Sadistiko i petrinjske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la marge »

ni ja ne vidim zadnje tri slike
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la kockica »

Ni ja ne vidim
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la smurfORnot »

Ni ja, kao niti jednu od prethodnih postova.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Od prethodnih postova znam da ne radi jer su ugasili cloud gdje sam stavljao slike.
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Valsim »

Baš bezveze, pa te fotke su bile legendarne :( .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Ma nisu fotke izgubljene, samo mi se sad baš i ne da ponovo relinkat sve.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

evo ispravljen problem (barem se nadam) sa slikama u zadnjem postu, a ono prije teško da ću ikad uzet toliko vremena da se to odradi.
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Valsim »

sadistiko je napisao/la:Ma nisu fotke izgubljene, samo mi se sad baš i ne da ponovo relinkat sve.
Pa da, 20 stranica prelinkavanja postova je ipak pošten posao :-( .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Goldbrau, Packet Row i The Builders: Middle Ages

Post Postao/la sadistiko »

Ajd malo da se vratim svojim pisanjima. Sad je situacija oko priprema za Essen splasnula pa se mogu vratiti u normalu :-)
Vjerujem da ću stići pisati ono što će se igrati sljedećih par tjedana jer će vjerujem biti zanimljivo pošto se ne radi o igrama koje većina vas posjeduje ili ih je igrala. Radi se o igrama koje nisu toliko popularne (uglavnom ispod 1000. mjesta na BGG-u) a nabavio sam ih dosta povoljno preko BGG trade-a.
Pa krenumo s prvom igrom.
Subota, Dam Dam nas je pozvao k sebi, ali kako je Matta bio nešto boležljiv išli smo k njemu.
Odlučili smo prvo probati Goldbrau (BGG 1747) igru gdje se prodaje piva na sajmu.
Čovjek bi rekao, sad bude pive u potocima, ali eto radi bolesti Matte, a ni moje grlo nije bilo bolje, smo popili po rakiju, a onda netko po čaju, a netko sok.

slika

U igri postoje 4 pivovare i 6 birtija koje prodaju pivu na sajmu. Ispočetka svaka birtija ima samo 1 mjesto sa stolom i klupama, a kasnije će širiti svoj prodajni dio, zauzimajući prostor ostalim birtijama. Igrači nasumično dobivaju 8 karata od kojih zadržavaju 6, a one im omogućuju postavljanje svojih utjecaja u pivnice i pivovare. Gdje imate utjecaj možete postaviti svoj šefa (svaki igrač ih ima 6). Eventualno kasnije tamo gdje netko ima većinu utjecaja nad svim ostalim igračima, onda se ne može smijeniti njegov šef, inače je moguće da netko s najmanje utjecaja može zamijeniti tuđeg šefa.
Ono što me iznenadilo kod ove igre je da igrač na potezu ima samo 3 karte s kojima može raditi sljedeće akcije:

slika
  • proširiti prostor pivnice
  • postaviti svog šefa u pivnicu ili pivovaru ili tamo gdje već je šef u pivnici može promijeniti ugovor s dosadašnjom pivnicom i otvoriti s drugom (po mogućnosti gdje je taj igrač većinski vlasnik)
  • kupiti novu kartu
Ono što je ključno, ako se desi da igrač jedini uzme jednu od akcija onda ima neki benefit. Npr, ako je jedini uzeo proširenje, onda može proširiti pivnicu za 2 polja, ako postavlja šefa, onda to može na dva mjesta, a kartu plaća po najnižoj cijeni.
Vrlo jednostavan mehanizam, ali nakon dvije odigrane igre smo bili baš iznenađeni kako je igra zapravo dosta duboka i teško je znati koju kartu će drugi igrači odigrati. Smjene šefova se dešavaju dosta rijetko, ali su vrlo bitne u igri. Šef pivnice može promijeniti pivovaru od koje nabavlja pivu pa to uvelike mijenja dohodak u pivovarama.
Nakon 7. kruga (7 dana u tjednu) igre ide bodovanje gdje se gleda koliko stolova ima koja pivnica pa se pola zarade dijeli nad vlasnicima birtije, a ostatak od te polovice (ako ga ima) ide šefu, dok druga polovica love ide u pivovaru. Kad sve pivnice plate pivovarama onda se dijele pare iz pivovare među vlasnicima, a ostatak ide šefu pivovare.
Vrlo jednostavno, a nije lako za odigrati.

slika

Karte pivovara

Karte u igri omogućuju igračima pomicanje dva tokena, token zgodne konobarice koja donosi + 20 talira pivnici za koju radi, te pijane propalice koja donosi gubitak od 12 guldena pivnici u kojoj se zatekne na bodovanju. Ostale karte omogućavaju širenje utjecaja (vlasništva) u pivnicama i pivovarama.
Sve u svemu fora igra, koja mi se činila prejednostavnom, ali to zapravo nije. Ono zlatno pravilo, ne mora biti stotine pravila da bi igra bila zanimljiva za igranje.
Uz igru dolaze i podmetači za pivu, ali ih mi nismo iskoristili radi bolesti :-)

Bodovi nakon prve igre odigrane za 70 minuta:
Sadistiko 113
Dam Dam 98
Matta 88

Ocjene igre su bile: Dam Dam 9, Matta i ja 8.
Druga partija je bila napetija jer smo znali što radimo i trajala je 74 minute:

Sadistiko 126
Dam Dam 115
Matta 69

Ocjene igre su bile: Dam Dam 9 i Matta i ja po 8.

Utorak

Ovaj puta sam predložio da probamo Packet Row (BGG 3131), igru o New Yorkškim lukama i trgovinom s europskim zemljama, ali i razvoj domaćeg grada.
Igra se svodi na igranje karata i ploče koje dolaze uz igru zapravo su tu čisto radi organizacije karata, gdje koja stoji. Dosta štura po broju komponenti, ali kvaliteta izrade je na zavidnom nivou. Karte, kao da su malo masne na dodir (igra je došla u mint stanju, tako da nisu masne zato što ih je neko zamastio čvarcima ili burekom :-) ) što se kasnije pokazalo i ne toliko dobro jer su nam se špilovi često raspadali jer karte ne žele stajati jedne na drugima.
Što igrači rade u igri?

slika

Postoje četiri područja gdje se odvija igra. Hala cehova, Banka, Dokovi i Market. U hali cehova se najčešće mogu sklapati novi ugovori za dostavljanje roba u europske zemlje, u marketu se nabavljaju robe, u banci se mogu dignuti kratkoročna bespovratna sredstva, a u dokovima se između ostalog dogovaraju brodovi koji voze u razne zemlje.
Kad igrač skupi određeni broj roba koje su mu u ugovoru, brod koji vozi za tu zemlju i ugovor koji to omogućuje on ostvaruje (ali može ga sačuvati i za kasnije) ugovor i dobiva dogovoreni iznos novca. Novci su potrebni za razvoj crkvi, univerziteta i ostalih građevina koji igraču daju bodove na kraju igre. Uz sve ovo postoje još posebne karte koje omogućuju razne akcije, tipa - kapetan koji odveze brod ne u zemlju za koju je bio namijenjen, nego po igračevoj želji. Onda bankar omogućuje igraču bodove na kraju igre ako ima najviše novca. Trgovac omogućuje igraču nabavu karata koje još nisu došle u opticaj. Postoje karte koje su sada dostupne i karte koje će doći u budućem krugu igre.

slika

Kako se igra?
Jedan igrač je harbor master i on odlučuje gdje ćemo mi kao grupa ljudi ići. Kad dođemo, recimo, u banku prvo ostali igrači mogu kupiti karte iz banke (2 komada u 3 igrača), a tek onda master. Igrači mogu kupiti samo jednu kartu po krugu, te mogu kupiti kartu gdje se nalaze ili propustiti, ali kvaka je kad master kupi kartu onda je gotov krug i ostali igrači ako nisu kupili kartu nemaju pravo više kupovati. Tako da treba pametno odlučiti u koje će se područje ići i kada. Jednom se desilo da master nije mogao kupiti kartu jer su prošli kroz 3 područja, a u zadnjem i jedan i drugi igrač kupili karte, tako da masteru nije ostala niti jedna karta.
Sve u svemu, napeta igra jer završava čim nema više karata na jednoj o ploča. Odigrali smo partije ispod sat vremena i to je stvarno super s obzirom da je i procjenjeno vrijeme na 45 do 75 minuta.
Prvu igru smo završili u 51 minuti:

Dam Dam 14 (Dam je imao više novaca što je tie braker)
Matta 14
Sadistiko 8

Ocjene su bile: sva trojica 7.
Druga partija je bila malo žešća, ali opet u samo 48 minuta :

Matta 12
Dam Dam 10
Sadistiko 8

Ocjene su bile: Dam Dam 9, Matta 8 i ja 7

Kako smo imali još vremena išao sam dečkima pokazati još jednu manju igru koju smo mi kod punca probali u nedjelju.
Igra se zove The Builders: Middle Ages (BGG 1181)
Radi se o graditeljima koji rade građevine i za njih ostvaruju dobit i bodove za kraj igre.
Prvi igrač koji skupi 17 bodova, krug se još odigra do prvog igrača i onda se gleda tko je najviše skupio.

slika

Na stolu su 5 karata novih radnika i 5 trenutno dostupnih građevina.
Igrač na potezu ima 3 akcije. Ponuđene akcije su:
  • najam novog radnika (besplatno)
  • uzimanje nacrta za novu građevinu ili mašinu (besplatno)
  • postavljanje radnika na rad na određenoj građevini - plaća se cijena radnika
  • ne korištenje akcija. Za jednu se dobije 1 novac, za dvije 3 i za sve tri akcije 6 novaca
Igra je potpuno jednostavna ali ima donekle neke strategije. Problem je što se zna desiti da ti dođu radnici koji nisu dobri za određene građevine i obrnuto.

slika

Svaki radnik ima 4 svojstva, koliko donosi kamena, drveta, šestara i crijepa. Svaka građevina zahtjeva određeni broj od ove četiri stvari. One kompliciranije daju više bodova, ali ih je teže napraviti.
Igra ima izrazito lijep artwork, dolazi u maloj limenoj kutijici, tako da je zgodna za igranja izvan kuće. Nema puno komponenti, karte radnika, karte zgrada i novčići. Slatka mala igra.
Nakon odigrane partije koju smo završili u 35 minuta bodovi su bili:

Dam Dam 22
Sadistiko 11
Matta 9

Ocjene igre su bile: Matta i ja po 7,5 dok je Dam dao 7.
Eto, kad su igre kratke uspijemo ih odigrati čak 3 na večer. To je sve za danas, nadam se da će sljedeći tjedan biti opet neke “nove” igre koje su stigle iz Essena.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 4):
dadokockicaValsimLourdin
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

I tako ja ne napisah ništa o drugim "novim" igrama koje su ispod 1000 mjesta na BGG-u, a nije da ih nismo odigrali nekoliko, a valjda bude došao red i na to.
Evo samo ukratko rezime od naše zadnje TI3 igre koju smo eto nakon 3 Kralja na moj nagovor još jednom odigrali. Iako smo imali samo tri igrača bilo je baš super zanimljivo.

Jol-Nar (Tomislav Vadlja) je od početka vladao smjelo, mora se priznati imao jako puno sreće sa Udaljenim Suncima, dok smo Yin Brotherhood (Ivan Kosak) i Mentak Coalition (Damir Vadlja) i ja održavali donekle balans s druge strane galaksije. Yin su dobro krenuli i držali korak s Jol-Narom u bodovima do negdje 5. boda, dok je Mentak imao jako velikih problema s početnim osvajanjima radi loših uleta na nove planete. Sve u svemu, zanimljiva partija iako je odigrana u samo 3 igrača. Mora se reći i to da su Yin usporili političkim potezom u drugom krugu gdje se Yin nije smio proširiti na obližnje planete, to je zapečatilo sudbinu ove rase jer više nije mogla držati korak s ostalima po pitanju broja resursa. Također i u trgovini je bila zakinuta, sve dok Yin nije raskinuo sve ugovore i posložio onako kako njima paše, nažalost, tada je već bilo prekasno. Za kraj se dogodila strašna borba na Mecatol Rexu i tada je nastupila potpuna prevlast Jol-Nara.

Evo link na FB sa slikama, ovdje ću izvuć samo par komada: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 808&type=1


Pripreme u tijeku


Početak svega - predivna mala galaksija


Pokoreni Mecatol Rex


Konačni neviđeni fight sa čak 3 Ratna Sunca gdje je Mentak pokušao preuzeti Mecatol, ali neuspješno. Flote Yina su bile spremne za ulet, ali su ipak bile prespore
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 5):
kockicaKilladadostokaValsim
slika
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”