Ugoda kućnog igranja - razmišljanja

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Ugoda kućnog igranja - razmišljanja

Post Postao/la Antomon »

Pošto je moja igraća skupina do sada imala 10-tak kućnih druženja (što kod mene, što kod drugih) odlučio sam podjeliti svoja iskustva i razmišljanja kako što ugodnije provesti druženje uz društvene igre u kućnom ugođaju. Na našim druženjima bude između 3 do 8 osoba. Slobodno dodajte svoja iskustva i savjete, bit će prvenstveno korisni skupinama koje se tek formiraju i počinju igrati u kućnom okruženju. Dodao bi da je dio savjeta primjenjiv i na igranje izvan kuće.

Upoznavanje suigrača i samih igri

Na prvom mjestu bi naveo da se orginizator druženja mora potruditi upoznati "igraću osobnost" suigrača i igre koje će se igrati. Mi u svojoj skupini imamo različite profile "igraćih osobnost". Cura koja obično organizira druženja i ja smo "meta igrači", nama je primarno druženje uz društvene igre, tako da nam neće smetati ako igramo kooperativnu igru ili konfliktnu igru, light ili heavy euro etc. Većinu naše skupine čine igrači skloni natjecanju, optimiziranju svojih poteza i utrci za bodove. Ujedino imamo par igračica koje jednostavno ne vole konfliktne igre i uživaju igrati totalno kooperativne igre (bez elemenata izdaje). Nakon što ste upoznali "igrače osobnosti" svojih suigrača, morate znati svrstati igre u koju kategoriju spadaju. U svakom od nas postoji uvijek malo "meta igrača" (može se igrati bilo koja igra), ali ipak podsvjesno naginjemo određenoj strani više i to je za uspješno druženje bitno.

Često je teško balansirati cijelu igraču večer ako se nalaze svi profili igrača istovremeno. Tada obično dajemo prednost igračima koji najmanje igraju sa nama, što obično podrazumijeva igranje totalno kooperativnih igri uz obavezu da obuzdate alfa igrače. Obično se nakraju ipak uvede igra sa lagalnim konfliktom kako bi malo natjerli nekonfliktne igrače da izađu iz komforne zone.

Ugodno okruženje

Pod ovime bi krenuo prvo od materijalnih stvari. Vjerujte mi, ljudi ne očekuju da imate pločice koje blistaju i kvake u kojima možete popravljati šminku koliko se sjaje, pospremite krupnije stvari, pobrišite mrvice i super. Svi mi živimo u nekakvim stanovima/kućima i nitko ne očekuje vrhunsku čistoću uvijek.
Imajte čvrsti stol, malen stol se još može nekako kompezirati, smetat će ali ne onoliko koliko klimavi stol. Nema gorega ako vi položite kartu a stol zapleše tango.
Imajte čvrste stolice, opet, neudobne stolice se mogu preživjeti, ali govereći iz perspektive krupne osobe, nitko ne želi sjediti na klimavoj stolici. Imajte dobro osvjetljenje, mogućnost prozračivanja prostora, odvlaživač/osvježivač u prostoru ako je potrebno. Ako imate klimu ili klet, po ljeti ćete biti najomiljenija osoba.
Zgodan detalj je kombiniranje muzike i igara. Npr. uz Jamaicu puštamo soundtrack od Pirata sa Kariba.

Osobna higijena

Imajte kupaonicu/WC u blizini sa osvježivačem zraka/prozorom. Dok je teško reć nekome da smrdi, to ipak utječe na dugotrajno igranje i skupinu. Ja obično probam napisati šaljivu masovnu poruku ne usmjerenu direktnoj toj osobi. Npr. "Danas ćemo igrati Lords of Waterdeep do 500 bodova, naspavajte se, otuširajte se i dođite spremni." i to objesim na našu facebook grupu.

Iće i piće

Nemojte se sramiti napraviti podjelu oko toga što će netko donijeti. Dok si neki od nas mogu priuštiti da pružaju kompletno iće i piće, ne mogu svi. Ako nitko ne želi uhvatiti takve podjele, pokažite sami inicijativu i donesite nešto, bit će dobrodošlo. Uvijek se može napraviti dogovor da nitko ne donosi ništa ako ne želite da se netko loše osjeća. U današnje doba, kada ljudi paze na prehranu, predvidite zdrave alternative čipsu i Coca Coli. Mi obično imamo kikiriki u ljusci i štapiće mrkve, te vodu i čajeve uz klasične stvari kao što su čipsevi, čokolade, gumeni bomboni, sokovi itd.

Razno

Imajte online ili offline mjesto kamo ćete se dogovarati oko termina igranja, igara i detalja. Natjerajte ljude da se izjasne. Za uspješnu igraću večer morati imati prvenstveno ljude. Znam da stvara osjećaj pritiska i obveze, ali mora se tako. Mi smo probavali sa ležernim pristupom pa bi od 6 ljudi došlo nas dvoje i tako nekoliko puta. Nitko neće zamjeriti ako se predomislite u zadnjem trenu, ali ako se uopće ne javite, to je nedopustivo.

Eto, malo sam odužio, malo su mi misli posvuda, ali sam htio podjeliti sa vama, možda netko bude pročitao nešto korisno. Ako se bude još pokrenula rasprava, bit će mi draže.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 10):
ShichblacxNuuqsadistikodadogrofKillaValsimSirCagmadcow1982
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”