Pathfinder

Teme vezane uz RPG igre (Pathfinder, GURPS, D&D, AD&D...)

Moderatori/ce: Grufnar,cvjetaca,Lutherus

Odgovori
cvjetaca
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 74
Pridružen/a: 22 ruj 2011, 09:31
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Pathfinder

Post Postao/la cvjetaca »

U najkraći crtama radi se o igri uloga koja je direktni nasljednik 3.5 D&D-ja i predstavlja mainstream fantasy roleplaying igru.

Šira priča o Pathfinderu i svemu što nudi slijedi čim složim članak ;)


U međuvremenu, tkogod se interesira za igru, ima pitanja ili samo želi pričati o tome što igra, wellcome! :D
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Pathfinder

Post Postao/la Gordan »

evo samo da napomenem kako već oko 2 godine igram u jednoj kampanji po hibridnim pravilima pathfinder + house rules i mogu reć da je bolje od 3.5
kad su se pojavile prve naznake koncepta 4E kompletna ekipa je sa zgražanjem odbila iti pokušat nešto s tom odvratnom wow-wannabe papilova-edicijom; a otkriće pathfindera nas je odvelo na put u raj :D
nisam nikad igrao čisti PF, ali čini mi se da je to najbliže dnd-u kakav bi trebao bit.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
cvjetaca
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 74
Pridružen/a: 22 ruj 2011, 09:31
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Pathfinder

Post Postao/la cvjetaca »

Drago mi je da ima još fanova :D ja sam se navukla na Pathfinder prvenstveno zbog predobrih avantura koje izdaju (pogotovo adventure pathovi) zatim cinjenica da su nastavili graditi na vec postojecem sustavu i da im je zbilja stalo do hobija (svi developeri su gameri koji aktivno igraju).
Grufnar
Reactions:
Postovi: 57
Pridružen/a: 04 kol 2011, 11:27
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Pathfinder

Post Postao/la Grufnar »

Cuo sam za to al nisam nikada igro. Ko je to napravio? Za kakav setting je smisljen ili je to vise ala GURPS?
cvjetaca
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 74
Pridružen/a: 22 ruj 2011, 09:31
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Pathfinder

Post Postao/la cvjetaca »

Izdavac je Paizo (lat. 'igrati se', sajt je paizo.com) i radi se o ekipi koja je i ranije suradjivala sa Wizards of the Coast, u danima 3.5 D&D-ja. Oni su preko licence od 2002. izdavali casopise Dragon i Dungeon, prvi kao mjesecni dodatak za igrace a drugi kao mjesecni skup raznih avantura.

Nakon sto im je istekla licenca na Dungeon i Dragon i nakon sto je najavljeno izlazenje 4th ed D&Dja, odlucili su se ne nastaviti suradnju nego krenuti samostalno.


Prvo kaj su napravili je nastavak izdavanja mjesecnih avantura ali u obliku Adventure pathova (kampanje u nastavcima, svaka ima 6 nastavaka a sada su na 9. APu). Nastavili su sa izdavanjem svog originalnog settinga imenom Golarion i manjim modul-avanturama.
Tek nakon svega ovoga su krenuli u reizdanje pravila - kao bazu su imali 3.5D&D koji je jos uvijek pod Open Gaming Licencom i zapravo su doradili sustav. Prije zavrsnog izdanja Core Rulesa izdali su prvo besplatni Alpha playtest pa zatim i Beta playtest kojeg je svatko mogao besplatno skinuti da isproba sustav i da napise kaj misli o svemu.

Kaj se Golariona tice, svijet su sklopili od home-made settinga koje koristi njihov staff (jer su svi gameri pa zasto ne) i ideja koje su se zatim razvile. Feeling malo podsjeca na Forgotten Realmse po tome da postoje razne regije u kojima se svasta dogadja ali svijet je sam za sebe puno veci.
Prva regija je tvz Inner Sea u kojem se nalazi najvise drzava/zemalja a fluff stvarno moze zadovoljiti svaki ukus u fantasy roleplayu: primjeri su Ustalav (Ravenloftovski đir), Galt (francuska u vrijeme revolucija), Osirion (zemlja drevnih faraona i pustinja), Katapesh (zemlja 1001 noci), Rahadoum (zemlja gdje su religije zabranjene), Brevoy (slavenska mitologija), Geb (zemlja nemrtvih - gdje doslovno nemrtvi vladaju i zive), Irrisen (zemlja koju je Baba Yaga okovala ledom i gdje vladaju njene kceri), Zemlja Linnormskih Kraljeva (vikinzi).. Udaljene regije su The Shackles (vrlo udaljena otočna podrucja gdje vladaju gusari), Tian Xia (orijentalni setting) i Minkai (japan)... ma ima toga cijelo more

dakle u najkracim crtama, uzeli su najbolje od 3.5 i spojili sa novim originalnim settingom koji je stvarno golem i pruza vrlo raznolike izbore za fantasy roleplay uz puno utjecaja nekih ovosvjetskih mitologija.

I sve to je podrzano sa mnogo kvalitetnih avantura koje redovito izlaze. :)



ukratko :D
Grufnar
Reactions:
Postovi: 57
Pridružen/a: 04 kol 2011, 11:27
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Pathfinder

Post Postao/la Grufnar »

Hvala na odgovoru :D

Moram baciti pogled na to iako ne RP-am bas zadnje vrjeme nesto. Samo kolko toga planiram procitati mislim da cu zavrsiti oko 80. rodjendana! :D
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Pathfinder

Post Postao/la grof »

[quote="Grufnar"
Moram baciti pogled na to iako ne RP-am bas zadnje vrjeme nesto. Samo kolko toga planiram procitati mislim da cu zavrsiti oko 80. rodjendana! :D[/quote]

Pa to je baš dobro vrijeme za RP-anje ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Grufnar
Reactions:
Postovi: 57
Pridružen/a: 04 kol 2011, 11:27
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Pathfinder

Post Postao/la Grufnar »

grof je napisao/la:
Grufnar je napisao/la: Moram baciti pogled na to iako ne RP-am bas zadnje vrjeme nesto. Samo kolko toga planiram procitati mislim da cu zavrsiti oko 80. rodjendana! :D
Pa to je baš dobro vrijeme za RP-anje ;)
Bas tako ce i biti :D

U biti imam stvarno brdo knjiga o RP-ovima I RP-o sam jaaaaaaaaako puno u studentskim danima, onda kak smo porasli, pa posao pa zene pa ovo ono tako da sada je postalo dost tesko okupiti ekipu u punom sastavu jednom tjedno...pa sam se presalto na boardgameove vise :D
cvjetaca
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 74
Pridružen/a: 22 ruj 2011, 09:31
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Pathfinder

Post Postao/la cvjetaca »

Paizo je napravio jos jedan korak napred, pa osim uobicajenih kampanja i modula, pokrenuli su nesto sto se zove Pathfinder Society Organized Play http://paizo.com/pathfinderSociety - to su (uglavnom) one shot scenariji predviđeni za igranje na konvencijama i javnim mjestima a poanta je da se upravo ljudima koji nemaju stalnu ekipu pruzi prilika da igraju relativno redovito i koliko im pase.

Kvaka je u tome da nakon svakog zavrsenog scenarija igrac dobije tvz 'Chronicle' na kojem pise koji scenarij je sa likom odigrao, koliko je skupio XPa, love i stvari. Na taj nacin se prati napredovanje lika i zapravo igrac moze sa tim svojim likom igrati doslovno bilo gdje gdje je organiziran legalan Pathfinder Society stol.

I ko za vraga, poceli smo sa takvim igranjem krajem osmog mjeseca tako da se bas ovaj petak odrzava treci session u Carti Magici :D

Prijaviti se mozete na http://warhorn.net/zagreb-pfs/ a ak ima pitanja, ili ih posaljite na forum ili meni na mail pathfinder. croatia @ gmail. com
Grufnar
Reactions:
Postovi: 57
Pridružen/a: 04 kol 2011, 11:27
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Pathfinder

Post Postao/la Grufnar »

pa koliko vas bude na takvim sesionu?
Odgovori

Natrag na “Igre uloga (RPG)”