Sadistiko i petrinjske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
zabuzacro
Reactions:
Postovi: 19
Pridružen/a: 17 pro 2017, 15:24
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 24 puta

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la zabuzacro »

Je je.. Dobar je eclipse. Mislio sam da je utjecaj faktora srece i kockica ipak manji, ali bez obzira na to svidlo mi se i svakak bi ju ponovo odigro. I cisto na znanje nisam iz Popovače nego iz Križa!
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la dlakar »

Ma dobro je što se može smanjiti utjecaj kocke. Igra ima dubinu pa samim time i puno strategije ali me uništilo izazivanje sreće. Ti i ja smo napravili identičnu stvar pri napadima drevnih...samo što si ti izašao kao pobjednik i vrlo brzo uspostavio dominaciju na tabli dok sam ja izgubio sve i mrcvario se do kraja partije...drugi puta ću pametnije... I zato nisam dao lošu ocjenu igri jer jednostavno bio moj izbor da idem na rizik koji se nije isplatio
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

@zabuzacro e jeb ga, ja mislio ako se nalazite u Popovači da si ti onda iz Popovače. To znači da vas je dvojica iz Križa. Nekad prije sam često bio u Križu jer tamo imam rodbine.
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la dendarii42 »

sadistiko je napisao/la: 18 sij 2019, 08:43 @zabuzacro e jeb ga, ja mislio ako se nalazite u Popovači da si ti onda iz Popovače. To znači da vas je dvojica iz Križa. Nekad prije sam često bio u Križu jer tamo imam rodbine.
Živi ti u Križu još ljudi. Nismo samo nas dva. Da stvarno imaš rodbinu tamo znao bi to. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
kockica
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Joj ti što se bojiš doći na megdan, kuš tamo :-P
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la dendarii42 »

A vidim da sam baš mogao. Ak niš drugo da dlakara spasim sramote zadnjeg mjesta.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Onda drugi put nemoj propustit priliku, ili ćete sad vi nas pozvat u goste ;-)
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Valsim »

Baš sam si razmišljao što mi fali na ovom forumu već jako dugo vremena, i onda vidim novi post u Sadistikovoj temi igranja i sve mi se vrati. Uvijek mi je bio gušt čitati tvoje opise, pogotovo kada se radilo o nekom civilizacijskoj ili ratnoj igri.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
sadistiko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Skoro godinu dana nisam ništa ovdje pisao, a baš me ponekad povuče, ali vremena nema i nema :-(
Ne mogu pisat opširno )bar tako uvijek na početku mislim :-) )
Budem naveo par igara koje smo za nedavno probali, a koje smo upecali na Essenu ili nešto ranije ove godine. Oni koji me poznaju, znaju da volim probati svakakve igre, pa će bit igara i iz top 100 i one koje idu par tisuća iza na BGG ljestvici. Linkovi na igre na BGG-u su vam na imenu i slikci igre!

1. Mercante BGG 4231 (3–5 Players, 60 Min, Age: 12+)
slika


Simpa igra licitacija i vođenja svoje trgovačke kuće u fantasy svijetu. Igra stvarno traje koliko je napisano i iznenadila me da uopće nije loša igra. Kupio sam je još 2016. godine u Essenu za smiješnih €3 i to novu novcijatu. Jedino što mi malo prerano dolazi kraj i jednostavno nikad nemaš vremena odraditi baš sve što si zacrtaš. Moja ocjena 8,5. Igra bi svakako trebala doći na neko više mjesto na BGG listi. Mislav je pisao u svom blogu o ovoj igri pa možete tamo saznati kako je on doživio igru.

2. The Game of Nations BGG 17601 (2–4 Players, 120 Min, Age: 12+)
slika


Original iz 1973.! Taman kad sam ja došel na svijet. Kupio sam je u Essenu 2016 na aukcijama i uveo sam jedno pravilo taman prije ovogodišnjeg Essena da nema kupovine novih igara u Essenu ako ne odigramo barem 90% igara koje sam nabavio 2016. godine. Igra je starinskog izgleda ali kvaliteta ploče je na nivou. Postoje dvije vrste pravila i mi smo igrali po izgleda onim težima pa je i igra ostala s gorkim okusom u ustima. Dosta opaka igra sa eliminacijom igrača. Radnja se odvija na bliskom istoku (ali opet fantasy svijet) gdje na razne načine, prevratima na vlasti i potkopavanjima pokušavamo što više nafte odvest baš svojim tankerima. Ma zapravo igra bi i bila igriva da se malo editiraju karte što ću možda i napraviti prije sljedećeg igranja, jer postoji karta koja te nagradi sa tankerom i 5000 novaca, dok s druge strane već sljedeća karta ti može uzet dva tankera ili pogubiti kralja na vlasti, ono totalne suprotnosti, pa kog kako posere. Igra je zasluženo na tako niskim granama BGG bodovanja. Moja ocjena 7, mada je možda i to pretjerano dok se ne srede karte. A trebalo bi probati i onaj drugi set pravila koji je nešto labaviji.

3. Industry BGG 4990 (3–4 Players, 75 Min, Age: 10+)
slika


Industry je nastavak na Industria koju sam davno prije opisao. Industria je bila prva verzija i bilo je nekih (po meni) manjih propusta i lošije vidljivosti što se s čime veže, a u ovoj igri je to bitno. Ovdje opet imamo igru licitacija i uglavnom se sve svodi na licitacije. Zanimljivo rješenje u ovoj verziji igre pametno smanjuje broj komponenti igre, a povećava raznolikost i tajnovitost dok se igra. Svakako je za dlaku bolja od starije inačice, ali mislim da je daleko iza na BGG listi. Nema se tu šta puno pričati, igrači kupuju tvornice i tehnologije, neke tvornice generiraju potrebne resurse za daljni napredak, dok druge daju više bodova i to je uglavnom to. Moja ocjena za igru je 8,4, a mislim da je na skoro 5000. mjestu čisto zbog lošije prođe prve verzije igre, ne znam.

4. Warriors & Traders BGG 5889 (2–6 Players, 120 Min, Age: 12+)
slika


E ovu igru sam duuugo čekao da dođe na red. Preveo sam pravila ali nikad nisam uspio složiti PDF i završiti prijevod. Igra je ogromna i izgleda full kompleksno, ali zapravo kad se uđe u igru dosta je jednostavna za pratiti. Nažalost, u prvoj partiji smo se više borili sa samim pravilima i kako preživjeti nego što smo se između sebe pokeckali, tako da mislim da nije bilo ni jednog sukoba za vrijeme partije. Svakako bi ponovo probao, a pogotovo inačicu gdje igrači igraju u parovima, to mi se čini fora. Zbog toga što ima hrpetina teksta za čitati u pravilima i što ima milion sitnih tokenčića, vjerojatno zato se ljudi boje i probati. Moja ocjena 7,8 za prvi puta čisto zato jer nismo igrali tako da možemo nešto postići nego samo da preživimo do kraja. Tek smo pred kraj igre shvatili engine koji moraš složiti da živiš ko kralj :-)

5. Bombay BGG 2530 (2–5 Players, 30–60 Min, Age: 10+)
slika


Evo nas ovogodišnjim ulovima s Essena. Ovu igru sam namijenio mom mlađemu sinu Frani pa smo je zato prvu i probali. Igra simpatičnog izgleda, lijepih komponenti, ali nažalost to je sve. Pravila su kratka i jednostavna. Nabavljaš svilu i prodaješ je ili za nju gradiš svoje palače. Za moj ukus prekratka da bi išta postigao, a opet, mislim si kad bi se produžila igra nebi više imao što raditi, tako da je ovo vjerojatno zato tako. Više dječja igra, pa tko šta uspije, uspije i bok. Moja ocjena je 7,5. Po meni nezasluženo tako "visoko" na BGG listi.

6. Toledo BGG 2516 (2–4 Players, 45–60 Min, Age: 10+)
slika


Druga igra koju smo probali sa Essena. Opet jedna "ljeva". Bila je stvarno za siću pa sam je uzeo. Pravila full jednostavna, ali odigrat dobro igru, sumnjam da se može u prvoj igri. U igri smo proivođači mačeva u gradu Toledo gdje tamošnjem aristokratu moramo dostavljati mačeve, pa tko prvi dostavi 3 mača, igra dolazi kraju. Fora mi je odigravanje akcija preko karata gdje se plaća kartama, a smiješ samo s istim iznosom, a onda ako staneš na tuđu radnju plaćaš drugom igraču. Nekako mi je previše otvoreno i ako igrači ne štopaju jedni druge, može se dogoditi da se jedan igrač razmaše i postavi hrpetinu svojih radnji, a ostali tek poneku što će donesti sigurnu pobjedu tom igraču. Srećom ne traje dugo pa nije toliki bad. Moja ocjena za igru je 7,5. Igra nije loša, ali ni briljira i zasluženo se nalazi na mjestu na kojem i je.

7. Parfum BGG 2327 (2–4 Players, 45 Min, Age: 8+)
slika


Ovu igru sam kupio za svoju ženu, a kako do sad gotovo nikad nisam uspio pogoditi što će se njoj svidjeti, sumnjao sam da će joj se svidjeti i ova. Tema je svakako ženskasta i nadao sam se da će joj se zato svidjeti. U igri smo proizvođači parfema i toaletnih vodica i iako ima sreće na kockama pomoću kojih prerađujemo razne mirise, fora mi je sve to ukomponirano u jednu srednje prolaznu igru. Za čudo, svidjela se i mojoj ženi tako da sam napokon uspio i na tom polju :-)
Bojim se jedino da nakon kojih 20-30 partija igra više neće nuditi ništa novo jer nema pretjerano puno vrsta mirisa niti kupaca koji kupuju određene vrste parfeme pa se bojim da će postati repetitivno. Moja ocjena za igru je 8. Čisto zato što je simpatična i ima lijep izgled i mislim da bi trebala biti ispred Toleda, ali što ćeš, BGG je takav kakav je.

8. Airships (Giganten der Lüfte) BGG 1954 (2–4 Players, 45–60 Min, Age: 10+)
slika


Ne znam što me privuklo ovoj igri. Oduvijek je imam na radaru, samo sam čekao priliku kad će biti dovoljno jeftina da je i uzmem. Bio sam upozoren da to svakako nije igra za mene, ali kako ja volim sve probati, morao sam i ovo. ;-)
Kocka ima velik utjecaj na igru i sigurno neće biti pretjerano puno igrana, ali svakako ću joj dati još koju šansu. U igri smo proizvođači zračnih brodova (ala Cepelina). Cijelo vrijeme se borimo tko će dobiti bolje dijelove za svoje brodove i bolje ljude, ali sve to ide preko kocaka. Može se u kasnijem stadiju igre utjecati na kocku, ali prvo treba doći do tih dijelovima baš srećom na kockama. Simatično, ali nije materijal za često igranje. Možda se svidi djeci u školi, jer tamo nam trebaju igre koje ne traju dugo. Moja ocjena za igru je 7. Mislim da je previsoko na listi. Neke od prije spomenutih igara su mi puno bolje od ovog.

9. Mage Knight Board Game BGG 23 (1–4 Players, 60–240 Min, Age: 14+)
slika


Ovo čekam odavno da bi probao. Igru sam kupio tu preko foruma još negdje u proljeće ali nikako da se ohrabrim da krenemo igrati. Dogovarao s Miljenkom da ćemo probati, pa se na kraju Boris ponudio da će mi pokazati kako se igra. Ne znam što reći. Previše petljava igra. Na prvu sam zamrzio što se pravila na kartama ne nalaze i u pravilima. Ne znam jel itko može popamtiti sva moguća pravila, nekako mi je neintuitivno pravilo za vođenje borbe. Sve u svemu nisam sretan. Pokušao sam dva puta ženu uvesti u igru jer smo nekoć zajedno danima igrali Heroes of Might and Magic, a ovo je tematski dosta slično, ali brate, u oba puta smo zapeli i nisam znao dalje što sad. Pa čak i sam setap uopće nije lijepo opisan. Rado bi igrao igru, a ne da se patim sat vremena kako se što odigrava! Mislim da ovu igru ne treba posebno opisivati, valjda su svi čuli da su igrači jedan od četiri ponuđena lika koji kroz hand karata napreduju i poboljšavaju svoje šanse da doguraju do kraja igre. Može se igrati i solo (što me ne zanima) i kooperativno i kompetitivno, pa i u parovima što je super. Moja ocjena za igru je 8,5, samo zato što bi volio igrati ovu igru, a ne da ona igra mene. Vjerujem da tu ima dobra igra, ali pravila su katastrofa, fuj!

10. ROBiTs BGG 14476 (2–7 Players, 10–20 Min, Age: 10+)
slika


Ovu igru sam dobio uz jednu drugu igru koju sam platio smiješnih €2 tako da nisam ništa očekivao. Al ajde, možda posluži barem djeci u školi. I odlučim se jedan dan probati da vidim i kad ono, igra uopće nije tako loša koliko loše kotira na BGG-u. Pravila su ultra jednostavna, igra se igra brzo, u manje od 10 minuta je gotova partija, zavisno od broja igrača, ali do max 15 minuta sa 7 igrača s koliko sam najviše igrao. Igrači slažu robota od dijelova koji mogu biti u raznim bojama (razne vrste robota). Tko uspije složiti robota sa što više dijelova iste boje obično pobjeđuje, mada ima još par dodatnih kartica koje mogu pomutiti ovakve planove. Mogu reći da sam uživao igrajući, mada oni koji me poznaju sigurno ne vjeruju u to :-D
Za tako malu igru, koja stane u džep, koja se brzo odigrava, sigurno mi je bolja od skoro svih kartaških igara koje sam ja igrao (a nisam igrao puno jer ih mrzim :-) ) Moja ocjena za igru je 5,5. Možda bi trebao dati i nešto višu ocjenu jer sam stvarno uživao u svim partijama koje sam igrao, a mislim da bi svakako trebala i bolje stajati na BGG listi.

11. Glass Road BGG 236 (1–4 Players, 20–80 Min, Age: 13+)
slika


Glass Road također škicam odavno. Prije par godina sam vidio prvi review na BGG-u i jako mi se vizualno svidjela igra. Tek kad sam je kupio sam skužio da je to Uwe-ova igra, a pošto nešto malo manje volim Agricolu, a puno više volim Fields of Arle, bilo mi je baš drago da sam nabavio i ovu igru. Mlijeko se ponudio da će proučiti pravila i da će nam pokazati u MC-u što smo i napravili. U igri smo ponovo u Njemačkoj u području koje je poznato po proizvodnji stakla i u igri baš to i radimo, ali ne samo staklo nego i pokušavamo izgraditi i što više građevina koje donose bodove. Igra je za razliku od ostalih Uweovih, koje sam igrao vrlo interaktivna među igračima, pa jako utječe što će drugi odigrati u svom potezu, gdje se akcije izvode preko karata, a svi ih imamo iste, pa ako netko odigra kartu koju si sam pripremio da ćeš odigrati, odigraš je u potezu drugog igrača, a onaj ko je pokrenuo tu akciju izvršava oslabljenu akciju, samim time dobiješ priliku odigrati još neku drugu kartu na svom potezu. Pet si ih pripremiš, a imaš pravo odigrati samo 3, a ako se poklopi da si pripremio kartu koju netko drugi već odigrava, odigraš i tu kartu. Fora caka. Druga zanimljivost u igri je što se resursi prate preko mehanizma (kao sat s kazaljkama koje su kruto postavljene u jedan položaj) pa kako mičeš jednu kazaljku radi povećanja ili smanjenja resursa tako se i pomiče i druga kazaljka i na taj način ili trošiš ili dobivaš ostale resurse. Još više je zanimljivo kako je to uspio uklopiti da to tematski bude logično, npr. kad želiš napraviti staklo, samim pomicanjem kazaljke za povećanje stakla, smanjit ćeš ugljen, kvarc i hranu, pošto su ti radnici vjerojatno morali jesti da bi mogli raditi, a ugljen si morao potrošiti da zagriješ kvarc i napraviš staklo :-) . Svaka mu čast. Jedino što smo svi osjetili, je taj stres, da moram predviđati koju akciju će ostali htjeti odigrati kako ne bi izgubio onu bolju uzvedbu tvoje akcije. Za prvi put ima toliko građevina i trebat će neko vrijeme dok se ne uhodaš koje građevine idu bolje u kombinaciji s drugima i sl. Svakako dobra igra, ali treba vježbe. Moja ocjena za igru je 8. Zasluženo je na mjestu na BGG listi i vjerujem da će ova ocjena ići gore nakon još koje partije.

12. Goa 144 (2–4 Players, 90 Min, Age: 12+)
slika


I o ovoj igri sam čuo dobre stvari. Nisam je puno proučavao i kad se pružila prilika na aukcijama zgrabio sam igru. Tek kasnije sam saznao da ima onih koji je vole i onih koji je mrze. I ovu igru me naučio Mljeko (i hvala mu na volji da proučava igre koje će vjerojatno odigrati samo jednom). Ubrzo sam shvatio zašto je neki mrze. Kao prvo, vizualno, igra izgleda kao neka stara igra iz 20. stoljeća, a drugo, ovakve čudne mehanizme igranja nisam još susreo. U igri su igrači nizozemski istraživači novog svijeta gdje pokušavaju proširiti svoje carstvo za Nizozemsku. Moram priznati da sam bio zbunjen ko kopriva do otprilike pola partije što treba raditi u igri. Prvo je vrlo čudan način aukcije na samom početku kruga gdje igrači postavljaju svoje pločice na polje novih pločica koje će uči u licitaciju za te pločice koje daju neki benefit igračima, a onda se ide redom po tim novo odabranim pločicama i licitira. Onaj tko je označio određene pločice ima prednost nad drugima i obično i završi tako da je on sam uzme za sebe. Ne mogu se sad sjetiti kako ide ostatak igre jer mi je sve to bilo toliko zbunjujuće i pomalo suhoparno da nisam zapamtio. Moram priznati da mi se igra nije baš svidjela, ali svakako bi dao još koju šansu. Moja ocjena za igru je 7,5. Možda dođem nekad do 8,5 ali sumnjam da će ići više. Bojim se da će užasno teško biti objasniti kako se ova igra igra mada moguće da može biti zanimljiva.

13. Navegador BGG 194 (2–5 Players, 60–90 Min, Age: 12+)
slika


Za ovu igru sam samo načuo i Dam Dam se javio da bi je on kupio preko aukcija na Essenu. Sad mi je žao što sam mu je prepustio :-) jer je ovo igra stvarno velikog kalibra! U igri ponovo osvajamo novi svijet, ali ovaj puta smo portugalci. Igra je i vizualno simpatična, a pravila su toliko jednostavna i kratka da je malo sumnjivo. Igra ima dubinu i napeta je cijela partija. Mislim da mi je ovo najbolja nova igra koju sam igrao ove godine! Toliko dobra da smo odmah odigrali dvije partije kad smo je probali. Svakako preporuka svima koji se dvoume da je nabave. U tih sat i 40 minuta koliko traje bude svega. Nabavljamo zlato, kakao i šećer iz kolonija i prodajemo ih ili proizvodimo (tematski bi to bilo prerađujemo) u svojim tvornicama na jedinstvenom marketu koji još nisam vidio. Tako jednostavno, a elegantno riješeno, da uvijek dobivaš, kako god okreneš. Nema ni puno komponenti, sve je tako fino rješeno. Svaka čast autoru. Po BGG-u je lošija od Goe, a po meni je ovo svemirski brod prema onoj ružnjači i zbunjoli od igre. Moja ocjena je čista 10!.

14. Santa Cruz BGG 2092 (2–4 Players, 45 Min, Age: 8+)
slika

Ajd neke koristi od ovog štrajka što smo sad imali u školi jer smo svaki dan (barem u jednoj školi) igrali igre, i to je bila skroz nova ekipa s kojom inače nisam puno igrao. Iz toga svega se izrodilo da smo dobili novog igrača koji će se povremeno uključivati u tjedno igranje, što je super. Tako mi se učinilo da ova igra nije preteška da je i sam naučim uz tu ekipu u školi. Ovu igru sam uzeo na blef, više mi se vizualno svidjela nego što sam išao proučavati kako se igra. Tek kad sam čitao pravila sam vidio da je autor isti čovjek koji je napravio Stone Age, a to je omiljena igra od mog punca i žene tako da se nadam da će i ova opstati kao često igrana igra. Igra je stvarno simpatičnog izgleda i izgleda jako jednostavna i za objasniti i igrati. U igri osvajamo otok Santa Cruz gdje pokušavamo širiti se cestama, rijekama ili direktno preko pogodnih mjesta za ukotljavanje broda s mora. Pokušavamo na tim mjestima ugrabiti resurse i kasnije ih bodovati pomoću svojih karata za bodovanje. Zanimljivo je da svako ima različiti set karata za odigravanje akcija i ne postoji ista karta za bodovanje, a kad se boduje onda svi igrači dobivaju bodove za to što se boduje. Fora, nije komplicirana i nema teksta, što je idealno za punca. Igra me ugodno iznenadila i moja ocjena je 8,8.

15. Maracaibo BGG 916 (1–4 Players, 60–150 Min, Age: 12+)
slika


Pfistera mi volimo, Kauboje (GWT) obožavamo, pa sam pomislio da će nam se i ova igra morati svidjeti. Pokušao sam nabaviti Mombasu na aukcijama, ali mi je ipak izmakla u zadnji tren. Ovo je full nova igra i cijena je bila paprenih €60. Ja je nisam htio uzeti, ali Dam Dam je popustio zadnji dan i sad veli da mu nije žao. Kako je on na DDI-u objašnjavao GWT drugoj ekipi mene je zadužio da upadnem u partiju Maracaibo-a koju je objašnjavao Karo iz Osijeka. Svaka čast Slavene, iako je objašnjavanje trajalo možda i sat vremena, jako dobro sam pohvatao igru, a možda zato što mi je inače Pfister nekako prirodan mom razmišljanju pa su mi i opcije logične. U igri smo mi trgovci, ali moguće i pirati, ali moguće i istraživači novog kontinenta u Karibskom području. Zanimljivo je da osim osnovne igre unutra postoji hrpa scenarija i kampanja koja se može igrati kao polu legacy igra jer se ništa ne ljepi, ništa ne trga ili šara, nego postoje pločice koje se stave na board i od tada vrijede nova pravila, što ja oduvijek podržavam. Mrzim one američke fore s uništavanjem kartica i ploča! Ploča je malo pretrpana, igra sama ima hrpetinu mehanika, hrpetinu toga što možeš. Ali na kraju sve se to pohvata, jedno što će ta prva partija proteći tako da ne budeš vjerojatno ostvario hrpetinu bodova jer ni sam do pola igre ne znaš što bi sa svim tim opcijama. Kauboji su teški za igrati kad ih tek učiš, ali ovo je još duplo teže, ali meni malo i draže jer imaš više putova do pobjede, samo trebaš imati na umu što sve trebaš imati da bi mogao odraditi jer to te može jako zakočiti i onda ti sve propadne što si pripremao u prošlim krugovima. Jedina zamjerka je trajanje igre. Zadnju partiju smo igrali punih 4 sata, ali bude to išlo dolje kao i kauboji kad se jednom bude znalo kako se igra. Moja ocjena za igru je 10.

16. Mogul BGG 2675 (3–5 Players, 45 Min, Age: 13+)
slika


Sinoć smo isprobali i ovo čudo od igre. Još jedna igra na blef na aukcijama u Essenu. Rekoh, ne može bit tako loša za te pare. Ovdje sam ipak malo kiksao. U igri nismo likovi koji grade svoje cerstvo željeznica, nego smo mi oni koji pokušavaju sagraditi svoje carstvo preko mešetarenja dionicama i izgradnjom skladišta na već postojećim mrežama pruga. Isprve mi se učinilo fora način aukcija s nekim malim diskićima. Svako ko sudjeluje na aukciji ubaci jedan svoj disk u posudu koja dolazi s igrom, a onaj ko odustane uzima sve diskove, ostali nastavljaju dalje dok netko ne pobjedi i uzme ponuđenu dionicu ili gradi svoju stanicu ili prodaje dionice, ali već vidim probleme koji mogu nastati ako nisi dovoljno pažljiv. U igri možeš samo jednom dignuti kredit i doći do još malo diskova, sljedeći puta ako ostaneš bez diskova si tropa i nema šanse da više sudjeluješ u igri, tako da treba biti jako pažljiv. Užasno kratka igra bez neke dubine i zato mi se nije ni svidjela. Još ću joj dati par puta šansu, a onda mislim da će na bubanj. Ne prodajem često svoje igre, ali mislim da bi ova mogla otići. Jednostavno imam toliko igara da nemam više kud s njima :-) Moja ocjena za igru je 7, gdje je moguće da će to ići dolje. Ne kužim kako je igra dogurala do tako "visokog" mjesta na BGG-u, mislim da će to morati ići dolje jer ima puno boljih igara s lošijom pozicijom na BGG ljestvici.

17. Oath of the Brotherhood BGG 6585 (2–5 Players, 60 Min, Age: 12+)
slika


Još jedna na blef igra iz Essena. Vizualno me privukla, a tako i izgleda. Vidi se da nije neki vrh proizvodnje jer nije top izdavač, ali dovoljno kvalitetno, nema samo onu završnu teksturu na ploči pa malo sjaji. Ovdje se nalazimo na gusarskom otoku gdje pokušavamo odraditi što više misija za tzv. gusarski Brotherhood. Ali nije samo to. Sviđa mi se opcija otvaranja novih lokacija na ploči pomoću karata s dodatnim akcijama koje se uklapaju baš u sam krajolik. Također flavor tekst na karticama se tematski uklapa i stalno te navodi na to koliko je gusarski život bio težak. Uglavnom, primamljiva igra, možda bi mogla proći i kod punca jer nema teksta koji je bitan osim na par akcijskih karata, ali može se preživjeti i bez njih. Malo mi se učinila prejaka karta koja je Dam Damu sinoć dala toliko moći da mi nismo uspjeli ništa napraviti po pitanju da ga spriječimo da prikupi toliko sljedbenika pomoću kojih je dalje razarao sa svojim duplo jačim akcijama nego mi ostali. Svejedno, moja ocjena za igru je visokih 8,9 i rado bi je ponovo igrao.

Uf, bome sam potrošio hrpu vremena za ovaj tekst, malo će pretrpjeti firma radi toga, al bum ja to nadoknadio :-)
U zadnje vrijeme igramo intenzivno, ovaj tjedan čak 3 puta, a dok je trajao štrajk, u školi sam igrao skoro svaki dan, a navečer smo isto po par puta igrali, tako da se malo digla razina igranja, imamo i novih igrača u ekipi tako da nas opet ne fali za stolom.
Do čitanja ekipa ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 15):
dadoNuuqmiljenkoChMarinkockicaBojan1983ABQValsimdlakarmljeko i još 5 korisnika
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la kockica »

Vrlo poučno štivo :thumbs Nisu mi baš doduše jasne igre gdje ti se neke igre sviđaju pa ih lošije ocijeniš od onih koje ti se nisu dopale a daješ im relativno visoke ocjene. Ne bih ti htio biti u razredu :P
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”