Bili smo na 5. Danu društvenih igara – Petrinja

100_2000.JPG U subotu 04. travnja 2015. u Petrinji se održao 5 po redu Dan društvenih igara. Organizator je bio naš dobro poznati vrijedni član i prijatelj Ivan Kosak (Sadistiko) i njegova udruga “5net”, te mi iz udruge Igranje kao pozvani gosti. Događaj se ponovno održao na poznatom mjestu, u prostranom prostoru Prve osnovne škole Petrinja.

 

100_2132.JPG Događaj je službeno počeo u 11 sati partijom igre Alias u petero igrača. Ubrzo nakon toga uslijedio je i prvi teškaš događaja, partija igre Game of Thrones koja je tematski smještena u popularni fantastični svijet George R.R. Martina. U borbi za Željezno Prijestolje, od velikih kuća Sedam Kraljevina Westerosa, igrali su Baratheon, Greyjoy, Stark i Lanister. Nakon svih podlih intriga i zavjera, kao i velikih ratova i borbi, u epskoj završnici kuća Baratheon je izašla iz sukoba kao pobjednik i novi/stari nositelj Željeznog Prijestolja.

100_2005.JPG U 12 sati, nakon ugodne vožnje, pristigli smo i mi iz Zagreba, taman da posvjedočimo pospremanju bojnog polja iz prijašnje igre. Priključili smo igre iz igraonice, kao i neke koje je Miljenko ponio, ionako već velikoj zbirci igara u posjedu Ivana. Rezultat je bio prizor vjerojatno najveće kolekcije igara na jednom mjestu koje je oko moglo vidjeti.

Tradicionalno smo nazdravili velikom i uspješnom danu koji je bio pred nama i odmah potom se bacili na posao.

DSCF4930.JPG Prva od naših igara koja se zaigrala bila je Hey That’s My Fish u tri igrača. Pobijedio je najmanji pingvinčić kojeg očito puno veći kolege nisu doživjeli previše kao potencijalnu prijetnju, sve dok konačan zbroj ribe na kraju igre nije pokazao koliko su pogriješili podcijenivši spretnost malog pingvinčića.
Ubrzo nakon toga uslijedila je i partija Coloretta u troje igrača. Ovoga puta najmanji igrač nije imao toliko sreće s bojama kao što je imao s ribama.

Za to vrijeme Miljenko je pripremao stol za novo bojno polje koje se trebalo uskoro otvoriti.

Istodobno se za susjednim stolovima igrala partija Cash-a-Catch u četvero igrača i partija 7 Wonders-a, također u četvero igrača.

DSCF4936.JPG U igri Cash-a-Catch, igrači su prodavači ribe na tržnici koji pokušavaju privući što više kupaca da kupe baš njihovu ribu. Samo najbrži prodavači će uspjeti sklopiti najbolje ponude. No s druge strane upravo zbog svoje brzopletosti mogu i podcijeniti svoj proizvod te sklopiti lošiji dogovor s kupcima. Tako da valja paziti u kojem trenutku što ponuditi.

7 Wonders je civilizacijska igra kartama koju zbog svoje popularnosti ne treba posebno opisivati jer su vjerujem svi već dobro upoznati s igrom.

100_2125.JPG Po završetku Coloretta ekipa za tim stolom se premjestila do stola za kojim je Miljenko upravo dovršio pripremu masivne igre – Space Hulk. Riječ je o igri tematski smještenoj u mračni i sumorni svijet Warhamer 40,000. Veliki drevni brod prepun strašne izvanzemaljske pošasti (Genestealers) polako puzi prema carstvu ljudi. Samo šačica svemirskih marinaca im stoji na putu u očajnoj borbi za spas ljudske vrste.

DSCF4937.JPG U igri jedan igrač preuzima ulogu nad Genestealerima, dok drugi upravlja sa svemirskim marincima. Budući da nas je bilo definitivno više od dvoje, malo smo modificirali ovo pravilo tako da je više igrača igralo sa svemirskim marincima, svatko sa svojim specifičnim likom. Vod od petero svemirskih marinaca bio je pod vodstvom narednika Valsima i njegova dva vjerna pobočnika. Sa suprotstavljene strane Miljenko je vodio horde jezive izvanzemaljske nemani. Misija scenarija je bila pronaći i uništiti važne podatke koje je posjedovao kapetan broda, a koji su se ticali planetarne zemaljske obrane.

100_2134.JPG Tim od 5 marinaca se uspio preko jedne od zračnih komora neometano ukrcati na masivni drevni brod. No tek što su se vanjska vrata zračne komore zatvorila, a unutarnja otvorila, već se oglasio tragač za detektiranje pokreta. U daljini su se čuli jezivi neljudski krici, nešto opako se probudilo na brodu iz dubokog sna.

“Gibanje! Pedeset dva metra i približava se. Mjerim nejasne višestruke signale odasvud.” – čuo se nervozni glas jednog od marinaca.
“Jasnije mi govori, Hudson!” – uzvratio je narednik naredivši jednom marincu da zauzme defenzivni položaj duž jednog hodnika, dok je ostatak tima proslijedio ravno dalje.

100_2135.JPG Bipkanje tragača za detektiranje pokreta je bipkalo sve jačim i intenzivnijim tonom, sve dok iz tmine hodnika u daljini nisu napokon iskrsnule užasne kreature. Marinci su odmah otvorili paljbu iz svog oružja koje su posjedovali tamaneći gadne beštije i polako napredujući prema unutrašnjosti broda.

Uskoro se začuo užasnut ljudski krik iza njih. Bio je to kolega koji im je trebao pokrivati leđa. Gadne nemani okružile su ih sa svih strana. Usprkos herojskoj borbi do posljednjeg čovjeka, izvanzemaljske horde su ih ipak uspjele nadvladati.

U novom pokušaju, Bravo Team 2 je bio nešto bolje sreće uspjevši doći čak do ulaznih vrata prostorije u kojoj se nalazio cilj njihove misije prije nego što su ih nemani uspjele opkoliti i nadvladati.

100_2123.JPG Bilo je vrijeme da veterani preuzmu kormilo i pokažu kako se rješavaju stvari. Miljenko je sada preuzeo ulogu tima marinaca, a ostali su igrali u ulozi Genestealera.
No čak ni iskusni veterani pod zapovjedništvom iskusnog narednika nisu bili dorasli strašnoj izvanzemaljskoj hordi.

Konačan rezultat: 3 izgubljena tima marinaca i upitni opstanak ljudske vrste.

Kao što ste i sami mogli vidjeti iz ovih opisa, igra je veoma tematska i jako zabavna. Sve nas je iznenadila i svojom jednostavnošću i brzinom kojom se igra. Treba svakako pohvaliti i minijature koje svojom detaljnošću izgledaju fenomenalno.

Nakon toliko uzbuđenja i preskakanja ritma srca od napetosti, dvojica volontera iz Zagreba su uzeli mali predah i otišli do obližnje pekare gdje su se počastili burekom.

DSCF4973.JPG Kada su se vratili zatekli su sljedeće stanje za stolovima. Za jednim stolom se šestero igrača utrkivalo tko će prvi doći do cilja u igri Formula D; za drugim stolom u igri Mister Mailman Express se troje igrača pak utrkivalo tko će biti prvi poštar koji će uspješno pomoću taksija, bicikla ili pješke uspjeti dostaviti svih 24 pisama do svojih odredišnih destinacija; za trećim stolom, u igri Drakon, trojica igrača su istraživala podzemni labirint katakombi u potrazi za zlatom, pazeći da ne probude opasnog zmaja; za četvrtim stolom u igri Citadels, dvojica igrača u ulozi različitih likova gradili su raznorazne građevine u svojim četvrtima; za petim stolom je za to vrijeme trajao sukob za najvrjednije pokrajine u igri Dominion.

Uslijedila je uskoro i borba patuljaka protiv zmaja u igri Drako, i izrada i sakupljanje dijamanata u igri Splendor.

DSCF4976.JPG Nakon toga su uslijedile dvije partije dviju strateških igara, obje u po četiri igrača. Jedna je bila Risk Godstorm, u kojoj su se drevni bogovi iz mitova i legendi sukobili među sobom za prevlast nad Zemljom. Druga igra je više bila utemeljena na stvarnoj povijesti ljudske civilizacije iz antike, i radilo se o kulturološkom, znanstvenom i vojnom sukobu civilizacija – Clash of Cultures.

DSCF4989.JPG Na početku igre svatko je startao na jednom od rubova tada još neistražene mape. Kako je vrijeme prolazilo, i kako se mapa malo pomalo otkrivala i davala sve jasniju sliku gdje se što nalazi, te kako su se razvijale nove tehnologije koje su nudile nove mogućnosti, tako je i igra bivala sve napetijom.

Žuti igrač je podizao masivne vojske osvajajući barbarska sela jedno za drugim, crveni igrač je za to vrijeme radio na kulturi šireći ju na svojeg slabije kulturno razvijenog žutog susjeda. Zeleni igrač je slijedio pacifističku strategiju u razvijanju trgovine sa svojim susjedima, te tim stečenim bogatstvom gradio Svjetska Čuda. Plavi igrač je nastojao balansirati ratnu strategiju sa onom miroljubivom.

Kada se sve zbro100_2164.JPGjilo i oduzelo na kraju igre plavi igrač je završio na zadnjem mjestu, žuti na predzadnjem, zeleni na drugom i crveni na prvom mjestu.

U isto vrijeme su se za susjednim stolovima igrali Carcassonne, Splendor, Stone Age, Lords of The Waterdeep i Camel Up.

Pri kraju događaja, prije odlaska ekipe iz Zagreba, odigrale su se dvije oproštajne partije igre King of Tokyo u šestero igrača. Obje partije su bile iznimno napete i zabavne od samog početka pa do klimaktičnog završetka.

100_2167.JPGPo završetku igre stigli smo se još malo opušteno podružiti sa Ivanom i ekipom iz “5net-a” razmijenivši iskustva i mišljenja oko pojedinih igara. Tom prilikom smo se svi i počastili pridošlim pizzama koje su se naručile i kojima su nas domaćini počastili.

Punog želuca i zadovoljnog osjećaja zaključili smo još jedan uspješno odrađen DDI u Petrinji. Pospremili smo igre i potrpali ih u auto, pozdravili se s Ivanom i ostatkom ekipe izrazivši želje za ponovnim skorašnjim susretom, te se nešto prije 22h zaputili prema velom Zagreb gradu.

Ekipa iz Petrinje je zaključila događaj partijom igre Viticulture u šestero igrača.

Udruga “Igranje” bi se htjela zahvaliti Miljenku na prijevozu volontera i igara, kao i našim domaćinima na njihovom gostoprimstvu 🙂 .