Igrali smo: Felix: The Cat in the Sack

Volite li male, jednostavne i zgodno ilustrirane igre? K tome vam je licitiranje omiljeno? U tom slučaju ova bi vam se igra mogla dopasti jer sadrži sve prethodno navedene elemente. U prilog joj ide i veličina kutije, te se ista vrlo lako ponese sa sobom u bilo kakvo društvo, kojem onda putem nje pokušavate prodati mačka u vreći.

Kutija i pribor igre

Za igru koja se sastoji samo od karata i žetona vrlo smo se ugodno iznenadili čvrstoćom kutijice. Iako je mala, izrađena je od kartona od kojeg se izrađuju i velike kutije igara. Ovo naravno garantira da se ista neće raspasti nakon učestalog otvaranja i zatvaranja. Uz to, duhovito je oslikana mačićima raznih karakternih osobina.

cat-in-the-sack-0.jpg Od pribora najvažnije su naravno karte. Nešto su veće od standardnih igračih karata, vrlo kvalitetno izvedene (plastificirane) i oslikane hrpom karakternih mačaka, ponekim pesekom i dobroćudnim zekom. Ako vas čudi ovakav zološki vrt, razjasniti će vam se u poglavlju o samoj igri. Od karata dakle imamo karte s kojima igramo – setovi prethodno objašnjenog zološkog vrta koji su istovjetni za svakog igrača i na poleđini označeni drugom bojom, te takozvane mišje karte koje stoje na stolu i služe za raspodjelu mišjeg novca – žetona.

Mišji novac iliti žetoni u crnoj i zelenoj boji služi kao – novac kojim se plaća licitacija tijekom igre. Plastični su i vrlo ugodni pod rukom. Crni žetončići vrijede 1 bod, a zeleni 5 bodova.

Kao oznaka aktivnog igrača služi priložena drvena figura u silueti vreće.

Pravila su napisana u priloženoj knjižici, te detaljno objašnjavaju igru i njezine detalje. Plus, neke taktičke štoseve i dodatnu verziju za tri igrača. U samoj igri nema nikakvog teksta pa je pogodna i za mlađe igrače u koliko razumiju kontekst licitiranja.

Dojam igre

Igra je jednostavna i  zabavna, ali traži od igrača određenu pažnju kako bi mudro investirao svoje mišje novčiće.

Uglavnom, sve teče tako da svaki igrač uzima svoj set karata sa mačkama, psima i zekom. Mace mogu biti dobre (pozitivni bodovi) i loše (negativni bodovi). Zeko ne vrijedi pol pišljive bobe (nula bodova), a psi su tu kao i u stvarnom životu – da otjeraju mace.

cat-in-the-sack-1.jpg Igrači dobivaju i određenu količinu mišjeg novca s kojim licitiraju. Mišje karte se polažu na stol, te se na njih postavlja određena količina mišjeg novca. Igrači u svakom krugu postavljaju po jednu kartu iz svoje ruke licem prema dolje na stol, ispod jedne mišje karte. Tako se stvori redak od nekoliko karata igrača.

Otvara se prva karta u retku, koju je postavio prvi igrač i počinje licitacija. Igrači ulažu svoje novčiće u željenom iznosu, koji mora biti uvijek bar za jedan veći od onoga što je uložio prethodni igrač. U slučaju odustajanja od daljenjeg tijeka licitacije igrač povlači sav svoj ulog, otkriva se slijedeća karta u redku, te igrač koji se povukao iz daljneg tijeka igre uzima i novčiće sa mišje karte. Naravno, on više ne može sudjelovati u daljnjem tijeku licitacije i ne može niti otkupiti taj set karata koji je na stolu. Pri svakom odustajanju pojedinog igrača uvijek se otvara slijedeća karta, te se dobija još bolji uvid u ono što kupujemo.

Na kraju, igrač koji je preostao sam u licitaciji uzima sve karte zološkog vrta sa stola, te ukoliko je među njima bilo i pasa, poništava određenu kartu mačke i izbacuje je iz igre.

Sada slijedeći igrač igra prvi i tako dok se ne potroše sve karte iz ruku. Na kraju slijedi zbrajanje bodova sa svih karata koje je igrač skupio tijekom igre (pozitivnih i negativnih), te se preostali novčići također broje kao bodovi. Igrač sa najviše bodova pobjeđuje.

Glavna stvar u igri jest ograničeni broj žetona – novčića koje ima svaki igrač, jer dodatna sredstva može prikupiti jedino odustajući od tijeka licitacije. Zbog toga se mora dobro procijeniti kada kupiti neki set karata (mačaka u vreći), a kada odustati od kupnje i dodatno si priskrbiti pokoji žeton. Lošom procjenom i prevelikim ulozima vrlo lako se može desiti da ostanemo bez sredstava za licitiranje u idućim krugovima igre, pa drugi igrači poberu vrhnje.

Praćenje (pamćenje) odigranih karata dobrodošlo je svojstvo  koje nam može  i te kako pomoći pri prosudbi kvalitete seta karata koje nas mame za kupnju.