Race for the Galaxy

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2301 put
 pohvaljen: 2360 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Valsim »

Da po pravilima je da baš oboje dobivate bodove za ostvarenje malog cilja, bez obzira što možda jedno od vas pošteno premaši zahtjeve cilja. To se zaista može činiti malo besmisleno i nepravedno. Volio bih vjerovati da su igru toliko dobro istestirali da su s razlogom donijeli odluku da će biti baš tako. No za to bih vjerojatno trebao tisuće partija dok ne bih otkrio. Mi se nismo previše bili igrali s ciljevima pa se ovakve situacije nam nisu događale. Obično je jedno od nas otišlo na jednu strategiju, a drugo na sasvim drugu. Ja bih onda na vašem mjestu igrao kako god je vama zabavnije i mislite da bi bilo pravednije i bolje :) . Ionako nema društvene igre u kojoj se ne house rulea neko naoko besmisleno pravilo, pa ne vidim razlog zašto ne bi i ovo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
kockica
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Ma nama se isto vrlo rijetko desi da baš oboje gađamo iste ciljeve, upravo iz razloga jer često imamo različite strategije, ali eto žena me pobijedila u jednoj partiji za dva boda, pa sam je malo zezao da bi mi tada baš dobro sjela ona nagrada za skupljenih 5 žetona koji smo oboje istodobno ostvarili ali ja sam pokupio žeton više. :D

Mislim da je to to, sada čekamo da nam stigne Brink of war, pa ću daviti ako tamo naletimo na nejasnoće. Pardon, ne ako, već kada :D , tako da unaprijed svima zahvaljujem na budućim odgovorima 8-)
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Gordan »

Pa zato postoje first ciljevi i most ciljevi. Ako na kraju igre oboje imate 6 developementa i podijelite bodove za taj cilj, jesi li se pitao zasto onaj tko ga je prvi ostvario ne dobije vise bodova / sve bodove / nesto? Naravno, vi možete house rule ubacit kako vam drago, što valsim kaže, ali po meni je sasvim dobro to pravilo. Kao uostalom i sve drugi o ovoj igri :) Osim pan-galactic affluence koja je broken :P
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Ma ne, dogovor je bez ikakvih house rule :). Karta mi je nepoznata jer nam 3. ekspanzija tek treba stići. szbunjen
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la miljenko »

Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post:
kockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

U subotu dobio 3. ekspanziju (hvala Kristianu) i prve parije su krenule već isti dan. Stvorilo nam se nekoliko nedoumica pa da razjasnimo.

1. Prestige leader – koliko smo shvatili, prvi dobije tu pločicu onaj tko dobije prvi prestiž. Ako zadrži pločicu do kraja runde, na početku nove runde dobiva bonus 1 VP i 1 karta. Pločica je i dalje kod njega.
a) ako opet zadrži pločicu do kraja runde, ali nije u toj rundi nabrao novog prestiža, dobiva samo 1 VP, jesmo to dobro shvatili?
b) do izjednačenja u prestižima dolazi kada drugi igrač uspije nakupiti isti broj prestiža kao i prvi, gleda se ukupni prestiž, ne onaj u rundi, jel tako? I u slučaju izjednačenja, igrači koji imaju najviše prestiža, zajedno dobiju po 1 VP, jel tako?

2. Search/prestige
Ta kartica nam je jasna, ali svorio se novi problem. Dakle, faze odigravamo istodobno, ali kada je recimo u consume-u ograničen broj VP, te ako odigramo svi tu fazu, ponestat će VP-a i igra završava.
Naša logika je sljedeća,
- prednost ima onaj igrač koji je odabrao tu fazu!
- ako je više igrača odabralo tu fazu, onda prednost ima onaj igrač koji ima početni svijet sa najmanjim rednim brojem.
E sad žena i ja smo igrali consume 2x, i kako je žena imala početni svijet sa manjim rednim brojem, ona bi igrala prva, ali ja sam još odigrao search/prestige karticu da pojačam consume i logika je da sam imao prednost u consumeu, ali nismo posve sigurni (ja jesam :D ) i na taj način sam uezo 12 VP-a, a ženi ostavio samo 2 čime je igra završila i ja sam pobijedio ali da je žena igrala prva, moglo je biti drugačije. Kako vi riješavate ovu dilemu?

Generalno, prestiž nam jako mijenja igru, i još nismo sigurni što mislimo o ovoj ekspanziji, ali zasad (nakon svega 3 partije koje smo tek učili) nam se čini da ova ekspanzija možda više leži za igru sa više od 2 igrača.

Još nismo igrali preuzimanja jer smo htjeli prvo ovo svladati.

I pitanje nevezano sa ovom ekspanzijom za kraj. Objasnio sam kako igramo da prednost ima igrač koji ima početni svijet sa manjim brojem, e sad ako netko počinje sa doomed world, i potroši ga da digne novi svijet, tumačenje nam je da taj otada igra zadnji?
Avatar
Broloski
Reactions:
Postovi: 642
Pridružen/a: 25 kol 2011, 15:24
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 197 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Broloski »

Ako se ne varam kada ponestane bodova doda se još 12 ali igra završava?
To su pravila bazne igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Broloski za post:
kockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Zar se dodaju novi VP-i? Što mi cijelo vrijeme krivo igramo? :facepalm

Ajde proučit ću kasnije bazna pravila jer sad idem na put.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la Stips »

U baznoj igri:
Igra se dok se ne potroše bodovi (broj igrača * 12, dakle u dvoje 24) - kad se bodovi potroše doda ih se koliko je god potrebno da svatko dobije svoje zaslužene bodove i to je kraj igre.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy

Post Postao/la kockica »

Evo, sada sam uhvatio pravila. Broloski je bio blizu - dodaje se 10 VP žetona, nisam našao da ih se doda koliko ih je potrebno. Nije mi jasno kako smo preskočili tu rečenicu. :facepalm Ili vjerojatno nismo, ali kako nam je bila hrpa pravila kada smo učili igrati igru i bilo nam je komplicirano na početku, previdjeli smo ga. Srećom, samo u par slučajeva dotad smo bili u takvoj situaciji da smo se grebali za žetone.

S obzirom da nema nikakvih komentara vezanih za prestiž, pretpostavljam da smo ih dobro pohvatali? 8-)
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”