata svoje vojne jedinice i dostići ili prestići zadanu vojnu snagu od napadača. Nakon toga je opet red na napadaču koji opet mora prestići branjenikovu vojnu snagu, jer u slučaju izjednačenja pobjeđuje branjenik. I tako se borbe izmjenjuju sve dok svi nisu odigrali sve dostupne karte, ili aktivirali sve jedinice.
slika
#483

Pobjednik uništava jednu protivničku jedinicu, plus obje strane si međusobno uništavaju jedinice za svakih 7 zbrojeva ukupne snage, npr. 7 – 1 uništena protivnička jedinica, 14 – 2 uništene protivničke jedinice itd. Poražena grupa se mora povući u prijateljski ili neokupirani teritorij.

Što se tiče samih borbenih karata, svaki igrač ima svoj poseban špil. Na svim kartama je prikaz simbola kojem klanu pripada, te sa samo tom kartom se može aktivirati pripadajuća jedinica u borbi. Neke karte imaju po dva simbola nekog klana, to znači da se mogu aktivirati do dvije jedinice odjednom. Neke od karata imaju i poseban znak katane, ove karte mogu aktivirati i dati dodatan boost posebnim jedinicama (konjanicima i arkebuzirima).

No u cijelom miksu definitivno će svima biti najzanimljivija karta lojalnosti. Kada se ova karta odigra tijekom borbe, ona pogađa posljednju aktiviranu protivničku jedinicu prisiljavajući ju da prijeđe na vašu stranu. Ako protivnik ima kartu sa simbolom klana te jedinice, može ju pokazati kao obranu od toga. U cijelom špilu postoji ukupno tri karte lojalnosti, tako da jako dobro treba znati procijeniti kada je pravo i krucijalno vrijeme za odigrati ih.

Tokugawa igrač instantno pobjeđuje ako je u bitki uništena posebna jedinica generala Ishida Mitsunari, ili ako se zauzme Osaka. Ishida igrač instantno pobjeđuje ako je u bitki uništena jedinica generala Tokugawa leyasu

. U suprotnom igra traje sedam krugova, kada se na kraju zbrajaju sve zaposjednute lokacije resurasa (1 bod) i dvoraca (2 boda). Igrač s većim brojem bodova pobjeđuje.
slika
#479

U prvoj partiji Miljenko je zaigrao s Ishida stranom, a ja Tokugawa. Startalo je podosta loše za moju stranu. Već u prvoj masivnoj bitci kod Kyota, izgubio sam svoju najjaču unikatnu jedinicu vrijednosti 4. Ubrzo su me Miljenkove snage isprašile i iz dvorca u Miyazu. Situacija se činila da bi mogla voditi ka vrlo brzoj pobjedi Ishida klana. Čvrsto odlučivši kako se neću predati bez žestoke borbe, odlučio sam se na Sun-Tzu taktiku udaranja na Miljenkove jedinice tamo gdje je bio slabiji, a povlačeći se i izbjegavajući sukobe tamo gdje sam ja bio u slabijem položaju. Razni gradovi su tako svako malo mijenjali vlasnike. Uspio sam u svim krugovima postići da posjedujem više lokacija s bogatim resursima, što mi je donosilo više jedinica za regrutiranje. Samo da bi ih Miljenko jednako vješto tamanio. No u ovoj igri ispada da nije toliko bitno koliko si pobio protivnikovih jedinica, već koliko si se vješto proširio po karti da kontroliraš ključna bodovna područja na kraju igre. A to se točno i dogodilo omogućivši mi na kraju sedmog kruga pobjedu sa 16 bodova naspram Miljenkovih 12. Usprkos tome što je omjer uništenih jedinica išla debelo njemu u prilog, omjer je bio negdje 1:3.

Nakon toga nam se Slavica pridružila pa smo zaigrali jedan Terraforming Mars. Ponovno se potrefilo da je slučajni odabir izabrao baznu mapu. Od korporacija igrali smo sa sljedećima:
Slavica (Plava) – Saturn Systems
Miljenko (Žuti) – Inventrix
Mislav (Zeleni) – Tharsis Republic
slika
#484

Već na samom početku sam uspio steći veliku prednost u novčanoj proizvodnji, čemu je uvelike pridonijelo i što se niti Miljenko niti Slavica nisu štedjeli u postavljanju gradova (+1 na income credit za moju korporaciju za svaki postavljen grad). Vrlo brzo je Slavica uspjela položiti pravo milestone Vrtlara, zatim ja na Gradonačelnika i na koncu Miljenko na Graditelja. Ubrzo potom sam jasno ja ubrzo odabrao da će se Bankar nagrada bodovati za kraj igre. Poslije 9 generacija igra je došla kraju i na opće ne iznenađenje ja sam pobijedio.

1. Mislav – 85
2. Slavica – 75
3. Miljenko – 72

Nakon toga nas je Slavica napustila i otišla spavati, bilo je već oko 10h, a ujutro se rano ustajala. Miljenko i ja smo se odlučili na revanš u Sekigahari. Ovoga puta smo zamijenili uloge, Miljenko je zaigrao s Tokugawa klanom, a ja Ishida. Ponovno se ponovio isti scenarij tako što je Miljenko odmah na početku odmah poduzeo agresivnu inicijativu potiskujući me sa svih strana. S juga se brzo proširio iz Eda i zauzeo resursno važne gradove Takasaki, Kiso, Tsutruga, te ubrzo došao do mojeg dvorca u Uedi i opsjeo ga. Na zapadu je uspio u jurišu osvojiti dvorac u Gifu. Ja sam pokušao glavninu svojih snaga iz Osake i Kyota usmjeriti prema Kuwani i Kiyousu, te moguće povratiti Gifu. Na koncu sam uz mnogostruko veće gubitke uspio svega povratiti dvorac u Gifu. No kako se Miljenko previše razgranao po mapi, iskoristio sam priliku i zaletio se sa svega jednom jedinicom i zauzeo od njegovog prijateljskog Maeda klana sjedište u Kanazawi. To je značilo da nije mogao uvoditi kao pojačanja jedinice ovog klana dok god ne oslobodi njihovo sjedište. Kao odgovor na to u posljednjem velikom proboju pao je konačno moj dvorac u Uedi, i sada se dio jedinica zaputio na sjever osloboditi Kanazawi, a dio ponovno opsjesti Gifu. Dok se to zbivalo ja sam se sa svojim jedinicama na istoku probio do Eda i zauzeo prijestolnicu klana Tokugawa. Što je značilo niti jedinice ovog klana neće moći ulaziti u igru dok god se ne oslobodi.
Igra se u ovom segmentu približavala kraju. Pred nadolazećom jačom vojnom snagom morao sam se povući iz Kinazawe, a uskoro se i Gifu ponovno našao u okruženju. Bilo je još nešto velikih bitaka kod Minakuchija, ali bez značajnih pobjednika. Potezom očajnika zauzeo sam Miljenkov napušten dvorac u Miyazu upravo pred nosom njegovih nadolazećih armija. Opsjeo je dvorac uspjevši mi uništiti jednu od jedinica, no bilo je prekasno jer je igra upravo završila. Ponovno sam pobijedio na bodove sa 16 naprama 11. Kad smo već kod toga sjećate se onih jedinica koje su u samoj završnici zauzele dvorac u Miyazu, pa... jedna od tih jedinica je bila i ona generala Ishida Mitsunarija, znate onog koji omogućuje suprotnom taboru instant pobjedu ako pogine. A budući da je jedna jedinica izginula u obrani grada ostavši samo ova od generala, srce je pred kraj lupalo na najjače hoće li Miljenko uspjeti uništiti u opsadi i nju. Veliko kockanje i rizik koji se na koncu ipak isplatio. “He who dares wins”, kako bi rekao Del Boy iz Mućki :D .

Uzvratna partija je uslijedila 23.01.2020. Nasumičnim odabirom Miljenka je dopao klan Tokugawa, a mene Ishida. Ponovno je Miljenko dominirao većinom partije potiskujući me sa svih strana. U 4 tjednu je situacija bila toliko loša da sam jednostavno odlučio krenuti na sve ili ništa. Pokrenuo sam svoje preostale snage na zapadu i krenuo u samoubilačke napade. Prilikom jednog od tih napada, da slučajnost bude još veća upravo kod spomenute Sekigahare, naletio sam upravo na vojsku pod vodstvom samog generala Tokugawa lesayu. Imao sam odlične karte u rukama i dobru kombinaciju jedinica, tako da sam uništio cijelu protivničku vojsku uključujući i samog generala. Što je značilo i automatsku pobjedu. Oh agonije u Miljenkovim očima nakon toga :) .
slika
#485 Vojska koja je stajala glave Tokugawu lesaya

Nakon toga smo se prebacili na iduću GMT igru – Battle Line: Medieval. Riječ je o brzoj matematičkoj igri za dva igrača, a to može značiti samo da je dizajner igre naravno slavni Reiner Knizia. Cilj igre je formirati pobjedničke vojne formacije na 9 bojišta. Prednost na 5 od 9 bojišta donosi pobjedu, ili u slučaju da pobijedite na tri susjedna bojišta. Na svojem potezu svaki od igrača odigrava jednu od šest karata iz ruke i postavlja sa svoje strane na jednu od 9 bojišta. Nakon odigravanja odmah se vuče nova vojna karta jedinica, ili posebna taktička karta. Na svakom od 9 bojišta možete odigrati maksimalno tri karte jedinica. Jedinice su vrijednosti od 1 do 10 i dolaze u nekoliko različitih boja.
slika
#488

Formacije jedinica prema jakosti koje možete složiti su:
Wedge - uzastopna broja iste boje, npr. 8,9,10 bi bila najjača kombinacija
Square – tri ista broja različitih boja, što su veći brojevi u igri to je jača formacija
Column – zbroj karata u istoj boji
Skirmish – poredak karata različitih boja
Fray – zbroj karata različitih boja

Posebne taktičke karte omogućavaju vam primjenjivati razne smicalice protivničkoj strani. Tipa da ga neka jedinica dezertira, prijeđe na vašu stranu, modificira snagu određenih karata itd.

Odigrali smo dvije partije, prvu je pobijedio Miljenko, a zatim ja. Vidim genijalnost igre, ali jednostavno nije moj tip. Previše praćenja različitih kombinacija i mozganja koje karte su još ostale u špilu i mogle bi se moguće pojaviti.

Slavica se taman tako negdje vratila s instrukcija, taman da naručimo nešto i pojedemo prije nego odlučimo što ćemo zaigrati.
slika
#489 Predah od igranja uz obilje hrane :)

U svom promišljanju uz hranu sinulo joj je da se ponovno uhvatimo u koštac sa T.I.M.E. Stories. Posljednji put smo bazni scenarij zaigrali 20.11.2016. Riječ je o avanturističkoj igri s jakim naglaskom na priču. Iznimno je bitno pratiti priču jer je to jedini način za rješavanje mnogih zanimljivih zagonetki, od kojih su neke zaista teške. Iz istog razloga ovo je jedna od onih vrsta igara koje se igraju jedanput, jer više to nije to kada znate gdje se točno krije koji ključ, koje likove morate izbjegavati, gdje neke možete pronaći, te kako točno funkcioniraju i kako se rješavaju određene zagonetke.
slika
#487 Započinjanje prvog scenarija Time Stories

Primarna radnja prati T.I.M.E. agenciju koja štiti čovječanstvo od nastajanja vremenskih paradoksa koji prijete da unište univerzum. Igrači u ulozi vremenskih agenata, to jest njihovih svijesti, bivaju poslani u tijela likova iz raznih razdoblja ljudske povijesti, a često i u tijela likova iz raznih drugih nevjerojatnih i fantastičnih svjetova i dimenzija.

Na početku svake misije dobivate izvještaj od sve samo ne simpatičnog Boba, koji nije previše sklon lagodnom gledanju ako previše tratite vrijeme. Tu je još i misteriozna Laura i simpatični robot SAM, a koji vam svi imaju nešto za reći prije kretanja na misiju. Nakon kratkih crtica što možete očekivati u svijet u koji idete i što se očekuje od vas, i prava igra započinje.
Kao što sam već rekao Slavica i ja smo po drugi put igrali prvi scenarij igre – Asylum, mada smo srećom praktički sve zaboravili. Miljenku je ovo bio prvi susret.

SPOILER ALERT!!! za sve one koji misle igrati i sačuvati se za mnogobrojna iznenađenja.

Ok sada kada ste primili upozorenje na znanje, mogu vas upoznati s radnjom, mada nije nimalo teško pogoditi po samom nazivu scenariju. Dakle priča se odvija u umobolnici u koju su naše svijesti ušle u tijela luđaka koji boluju od raznih psihičkih smetnji. Navodno se sumnjive radnje odvijaju u ustanovi i razni duševni bolesnici jednostavno misteriozno nestaju.

Slavica je zaposjela tijelo Edith Jolibois, naoko sasvim normalne djevojke s jednom malom manom. Uživa u ljudskom mesu. Bit će da je ovo buduća majka našeg budućeg dobrog doktora Hannibala. Miljenko je preuzeo tijelo Vasil La Fouinea, velikog uživaoca raznoraznih narkotika, napose kokaina. I na koncu moja svijest je zaposjela prelijepu djevojku Marie Bertholet, čija velika mana je erotomanija (zabluda da su apsolutno svi zaljubljeni u nju).

Na samom početku smo skrenuli u dva navrata na sasvim krivi trag, prvo vjerujući jednom potpunom luđaku da je isto vremenski agent, a u drugoj prostoriji je Miljenko odlučio osloboditi jednog vezanog luđaka, što je imalo jako loše posljedice. Jednako tako smo izazvali tučnjavu u dvorištu nakon utakmice kriketa. U ambulanti je pak neki pripravnik sodomist zaskočio moju žensku koja mu se jedva othrvala. Ukratko sve same lijepe dogodovštine. Da sve bude još gore obrisi neke čudne životinje su se pojavljivali uokolo, a ubrzo smo se počeli susretati i s prvim tragovima, pa još brže i s prvim žrtvama.

Kulminacija je uslijedila u jednom od staklenika s tropskim biljkama, a gdje smo se našli oči u oči s pravom noćnom morom. Pred nama se ukazala prava zvijer, mitološka mantikora, biće s tijelom lava s dodatkom krila i škorpionskim repom. Bacila se na nas i ubrzo je započeo ljuti boj na život i smrt. Posljednjim snagama jedvice smo uspjeli nadvladati gadnu beštiju.

Ubrzo nakon toga su nam se potvrdile i najveće slutnje, iza misterioznih nestanaka pacijenata su stajali glavna sestra i ravnatelj ustanove. Uz pomoć pronađenih tragova uspjeli smo pronaći ulaz za katakombe, a tamo smo se susreli s još većim užasima. Pronašli smo pacijente, pa barem ono što su nekada bili pacijenti. Sada su bili deformirane, groteskne insektoidne kreature. S općim gađenjem utamanili smo ih jednog za drugim skrativši im time vjerojatno muke.

Ubrzo smo se našli pred velikom kamenom pločom koja je iziskivala rješavanje određene puzzle prema tragovima koje smo prikupili. Opako smo mozgali i zakuhavali umove nekih dobranih dvadesetak minuta prije nego što je Miljenku prvom sinulo konačno rješenje, i gle stvarno je bilo točno. Vrata su se otvorila i mi smo proslijedili dalje.

U idućoj prostoriji je stajala naga blijeda djevojka usred ritualnog pentagrama. Oko nje se nalazilo mnoštvo zakukuljenih sljedbenika. Djevojka je zatražila od nas da se postavimo svaki na jedan od krajeva zvijezde, što smo mi pristojno odbili. No neki ljudi jednostavno ne primaju dobro riječ NE, jer je jedan od zakukuljenih iskočio pred nas s blještećom oštricom u ruci. U samoobrani smo ga ubili, pa se ispostavilo da je to bio ni manje ni više već ravnatelj umobolnice glavom i bradom. Svi ostali zakukuljeni su se nakon toga razbježali, a ona blijeda naga djevojka je odjedanput uzlebdjela u zrak u najboljoj maniri Isusovih čuda, a potom nas je i ona napala.

Nakon puno znoja i krvi pokazali smo joj kraljevstvo nebesko. Sve se zamaglilo i ponovno smo se probudili u našim kapsulama gdje nas je dočekao Bob čestitavši nam sav nasmiješen na dobro obavljenoj misiji. No moglo je to i puno bolje, ostvarili smo ukupno 14 bodova za titulu regruta druge klase.

Nastavit će se...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 9):
kockicasadistikodadoahritanelorndlakarLourdinmiljenkojuri006
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
tanelorn
Reactions:
Postovi: 159
Pridružen/a: 12 srp 2014, 20:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1774 puta
 pohvaljen: 193 puta

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la tanelorn »

Čisto da jednom ostavim i komentar budući da mi je ovo valjda najdraži topic na forumu i svaki put sa guštom sve pročitam (tu i tamo pokradem koju ideju za nabavku igri)... a još ispada da smo i kvartovski susjedi (a radi izvrsne detaljnosti postova, tu je i osjećaj kao da vas sve poznajem) :)

Keep up the good work i uživajte! :thumbs
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la ahri »

I mene jako veseli, pogotovo sto neke likove znam iz drugih sfera zivota. Kao i tebe ;).
Ovi su korisnici zahvalili autoru ahri za post:
tanelorn
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Hvala ekipa na ohrabrujućim riječima :) . Uvijek je lijepo vidjeti da netko ipak čita sva ova moja piskaranja. Primarno idem za tim kada otkrijem neki novi biser od igre, pa barem prema mojoj nekoj procjeni, pa da što više proširim glas o igri kako bi se i drugi upoznali s njom. Jer zašto bi zaraza stala samo na meni uskom krugu ljudi :D . Sad se baš zaredao neki dobar period pa po cijenu manjka sati sna, rešetamo po igrama dok nas umovi skroz ne napuste. U jako smo lijepom hobiju i u odličnom vremenu prave renesanse društvenih igara. Nevjerojatno je da koliko god igara isprobali i zaigrali, svejedno se i dalje pronalaze nove super stvari.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 3):
sadistikotanelornjuri006
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #38: Vremenske priče, samuraji i podvodni gradovi

Providnost boga igara osmjehnula nam se tako da Miljenko upravo u ovom periodu iskoristi stari dio godišnjeg. Što je značilo mogućnost da izigramo što je više moguće scenarija T.I.M.E. Stories igre.

Iduća mogućnost se pružila već idući dan od posljednjeg susreta, dakle 24.01.2020. Budući da sam i ja bio slobodan, Miljenko i ja smo odlučili dogovoriti već ujutro od 10h našu tradicionalnu borbu za ujedinjenje Japana.

Nasumičnim odabirom Miljenka je dopao klan Ishida, a mene Tokugawa. Volio bih reći kako je glavni krivac za fijasko koji je uslijedio s moje strane bilo uslijed manjka sna, ali nije bio taj slučaj. Miljenko je doslovno od samog početka pa do kraja diktirao tijek igre. Taman kada sam pomislio kako sam se koliko toliko stabilizirao na jednom dijelu mape, eto već siledžija radi probleme na drugom kraju. Pa me malo oslabljuje na istoku, malo na zapadu, a snage mi se na svim dijelovima malo pomalo rasipaju.
slika
#490 Prije bitke

slika
#491 Poslije bitke

Dobivao je većinu bitaka, što je značilo da je bilo i puno više žrtava s moje strane. A ja sam pak donosio krive odluke, u krivo vrijeme, i na krivim mjestima. Ne znam kojim čudom sam uspio dogurati do kraja sedmog tjedna te kraja igre i zbrajanja tko posjeduje više dvoraca i teritorija s resursima. Rezultati su bili 15 bodova za Miljenka, 12 za mene. Prva Miljenkova pobjeda.
slika
#492 Situacija na kraju igre

Samo trenutak, samo jedan trenutak. Sad sam se dosjetio što je tu bilo po srijedu mojoj slaboj koncentraciji i time lošoj igri. Odmah po dolasku Miljenko me ponudio tzv. čokoladnom šalicom, pravim sladokusnim nektarom za nepce, s dodatkom brandyja kao dodatnom aromom. Siguran sam da je alkohol trebao prikriti i neko jako sredstvo za omamljivanje. Lukavac je taj šogun Miljenko, pravi iskusni, prepredeni lukavac. Dobro je govorio Veljko, čuvaj se Miljenka i kada ti hranu nosi :D .
slika
#494 Njami njam njam

Po završetku bacili smo se na pripravu ručka, Miljenko u ulozi samog Jamie Olivera glavom i bradom, a ja poput neimenovanog pripravnika stažista. Taman nam se u to vrijeme i Slavica pridružila da i osobno posvjedoči Miljenkovim kulinarskim sposobnostima. Šalu na stranu sada ću biti malo ozbiljan za promjenu i reći da čovjek zbilja zna s hranom. Bez uvrede Slavica znaš da ti ipak najbolje kuhaš :ljubav .
slika
#495 Jamie Oliver u akciji :)

Fino smo objedovali, malo pročavrljali, a onda se bacili na glavni menu dana – drugi scenarij iz T.I.M.E. Stories sage, kodno ime Marcy Case.

Poput prošlog puta za sve one koji ne misle zaigrati scenarij veliki SPOILER ALERT!!!

Pozadinska mjuza za štimung slika
[youtube=p4ivNAHFDSU][/youtube]

Naš nimalo simpatičan zapovjednik Bob nas je informirao da nas ovoga puta šalju u jedan gradić u SAD u godinu 1992. Misija je pronaći jednu crvenokosu djevojčicu, sudeći prema datoj fotografiji, međutim u našem slučaju sada je riječ o već odrasloj ženi. Ne, nije riječ o Slavici, ali bodovi za one koji su pomislili prvo na to :D .

Kada smo dobili sve upute i naputke, Miljenko je za svoje tjelesno utjelovljenje u tom svijetu odabrao mišiće našeg tima – tjelohranitelja John Paulsona, Slavica je odabrala ljepotu tima reporterku Fionu Michael, a ja sam pak naravno odabrao mozak tima – FBI agenta Brian Waltersa. Pridružio nam se još i naš vjerni njemački ovčar Trapper.
slika
#497 Započinjanje Marcy Case scenarija Time Stories

Svijet u kojem smo se našli bio je sve samo ne idiličan. Prevrnuti i napušteni auti na sve strane, zgrade iz kojih se vijorio dim, te tragovi borbi i krvi na sve strane. No nije bilo vremena za daljnje razgledavanje. Prolomio se krik iz neposredne blizine i nekolicina suhonjavih i blijedih ljudi je nasrnulo na nas. Imali su iskešene zube kao u bijesnih pasa i predatorski pogled u očima.

„Pucajte im u glavu. To je jedini način“, bio je to glas policajca koji se i sam nalazio u sukobu s pobješnjelima.

Odmah do njega neki zatvorenik je vezan lisičinama urlao da mu se pomogne i oslobodi ga se spona.

Svi smo se pozabavili svojim parom pobješnjelih uspjevši ih nadvladati, nažalost prekasno po policijskog službenika kojeg su dohvatili razmrcvarivši ga. Oboružali smo se oružjem koje smo zatekli na mjestu, Miljenko palicom sa šiljcima, a ja sa sačmaricom koju sam pronašao u prevrnutom policijskom autu. Slavica je pronašla ključeve i oslobodila zatvorenika.
slika
Odlučili smo dati petama vjetra i skloniti se u policijsku postaju. Tamo smo naišli na još trupala i generalno rasulo kao i svugdje drugdje. No barem smo naišli na djelić informacija. Čini se kako je svijet zahvatila nekakva globalna pandemija od koje ljudi postaju poput divljih bezumnih zvijeri i napadaju sve na koga naiđu. Drugim riječima svijet je otišao dovraga. Između ostalog naišli smo i na crvenokosu djevojku vezanu za radijator. Imala je nekakav kod tetoviran na sebi i bila je omamljena nekom drogom. Je li moguće da smo sasvim slučajno već na početku naišli na ženu koju smo tražili?
slika
#498

Nakon toga smo otišli u crkvu, a gdje smo naišli na nekolicinu preživjelih. Između ostalih tu je bio svećenik, misteriozna crna žena i neki jadnik koji je izgledao kao da je prošao kroz svakakve grozote. Miljenko je prišao popričati sa svećenikom, a za kojeg se ispostavilo da je pomahnitali luđak koji žrtvuje potajno svoje župljane bijesnima koje drži zatvorene u svojim odajama. Slavica i ja smo imali više sreće s onim nesretnikom doznavši za njegovu tragediju kako je izgubio iz vida obitelj negdje u šumi.

Iduća lokacija koju smo posjetili je bila srednja škola. Ovdje smo naišli na barikade čuvane od strane naoružanih preživjelih. Jedan se čak i pridružio našoj skupini, ni poslije ćemo otkriti da se nismo baš usrećili jer je bio zaražen. Doznali smo što smo mogli, pritom izazvali okršaj s vođom preživjelih koji je umalo eskalirao u razmjenu metaka.
slika
#500

Sljedeća lokacija koju smo posjetili je bio hotel. Tu smo odmah na početku naišli na ogromnu neman koja se okomila na nesretnu crvenokosu ženu. Uz velike napore uspjeli smo nadvladati zvijer spasivši još jednu drogom omamljenu crvenokosu. I ova je imala na sebi tetoviran kod. Ček koja je sad onda prava Marcy od ove dvije?

Slučaj je postajao sve zamršenijim, stoga je iduća lokacija za posjetu bila lokalna šuma. Tu smo naišli na napuštenu brvnaru, tragove borbe, mrtvaca i ... još jednu omamljenu crvenokosu s tetoviranim kodom. OK ovo već postaje izluđujuće. Da stvar bude gora onaj zatvorenik kojeg je Slavica oslobodila se sada okomio na nju pokazavši koji je bio pravi razlog njegove osude. Njegova nova kazna je vjerojatno bila puno blaža od one koju je uistinu zaslužio.

Daljnjom pretragom šume naišli smo na sjekiru, ali i na tužnu sudbinu obitelji onog nesretnika iz crkve.
slika
#501

Nažalost tu nam je već ponestalo vremena, pa nas je sustav povratio u bazu gdje smo se morali suočiti s Bobovom razočaranom facom.

Pri drugom kretanju smo nastojali efikasnije izvesti stvari oko kojih smo se prošli put zadržali. Ignorirali smo zatvorenika prepustivši ga zasluženoj sudbini bijesnih. Nakon istraživanja policijske stanice krenuli smo odmah u šumu, a nakon toga s prikupljenim informacijama do nesretnika u crkvu. Tu smo doznali od njega da je bio član laboratorijskog postrojenja koje se nalazi u blizini, a u kojemu su se vršila testiranja na ljudima. Dobivamo smjernice kako doći do postrojenja te krećemo u tom smjeru.
U laboratoriju nailazimo na preživjelog znanstvenika kojeg spašavamo iz ruku bijesnih poluživih željnih njegova pametnog mozga. Doznajemo od njega pak za postojanje tajnog bunkera, a gdje su se također vršile nimalo časne radinosti na ljudskim subjektima. Od ostalih stvari pronalazimo magnetofon gdje uspijevamo napokon preslušati sve one audio kazete koje smo pronašli na putu. Iz njih doznajemo nešto više o eksperimentima koji su se radili na djevojkama, kao i nešto više o njima samima.

Iduća postaja je tajni bunker gdje uz pomoć spašenog znanstvenika uspijevamo lakše skužiti ulaznu šifru. U unutrašnjosti nailazimo na još jednu omamljenu crvenokosu djevojku, a odmah pokraj nje i protulijek za virus. OK imamo sada tri crvenokose djevojke sa sobom, za jednu znamo da ju moramo spasiti u hotelu od one ogromne nemrtve nemani, međutim koja je od njih Marcy. Uza ostalo tu je i funkcionalan radio pomoću kojeg uspijevamo, pogodivši pravu frekvenciju, pozvati pomoć. Dogovaramo se da nas pokupe na krovu hotela. Na putu pokušavamo spasiti i četvrtu djevojku, međutim sada je ponovno ostalo jako malo vremena, pa smo odlučili produžiti liftom na vrh.
slika
#499

Stupamo na krov samo da bi se našli sa svih strana u okruženju nemrtvima. Osjećamo nagli nalet vjetra i iznad nas se odjedanput pojavljuje vojni helikopter. Pokušavamo se probiti do spuštenih ljestvi kroz horde ruku koje posežu za nama, nažalost prekasno. I po drugi put nam je isteklo vrijeme.

Pri trećem pokušaju dodatno maksimiziramo na uštedi vremena, prolazimo kroz sve lokacije kao i prošli put, uz iznimku što se ovoga puta odlučujemo istražiti što se nalazi na obližnjoj rijeci. Upuštamo se malom brodicom na vijugave rukavce, susrećući se pritom s raznim deformiranim opasnostima. Na koncu dolazimo do lokacije s heliodromom gdje ponovno helikopter dolazi po nas. Kopilot viče iz otvorenih vrata letjelice da nemaju dovoljno mjesta, da im dodamo samo jednu od djevojaka. Ali koju? Bilo je nekih natuknica iz onih audio vrpci, kao i još nekih sitnih tragova, međutim nismo bili u potpunosti sigurni koju djevojku im proslijediti. Na koncu smo se doslovno na blef odlučili na jednu od tri koje smo spasili.

Kopilot vadi neki futuristički uređaj i skenira djevojku i ... i ... BINGO! Pogodili smo pravu :) . Dopustite da vam zadržimo barem taj djelić tajne ne otkrivši koju točno.

Vid nam se zatamnio crnim zastorom, a kada smo ponovno progledali izvlačili su nas iz naših kapsula pred nasmiješenog Boba, koji nam je čestitao na dobro obavljenoj misiji. Kada su se sva postignuća zbrojila, ostvarili smo 44 bodova. KRAJ SPOILERA!!!

Jako nam se svidio ovaj scenarij. Za razliku od prijašnjeg akcija nas je pratila na svakom koraku. Također bilo je puno više predmeta za pronaći i koristiti, a i zagonetke su bile dosta lakše, plus priča nam se činila puno koherentnijom i jasnijom.

Nastupila je pauza od četiri dana, tako samo treći po redu scenarij zaigrali kod nas 28.01.2020. A Prophecy of Dragons je bio naslov ovoga scenarija i ovoga puta je bila riječ o potpuno fantastičnoj temi. Netko se zaigrao s vremenskim strujama, i srednji vijek više ne nalikuje na ono na što bi trebao. Sada je to jedan potpuno paralelan svijet ispunjen raznim fantastičnim bićima, od vilenjaka, patuljaka, polutana itd. Cilj misije je pronaći tko je odgovoran za ovo i zaustaviti ga u daljnjim promjenama vremenskih tokova.
POČETAK SPOILERA!!!

Pozadinska mjuza za štimung slika
[youtube=gb133m_AEnY][/youtube]

Prvi put se spominju i dolaze na vidjelo zakleti protivnici naše agencije, tzv. Syaani. Tko su uistinu oni i koji su njihovi pravi ciljevi valja tek otkriti.

Od likova Miljenko je uskočio u tijelo snažnog patuljka barbarina R'rir Minesmitha, Slavica u tijelo prelijepe druitkinja Myram Lamm, i ja u lopova Guillem Elroda.
slika
Prva lokacija na koju smo bili odbačeni bila je lokalna krčma, a gdje smo imali svoj prvi bogati susret s cijelom plejadom zanimljivih i osebujnih likova. Miljenko je u ćaskanju s nekom „prijateljicom noći“ uspio zaraditi gače neke poznate i popularne ličnosti iz tog svijeta. Poslije je te iste gače uspio prodati žestokom fanu i kolekcionaru.

Slavica se za to vrijeme kockala s lokalnim probisvijetima i spiskala sav svoj novac, a ja sam otkrio preko svojeg ceha za tajni prolaz koji vodi do dvorca, našeg glavnog odredišta gdje se događaju čudne radnje. U krčmi smo također susreli našeg doušnika koji nas je očekivao, a koji nas je informirao da će nam za daljnji ulaz u dvorac trebati medaljoni s prikazom zmaja. Ima ih ukupno tri, i što ih više uspijemo skupiti, to ćemo imati veće šanse za upast u dvorac.
slika
#503

Iduća lokacija koju smo posjetili bila je stara luka. Ovdje je na molu neki stari luđak držao svoje propovijedi o kraju svijeta, što je privuklo Slavicu i Miljenka. Mene je više zainteresirala neka djevojka koja je pecala, a koja mi je mahala da joj priđem. Ne nije ono što mislite, već mi nudi da mi može nabaviti neke od najboljih supstanci od kojih se mogu toliko dobro urokati da neću znati za sebe. Dok se moji kolege zabavljaju ozbiljnim stvarima i rješavanjem misterije, činilo se kao dobra prigoda malo odlutati i zabaviti se. Međutim nije se sve odigralo kako sam priželjkivao. Iza ugla jedne ulice dilerica se gubi u mraku neke zgrade, a iz istog mraka izranjaju tri prilike nimalo ugodnog izgleda, i još manje dobrih namjera.

„Lovu ili život“, bila je zapovijed jednog od probisvijeta, onog najnižeg naravno.

Budući da ne primam najbolje prijetnje ka srcu, već idući trenutak su se mačevi našli ukršteni. Telepatski osjetivši što se događa ubrzo mi je i Miljenko priskočio u pomoć rastjeravši protuhe, dok je Slavica i dalje s onim luđakom vodila razgovore o smislu života.

Sljedeća lokacija posjete je bila tržnica. Tu smo pronašli za kupiti lijep broj različitog oružja i čudotvornih napitaka.

Prije nego što nam je vrijeme isteklo odlučili smo još istražiti lokalnu šumu i pompozni veliki ulaz pred dvorcem. U šumi nismo otkrili ništa značajno, ali smo kod dvorca otkrili za nekog smutljivca koji je za lijepu svotu prodavao medaljon s prikazom zmaja, točno ono što nam je trebalo za ulaz u dvorac.

Vrijeme nam je u tom trenutku potpuno isteklo pa smo u novi krug krenuli s malom izmjenom tako što je Slavica zaigrala s metuzalemskim magom Altace Starijim, ja s polutanom Finnock Shepningom.

Ponovili smo sve kao i prošli put, osim što sam ovoga puta odlučio ne pratiti dilericu i ući u sukob s njezinim kompanjonima. Uspjeli smo pronaći dva medaljona prije nego što smo se zaputili tajnim prolazom do dvorca. Pritom smo naišli na više vrsta prepreka, od opasnih protivnika, do različitih zamki koje je trebalo nadvladati. No sa svega 2-3 TU (time unita) uspjeli smo u tome našavši se u dvorištu zamka okruženi masivnim kulama i zidinama. Dobili smo dodatni TU (time unit) za postignuće i igra se u ovom trenutku snimila. U slučaju isteka vremena ponavljamo scenarij od dvorišta dvorca, a ne od krčme sa samog početka. Također svi predmeti i ostali resursi koje smo imali sa sobom ostaju pohranjeni.

Odlučili smo se prvo istražiti skriptorij, a gdje smo naišli na tijelo bez glave kako uokolo vrluda bez smisla. Bio je tu i neuobičajeno odjeven crnac koji je izgledao kao da dolazi iz 20. stoljeća. U razgovoru s njim doznali smo da je vremenski preprodavač, skuplja predmete iz jednog razdoblja, te ih prodaje u drugom. Ponudio nam je da će nam dati moćan artefakt ako mu predamo tri medaljona s prikazom zmaja. Kako smo ih imali svega dva, ovaj dogovor je otpao. U prostoriji su bili još i pisari koji su izložili da će nam dati propusnicu ako im donesemo jednu od knjiga iz knjižnice. Pohitali smo stoga sljedeće u knjižnicu, a nakon toga u prijamnu dvoranu gdje je bilo posložen veliki objedni stol kao da se očekuje prava fešta. Od ostalih stvari pronašli smo iznimno brbljavu glavu najavljivača gostiju, a čije tijelo je vrludalo u skriptoriju. Vratili smo se stoga natrag tamo, vratili glavu na njezino mjesto, te isporučili traženu knjigu pisarima, na što smo zauzvrat dobili propusnicu za dalje.
slika
#504

Zaputili smo se stoga dalje u masivnu kulu, a u čijoj unutrašnjosti nas je odmah na dovratku dočekao pompozni opako naoružani robot. Srećom pa smo imali propusnicu zbog čega nas je propustio dalje.

Pred nama je iduće bio pravi labirint hodnika s raznim opasnostima i zamkama. Slavica nam je od iscrpljenosti odapela već na sredini puta, tako da smo samo Miljenko i ja uspjeli doći do izlaza.

U idućoj prostoriji smo se našli oči u oči s izvorom svih anomalija, moćnim ne-prijateljskim nastrojenim magom i kreaturama iz različitih svjetova. Mada smo imali još hrpu vremena na raspolaganju, nedostajala nam je Slavičina magija i mi sami smo bili preslabi za sukob sa svim protivnicima. Odlučili smo stoga resetirati igru i po treći put, te ponovno startati od samog početka, iz krčme. Ja sam također odbacio svojeg beskorisnog polutana i zaigrao sa paladinkom Eliziom Dor.

Fast forward ponovno smo prošli kroz sve kao i prošli put našavši se ponovno pred onim moćnim magom i njegovim slugama. Borba je bila žestoka, čak i usprkos Slavičinoj intervenciji svojim moćnim magijama. Na koncu na izmaku snaga ipak smo uspjeli poraziti maga i njegove kreature. Ispostavilo se da je on bio jedan od Syaana. Nešto nam je govorilo da ovo neće biti posljednji put da smo se sukobili s ovim opasnim protivnicima.
KRAJ SPOILERA!!!
Budimo se ponovno u svojim vremenskim kapsulama i Bob nam čestita na dobro obavljenom poslu. Kada se sve zbrojilo ostvarili smo ukupno 66 bodova. Scenarij smo igrali nekih osam sati.

Već idući dan 29.01.2020. bio je dogovor za nastavkom priča. Poput i prijašnjeg dana Miljenko i ja smo se našli kod njega već ujutro i zaigrali Sekigaharu. Ovoga puta sam odbio sve domaćinove ponude za pićem i sumnjivom hranom. Zaigrali smo s istim klanovima, Miljenko s Ishida, a ja Tokugawa klanom.

Ovoga puta su se stvari puno bolje i balansiranije držale. Teško je bilo za reći da nekome ide bolje ili lošije. I onda sam na samoj polovici igre u četvrtom tjednu sukoba skroz zaboravio na svojeg vođu Tokugawa leyasu, i ostavio ga slabo branjenog s još dvije jedinice kod Kise. Miljenko je ni ne sluteći slučajno krenuo u tom smjeru i nevjerojatnim odigravanjem karata pokosio sve što sam imao na toj lokaciji. Možete samo zamisliti sreću na njegovom licu kada sam otkrio koje su sve jedinice stradale u bitci, ili bolje rečeno pokolju budući da ja nisam uopće imao potrebnih karata za odigrati. 3:2 i dalje u moju korist, ali bogme me lijepo oprao u posljednje dvije partije. Počinjem sumnjati da možda ipak nije bilo nikakve nedozvoljene droge u onoj slastici od jučer.
slika
#505

Slavica nam se pridružila nešto ranije, tako da se na kraju moj brzi poraz zapravo dobro uklopio. Nakon ručka krenuli smo odmah na glavnu stvar našeg okupljanja, četvrti po redu scenarij T.I.M.E. Stories franšize – Under The Mask.

Radnja ovog scenarija nas vodi u suncem okupani drevni Egipat. Syaani opet planiraju nepodopštine. Žele ukrasti posmrtnu masku kralja Tuta, a na nama je da ih spriječimo u tome. Miljenko uskače u lika snažnog Medjaia Emhata, Slavica u svećenicu Tefnout, te ja u pisara Adjiba.

Čar ovog scenarija što se može uskakati u nove likove koje se otkrije u toku samo igre, ali postoji i tu limit koliko se to puta može napraviti po svakom prolazu.

Pozadinska mjuza za štimung slika
[youtube=Evezpw-pYVw][/youtube]

POČETAK SPOILERA!!!
Igru smo započeli na barki ploveći po Nilu prema Thebi. Od ostalih suputnika tu su bili mladi momak koji je došao do kraja izučiti svoj zanat, žena koja je dolazila služiti u jednu od bogataških kuća i kormilar.

Prva lokacija koju smo krenuli posjetiti je bio hram Amun Ra. Tamo smo iz kandži vojnika spasili jednog od glavnih arhitekta po imenu Heqaib. Činilo se da bi mogao biti koristan, pa sam ja svoju svijest prebacio u njega. Nismo doznali ništa posebno o njemu, osim o iznimnim ljubavnim jadima za misterioznom Mekhyt.

Na ulicama Thebe smo susreli nekog cijenjenog bogataša, te je Slavica zaposjela njegovo tijelo, no tijekom naše igre nismo imali previše koristi od njega. Osim što smo uspjeli otkriti pristup bogataškoj vili novog guvernera regije, određenog Thotmekija.
slika
Prije toga smo posjetili susjedstvo Dyer. Tu smo doznali prema pričama kako je jedan od sudionika krađe vrijedne faraonove maske uhvaćen, te ga da drže zatočenog u lokalnoj vojarni. Shodno tome to je bila naša iduća destinacija. Pronalazimo našeg čovjeka, stanovitog Nebku, te od njega doznajemo da je radio u paru s ortakom Sobekijem. Dobivamo upute kako doći do njega, te hitamo dalje popričati i s ovim vrlim gospodinom.

No gospodičiću je sve samo ne do razgovora, upravo suprotno, čim je otkriven nasrće na nas. Primorani smo ga stoga pošteno isprebijati kako bismo izvukli bilo kakvu korisnu informaciju. Doznajemo da je uistinu u dosluhu s Nebkom ukrao i sakrio masku, no tu je bila upletena još i treća osoba, ni manje ni više do li upravo misteriozna Mekhyt, nesuđena ljubav arhitekta Heqaiba. Od ostalih stvari doznajemo za tajni tunel koji su prokopali to grobnice i pronalazimo alat za kopanje, a koji bi mogao i nama poslužiti, pa ga uzimamo. Miljenko je u ovom trenutku preuzeo tijelo Sobekija.

Vrijeme nam je u ovom trenutku isteklo pa smo krenuli u drugi pokušaj s istim timom i manje-više istim slijedom događaja. No gdje li smo stali ono? Ah da. Nakon pretraživanja još nekih od lokacija pronalazimo Mekhyt u vili guvernera Thotmekija. Ona je tamo jedna od očaravajućih plesačica. Prema svim prikupljenim tragovima uspjeli smo doći u trag maske.

Iduća postaja je bila druga strana Nila. Pronašli smo i otrov kojim smo isplanirali natopiti masku kako bi ju osigurali od daljnjih lopova. Pred ulazom u grobnicu naišli smo na skupinu ratnika, te kako smo vođi uputili pogrešan izgovor zašto se vrzmamo uokolo, morali smo brzo napustiti područje. Da stvar bude još gora na povratku su nas presreli Medjaji. A kako s nama više nije bio Emhat, od bilo kakve diplomacije nije bilo ni govora.

Izgubili smo previše vremena u sukobu s čuvarima, stoga smo bili primorani i na treći pokušaj. Ekstra efikasno smo ponovili sve kao i prošli put, uz iznimku što je Miljenko zadržao Medjaji ratnika Emhata.

Nakon puno muke napokon smo se i po drugi put domogli ulaza u grobnicu, ovoga puta odabrali drugi izgovor našeg dolaska, te smo ovoga puta ostavljeni na miru. No sreća je kratko trajala jer kada smo kročili u grobnicu naišli smo na velikom kamenom pločom zablokiran daljnji prolaz. Što sad, gdje dalje? Spominjali su se doduše neki tajni tuneli, međutim nije nam se otkrila još takva lokacija. Mozgali smo dobranih dvadesetak minuta oko toga što smo i gdje propustili otići kako bi se radnja dalje nastavila.

Na kraju smo skužili da Slavica nije pročitala do kraja jednu od kartica , te da nam se ova lokacija morala već odavno otvoriti. Miljenko i ja smo naravno bili naprosto oduševljeni ovom spoznajom :-D . Sva sreća da nismo išli po ne znam koliko puta ispočetka pokušavati gdje smo i što propustili, samo da nakon tko zna koliko sati i frustracija skužimo ovaj propust. Što samo potvrđuje koliko oprezno i maksimalno skoncentrirano je potrebno pratiti budno igru, jer na koncu i najmanji previd može skroz uništiti doživljaj.

No dobro, kada smo nas dvojica ispucali sve moguće okorjele poglede, bili smo spremni za nastavak igre. Ulazimo u tunel i prolazimo kroz cijelu seriju različitih prepreka.

Dolazimo do velike dvorane s kipovima, kada se odjednom voda počne slijevati sa svih strana, a mi moramo pogoditi točnu kombinaciju znakova za daljnji prolaz. Hvatamo dubok udah i zaranjamo gledajući hijeroglifske znakove, te nastojimo protumačiti rješenje zagonetke. Ne zaista, kako bi se pogledao cijeli set simbola, igra vas doslovno navodi da dok proučavate simbole, morate držati dah. Prihvatili smo ovaj zadatak vrlo ozbiljno, te je svako krenuo proučavati određeni set simbola. Imali smo nekoliko pokušaja nakon čega smo morali odabrati točno rješenje, ili se udaviti. Ne zaozbiljno srećom.

Slavica se iskupila u našim očima prva uočivši obrazac i povezavši s nekim tragovima od prije. Naravno rješenje je bilo točno, i ovoga puta smo Slavicu obasipali milim pogledima punim poštovanja.

Našli smo se pred samim sarkofagom, a tu je bio ni manje ni više već prijeteći bog smrti – Anubis. Nismo očekivali da će biti lako, ali da ćemo se morati boriti protiv jednog boga, eh to nismo očekivali. Pripremili smo se za konačni obračun, kada se Anubisova glava rastvorila i u otvoru se prikazalo ljudsko lice. Bio je to Razovsky, jedan od kolega agenata, barem smo mislili da je to on. Uglavnom obavijestio nas je kako nas je očekivao i upozorio da se u idućoj prostoriji nalazi jedan od Syaan agenata koji je došao ukrasti masku. Dolazimo u drugu prostoriju u kojoj nas dočekuje bog Horus. On nam govori potpuno identičnu stvar, samo što je u njegovoj verziji priče onaj prerušen u Anubisa prljavi Syaan agent. Glava nam puče na sto dijelova u tom trenutku. Tko od ove dvojice govori istinu?

Nakon pažljivog promišljanja odlučili smo se da je ipak onaj prerušen u Anubisa vjerojatno na našoj strani, jer ipak je skinuo masku i pokazao lice, dok ovaj drugi je zadržao na sebi masku Horusa. Svojski smo ga prebili stoga, vratili faraonovu masku na njezino mjesto i poprskali otrovom. Misija uspješno izvršena.
KRAJ SPOILERA!!!
Prema izračunu skupili smo ovoga puta svega 32 boda.

Scenarij nam se jako dopao. Puno lokacija za istražiti i otkriti, pregršt zanimljivih likova. Ima zagonetki za razriješiti, ali nisu ni približno teške kao neke iz prethodnih priča.

02.02.2020. smo dogovorili druženje i igranje s Tompom i Marijanom. Kako smo od prošlog susreta ostali pod jakim dojmom s igrom Underwater Cities, odlučili smo ponoviti iskustvo. Bez obzira na nedavno igranje, morali smo još jedanput proći kroz pravila da se prisjetimo svega. Ockey sada kada je gradivo ponovno utemeljeno imam plan što mi je činiti već od početka, ovoga puta ću rasturiti.
slika
#506

Nakon dva sata došlo je vrijeme za zbrajanje bodova, uistinu se činilo da ću ih sve ostaviti 10, 15 bodova iza sebe. No onda je krenulo zbrajanje posebnih kartica, koje sam zanemarivao, i odjedanput se situacija na bodovnoj traci počela drastično mijenjati. Kada su sva zbrajanja završila, ležao sam obamrlo na kauču s desnom rukom preko očiju. A evo i zašto.

1. Tompa (Crni) – 108
2. Marijan (Narančasti) – 88
3. Slavica (Plava) - 87
4. Mislav (Ljubičasti) – 69
slika
#507

Što reći osim da sam se opako preračunao u svoje sposobnosti. Pouka partije, koliko god vam se činilo tijekom igre da ste bodovno ispred svih drugih, karte zadnjeg bodovanja su poprilično moćan alat za pobjedu.

03.02.2020. je ponovno bio dan za nastavak naših T.I.M.E. Stories avantura, ali ne i prije jedne partije Sekigahare dok se iščekuje Slavicu.

Nasumičnim odabirom ponovno je Miljenka dopao klan Ishida, a mene Tokugawa. Čast je bila u pitanju ovoga puta. Zakleo sam se na groblju svojih samurajskih predaka da ih ovoga puta neću obeščastiti trećim porazom za redom. Upravo s takvom odlučnošću, Miljenka je zatekla moja iznimna agresivnost od samog početka partije. U dosadašnjim partijama smo obično barem prva dva kruga testirali jedan drugoga manjim probojima i sukobima manjih razmjera. Ali ne i ovoga puta, ovoga puta sam odlučio odmah krenuti na sve ili ništa. Zaključio sam da ću se prvo obračunati s protivnikovim slabijim snagama na istoku, a onda preusmjeriti svu pozornost na konačan obračun prema protivnikovom sjedištu u Osaki na zapadu. To je značilo da će moje slabije snage tamo morati nekako izdržati od Miljenkovih jačih udara. No što je tu je, odluka je donesena i kocka je bačena.

Prva na udaru se našla Aiza gdje sam uz minorne gubitke smlavio s lica zemlje sve Miljenkove snage. Očekivano Miljenko je odmah krenuo s protuudarima na zapadu, malo pomalo zaposjedajući teritorije jedan za drugim, dok sam se ja taktički povlačio i kupovao vrijeme. Stara Ruske strategije uvijek su najbolje.
slika
#508 Bitka za Aizu (prije)

slika
#509 Bitka za Aizu (poslije)

Odlučio sam učvrstiti liniju obrane skupivši koliko toliko dostojne snage u Takasakiju. I onda se Miljenkov Juggernaut dokotrljao i uslijedila je nova velika bitka. Tokugawa leyasu s moje strane je osobno predvodio bitku, tako da mi nije bilo niti najmanje svejedno ako mi pogine kao i prošli put. Katane su se ubrzo ukrstile, strijele izmjenjivale, iz arkebuzi se naveliko dimilo. Da i ne govorimo kako su se u ovisnosti o toku bitke lojalnosti mijenjale sad s jedne, sad s druge strane. Ma prava majka svih bitaka.
Na koncu Miljenkove snage su ipak uspjele nadvladati, ali pod visoku cijenu. No nimalo blistava situacija nije bila niti s moje strane. Uspio sam izvući Tokugawu leyasija iz krvoprolića uz još dva bataljuna. No Miljenko mi je bio sa svojom vojskom odmah za petama, očito nanjušivši koje važno lice se nalazi u povlačećoj vojsci.
slika
#510 Bitka za Takasaki (prije)

slika
#511 Bitka za Takasaki (poslije)

U tom natjeravanju došao je do mojeg središta u Edo, a gdje sam u međuvremenu uspio skupiti snage iz drugih krajeva i dovući nova pojačanja. Dok se sve to odvijalo uspio sam s drugim snagama protivničkoj strani doći iza leđa i zauzeti snažno uporište u Uedu. Istodobno sam uspio regrutirati nove snage i na zapadu i sada zaprijetio proboju prema Miljenkovoj prijestolnici u Osaki.
Na putu sam morao jedino očistiti uporište u Gifi, a gdje se odvila posljednja velika bitka. Miljenko je za to vrijeme uspio regrutirati nove snage i uspostaviti obranu, međutim igra je nažalost u ovom trenutku završila sa sedmim tjednom borbi. Velika šteta jer baš smo bili nabrijani na posljednji odlučujući sukob. Ovako smo prionuli zbrajanju tko posjeduje više dvoraca i teritorija s resursima. Bodovno stanje je bilo 18 bodova za mene i 8 za Miljenka. Čast je barem djelomično vraćena, ali neću mirovati dok prilikom jedne igre s Tokugawama, se ne zavijori njihova zastava nad Osakom.
slika
#513 Bitka za Gifu (prije)

slika
#514 Bitka za Gifu (poslije)

Ovo nam je bila definitivno najnapetija i najborbenija partija dosad. Vjerojatno najbolji dio je bio kada smo obojica unutar jedne velike borbe odigrali po jednu kartu lojalnosti. I što je najbolje obje su prošle.
slika
#515 Situacija na kraju igre

Taman otprilike po završetku Sikagahare je došla i Slavica, pa je sve bilo spremno za još jednu vremensku priču. Expedition Endurance je naslov ove epizode i radnja nas vodi u godinu 1914. na daleki hladni Antarktik. Priča prati ekspediciju Endurance i događaje koji su uslijedili prilikom zarobljavanja broda u ledu.

Od likova Miljenko je uskočio u brodskog mehaničara James Wilburna, Slavica profesorovu asistenticu Mary Florentino, a ja sam bio ekspert za sve, uza to i francuski šarmer Rene Lemarchand.

POČETAK SPOILERA!!!

Pozadinska mjuza za štimung slika
[youtube=s57ZUkVh0NQ][/youtube]

Nakon kratkih uputa od strane Boba, dobili smo svega 10 TU (vremenskih jedinica) za rješavanje misterije. Početna lokacija nam je bila na samom brodu Endurance, u kotlovnici. Cijela prostorija je bila smrznuta i okovana ledom. Iz samog ugaslog velikog kotla virilo je polu kremirano tijelo. Zanimljivost ovog scenarija jest što za svaki šokantnu situaciju u kojoj se nađete, morate kao i u Lovecraftovim igrama bacati kocku za moguću štetu duševnog zdravlja. Jednom kada primite određen broj duševne štete dobivate posebnu kartu određene psihoze. Strogo je zabranjeno podijeliti svoje novo duševno stanje s ostalima. Ova mana će možebitno uvelike utjecati na vaš daljnji tijek igre.
slika
Iduća lokacija koju smo posjetili je bila poharana kuhinja. Nismo pronašli ništa značajno. Ništa više sreće nismo imali niti u blagovaonici.

Vrijeme nam je tu već isteklo, pa smo morali krenuti ponovno. Ovoga puta smo upućeni u nešto ranije vrijeme, te smo shodno tome imali više vremena na raspolaganju (20 TU). Slavica je također zamijenila svoju asistenticu za sibirskog haskija Fenrira.

Taman kako smo stigli kotlovnica se pokvarila, no zato je tu bio naš vrli mehaničar Wilburn. Nakon toga smo se ponovno zaputili u kuhinju. Ovoga puta je bila u normalnom stanju. U sredini prostorije nas je dočekao jedan od članova posade zadužen za brigu oko pasa. Nije izgledao baš najbolje. Usprkos tome Slavica mu je pohitala ususret. Miljenko je za to vrijeme obio bravu jednog sanduka i pronašao hladna oružja, a ja sam bacio oko na zalihe hrane.
slika
Uistinu nije bio u dobrom stanju onaj čovjek kojem je Slavica pristupila. Imao je čireve i rane po licu i rukama, ali puno veći problem je bio što je bio potpuno sluđen od očito preduge izolacije. Nasrnuo je na svojeg vjernog psa, te smo ga u samoobrani bili primorani ubiti.

Ništa bolja situacija nije bila niti u blagovaonici gdje nas je dočekala mlada ženska osoba s uperenom dvocijevkom u podbradak. Nismo ju uspjeli odgovoriti od suludog čina.

U kapetanovim odajama zapovjednik broda nije bio u ništa boljem stanju. Demoraliziran zbog napuštanja posade, čamio je zavaljen nad stolom s bocom viskija. Svi s kojima smo dosad razgovarali upućivali su svu krivnju za sva loša zbivanja na profesora ekspedicije.

Ostalo nam je još spremište gdje su se držali psi za vuču. Ovdje se Slavičin Fenrir kao pravi alfa mužjak odmah nametnuo čoporu zadobivši njihovu volju i pomoć.

Izašli smo udahnuti svježi zrak i istražiti vanjštinu broda. Pronašli smo uredno parkiran manji avion i pilota koji nije ulijevao baš dojam normalne osobe. Mi smo u tom trenutku bili izgleda još nenormalniji kada smo se odlučili poletjeti s njim odvezavši se ravno u smrt.
slika
Za treći pokušaj Miljenko je odlučio promijeniti svojeg lika za jakog borca – Peter „Mountain“ Edwardsa, a Slavica je ponovno uzela profesorovu asistenticu Mary Florentino. Također ovoga puta smo ušli u radnju još ranije, te smo imali čak 30 TU na raspolaganju.

Sada kada smo bili iskusniji uspjeli smo utješiti djevojku u blagovaonici odvrativši je od samoubojstva i oduzevši još dvocijevku. Više sreće smo imali i s kapetanom kojeg smo uspjeli uvjeriti da se povrati iz melankolije i pokuša zajedno s nama spasiti što se spasiti da.

Uputili smo se zatim izvan broda, no tu smo se opet malo pogubili spustivši se s broda u našavši se u dilemi da li da krenemo na istok, ili zapad. Normalno da smo se prvo zaputili u krivom smjeru na istok, te uvidjevši ubrzo grešku brzo se preusmjerili na zapad.

Hodajući nepreglednom bijelom pustinjom uskoro se pred nama ukazalo ogromno monolitno zdanje. Određena kombinacija zelenih i crvenih svjetlašca su dopirala iz njega. Ispod nas zapazio sam u jednom trenutku ogromnu sjenu kako klizi ispod leda. Veliko žuto oko se ukazalo na trenutak u jednom od izbušenih rupa u ledu.

Skupili smo hrabrost i ušli u zdanje. Unutra su nas dočekali organski, pulsirajući zidovi i brojni mostovi koji su povezivali razne platforme. Nismo zašli daleko kada smo se našli napadnuti od strane raznih bizarnih insektoidnih stvorenja. Od roja brojnih neobičnih kukaca izgubio sam ravnotežu i pao s mosta. Različite dimenzije su se pred mojim očima izmjenjivale jedna za drugom, kao i razna groteskna bića koja su se naizmjence pojavljivala preda mnom. Zapao sam u nešto nalik anafilaktičkom šoku i doktori u agenciji su mi bili prisiljeni svijest naglo prizvati u stvarni svijet. Usred tolikih trauma i stresova nisam bio u stanju za nastavak misije, Miljenko i Slavica će se morati snaći bez mene.
slika
I snašli se bogme jesu. Dospjeli su na koncu do velike prostrane odaje gdje su naišli na profesora kako predvodi ceremoniju Cthulhuova povratka iz morskih dubina. Sukobili su se s pomahnitalim čovjekom od znanosti i njegovim fanaticima.

Bilo je poprilično napeto i u par navrata činilo se bezizlazno, no na koncu su ipak uspjeli nadvladati fanatike i spriječiti dovršetak ceremonije. Još jedan uspješno izvršen zadatak.
KRAJ SPOILERA!!!

Skupili smo sveukupno 50 bodova.

Nakon izvrsne prethodne avanture u drevnom Egiptu, osjećali smo se nekako praznih rukava u ovom scenariju. Nije da je potpuno loš, ali priča djeluje previše mlako i nedostaje pravih solidnih zagonetki za mozganje. Sve se na koncu zapravo svodi na tzv. trial and error sistem, bez ikakvih značajnih povezivanja određenih činjenica i događaja.
slika
#516

Nastavit će se...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 5):
kockicadadomiljenkosadistikotanelorn
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

Epizoda #39: Vremenske priče: II dio i Punski ratovi

Nastavak avantura je uslijedio 08.02.2020. Da stvar bude bolja, ovoga puta su nam se pridružili Tompa i Marijan. Ali samo malo pitate se. Miljenko – 1, Slavica – 2, Mislav – 3, Tompa – 4, Marijan – 5. Zar nije ovo igra za do 4 igrača. Pa jest, ali kada nam se pružila prilika za proširivanjem ekipe, zašto ne radi dobre zabave pronaći načina da nas se i više ukomponira. U tu svrhu Slavica i ja smo igrali s istim likom, a koji je zbog toga djelovao kao netko tko pati od bipolarnog poremećaja.
slika
#517

Epizoda pred nama je bila Lumen Fidei i radnja nas je vodila u 1419. godinu u Španjolsku pri kraju Rekonkviste. Za promjenu ovoga puta nismo mi bili ti koji su kasnili u sobu za transfer, već Bob. Neobično za nekoga koga smo smatrali tako pedantnog i tko pazi na vrijeme. Umjesto njega Laura nam kreće s objašnjavanjem misije, kada napokon Bob hitro upada u prostoriju nastavivši gdje je kolegica stala. Prema informacijama koje dobivamo dio smo delegacije koja je zadužena da otprati Michel d'Aillyja, izaslanika pape Martina V., na tajni sastanak kršćanskih vojnih redova. Čini se da nekakav neobičan kamen privlači pozornost sviju. Naša misija je locirati ovaj objekt i vratiti ga natrag u agenciju.

Robot Sam preuzima riječ upućujući nas detaljnije u period ljudske povijesti u koji krećemo, kao i što možemo očekivati. Čini se da su u tijeku veliki vjerski sukobi između dviju zaraćenih strana, i da nas prebacuju u Aragon svega koje desetljeće prije završetka borbi. Upućuje nas također u unikatnost ove epizode. Likovi koje dobivamo na odabir imaju različitu razinu vjere, s time da je pobožnost najviši stupanj, a heretik dijametralno suprotan. Zbog različitih akcija koje ćemo činiti tijekom igre kao grupa, ovo mjerilo će se svako malo mijenjati, a tako i naš odnos prema svijetu u koji idemo.

Od likova Miljenko je zaigrao u ulozi redovnika brata Francisca, Marijan u ulozi opakog teutonskog viteza Johann Kriega, Tompa u ulozi vjernog sluge Ramona, i Slavica i ja u ulozi plemenite španjolske dame Fabiole De Leon.

POČETAK SPOILERA!!!

Pozadinska mjuza za štimung slika
[youtube=K46KupeQ3eg][/youtube]
I. Poglavlje

Probudili smo se na plaži. Lijevo od nas su se nalazila osobna kola od eminencije, odmah do njih Michel d'Ailly je blagoslovljivao nekog viteza. Pored njega vitez na konju po imenu Rodrigo de Campo iz redova Montessa nam se ponudio uvesti nas u obližnji dvorac. U daljini Mauri su imali postavljen svoj šator, a pored njih Tariq ibn Zayhid je nudio različite vrste čajeva. Prije nastavka dalje, naš dobri brat Francisco (Miljenko) je obio škrinju vezanu za kola, Tompa je otišao na blagoslov kod Michel d'Aillyja, Marijan na čaj kod Tariqa, a Slavica i ja smo bezuspješno pokušali orobiti slijepog Maura u šatoru.
slika
Upućeni vitezom Rodrigom ušli smo u zamak i stigli do velike dvorane gdje je bilo u tijeku žustro vijećanja vitezova svih redova. Od istaknutih veličina bio je tu starješina reda Montessa Romero de Corbera, starješina reda Santiago Alvaro de Luna, i vođa reda Ivanovaca Clement de Gibelin. Iako smo zakasnili, čini se da današnji sastanak nije polučio nikakvim rezultatima. Na odlasku starješini Santiagu je ispao iz džepa prsten, koji smo uspjeli krišom pokupiti. S Clementom de Gibelinom smo se utrapili za kartu Akre, a dobili smo zauzvrat svitak iz Antiohija. U svitku se spominje misteriozan kamen koji je otpao Luciferu s čela kada je prognan iz Raja. Kamen je pao u Edenski vrt gdje ga je pronašao Adam i ponudio Lilith, svojoj prvoj ženi. Lilith prihvati kamen, ali pobjegne s njim iz Edenskog vrta. Očajan Adam zamoli Boga za pomoć i on pošalje tri anđela da ju nagovore da se vrati, međutim ona odbi. Bog je stoga kazni time što će joj se sva djeca rađati mrtva. Daljnjim bijegom žena naiđe na demona Samaela i skrasi se s njime. Demon uze ime Adam Belial i nauči Lilith kako koristiti moći kamena.
slika
Uistinu potresna priča s prvim tragovima našeg konačnog cilja. Iduća destinacija nam je skriptorium, gdje uz slabu svjetlost svijeća redovnici marljivo prepisuju knjige. U jednoj zabilješci pronalazimo spiske sa suđenja određenog Adhemar de Vignana, a kojeg inkvizicija osuđuje na zatvor i vječni zavjet šutnje. U drugom pak dokumentu se spominje da onaj koji je Pao će biti pronađen od Protivnika, te da će pod svijetlom mjesečine otkriti svoju pravu prirodu. Misterija biva se intrigantnijom. Jedan od redovnika nas moli da nikako ne idemo u podzemni prolaz, kako ništa dobrog nećemo pronaći tamo.

Suprotno savjetu, to je upravo lokacija na koju iduće krećemo. Osim obilje vlage, nailazimo i na brojne redove ćelija. U jednoj od njih nalazi se sklupčan sjedokosi starac, režući na nas poput divlje životinje. Michel d'Ailly radi znak križa te neka nevidljiva sila pribija nečastivog uza zid. Ispovijeda se da je on upravo onaj vitez Templar koji je osuđen na tamnicu i vječnu šutnju. Prilikom pada Antioha izgubio je borbu u duelu od stanovitog Saul Kalhula, jednog od vojnika iz sultanove Crne straže. Zauzvrat za iskazanu milost i poštedu života, sklopio je pakt s ovim ratnikom. Kakav točno s obzirom na to da bi prema godini rođenja starac ispred nas trebao imati 338 godina, mogli smo samo zamišljati o kakvom paklenskom paktu se radilo. U drugoj vinskoj prostoriji ispunjenoj ogromnim bačvama, nailazimo na truplo sa snopom ključeva i buteljom vina. Uzimamo oboje i krećemo prema još jedinoj preostaloj neistraženoj prostoriji – konjušnici. Međutim na putu nam se isprječavaju arapski ratnici te kreće opaka borba. Srećom snažni Teutonski vitez Johann Krieg (Marijan) uspijeva ih riješiti kao od šale.

Vrijeme nam je tu isteklo, pa smo se morali bolje i efikasnije okušati u akcijama. Dobili smo i više vremena na raspolaganje pa je i to bitno olakšalo igru. Nastavljamo s pričom u trenutku kada smo se zaputili u konjušnicu.

U konjušnici tri polupijana viteza iz reda Santigao nasrću na nas. Čini se da čuvaju neka zatvorena kola. Uspijevamo ih podmititi s još alkohola da nas ostave na miru, te produžujemo dalje do kola. Kako se približavamo stari čovjek po imenu Melchisedech se nabija na rešetke i moli za milost da ga oslobodimo. Učinivši upravo to objašnjava nam kako je astrolog u službi lorda Alvara, te kako i sam želi doći do misterioznog kamena kako bi ga proučio.
slika
#518

Iza drugih rešetki nazire se lik prelijepe egzotične žene. Predstavlja se kao Yasmina, miljenica Regent Ali al-Aminza, vizira Granade. Traži od nas da i nju oslobodimo, no u tom trenutku Michel d'Ailly žustro stupa između nas i zatočenice tvrdeći da je sotonin agent. Žena na to priznaje da je agent grupe Syaan, poput i našeg dragog papinog izaslanika koji nam se lažno predstavio. Kako smo svi ovdje s istom misijom, predlaže da joj dopustimo da nam se pridruži. Odbili smo tu ponudu.
Izašavši u dvorište zamka na svježi noćni zrak, dočekao nas je pravi pakao. Oni maskirani ratnici koje smo susreli u tunelima su bili tek prethodnica, sada je cijela okolina bila ispunjena maskirnim arapskim ratnicima koji su ubijali nespremne kršćanske vitezove. Zapaljive strijele su letjele na sve strane, vatra je počela obuhvaćati okolne zgrade. U cijeloj toj zbrci uspjeli smo se probiti do mehanizma za podizanje masivnih rešetki ulaza u zamak, uskočiti u jedan od jurećih kola i pobjeći u noć.

II. Poglavlje

Uspjeli smo umaknuti od pakla na zemlji u koji je zapao zamak, no daleko od toga da smo bili na sigurnom. Arapske patrole su nam bile za petama, a uza to valjalo je ući u trag idućoj korisnoj informaciji koja bi nas mogla dovesti do kamena.

Na putovanju nailazimo na poludjelog pustinjaka koji se čini da poznaje vremenske tokove izvan svojeg razdoblja, na drugoj lokaciji upoznajemo talijanskog trgovca Bernardo Tolomeia. U jednom klancu nailazimo na vitezove reda Santigao koji ugledavši prsten svojeg starješine Alvaro de Luna, udijeljuju nam gostoprimstvo i zaštitu. Sklanjamo se privremeno i u jednom samostanu. Tu nam redovnik po imenu Rodrigue liječi duševne rane, dok se starija časna sestra brine za one fizičke prirode. Upoznajemo i veselog arapskog glazbenika po imenu Ibn Zamrak, a koji nas upučuje do jazbine određene Ewe, a koja bi nam mogla pomoći da se sigurno domognemo Granade.

Na daljnjem putu nailazimo na vojnike pod zapovjedništvom fanatičnog svečenika i kola sa dvije zarobljene žene. Pokušaji da se urazumi tamničare da se pusti na slobodu jadne žene prerasta u to da se i nas same optuži da smo heretici. Slijedi kratka ali krvava borba, te na koncu sami osobno oslobađamo nesretnice.
Nažalost izgubili smo previše vremena u kavgi, te su nas ubrzo sustigle obje Maurske ophodnje. Bilo je ih previše, i na koncu smo svi pokleknuli i bili primorani restartati misiju od trenutka bijega iz zamka. Ovoga puta uspješnije izbjegavamo patrole i uspijevamo pronaći Ewinu jazbinu. Budući da smo spasili njezine kćeri iz kandži onog fanatičnog svečenika koji ih je naumio spaliti na lomači, Ewa kreira vihor koji nas prebacuje direktno pred vrata Granade.

III. Poglavlje

Nebo se ponovno sve više mrači pred nadolazećim crnim oblacima. Neometani vremenom dugačke trgovačke karavane sporo prilaze posljednjem Maurskom uhodištu na Iberskom poluotoku. Nedaleko ulaza u grad stražari maltretiraju nekog ubogog starca. Sažalivši se nad njim priskačemo smiriti situaciju. Zahvalan na pomoći starac nam se povjerava kako su stražari podosta živčani zbog nedavnih napada Crne Straže povodom skorašnje sjedanja na prijestolje mladog Emir Mohammed Al-Mutamassika. Ispostavlja se da starac baš i nije sasvim netko za koga se izdaje kada nam predaje mini vremenski konvektor, koji nam daje još vremena.

Ubacivši se u karavanu uspijevamo nakon toga ući u grad. U gužvovitim ulicama lako smo se stopili s masom. Međutim još veće pomračenje neba popraćeno udaljenim tupim zvukovima izazova pravi ljudski stampedo. Nešto dalje vojnici emirata se sukobljavaju s pripadnicima Crne Straže, a mi se odlučujemo uskočiti i pomoći onima koje smatramo dobrim momcima. A to sigurno nisu oni koji sebe nazivaju Crnom Stražom. Nakon toga produžujemo dalje do kuće astrologa Abdul Ajeeba, ispred čije kuće stražare dvojica pripadnika Crne Straže. Pokušavamo pronaći drugi ulaz u kuću i svejedno nabasamo na jednu patrolu stražara ušavši odmah u sukob s njima.

Svladavši ih pronalazimo u kući starijeg ranjenog muškarca i njegova mladog slugu. Astrolog nas na samrti upućuje da poslušamo slijed brojeva koji je upamtio njegov mladi sluga, da će nam biti od pomoći, nakon čega vječno sklapa kapke. Izašavši ponovno vani uočavamo tamnu krilatu priliku kako kleči na vrhu zidića, samo da bi ubrzo raširila velika krila i odletjela.

Vraćamo se do emiratovih vojnika gdje nas zapovjednik zahvalan na pomoći odvodi na sigurno u palaču namjesnika Ali al-Alminza. U prostranoj odaji dočekuje nas zamišljeni namjesnik s dvojicom stražara. Savjetuje nam da pošto poto brzo napustimo grad jer se spremaju loše stvari. Iza njega emir Mohammed Al-Mutamassik promatra mračno nebo sa svojom pratnjom. U jednom trenutku netko vrisne da tamne mrlje na nebu nisu zapravo oblaci, već horde šišmiša. Emir na tu konstataciju bezumno bježi sa scene. Uočivši nas jedan od astrologa prilazi i predstavlja se kao jedan od suradnika astrologa Abdul Ajeeba, te nam daje informaciju o određenim pogrešnim kalkulacijama sada pokojnog kolege.

U pozadini svega tri dostojanstvenika imaju žustru raspravu s jednim od pripadnika Crne Straže. Oprezno im prilazimo i prisluškujemo razgovor. Jedan od njih govori o konačnom povratku Caina, Lilith, i sinova tame, te kako svi koji se namjeravaju pridružiti ovom velikom događaju moraju znati tajnu lozinku kako bi bili propušteni na ceremoniju. Intenzivnim mozganjem i dešifriranjem brojeva i tragova koje smo prikupili, Slavica, Marijan uz Miljenkov konačni zaključak uspijevaju dešifrirati lozinku. S tim saznanjem upućujemo se na predviđenu goru gdje se očekuje ceremonijalno okupljanje. Stotine i stotine sljedbenika već stoji okupljeno u podnožju s rukama uzdignutim prema vrhu brda. Prolazimo kroz ljudsku masu sve tri linije stražarskog punkta do samog vrha Sacromontea.

Ono što smo iduće vidjeli može se samo opisati Dante Alighierijevom vizijom Inferna. Na vrhu nekoliko krilatih demona kruži nad nesretnicima razapetima na križ. Neki se strmoglavljuju nad nesretnike i hrane se njihovom krvlju. Do njih fanatici i pripadnici Crne Straže kleče na koljenima s rukama u zraku pjevajući neku obrednu pjesmu. U samoj sredini iznad masivnog oltara lebdi mag odjeven u crne halje. Jednako njegovoj ravnini lebdi i maleni kamen koji zrači zelenom svjetlošću. Ispred oltara čovjek ceremonijalno nudi svoju podlakticu Ghoulu koji ju se sprema proždrijeti. S lijeve strane mnoštvo Ghoulova gladnih krvi čekaju na svoj red. Neki uočavaju naše prisustvo te se bacaju na nas uz vrisku i režanje, no neka nevidljiva barijera nas štiti. Odmah do njih i leteći demoni nasrću na nas, međutim i njih drži neka nevidljiva sila podalje od nas. Jedan od njih izjavljuje kako im njihov Gospodar brani da nam se približe.

Na to nam se obrača ona tamna lebdeća prilika iznad oltara. Predstavlja se kao Saul Kalhula i poziva nas da mu se pridružimo. Između toga i borbe s cijelom silom čudovišta i nečastivih, odlučili smo vidjeti što će se dogoditi ako prihvatimo prijedlog.

U tom trenutku cijeli prikaz i svi likovi se zamrzavaju, niti zvuka više nema, izuzev Saulovog dubokog glasa kojim nas obavještava da smo donijeli dobru odluku. Nastavlja kako nismo prvi, te kako već imaju agente koji su infiltrirali našu agenciju. Daje nam kamen i nestaje, a mi se budimo ponovno u svojim kapsulama u sobi za transfer.
KRAJ SPOILERA!!!

Bob je bio iznimno sretan dobro obavljenim poslom, zapravo još ga nismo vidjeli s toliko nasmiješenim osmijehom na licu. Misija uspješno obavljena. Skupili smo 30 bodova.

Iznimno nam se svidjela ova priča. Puno akcije i napetosti, zanimljivih likova, teških zagonetki, prevrata u radnji. Ma baš svi dobro promiješani sastojci koji čine igru dobrom i zanimljivom. Marijan i Tompa su također bili iznimno oduševljeni igrom.

14.05.2020. smo se družili s Miljenkom. Odlučili smo se za promjenu zaigrati nešto što već dugo nismo. Pogled nam je bježao prema Through The Agesu, ali htjeli smo nešto ipak duplo, ako ne i troduplo kraće. Kao relativno slična igra, Nationsi su se činili kao idealan odabir.

Nabrzaka smo projurili kroz pravila i odmah odlučili da uključimo i Dynasties ekspanziju, koja uključuje dodatne civilizacije. Nasumičnim odabirom Slavicu su dopali Amerikanci, Miljenka Etiopljani, a mene Perzijanci. Svatko je dobio iz ekspanzije i dva sustava vladavine na odabir. Kao dodatnu akciju iz ekspanzije, odsad je moguće mijenjati sustave vladavine, a koji mogu bitno utjecati na vaš daljnji tijek igre.

Slavica je odmah sukladno svojoj naciji startala dosta agresivno snažno se jačajući u vojsci i pokretanjem rata. I mada je ovo Miljenka i mene dosta oštetilo, nije bilo ni izbliza koliko je Slavica oštetila samu sebe preusmjeravanjem svih resursi čisto na vojsku. Tako da se do kraja igre mučila s proizvodnjom svega drugog.
slika
#519

S druge strane kako je partija sve više odmicala, tako smo Miljenko i ja gradili sve više Svjetskih čuda, kolonizirali kolonije i gradili moćne građevine.

Na kraju igre bodovno stanje je izgledalo ovako:
1. Mislav (Zeleni) – 46
2. Miljenko (Žuti) – 40
3. Slavica (Plava) – 21

Stekli smo dojam da igranje s nacijama može nekima dati veću prednost nego drugima. Tipa neke nacije imaju benefite koje mogu koristiti u svakom trenutku, kao što je npr. dodatna produkcija hrane, knjiga, rude, novca itd. A neke nacije imaju mogućnost koristiti svoje specijalnosti samo u određenim trenucima. U ovom trenutku mi pada na pamet npr. nacija Arapa. Prilikom kupovine karte bitki, mogu uzeti jednog radnika. Što je odlična stvar. No što ako ne dolaze karte bitki...

15.02.2020. smo se družili s Tompom i Marijanom. Za zagrijavanje smo odigrali jedan Wingspan.

Rezultati su bili sljedeći:
1. Marijan (Crveni) – 94
2. Mislav (Zeleni) – 83
3. Tompa (Žuti) – 79
4. Slavica (Tirkizna) – 76

Glavni izbor dana je naravno ponovno bio Underwater Cities, naša novo otkrivena euro ljubav. Volio bih reći kako se popravljamo u igri, ali niti Slavica ni ja još nismo ostvarili prvu pobjedu. Čini se da na koju god taktiku krenemo ne poluči zadovoljavajućim rezultatima. Ah te početne faze eksperimentiranja.

Nakon dva sata rezultati su bili sljedeći:
1. Marijan (Narančasti) – 101
2. Tompa (Crni) – 91
3. Mislav (Ljubičasti) – 85
4. Slavica (Plava) - 79

18.02.2020. smo Miljenko i ja imali jedan od naših klasičnih sukoba u epskim igrama za dva igrača. U tu svrhu ponijeta je naravno Sekigahara. Ali i Hands in the Sea. Igra nosi naziv prema uzrečici jednog Kartaškog zapovjednika, koji je na početku neprijateljstva između dviju sila tvrdio kako je Kartaška dominacija na moru tolika da se Rimljani neće usuditi umočiti ni ruke u more.

Neki su već pričali o igri s velikim oduševljenjem (@mado), te kako me igra još od prije fascinirala svojim tematskim pristupom sukoba Kartage i Rima, odlučio sam da je ovo idealno vrijeme da se igra i osobno isproba. Bila je tu još i činjenica da smo imali dosta vremena do dolaska Slavice, a bio sam i raspoložen za učenje nove igre.

A raspoloženje je ključna stvar kod odluke kada se kreće u učenje igre, jer nije nimalo riječ o jednostavnoj igrici. U igri postoje 24 akcije koje imate na raspolaganju na svojem potezu, što mislim i više nego dovoljno govori o kompleksnosti.

No krenimo redom. Dakle kao što smo već naveli igra prati klasični povijesni sukob između Kartage i Rima. Hannibale & Hammilcare jes to ti :-D .

Igra prati Prvi Punski rat u razdoblju od 264 – 241 pr.Kr. Riječ je naravno o igri za dva igrača, a u kojoj jedan preuzima vodstvo Kartage, a drugi Rima. U naravi riječ je o ratnoj deck building igri. Da budem još precizniji igra je spiritualni nastavak odličnog A Few Acres of Snowa iz 2011. godine od legendarnog Martin Wallacea. No ovdje se u kompleksnosti ide puno dalje, pa bi se Hands in the Sea moglo nazvati A Few Acres of Snow na steroidima.

Ah A Few Acres of Snow, igra budi uspomene na prvi put kada me Mado podučio sada davnog 16.06.2015. Prva partija koju smo zaigrali Mado je igrao s Britancima, a ja Francuzima. Sjećam se koliko sam se mučio tu prvu partiju i koliko mi se činilo da kada dođem na potez, jedva imam nešto pametno za napraviti. Naravno rezultat toga je bilo 60 bodova za Madu, 31 za mene. Kada je na kraju te partije sve sjelo na svoje mjesto, iduća partija se pokazala već puno boljom. Ponovno smo igrali s istim frakcijama, samo što sam ovoga puta ja slavio sa 72 boda, a Mado 50. Sjećam se kako me igra oduševila, mada ju poslije nisam imao priliku više zaigrati. Previše je dobrih igara.
slika
#39

Malo sam odlutao u svojim prisjećanjima pa da se mi vratimo na Hands in the Sea. Gdje smo li ono stali? Ah da. Igra se na prekrasnoj karti geografskog prikaza Italije, Sardinije, Korzike, Sicilije i sjevernog vrha Afrike. Karta je ispunjena lokacijama gradova i naselja povezanih cestama i manjim teže prohodnim putevima. Morska površina je podijeljena na četiri morske zone – Korzičku i Sardinijsku, Talijansku, Sicilijsku i Afričku. Karta je inače dvostrana, s jedne strane je geografski prikaz teritorija, a s druge strane su teritoriji razvrstani u bojama političkog utjecaja određenih regija.

U igri postoje četiri različite vrste karata – lokacije, carstvo, zbivanje, strategija. Lokacijske karte nose naziv lokacije na koju se odnose na karti te dolaze u crvenoj, plavoj, zelenoj, ili žutoj boji. Zavisno o tome kojoj od četiri velike regije pripada lokacija. Sve karte bez naziva lokacije koje dolaze u plavoj – Kartaga, ili crvenoj boji – Rim, su tzv. karte carstva. Ove dvije vrste karata će imati različite vrste simbola na sebi, a u ovisnosti o kojima ćete moći s njima raditi različite stvari. Karte s crnim obrubom su događaji i oni će utjecati na određeni krug unutar partije. Neke će imati dalekosežne posljedice na tijek igre. Karte s ljubičastim obrubom su strategije. Svatko će tijekom igre moći kupiti i imati na vlastitoj igraćoj pločici po jednu stratešku kartu. One će također modificirati igru i uvelike pomagati igraču koji će znati dobro iskoristiti njihovu moć.
slika
Nakon što svatko odabere stranu s kojom će igrati, igrači označavaju na karti pozicije koje kontroliraju na početku sukoba. Svaki od igrača dobiva svoju igraću pločicu na kojoj se nalazi nekoliko polja za držanje određenih karata. Imate tako poziciju gdje držite svoje karte carstva, koje možete kupovati tijekom igre. Tu je i mjesto rezervirano za držanje špila za vuču karata, pozicija za odbacivanje karata, i pozicija za držanje karata u rezervi. Iznad njih imate pozicije gdje odigravate karte u sukobu kojeg vi započnete, te poziciju gdje odigravate karte za obranu kada ste napadnuti. Do njih je pozicija za držanje jedne strateške karte.
slika
#526
Iznad glavne ploče se otkrivaju tri karte strategije koje se mogu kupiti za određenu svotu zlatnika, a koje mogu bitno pomoći vlasniku koji ih zna dobro upotrijebiti. Neke su specifične i može ih kupiti samo igrač Rima, odnosno Kartage. Tu su još i neutralne karte koje oba igrača imaju na raspolaganju za kupovinu. Na kraju svakog kruga otkriva se i karta zbivanja koja utječe na igru u idućem krugu.

Također obojica dobivaju svoj početni špil karata. Špil se promiješa, svatko vuče u ruke po 5 karata i to je to, igra može početi. Igrač koji igra s Rimom započinje prvi. Na prvom potezu svaki igrač ima na raspolaganju jednu akciju, nakon toga svatko će odigravati po dvije. Nakon odigravanja akcija vuče se ponovno do 5 karata i onda je protivnikov potez. Sve neiskorištene karte vam i dalje ostaju u ruci. Kao što smo već spomenuli u igri su na raspolaganju 24 moguće akcije, i one se dijele u podvrste po kojima ćemo ih nabrojati.

Ekspanzijske akcije

Naseljavanje lokacije – ovo se odnosi na zauzimanje nove lokacije koja već nije okupirana nekim naseljem. Kako bi ste naselili praznu lokaciju morate odigrati kartu jedne od susjednih povezanih lokacija s koje krećete, te drugu kartu s prikazom simbola vagona ili broda. Ako se teritorij vašeg naseljavanja nalazi na teško prohodnom putu, potrebno je odigrati dvije karte s prikazom vagona.

Razvoj lokacija – pretvaranje običnih naselja u prosperitetne gradove. Kako biste to napravili morate odigrati kartu željene lokacije i jednu kartu s prikazom naseljenika.

Utvrđivanje lokacije – kako biste se lakše obranili na određenim mjestima htjet ćete svakako utvrditi svoje granične gradove. Da bi ste to napravili morate odigrati kartu željene lokacije + posebnu kartu izgradnje fortifikacija + platiti 3 novčića.

Izgradnja ratnog broda – za kontroliranje mora bit će potrebno izgraditi moćnu flotu. Odigravanjem karte naseljenika + plaćanjem 3 novčića omogućit će vam izgradnju jedne flote brodovlja. Ovo se označava pomakom posebne oznake na vlastitoj traci snage brodovlja.

Financijske akcije

Ubiranje novca – odigravanje jedne lokacijske karte kako bi se prikupio broj novčića koji se nalazi na njoj. Jedan od primarnih načina kako skupiti prijeko potreban novac.

Karta privrednika – pri odigravanju ove posebne karte u kombinaciji s drugim kartama, imate mogućnost prikupiti dva novčića za svaku odigranu kartu s prikazom simbola grožđa. Ako se karte dobro poslože ovo je veoma efikasan način kako doći do velike svote novca.

Trgovački brod – odigravanje karte sa simbolom broda, te zatim jednu ili dvije karte s prikazom novčića.

Pljačka – odigravanje karte s prikazom simbola broda kako bi se izvršio prepad na protivničku priobalnu lokaciju u morskoj zoni u kojoj se nalazi vaša flota. Susjednu morsku zonu i njezine pripadajuće priobalne lokacije je moguće pljačkati ako se odigraju dvije karte s prikazima simbola broda. Nije moguće pljačkati lokacije koje su utvrđene, kao i ako u istoj morskoj zoni stoji i protivnička flota. Pljačka se može spriječiti ako onaj kojeg se napada odigra dotičnu kartu lokacije, ako odigra kartu fortifikacije, ili kartu trijere (antičkog ratnog broda). Ako se ne uspije spriječiti pokušaj krađe, tada igrač koji je odigrao ovu akciju krade od svoje žrtve onoliko novčića koliko iznosi polovica njegove ukupne snage flote. Ovo je riskantan ali efikasan način kako doći do novca na štetu protivnika.

Agresivne akcije

Napad lokacije – odigravanje vlastite susjedne lokacije blizu odredišta napada + odigravanje karte s prikazom vagona (ako napad ide putem kopna) ili odigravanje karte s prikazom broda (ako napad ide putem mora). Također potrebno je odigrati barem jednu kartu s oznakom mača.

Napad protivničke flote – ako se vaša flota nalazi u istoj morskoj zoni kao i protivnička, možete pokrenuti morsku bitku. Kako biste to napravili trebate odigrati svega jednu kartu s oznakom broda. Svaki igrač uzima kocke u boji svoje frakcije i baca onoliko kocaka koliko mu iznosi snaga na traci flote. Svaki rezultat od 5 ili 6 je zgoditak. Kada su oba igrača bacilli kocke i zbrojili sve zgoditke, igrač s boljim rezultatima je pobjednik. Svaki igrač si mora smanjiti snagu flote za onoliko koliko je zgoditaka postigao protivnik, nakon čega se gubitnik mora povući iz morske zone u kojoj se odigrao sukob.

Ubacivanje pojačanja u kopnenu bitku – odigravanje karte s prikazom mača na lokaciju u kojoj se vodi sukob. Ako se vodi borba na priobalnoj lokaciji moguće je odigrati i kartu s prikazom broda. U svakom trenutku se mogu odigravati maksimalno dvije borbe, jednu koju je pokrenula Kartaga, i jednu koju je pokrenuo Rim. Snage na kartama koje se dodaju u borbu se modificiraju na traci sukoba kod igrača koji je pokrenuo borbu. Svaki sukob može potrajati do maksimalno 4 borbena kruga, nakon čega se gleda gdje je stala oznaka ishoda borbe. Ako je stala na neutralnom području branjenik se uspijeva obraniti, no nitko ne dobiva prestiž. Ako je oznaka stala na boji jedne od zaraćenih strana, tada ta strana pobjeđuje i između ostalog dobiva i jedan prestiž. Osam skupljenih prestiža kod jedne od frakcija označava i pobjedu te strane. Sukob je moguće okončati i prije 4 kruga borbi, ako branjenik ili napadač nisu u mogućnosti do kraja svojeg poteza dovesti ukupnu snagu sukoba u barem neutralno područje. U slučaju pobjede napadača, uzima protivničku oznaku grada ili naselja kao trofej. Oni će poslužiti kao jedan od načina bodovanja na kraju igre.
Konjanički prepad – odigravanje karte konjanika kako bi se izvršio prepad na protivničku susjednu lokaciju. Za svaku iduću kartu konjanika koja se odigra moguće je napasti naselja i gradove za +1 udaljenost. Nije moguće izvršavati prepade na utvrđene gradove, a branjenik se može obraniti ako odigra kartu lokacije, ili posebnu kartu koja blokira prepad. U suprotnom prepad je uspješno izveden i protivnikovo naselje biva uništeno, ili ako je izvršen prepad na grad, tada mu se veličina smanji na onu od naselja.

Potkupljivanje plaćenika – odigravanje karte potkupljivanja +1 novčić. Protivnik se može obraniti odigravanjem pripadajuće karte obrane od potkupljivanja. U suprotnom mora vratiti iz ruke ili iz rezervi jednu kartu jedinice s prikazanom oznakom novčića što ukazuje da je riječ o plaćeniku koji se može potkupiti. Neke karte koje ćete kupovati i ubacivati u svoj špil karata su one plaćenika. Jeftini su no s njima uvijek riskirate da vam mogu okrenuti leđa u ključnom trenutku.

Akcije upravljanja špilom karata

Kupovanje 1 karte – uzimanje neutralne ili vlastite karte carstva i dodavanje u špil već odigranih karata. Za određene karte je potrebno platiti i određenu svotu novca, a za neke i odigrati kartu s oznakom kolonista. Kada vam se špil karata idući put promiješa, ove karte će vam biti na raspolaganju za odigravanje. Alternativno možete platiti duplu cijenu za karte jedinica kako biste ih stavili na vrh špila karata za vuču.

Odbacivanje karata – možete odbaciti jednu ili više karata iz ruke u špil odigranih karata. Prva odbačena karta je besplatna, no svaka iduća će koštati jedan zlatnik. Ovo je izvrstan način kako se riješiti nepotrebnih karata iz ruku, u nadi da će vam na idućem potezu doći puno korisnije.

Vraćanje karte u špil carstva – možete za jednu akciju vratiti jednu kartu iz ruke natrag u pripadajući špil. S vremenom kako će vam špil karata rasti kupovinom novih boljih karata, tako ćete se htjeti riješiti nekih slabijih kako biste imali efikasniji špil.

Rezerviranje karte – jednu kartu iz ruke možete položiti na svoju igraću pločicu na predviđeno mjesto za rezervirane karte. Moguće je imati maksimalno 5 karata u rezervama. Iznimno zgodna akcija jer teško da će se pogoditi da ćete među 5 povučenih karata imati apsolutno sve koje će vam biti od koristi u datom trenutku. Stoga je tu ova akcija da vam olakša u tome posao.

Povlačenje karata iz rezervi – ovo je besplatna akcija i njome možete, to jest ako se odlučite, morate povući sve karte iz rezervi. Svaku kartu koju povučete morate platiti jedan zlatnik. Ako ne možete platiti za povlačenje svih karata, ne možete izvršiti ovu akciju.

Strateške akcije

Kupovina strateške karte – plaćanjem navedene svote novčića moguće je kupiti određenu stratešku kartu od onih koje su otkrivene i ponuđene. Položite kupljenu stratešku kartu na za to predviđenu poziciju na vlastitoj igraćoj pločici. Igrač Rima može kupiti ekskluzivno strateške karte s crvenim prikazom, a igrač Kartage ekskluzivno one s plavim.

Recikliranje strateških karata – izbacite 1, 2 ili 3 strateške karte s pripadajuće trake plaćajući pritom potreban broj novčića ako je više od jedne karte odbačeno na ovaj način. Preostale karte se premještaju na traci, te nove ulaze na njihovo mjesto. Ovo je dobar način kako blokirati protivnika za dobre strateške karte.

Odbacivanje strateške karte – jednostavno maknete svoju trenutnu strategiju s igraće pločice, a kako biste kupili novu.

Ostale akcije

Pomicanje mornarice – pomicanje oznake flote u susjednu morsku zonu ili u luku. Prisustvo neprijateljske mornarice ne sprječava pomicanje. Da bi ste isplovili iz luke morate imate snagu flote od barem 1.

Povlačenje – micanje oznake borbe sa zadane lokacije i povlačenje svih odigranih karata iz borbe. Ovo je besplatna akcija i tretira se kao poraz. No ponekad je mudro povući se i izgubiti jednu bitku kako bi se dobio rat.

Propuštanje akcije – ako se odabere kao akciju ne učiniti ništa, može se barem skupiti jedan zlatnik. Rijetka akcija, sli svakako moguća ovisno o situaciji. Moguće je izvesti samo jedanput po potezu, što bi značilo da ne možete odabrati propustiti obje akcije na potezu.

I to je to što se tiče akcija. Igra se odigrava do 12 krugova, kažem naglašeno DO zato što postoji nekoliko uvjeta pomoću kojih se može završiti i puno ranije. Jedan krug označava ciklus koji je potreban igraču Kartage da istroši cijeli svoj špil igraćih karata. U trenutku kada se to dogodi slijede se sljedeći koraci. Prvo se otkriva i razrješava događaj. Nakon toga igrači skupljaju porez i bodove. Svaki grad proizvodi jedan novčić, svaka neutralna ili protivnička lokacija nosi određen broj bodova. Nakon toga se vuče nova strateška karta, pomičući na traci sve one iz prethodnog kruga i izbacujući s trake zadnju u nizu ako nije kupljena. Oznaka kruga ide naprijed i idući igrač koji je na potezu može započeti s odigravanjem akcija (to će uvijek biti igrač koji će igrati s Rimom, budući da je Kartaga uvijek ta koja završava s krugom).

Igra automatski završava s pobjednikom ako jedan od igrača:
- osvoji protivničku prijestolnicu ili osvoji cijelu Siciliju
- jedan od igrača ima 25 bodova prednosti pred drugim
- jedan igrač postigne 90 bodova
- jedan od igrača postavi sve svoje gradove i naselja na ploču
- jedan od igrača zarobi 10 protivnikovih gradova ili naselja
- jedan od igrača postigne 8 prestiža u borbama

Ako igra dođe do 12 kruga slijedi ukupno bodovanje kako bi se odredio pobjednik. Bodovi su sljedeći:
- 1 bod za svaku razvijenu lokaciju
- 1 bod po prestižu
- 1 bod po zarobljenom protivničkom naselju
- 2 boda po zarobljenom protivničkom gradu
- bodovne vrijednosti svih okupiranih protivničkih lokacija
- 5 bodova za kontroliranje najviše teritorija na Siciliji
- 2 boda za kontroliranje najviše teritorija na Korzici i Sardiniji

Kada se sve zbroji igrač s najviše bodova je pobjednik.

Nakon što mi je Miljenko uspio u nekih dvadesetak minuta ispripovijedati čitavu ovu Bibliju pravila, bili smo spremni za igru. Mada sam ja već tada osjećao blagu glavobolju I malaksalost.
slika
#520

Prije nastavka, dostojna mjuza za štimung.
[youtube=Q5IGzCnvyzk][/youtube]

Nasumičnim odabirom Miljenka je dopala Kartaga, a mene Rim. Sukladno pripadajućim frakcijama Miljenko se odmah bacio na izgradnju snažne mornarice, a ja na novačenje moćnih rimskih legionara. U prvom krugu nije bilo nikakvih okršaja, već je svatko nastojao što je prije moguće zauzeti što više neutralnih lokacija. Miljenko je u tome bio brži i uspješniji proširivši se Sicilijom poput pošasti. Odmah se zaletio u Tyndaris prepriječivši mi put do ostalih lokacija. Ne želeći se odmah uvući u sukob, odlučio sam se za početak za vježbu okušati u zauzimanju Sirakuze. Arhimed mi je između ostalog tu činio razne nepodopštine svojim raznoraznim inovacijama, ali dobio je i on svoje na kraju kada sam zauzeo grad. Između ostalog donosi mi i proizvodnju 3 boda na kraju svakog kruga.
slika
#521

Međutim uspjeh se činio ništavnim naspram Miljenkovom zauzimanju Thermae, Heracleje, Agrigentuma i Camarine. Da ne govorim da je ubrzo zauzeo i čitavu Korziku i Siciliju. Nakon toga se lukavac upustio u srezavanje špila, kako bi što prije završavao s krugovima i dobivao na bodovima na kraju igre. Ja sam se s druge strane natrpao raznim vojnim kartama pošteno udebljavši špil.
Situacija se nije činila dobrom, vrlo brzo je Miljenko uistinu počeo grabiti sve više bodovne prednosti. Lukavac je bez imalo sumnje krenuo na instant pobjedu s 25 bodova razlike. Kako bi to spriječio uskoro su se zapodjenuli prvi ozbiljni sukobi. Prva žrtva toga je bio Miljenkov grad Tyndaris koji je dopao u moje ruke. Pa sam ga onda ubrzo izgubio u konjaničkom prepadu, pa sam ga ponovno morao naseliti. Vremena za djelovanje je bilo sve manje, a Miljenko me je nastojao maksimalno zavlačiti.
slika
#523

Uskoro sam mu napao i idući grad – Camarinu. Tu je već počeo pružati značajan otpor uloživši u plaćenike i angažirajući moćne slonove, koji ga nažalost nisu najbolje poslužili. Vrlo brzo padne i Camarina, odmah sam prešao i na idući – moćni Agrigentum. Istodobno sam uspio zaposjesti neutralnu Ennu koja se nalazila u teško dostupnoj unutrašnjosti otoka. Miljenko je u ovom trenutku bio na 23 bodova prednosti, tako da mi je svaki bod dobro došao. Kartažani su se divlje branili u Agrigentumu, ipak je grad proizvodio 2 boda na kraju svakog kruga. U posljednjem očajnom potezu kako bi mi svratio pozornost sa Sicilije, general Miljenko je izvršio invaziju u Pisi na moj domaći teritorij. Sada su se vodile opake borbe na dvije fronte. Malo je jedna strana prevladala, pa malo druga. Samo mrtvi su mogli vidjeti ishod ovih neizvjesnih borbi.
[youtube=3XooZ83ZUf0][/youtube]
U ključnom trenutku na kraju 9 kruga, izašao je događaj zvan “Loši predznaci”. Što je najbolje događaj je išao Miljenku u prilog jer na bacanju kocke od 1-4 mene će zahvatiti negativni utjecaj karte, a na svega 5 i 6 njega. Bogovi su mi se očito nasmiješili taj dan jer je Miljenkovo bacanje kocke rezultiralo sa zgoditkom od 5. Kao posljedicu loših predznaka vojnicima mu je pao moral, što je značilo da je izgubio vrijednost snage 1 u obrani Agrigentuma i 1 u napadu na moju Pisu. To je definitivno bila prekretnica rata, jer nakon toga sam ga uspio istjerati iz Italije i zaposjesti Agrigentum.

Ubrzo nakon toga je u sljedećem nizu pala i Heraklija, pa se Miljenko brže bolje utvrdio u Lilybaemu i Thermaeu. Znao sam da ću ga teško dobiti na tim lokacijama, pa sam za stratešku kartu kupio “Ship Building” i bacio se u brzu izgradnju vlastite flote. Istodobno sam unaprjeđivao naselja u gradove, što mi je na kraju krugova počelo donositi puno novaca. Miljenko je za to vrijeme za stratešku kartu odabrao svoje unikatne “Celtic Allies”, što mu je pojačavalo vojnu snagu.

Pred sam kraj igre odigrala se i prva velika pomorska bitka u Sicilijskim vodama. Kartaga je tu naravno izašla kao uvjerljivi pobjednik, te sam se s par preostalih trijera morao povući. Bez snažne mornarice neću biti u mogućnosti za daljnja vojna osvajanja, a kako je igra već bila na samom kraju kao utješnu nagradu sam zaposjeo Hippanu u unutrašnjosti Sicilije.
slika
#524

Miljenko je na svom potezu nakon odigranih akcija povukao posljednju kartu označivši ulazak u 12 krug i kraj igre. Prionuli smo zbrajanju bodova i osjećao sam u tom trenutku samo sreću što sam uspio dogurati do kraja igre bez sramotnog instant poraza. Međutim sreća je brzo iščezla kada smo uvidjeli da me na koncu Miljenko pobijedio sa svega bodom razlike. Odjedanput više nije bila bitna sreća da se barem nije sramotno izgubilo, sada su ambicije naglo porasle i nastupilo je razbijanje glave gdje se i što moglo bolje odigrati, a kako bi se dovelo barem do izjednačenja, ili možda čak i pobjede. Koliko god se trudio u datoj situaciji je to bilo jednostavno neizvedivo. Vjerojatno da sam negdje na početku igre uspio prije zauzeti neki od neutralnih lokacija, ili Miljenkov grad ili naselje. No to je u tom trenutku bilo u toliko dalekoj prošlosti da je bilo nemoguće doprijeti do rješenja gdje se i kada pogriješilo.

Poraz je priznat i ruke su se rukovale.
1. Miljenko (Kartaga – plavi) – 73
2. Mislav (Rim – crveni) – 72
slika
#525

Igra je epsko remek djelo u svijetu društvenih igara. A Few Acres of Snow je već sama po sebi bila odlična igra, s Hands in the Sea dodali su još pravu mjeru dodatnih sastojaka da ju učine vrhunskom igrom. Svakako preporuka svima željnim dobrih 1 na 1 epskih odmjeravanja. Ako još uza to volite povijest, pogotovo antičku, ne vidim kako je moguće fulati.

Bili smo u mislima oko igre još nekih petnaestak minuta kada nam se i Slavica pridružila. Pošteno smo ogladnjeli od silnog mozganja, a i Slavica je došla gladna. Spravili smo si na brzaka njoke s umakom od rajčice i nešto mesa i salate. Nakon toga sve je bilo spremno za još jednu T.I.M.E. Stories avanturu - Estrella Drive. Na kutiji ekspanzije je ovoga puta stajala otisnuta oznaka da je scenarij namijenjen samo za odraslu publiku. Ne znam zašto ali svi smo odmah pomislili da će nas očekivati pregršt eksplicitnih slika.

Za promjenu konačno smo stigli točno na vrijeme u sobu za transfer. Čim smo ušli začuli smo Laurin pohvalni glas kako smo zaslužili nagradu. Odjednom soba je eksplodirala u lepršajućim konfetima koji su se razletjeli na sve strane. Bob nije izgledao nimalo zabavljen brišući s odijela raznobojne sitne papiriće. Samo je konstatirao da bi bilo bolje da se uloži više na top-notch opremu nego na ovo smeće. Nakon toga nas upućuje u detalje oko misije. Ovoga puta nas radnja vodi u Hollywood u godinu 1982. Neobična zbivanja se dešavaju u ladanjskoj vili poznatog filmskog redatelja na Kalifornijskim brdima. Naši nadređeni ova neobična zbivanja klasificiraju kao još jednu vremensku anomaliju, no ljudi iz onog vremena su takva zbivanja smatrali nadnaravnim fenomenima. Kuća je u tom periodu slovila da je ukleta i da njome vrludaju duhovi. Na nama je da istražimo o čemu se tu točno radi.

Slavica je uskočila u tijelo tabloid reporterke Nilde Airey, Miljenko u tijelo punkerice Lassy Acid, i ja u wannabe glumca Dave Cahana.
POČETAK SPOILERA!!!
[youtube=c40SjIZEfcg][/youtube]

1982

Početna lokacija pojavljivanja je upravo u hodniku ladanjske vile. Butler u sredini hodnika nije niti primijetio naše naglo pojavljivanje. Po zidovima su sa svih strana oblijepljeni posteri tijeka karijere filmskog redatelja Norman Palovika. Skroz desno se nalazi velika tabla s popisom gostiju koje se očekuje, naša imena se nalaze među njima. Butler Rodolph konstatira da nas je gospodin Pavlovik očekivao te nas upućuje da ga slijedimo do dnevnog boravka, što i činimo.

U velikoj prostoriji svira melankolična glazba, teški masivni zastori su navučeni preko prozora. S lijeve strane lik u kućnom ogrtaču drži govor s uzdignutom čašicom vina za nepostojeću publiku. To je Norman Pavlik osobno i čini se pošteno pod utjecajem alkohola. Na sofi leži žena po imenu Jessica Vinshard koja se predstavlja za Normanovu dobru prijateljicu koja s vremena na vrijeme piše scenarije za njega. Spominje kako nije bila u ovoj kući još otkad... Zaustavlja se uslijed riječi. S desna njih dvoje stoji ostarjeli kicoš, Švabo po imenu Stanislas Sumitt. Po izgledu djeluje poput brata blizanca Eltonu Johnu. Spominje nekakvu seansu koju Norman planira održati i u sklopu koje smo se svi okupili ovdje danas.

To je sve što uspijevamo doznati od neobičnog trojca stoga prosljeđujemo dalje u knjižnicu. Soba je ispunjena policama s dijelom posloženim knjigama, a dijelom nemarno porazbacanih po cijeloj prostoriji. U sredini stoji upaljen starinski projektor i vrti slike na platnu. Prikazuje amaterske uratke nekakvog privatnog partija pokraj bazena. U glavnom planu je prekrasna žena u bikiniju, glumica Nora Slate. Odjedanput slika počinje preskakati i prikaz žene se polako sve više zatamnjuje krvlju, prije nego se platno samo od sebe zapali. Pojavljuje se iznenada utvara ćelave žene s luđačkim osmijehom na licu, u rukama drži sačmaricu uperenu ravno u nas. Skačemo svi troje na nju uspjevši ju otjerati iz kojeg god pakla ili dimenzije da se pojavila.

Nakon ovog neobičnog iskustva dolazimo u kuhinju. Susrećemo iznimno pobožnu latinsku domaćicu Palomu Rima. Od nje uspijevamo doznati kako gospodin Palovik inače izbjegava dolaziti u ovu vilu, a daljnjim razgovorom otkrivamo i zašto. Pavlovikova žena, ni manje ni više nego glumica Nora Slate, je ubijena u kući pred mnogo godina zajedno s još nekolicinom ljudi. Dobivamo od domaćice krunicu za zaštitu od utvara koje sada obitavaju u kući. Čini se da krunica baš i nije djelotvorna jer već idući trenutak veliki mesarski nož zalebdi zrakom ravno prema Miljenkovoj glavi, srećom uspije vješto izbjeći. Na drugom kraju kuhinje muškarac petlja po frižideru te se sav isprepadao kada smo mu prišli. Tvrdi da se u nekoliko navrata već susreo s utvarama preminulih u ovoj kući. Trampio bi se s nama za nešto prvoklasne peyote, nekakvog ekstrakta kaktusne biljke koja omogućuje halucinogene snove. No kako nemamo dovoljnu svotu novca da kupimo, od trgovanja ne bude ništa.
slika
#528

Pokraj kuhinje prolazimo uskim hodnikom koji nas vodi do kraja zaključanih vrata. Odjednom se u zraku pojave razne distorzije, a u glavama začujemo vriskove i pjevušenje riječi Helter Skelter. Bježimo glavom bez obzira i dospijevamo izvan kuće u dvorište s bazenom. Okolica je pošteno obrasla gustom travom, a preko bazena je navučena zelena cerada. Na ležaljci sjedi Norman Pavlovik, iznad njega stoji visoko ćelavac po imenu Nichols Uger. Razgovara s Normanom oko procesa nadolazeće seanse, iz kaputa odijela mu viri nešto nalik bilježnici. Prikradamo se oprezno i Miljenko mu neopazice uspijeva ćopiti notes. Bilježnica je nekakva biografija stanovitog karizmatičnog Karl Maxona koji je sredinom šesdesetih osnovao svoj hipi kult pod nazivom “Shelter”. Maxonove psihotične vizije su utemeljile paranoidni misticizam koji su njegovi sljedbenici slijepo slijedili. Na koncu je to dovelo do tzv. “neoprostivog”, koji se zbio 09. kolovoza 1969. godine. Karl Maxon je tvrdio da mu se obratilo biće iz budućnosti predviđajući veliku tragediju ako se ništa ne poduzme...

Potragu smo završili u Normanovoj uneređenoj spavaćoj sobi, no vrijeme nam je tu iscurilo prije nego što smo uspjeli išta značajno pronaći. Povratak je značio susret s poznatom Bobovom razočaranom facom. Za drugi pokušaj Miljenko je zamijenio lik punkerice za nepoštenu domaćicu Maggy Rossiter, a koja je imala vrlo dobru vještinu u pronalaženju stvari.

Po povratku odmah smo se zaputili na lokaciju gdje smo stali od prošlog puta – Normanovu spavaću sobu. Ovoga puta je Slavica u svom tom neredu pronašla Bijeli album od Beatlesa iz 1968. Između ostalih gluposti pronašla je i knjigu “Um izvan vremena” autora i vidovnjaka Nichols Ugera. U knjizi opisuje svoje prve susrete s dušama mrtvih još otkako je bio dijete. Prvi dio knjige se bavi njegovim postignućima i pretkazanjima koji su dokumentirani i na televiziji, dok se drugi dio knjige bavi studijama drugih spiritualističkih kolega, poglavito određenog Allan Kardeca. Taj je sa svojim izvan tjelesnim eksperimentiranjima začetnik tzv. Swendeborg svemira.

Vrata malene kupaonice u sklopu sobe su bila zaključana, no iznutra je dopirala svjetlost i čulo se određeno mumljanje. Miljenko i ja smo razvalili vrata i naišli na mladu ženu izvaljenu na pločicama s praznom bočicom tableta za spavanje pored ispružene ruke. Odmah smo se bacili na pokušaje oživljavanja nesretnice. U konačnici je uspjela povratiti svijest, povrativši u WC školjku impresivnu količinu tableta. Čim nas primjećuje djevojka pada u gorko jecanje, nastojimo ju primiriti. Kada napokon dolazi k sebi predstavlja se za Kim Lemann, Normanovom sadašnjom djevojkom. U nemogućnosti da podnese činjenicu kako Norman i dalje silno pati za svojom pokojnom suprugom, odlučila si je oduzeti život. Oduzeli smo joj ostatak tableta i ostavili u miru.

Osim Normanove sobe na katu je bilo još popriličan broj soba za goste. Prva soba je ispunjena koferima i razbacanom ženskom robom. Po svemu sudeći ovo je bila soba Jessice Vinshard. U idućoj prostoriji nailazimo na zgodnog atletski građenog mladića kako spava na krevetu. Posumnjavši odmah na najgore poučeni prethodnim iskustvom, bacamo se na njega da ga probudimo. Što i uspijevamo na njegov bijes budući da je zaista samo drijemao. Predstavlja se kao Shaun, i on je pak Nicholsov dečko. Povjerava nam se kako je zaluđen vidovnjakom i njegovim neobičnim moćima. Od bitnih informacija doznajemo da je Norman platio Nickolsu tonu novaca za večerašnju seansu, čak je dovukao i jedinu preživjelu iz vremena masakra – Jessicu. Nada se kako će nakon večerašnje točke Nichols i on krenuti dalje.

Za kraj na kraju kata nailazimo na mali hodnik sa skrivenim vratima koja vode u nešto nalik malom skloništu na tavanu kuće.
Nakon toga ponovno idemo u dnevni boravak i na koncu u knjižnicu. No tu nam je ponovno vrijeme iscurilo pa smo morali krenuti i u treći pokušaj.

Ovoga puta smo iz hodnika krenuli u dnevni boravak, a zatim direktno na kat u Normanovu spavaću sobu po Bijeli album od Beatlesa. Poslije toga smo se susreli kod bazena s Nicholsom koji je taman završio razgovor s Normanom. Dao nam je nešto novaca i uputio da se javimo u kuhinju Renu po naše doze peyote, a koja će nam pomoći da induciramo trans. Poslušamo ga te u kuhinji uzimamo supstancu od Rena, a usput u razgovoru s domaćicom Palomom dobivamo na dar krunicu.
slika
#529

Završna lokacija je knjižnica gdje nakon kratko odgledanog filmića iz boljih vremena, bivamo napadnuti od strane utvare ćelave žene sa sačmaricom. Ovoga puta pripravno izvlačimo krunicu, no osim izazivanja gromoglasnog smijeha nema nikakvog utjecaja na utvaru. Ponovno stoga moramo pribjeći snažnoj psihičkoj borbi i ovoga puta uspjevši u tome. Nakon toga u miru pretražujemo ostatak prostorije te pronalazimo članak vezan za masakr. 11. kolovoza 1969. Kada je grupica fanatika pod vodstvom Karl Maxxona upala u vilu i ubila dvanaestero ljudi, uključujući i Palovikovu trudnu ženu Noru Slate. Jessica Vinshard je jedina preživjela tog kobnog dana, te je prepoznala osumnjičene za ubojstva, koje je sustigla pravda. Između ostalog pronalazimo biografiju samog vođe kulta. Destruktivan odgoj od strane nestabilne majke i nepostojećeg oca kulminirali su iznimno problematičnom djetinjstvu. Navodi se i kako je i sam Maxxon imao sina koji je nakon njegovog uhićenja završio u sirotištu i poslije promijenio svoj identitet.

Nakon ovih posljednjih informacija puštamo Beatles ploču na starom gramofonu i konzumiramo peyotu. Uskoro nam se pridružuju i ostali službeno započevši seansu. Svi sjedamo na pod u lotus poziciju i primamo se za ruke tvoreći zatvoreni krug. U središtu kruga nalaze se četiri predmeta – mesarski nož, bikini kupaće, slomljene naočale i album od Beatlesa. Jedan po jedan polako padamo i trans dok nas Ugerov spokojan glas polako vraća u zbivanja kobnog 09. kolovoza 1969. godine.

1969
[youtube=6BFI6R62TH8][/youtube]
Kada ponovno dolazimo k sebi čujemo Laurin poznati glas kako nam čestita na dobro obavljenom poslu. Čini se da je uzrok vremenske anomalije bila upravo Ugerova seansa. Jedini način da zatvorimo anomaliju je povratak u 1969-u u vrijeme masakra. Bob preuzima riječ dajući nam upute da ćemo to postići tako da uništimo četiri predmeta koji daju energiju seansi.

Uskačemo u nova tijela, Miljenko u ostarjelu glumicu Adrienne Wittman, Slavica u depresivnu djevojku Deirdre Peccarelli, i ja u kineskog kuhara Johnny Chua, a koji malčice podsjeća na Bruce Leeja.

Budimo se na istom mjestu gdje smo stali, ali u jednom potpuno drugom vremenu. Knjižnica u 1969-toj je puno uređenija. Sve knjige su na svojim mjestima, nema nereda po podu, a jedina sličnost je što se na gramofonskoj ploči i dalje vrte Beatlesi. Na sofi okruženi oblakom dima leže momak i djevojka. Djevojka drži 8mm ručnu kameru uperenu u nas izigravajući redateljicu pod tko zna kakvim supstancama. Odjedanput joj se oči iskrivljuju kao da dobiva epileptični napadaj, no ubrzo povraća svijest. Samo što ovoga puta ima neki iznenađeni i zbunjeni izraz lica, uza to zaneseno konstatira kako ne može vjerovati da se nalazi u ženskom tijelu. Nakon toga gubi svijest. Čini se da je netko bio privremeno zaposjeo njezino tijelo. Do nje goloprsi hipi mladić uživa u duhanu.

Nastavljamo dalje i na kraju hodnika nailazimo na malu dječju sobicu s Rosemary nazivom na vratima. Soba je ispunjena plišancima i dječjom kolijevkom. Među stvarima Slavica pronalazi dječji disk za bacanje te ga iz samo njoj znanog razloga odlučuje zadržati.

Iduća postaja nam je dvorište i bazen, koje ovoga puta nailazimo u prekrasno uređenom izdanju. Pa ipak najviše pozornosti od nam plijeni mlada gola djevojka koja se sunča na ručniku. Bez ikakve sumnje riječ je o Nori Slate. S obzirom na neobičnost situacije bez problema se upušta u razgovor s nama, no vrlo brzo gubi nit razgovora i pada u san. Dolazi nam zato ususret iznimno zaigran pas kojem Slavica u žaru igre baca onaj dječji disk, no pas se umjesto toga vraća s omotom Bijelog albuma od Beatlesa. U bazenu nailazimo na plutajući bikini koji nesumnjivo pripada Nori, a na roštilju smrdi na opako zapečeno meso.

Ulazimo natrag u kuću taman u trenutku da čujemo povike s kata, nagnavši nas da odemo istražiti. Normanova spavaća soba je potpuno devastirana sa stvarima razbacanim na sve strane, a iz susjedne sobe izletava 13 godina mlađa Jessica Vinshard. Za njom stupa muškarac povlačeći ju za kosu dok djevojka zbunjeno vrišti I zapitkuje što ga je zaposjelo. Čim nas je uočio baca se i na nas. Srećom po grupu, moje borilačke vještine dolaze do punog izražaja prilikom premlačivanja pomahnitalog napadača po imenu Jay. Jessica bježi sa scene, a ovaj počinje urlati poput luđaka kako ju mora zaustaviti jer je ona krivac što je njegov otac osuđen. Ispostavlja se da je kontrolu nad Jayevim tijelom preuzeo Nichols Uger, a koji je pak zapravo Nichols Maxxon, sin ubojice Karl Maxxona koji se sprema napraviti masakr. Sin je iskoristio Normana i preko seanse se vratio u prošlost kako bi se pobrinuo da ovoga puta ne ostane svjedoka.

Upravo u tom trenutku nastupa pravi pakao, brojni vriskovi dopiru ispod nas popraćeni pucnjavom i luđačkim smijehom. Vrlo brzo čujemo korake po stepenicama, te se brže bolje skrivamo na kraju hodnika u skriveni prolaz. Kroz otvor ugledamo bradatog muškarca s istetoviranim simbolima na prsima ispod raskopčane košulje. Iz poluautomatskog pištolja se i dalje vijori dim. Zastaje pokraj na podu odalamljenog Jaya kojeg je zaposjeo Nichols, a koji čudnog došljaka zazove ocem, no kao odgovor dobiva metak u čelo.

Na tavanu u mraku pored nas osjećamo još nečije prisustvo. S nama je Jessica Vinshard koja sva drhti izvan sebe sklupčana u položaju fetusa. Ispod nas čujemo luđački hihot Karla Maxxona u potrazi za idućom žrtvom. Šutimo i čekamo da se pakao završi.
Nakon nekog vremena čujemo korake kako silaze niza stube, no vriskovi i pucnjevi i dalje odjekuju vilom. Odlučujemo se i dalje zadržati u sigurnosti skloništa.

Poslije određenog vremena, koji se činio poput vječnosti, veliko zdanje napokon zapada u mrtvačku tišinu. Oprezno i polako izlazimo iz skrovišta naišavši prvo na Jayevo truplo. Uzimamo polurazbijene naočale koje je nosio.

U hodniku u prizemlju susrećemo se oči u oči s jednom od Karlovih fanatičnih sljedbenica. Nasrće na nas punom žestinom s ispruženom krvavom oštricom. Luđačka fanatičnost joj je davala nadljudsku snagu, te nas je uspjela nadjačati.

Bob je bio iznimno razočaran ponovnim neuspjehom. Miljenko je odlučio svoju ostarjelu glumicu zamijeniti za trenera Neil Powella, budući da smo zaključili da će nam za uspjeh ovoga puta trebati više mišića i snage.

Prošli smo kroz sve kao i prošli put, ovoga puta sredivši fanatičnu luđakinju i oduzevši joj nož koji je jedna od relikvija seanse. Dosjetili smo se da bismo sve prikupljene relikvije mogli uništiti u roštilju, te smo se stoga zaputili prema dvorištu i bazenu. Na opći užas dolazimo upravo u trenutku kada još jedna od fanatičnih sljedbenica ispražnjava sačmu u tijelo Nore Slate. Bacamo se na ubojicu svom silom pravednih osvetnika i pošteno ju izudaramo, ali ostavljamo na životu.

Prilazimo roštilju, dodajemo gorivo na vatru i spaljujemo sve četiri skupljene relikvije iz koje seansa crpi moć. Njihovim uništenjem vremenski paradoks se zatvorio i mi smo se ponovno probudili u našim kapsulama za transfer. Pred nama stoji zadovoljni Bob koji nam čestita na još jednoj dobro obavljenoj misiji.
KRAJ SPOILERA!!!

Međutim misiju smo sve samo ne-impresivno odradili. Ostvarili smo svega 15 bodova. Priča je dosta dobra, ali je iznimno uznemirujuća zbog količine nasilja. Otuda očito printana oznaka da je primjerena samo za odraslu populaciju. Također nedostaje dobrih zagonetki, pa se sve svodi na trial and error pristup. Upravo zbog toga doslovno smo proletjeli kroz scenarij. Dovršili smo ga u nekih četiri i po sata, duplo manje u odnosu na prijašnje.
slika
#530

Imali smo stoga još nešto vremena da zaigramo prije nego što zaključimo druženje. To nešto je bio London 2end edition. Na brzaka smo proletjeli kroz pravila da se prisjetimo kako se igra. Usprkos tome prvi krug smo krivo i odigrali pa smo ponovili.
Nakon sat vremena kao pobjednik je izašao Miljenko s 63 boda, zatim ja s 50, i na kraju Slavica s 23, a koja je očito ipak bila malo preumorna za još jednu igru.

Saga o vremenskim pričama se nije još završila...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 5):
dadotanelornmadosadistikokockica
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la kockica »

Koliko dobrih igara propuštam...
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Boardgame adventures of Mislav, Slavica and friends

Post Postao/la Valsim »

To se i ja pitam svaki dan koji ustanem, a ne odigram nešto novo :D .

On that note, zaboravio sam spomenuti kod nas da je i Slavica isprobala Sekigaharu pred nekih tjedan dana. Yep, vjerovali ili ne, ali svo to dječačko uzbuđenje Miljenka i mene oko igre ju je zaintrigiralo da isproba. A Miljenko je uvijek pravi prijatelj da se žrtvuje da zarazi, ovaj hoću reći, nauči nekog novog. Uglavnom pitam ju kada sam im se pridružio nešto kasnije nakon posla. Iiii... kako ti se svidjelo? Odgovorila je da je super igra, i vidi čar i ljepotu igre, ali da je previše to stresa i adrenalina za njezin ukus. Glavno da se nema problema s adrenalinom i stresom kada se prvi krene s agresijama u Through The Agesu :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”