Sadistiko i petrinjske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Puerto Rico - Sado ed. i Dominion Grof+Sado ed. u Petrinji

Post Postao/la sadistiko »

Predlažem da se otvori pod forum ispod Igraonica Prostor i Igraonica Pešćenica npr Igranje po doma ili nešto slično.
A do tada ću pisati ovdje. Vidim da ima još ljudi koji nisu iz ZG a rado opišu večer kako se igralo i što se igralo. Kada bi imali prostor baš za to možda bi nas bilo još više. :predaja

Ako se kojim slučajem dogodi traženo, molim da se odma i ovaj post prebaci u taj novonastali podforum. :ljubav

Bilo je to 7.3.2014. Htjeli smo do isprobati moj novo izrađeni Puerto Rico i da provjerimo da li nedostaje koji dio. Te koliko se teško priviknuti na hrvatsku verziju igre.

slika

Igralo se u četvero. Crnci su krenuli prema Puerto Ricu na lijepom brodiću. Kažu da je Puerto Rico rasistička igra jer tamni diskovi predstavljaju crno roblje koje su vukli iz Afrike u nova područja obiju Amerika.

slika

E pa to više nije slučaj! Moja verzija (ponešto i iz praktičnih razloga) ima uz 55 crnih naseljenika (kad se igra u troje), još 20 bijelih europljana - naseljenika (kad se igra u 4), pa još 20 žutih japanaca i kineza (kad se igra u 5 igrača), te još 20 najcrnjih crnaca :-) (to su valjda oni pravi afro) kada se igra u 6 igrača. Na taj način je vrlo lako odvojiti koliko naseljenika ide za koliko igrača, a i daje malo flavor u igru jer gradonačelnik sada još određuje tko će dobiti kakvog naseljenika (bez obzira što oni svi isto crnče na plantažama i tvornicama).
Nakon što je jedan pravi naseljenik (čitaj ja :lol: ) u prvom krugu bio prisiljen uzeti Hacijendu, moj otok je prvi bio popunjen sa plantažama. Ostali igrači su odigrali prosječno, vjerojatno zato jer se već dugo nije igrala spomenuta igra, ali na kraju najvažniji su bodovi koji su se prikupili kroz igru te su mene spasili bodovi koje sam dobio pomoću Rezidencije koja je spasila stvar i dala čak 7 VP za potpuno popunjen otok plantažama.

slika

Konačni bodovi su bili: 30 / 26 / 23 / 17, a partija nam je oduzela 82 minute.

Nakon toga smo se konačno odlučili isprobati još jednu novonastalu igru iz mog arsenala: Dominion.
Ovom prilikom se zahvaljujem grofu na njegovu trudu. Dosta sam se i sam namučio dok sam to sve izplastificirao i izrezao, ali mislim da se isplatilo. Čini mi se da će ovo biti još jedna vrlo omiljena kraća kartaška igra uz 7 Wonders u mojoj skupini s kojom najčešće igram.
Krenulo je s objašnjavanjem igre koje nije dugo trajalo jer sam već jednom probao igru (koju nažalost nismo završili), ali gledao sam i super uvod u igru na yubitou. ;-)
Zaigrali s smo preporučenih 10 kupova karata Drvosječa, Trgovina, Radionica, Kovačnica, Rudnik, Podrum, Selo, Pretvorba, Garda i Rov.

slika

Vrlo brzo je Garda postala vrlo popularna kao i selo i u dosta ranoj fazi prve partije smo potrošili ta dva kupa, dok su još par bili ostali na jednoj karti. Pošto nam je bila prva partija htjeli smo još igrali pa smo oduživali koliko se dalo. Zato je prva partija potrajala punih 104 minute :-) a pobjedu je odnio kum Mirek sa 37 bodova, ostali su imali 24 / 23 i 17 bodova.

slika

Sad kad znamo igrati idemo još jednu ;-)
U drugoj partiji se taktiziralo. Jedni su išli na blago, drugi na kombinaciju Selo + Kovačnica, Treći najviše na grofovije i provincije. Skoro smo iskoristili sve provincije, ali je ipak prije toga bilo potrošeno Garda, Selo i vjerojatno Rov (da me ubiješ nisam zapamtio). U toj partiji je pobjedu odnjela kuma Marijana sa opet 37 bodova, a ostali su bili na 27 / 24 i 21 bod. Ovaj puta je sve potrajalo 58 minuta, dakle još moramo ubrzati tempo :-)
Svi su bili vrlo zadovoljni igrom i vrlo vjerojatno ćemo opet zaigrati Dominion!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 3):
burazShichIgor
slika
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Puerto Rico - Sado ed. i Dominion Grof+Sado ed. u Petrin

Post Postao/la buraz »

Daj ne seri da si ručno rezao 500 karata :bravo

Respect :thumbs

A kaj se podforuma za opisivanje igara tiče, nekak mi se čini da je tema prikladnija? Tipa da ovo tu bude tema za sve koji žele postati svoja igranja?
slika
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Puerto Rico - Sado ed. i Dominion Grof+Sado ed. u Petrin

Post Postao/la thegrey »

Tema već postoji:
http://igranje.hr/forum/viewtopic.php?f=5&t=436

Nema smisla otvaranje nove teme i podforuma za igranje po doma, igranje po kafićima, igranje na roštilju i slično :)

I sad već postoje neki podforumi koji skupljaju prašinu tipa studiospektar, legend of the five rings
Avatar
Igor
Reactions:
Postovi: 446
Pridružen/a: 08 vel 2014, 15:27
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 196 puta
 pohvaljen: 402 puta
Kontakt:

Re: Puerto Rico - Sado ed. i Dominion Grof+Sado ed. u Petrin

Post Postao/la Igor »

Odličan report.Sviđaju mi se brodići to si dobro uradio.Puerto rico objašnjavam jednom poznaniku prvi put,čovjek zapravo shvaća da postoje druge igre osim monopoly.Pokušavam objasniti tamne pločice i govorim da su to kolonizatori koji dolaze na plantaže;on kao iz topa :"A to su crnci!"....kako imam dobrog poznanika anesteziologa koji je sa Havaja (crn k'o noć) zasmetalo mi je pa sam počeo vikati...:koji k.... je vama bjelcima normalno objašnjavam a samo su vam p..... na pameti!!" :D
17.47 C. KAMIKAZES ATTACK ALONE....
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Puerto Rico - Sado ed. i Dominion Grof+Sado ed. u Petrin

Post Postao/la sadistiko »

buraz je napisao/la:Daj ne seri da si ručno rezao 500 karata :bravo

Respect :thumbs

A kaj se podforuma za opisivanje igara tiče, nekak mi se čini da je tema prikladnija? Tipa da ovo tu bude tema za sve koji žele postati svoja igranja?
Nisam ručno rezao. Imam ja rezalicu za papir, ali na ruke :-)
Za kuteve imam pravi rezač za kuteve, al opet na ruke :-)
Samo mi je malo žao što nisam sa zadnje strane lupio isto plastiku, ovako se karte malo uvijaju.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Sinoć (15.3.2014.) smo oprobali novo kupljenu Javu. Jao meni, kako loše napisana pravila! Igrali smo dobrih 3 sata pošto nam je bilo prvi put i pošto nikako nismo mogli naći u pravilima od kuda i kako kreću naši developeri na ploču, pa smo odlučili da oni kreću sa mjesta gdje se trenutno nalazi kockica koja se kreće na bodovnoj traci. Inače, igra se nije činila toliko apstraktnom po slikama, dok je nismo isprobali.

slika

Na kraju smo već imali princip igranja u rukama ali igra ne prašta ako si dobar dio igrao loše, tako da je poredak ostao isti do kraja kako smo ga formirali oko 2/3 igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
burazIgor
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Preduskršnja igra

Post Postao/la sadistiko »

Nakon dosta dugo vremena sastala se stara igračka ekipa u sastavu: Marijana (Mare), Marina (Nina), Miro (Mirek) i jedini ja bez M u imenu, Ivo (sadistiko) pa reko', idem ja nešto malo napisati ovdje da nam ne ugase ovaj dio foruma. ;-)
Pošto su Mirek i Mare kupili Mexicu odlučili su da konačno i isprobamo tu igru. Kako se Java nije baš pokazala najbolje malo me bilo strah da li će i ova biti osrednja ili ipak zanimljivija.

slika

I srećom, pokazalo se da je igra baš pogođena. Iako se mojoj Marini nije svidjela igra je dosta brza, jednostavna, a opet ima puno podmetanja i općenito interakcije među igračima. Mexike koje smo vodili (glavni vođe svog naroda u ovoj igri) su se dobrano natrčali i navozili kanalima po starom Mexičkom tlu. Okruživali smo svoje okruge dok nismo vidjeli da smo potrošili toliko pločica za kanale i mostove da pri kraju igre nismo mogli izgraditi preostale moguće okruge. Zanimljivo je to da smo Mirek i ja podijelili prvo mjesto iako je on potrošio skoro sve svoje kule, a meni ostalo jako puno. Dakle, nije ni to najbitnije što mi se sviđa, jer postoji više načina kako do pobjede.

slika

Konačni zbir bodova je bio:
Mirek i Ivo 75
Mare 62
Nina 58

Nakon odigrane Mexice u skoro 2 i pol sata (inače igra bi trebala trajati 90 minuta ali ovo nam je bilo prvi puta pa ajde, mislim da je ok) ekipa se odlučila za El Clasico = 7 Wonders

Bili su tu Mare - Ithake A, Mirek - Lhasa A, Nina - Capua A i Ivo - El Dorado.
Nakon vrlo brze i kratke igre. El Dorado se pokazao kao promašaj jer je skupljao karte koje ne donose najviše novaca (čitaj bodova) za ovo svjetsko čudo.
Uglavnom, nakon samo 22 minute Nina je izašla kao pobjednik sa 57 bodova, Mare na drugom mjestu 51, Mirek treći s 46 i Ivo zadnji s bankrotiranim El Doradom i 34 boda :mrgreen:

Kako je noć bila mlada odlučili smo se za još jednu igru. El Grande - sadistiko HR ediciju :-)
Ekipa se brzo podsjetila pravila i ubrzo su krenula previranja po pokrajinama Španjolske. Ova igra mi se sve više sviđa jer nudi zanimljive preokrete u igri. U jednom trenutku, a mislim da je to i bila prekretnica u igri, Mirek mi je htio smjestiti tako da moje bodove za pokrajnu skine sa finih 7 bodova na samo 4, što sam ja (stari laf) odlično iskoristio i potrpao u ostale pokrajine s tim bodovima svoje caballerose i odigrao kartu s bodovanjem svih pokrajna s 4 boda. Kako je to bilo malo, pa se ostali još nisu našli u tim pokrajinama osvojio sam extra 16 bodova za 4 pokrajine. Odmah nakon tog poteza je došlo i obično bodovanje pa je tu uz ostale bodove došlo još jednom 16 istih bodova. Tako da je stari Sadistiko u ranoj fazi odlepršao od ostatka ekipe. U kasnijoj fazi igre sve se svodilo na održavanju rastojanja i pripomaganju svojoj boljoj polovici da uhvati dovoljno bodova da budemo bolji od drugog para. :twisted:

slika

Iako se ova igra ne igra u parovima, Mirek i Mare često surađuju i pomažu si sa savjetima za vrijeme igre (iz same slike se vidi kako smišljaju pakleni plan sopak ), tako da smo Marina i ja odlučili ovaj puta isto. :ljubav

slika

I eto, na kraju su bodovi bili sljedeći:
Ivo 110
Mirek 74
Nina i Mare 63

Nismo ih uspjeli pobijediti, ali bar nisu ni oni nas :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 4):
IgorMcGregorburazmiljenko
slika
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la buraz »

Opako si složio taj El Grande :)
Ovako preko fotaka mi se ne razlikuje od originala..
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Razlikuje se dosta, al bitna je sama igra kako se igra ;-)
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Ovaj vikend je bio plodan što se tiče igranja. Jučer (subota navečer) smo igrali u troje sljedeće igre: Tikal, Lords of Waterdeep i za kraj Trku Parnjača.

slika

Cure sam nagovorio da prvo probaju Tikal. Kako se vidi sa slike, igrali smo midi verziju igre da malo uštedimo na vremenu. Poklopilo se da su iz igre baš ispali hexovi koji imaju vulkane i bodovanje. Pa smo ostvarili dosta mali broj bodova sa samo dva bodovanja. Cure su dobro shvatile bit igre i bili smo cijelo vrijeme tu negdje po bodovima.
Bodovi na kraju:
Ivo 54
Marina 47
Maja 46

Nakon toga sam ih još jednom nagovorio da probamo još jednu novu igru. Raširio sam svoja "Vijesnik" pravila i krenuo sa podsjećanjem kako se igra, pošto je već malo isparilo sjećanje kad nas je Slavica učila na drugom DDI-u u Petrinji. Iako su ispočetka malo mrnđale da im se ne sviđa previše, kako je igra išla dalje cure su pohvatale konce, a pogotovo Maja. Razorila nas je. Tek smo je pred kraj igre malo sustigli.

slika

Do kraja igre su cure bile već jako zadovoljne kako igra radi, tako da su obje dale čistu desetku za igru (ja vodim svoje lokalno bodovanje igara koje posjedujem). Na kraju igre bodovi su bili sljedeći:
Maja 163
Ivo 147
Marina 132

Ja sam imao u planu nešto laganije i kraće, al moja žena se raspištoljila pa smo oko 0:30 krenuli sa Parnjačama.
Bilo mi je drago da se i njoj svidjela igra kad je želi igrati tako kasno pa sam se prikladno obukao i zapalio jednu kubu ;-)

slika

Nažalost, Maja kojoj je ovo bilo prvi puta s ovom verzijom igre, pa se trebala uhodati, a umor je učinio svoje, pa joj je treća igra u nizu koju mora učiti bilo malo previše. Svejedno izgurali smo igru do kraja i završili tek oko 2:30. Nažalost moja Marina je bila žrtva jer je greškom dobila krivu kartu Tajnog Cilja (koju sam trebao uništiti između dva testiranja). Ali eto, sudbina je tako htjela pa se ona borila s tim ciljem koji nije moguće izvesti i vjerojatno zato izgubila borbu sa starim vlačnim vukom Sadistikom koji je odnio još jednu pobjedu. Istina bog, ne baš na legalan način, al šta je tu je. Drugi puta će biti bolje.

I tako, danas nakon ručka kod punice i punca (jer je ženi bio rođendan) smo zaigrali s puncem koji nas je danas poderao u Dominionu. Od 4 odigrane pobjede on je pobijedio čak 3 puta. A najzanimljivija partija je bila zadnja gdje smo svi troje imali po 41 bod. I sad meni nije jasno, na što se točno misli da je u tom slučaju pobjednik onaj koji je odigrao manje poteza? Kako se to gleda? nije mi jasno. Mi smo to riješili tako da je bolji onaj tko ima najviše novaca.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
IgorValsim
slika
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”